Постанова від 27.10.2025 по справі 138/3034/25

Справа № 138/3034/25

Провадження №:3/138/1071/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого: судді Ясінського Ю.А.,

з участю: секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А.,

прокурора Порохницького М.Ю.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду матеріали, які надійшли з Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Борщівці Могилів-Подільського району Вінницької області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, приватного підприємця, депутата Вендичанської селищної ради, телефон НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , являючись депутатом 8 скликання Вендичанської селищної ради Вінницької області, будучи згідно п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 26.06.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , являючись депутатом 8 скликання Вендичанської селищної ради Вінницької області, будучи згідно п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 26.06.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , являючись депутатом 8 скликання Вендичанської селищної ради Вінницької області, будучи згідно п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 26.06.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , являючись депутатом 8 скликання Вендичанської селищної ради Вінницької області, будучи згідно п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 27.06.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, пояснивши, що не подав своєчасну декларації за 2021-2024 роки у зв'язку з недостатнім знанням вимог законодавства. У скоєному щиро розкаявся.

Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні вказаних правопорушень та накласти на нього мінімальне стягнення у виді штрафу.

Вина останнього у вказаному правопорушенні доведена дослідженими матеріалами справи, зокрема: протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 693, №694, №695, 696 від 10.10.2025, в яких зазначено обставини вказаних правопорушень; копією декларації (щорічна) за 2021 рік ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «26.06.2025»; копією декларації (щорічна) за 2022 рік ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «26.06.2025»; копією декларації (щорічна) за 2023 рік ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «26.06.2025»; копією декларації (щорічна) за 2024 рік ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «27.06.2025»; листом Могилів-Подільської окружної прокуратури №02.53-3236вих-25 від 04.08.2025; повідомленням Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області міської ради №125942-2025 від 15.05.2025; копією рішення №1 від 24.112020 про початок повноважень депутатів Вендичанської селищної ради 1 сесії восьмого скликання; копією постанови від 13.11.2020 про реєстрацію депутатів Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області; копією списку присутніх депутатів Вендичанської селищної ради Юрчака М.В. та ОСОБА_2 на засіданнях сесій ради в період 2020-2024 рр.; копією реєстрації депутатів Вендичанської селищної ради 8 кликання 1 сесії від 24.11.2020; копією листа слідчого СВ Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області від 22.05.2025 №133049-2025; копією листа відповіді керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 від 10.06.2025 № 47-07/50110-25; копією послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 ; копією листа в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя ОСОБА_4 №47-09/27771/21 від 26.04.2021; копією повідомлення Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації №70-09/54329-25 від 23.06.2025; рапортами ст. о/у 41-го сектору (протидії корупції) УСП у Вінницькій області ДСР НПУ Різника О від 10.10.2025; копією листа начальника Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області від 18.09.225 № 16029-2025; копією листа начальника Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області від 01.10.225 № 111463-2025; копією листа селищного голови Єфремова А. №02-18/797 від 08.10.2025; рапортами старшого оперуповноваженого 1-го сектору управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області департаменту стратегічних розслідувань НПУ Різника О.

Відповідно до рішення № 1 першої сесії восьмого скликання Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області від 24.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Вендичанської селищної ради» ОСОБА_1 набув повноважень депутата 8 скликання Вендичанської селищної ради..

Згідно з п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.

Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати га права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

У відповідності ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією порушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону,, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Частиною 1 статті 45 закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно п. 27 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.

З метою реалізації цього повноваження та виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4.

НАЗК дає роз'яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону №1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

З огляду на викладене у депутата Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 роки до 31.03.2024 (граничний строк) та за 2024 рік до 31.03.2025.

Проте, в порушення вказаної вимоги закону ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік 26 червня 2025 року о 00 год. 23 хв., за 2022 - 26 червня 2025 року о 00 год. 40 хв.; за 2023 рік - 26 червня 2025 року о 13 год. 41 хв. та за 2024 рік - 27 червня 2025 року о 01 год. 58 хв., тобто з порушенням встановлених законом строків, що підтверджено витягами з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

ОСОБА_1 не надав суду докази неможливості подати вчасно декларації з поважних причин, матеріали справи теж не містять доказів цього.

Заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватим за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, його щире розкаяння, і вважає, що для виправлення та перевиховання останнього достатнім та необхідним буде стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених

Керуючись ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 27, ст. 40-1, ст. 172-6 ч. 1, ст. 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень (стягувач - Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що знаходиться по вул. Чорновола, 5 м. Вінниця, 21010, код ЄДРПОУ 43305056).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу - «судовий збір»).

Роз'яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Суддя Ю. А. Ясінський