22 жовтня 2025 року
м. Київ
справа № 335/10160/24
провадження № 61-6969св25
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Гулейкова І. Ю. Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 10 січня 2025 року у складі судді Сиротенко В. К. та постанову Запорізького апеляційного суду від 29 квітня 2025 року у складі колегії суддів: Подліянової Г. С., Онищенко Е. А., Кочеткової І. В.,
Короткий зміст позовних вимог
1. У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (далі - КНП «СМСЧ») про визнання незаконним та скасування наказу про призупинення дії трудового договору, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
2. Позов обґрунтовано тим, що з листопада 2021 року наказом № 655-к вона була прийнята на роботу у КНП «СМСЧ»на посаду бухгалтера 1 категорії, про що у трудовій книжці зроблено відповідний запис. У подальшому вона була переведена на посаду архіваріуса інформаційно-аналітичного відділу.
3. 1 серпня 2024 року вона отримала від відповідача витяг з Наказу № 08-к від 25 квітня 2024 року «Про призупинення дії трудового договору».
4. Згідно даного витягу на підставі статті 13 Закону України «Про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-1Х від 15 березня 2022 року у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість забезпечення працівників роботою та виконання роботи працівниками, призупинено дію трудового договору з 25 квітня 2024 року до можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану з ОСОБА_1 .
5. Вказувала, що із наданого їй витягу з наказу №08-к від 25 квітня 2024 року не вбачається, що наказ містить конкретні причини призупинення дії трудового договору, способу обміну інформацією та умов відновлення дії трудового договору.
6. Також зазначала, що посилання відповідача на військову агресію проти України, що виключає можливість забезпечення працівників роботою та виконання роботи працівниками, є безпідставним, оскільки збройна агресія розпочалася 24 лютого 2022 року, але до 25 квітня 2024 року це не викликало необхідності призупиняти трудовий договір, вона продовжувала виконувати свої обов'язки та отримувала заробітну плату. З тексту наказу не зрозуміло, як змінилася ситуація зі збройною агресією з 25 квітня 2024 року, що призвело до необхідності призупиняти трудовий договір.
7. Вона не ініціювала призупинення трудового договору, не повідомляла відповідача про неможливість виконувати трудові обов'язки та готова була надалі працювати за трудовим договором. Особливістю посади та трудових обов'язків було також те, що роботу можна організувати дистанційно.
8. Крім того, позивачка посилалась на те, що на даний час відповідач зареєстрував своє місцезнаходження на підконтрольній Україні території, а саме: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164.
9. Оскільки відповідач зареєстрований у м. Запоріжжі, яке не входить до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, тому посилання відповідача на військову агресію, враховуючи роботу інших підприємств (установ, організацій) за цією ж адресою, не є належним чином обґрунтованими і не може бути підставою для призупинення дії трудового договору.
10. Крім того, при прийнятті наказу про призупинення трудового договору відповідач не врахував соціально-трудові гарантії, право на які вона має як особа, яка має статус особи, що постраждала від торгівлі людьми, а також як особа з інвалідністю ІІ групи та на утриманні якої перебувають двоє дітей, що навчаються у вищому навчальному закладі, а чоловік проходить службу у Збройних Силах України.
11. На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 просить суд визнати незаконним та скасувати наказ КНП «СМСЧ» № 08-к від 25 квітня 2024 року «Про призупинення дії трудового договору» в частині призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 ; стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з моменту призупинення дії трудового договору до дати поновлення дії трудового договору.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
12. Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 10 січня 2025 року, залишеним без змін постановою Запорізького апеляційного суду від 29 квітня 2025 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
13. Вирішуючи спір, суди виходили із того, що призупинення дії трудового договору з позивачкою є таким, що відповідає вимогам статті Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Судами також враховано, що підприємство на час прийняття оскаржуваного наказу та і на час розгляду справи в суді не виконує свою діяльність, яка передбачена пунктом 3.1 статуту, не має будівлі для надання медичних послуг, яка б відповідала Державним будівельним нормам України закладів охорони здоров'я. При цьому позивачкою не було надано належних доказів, які б підтверджували відсутність підстав для призупинення дії трудового договору.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
14. У червні 2025 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 .
15. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 04 червня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
16. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 жовтня 2025 року справу призначено до розгляду у складі колегії з п'яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
17. У касаційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та задовольнити позовні вимоги.
18. Підставою касаційного оскарження заявниця зазначає застосування норм права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Верховного Суду від 05 травня 2025 року у справі № 758/4178/22.
19. Також підставою касаційного оскарження заявниця зазначає недослідження зібраних у справі доказів (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
20. Касаційна скарга мотивована тим, що судами не враховано, що у відповідача були наявні можливості для переведення її на іншу роботу, зокрема на посаду бухгалтера, у тому числі із залученням її до роботи за дистанційною формою організації праці.
21. Факт відсутності медичної діяльності у відповідача не може означати відсутність у такого підприємства можливості надати роботу бухгалтеру.
22. Вказує, що звертала увагу судів попередніх інстанцій на те, що для припинення трудового договору має існувати абсолютна неможливість роботи зі сторони роботодавця та виконання роботи зі сторони працівника. Водночас відповідачем не доведено абсолютної неможливості виконання нею роботи, відповідач не довів неможливість надання їй роботи.
23. При цьому заявниця вказує, що відповідач частково працює, що підтверджується зайнятістю осіб, вказаних відповідачем.
Відзиву на касаційну скаргу не подано
Фактичні обставини справи, встановлені судами
24. ОСОБА_1 наказом № 655-к від 03 листопада 2021 року прийнята на роботу у комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області на посаду бухгалтера 1 категорії, про що у трудовій книжці зроблено відповідний запис (а. с. 60-61).
25. Наказом НКП «СМСЧ» від 25 квітня 2024 року за № 08-к «Про призупинення дії трудового договору», керуючись статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2136-ІХ, у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість забезпечення працівників роботою та виконання роботи працівника, призупинено дію трудового договору з 25 квітня 2024 року до можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану наступним працівникам: 1.59. ОСОБА_1 , архіваріусу інформаційно-аналітичного відділу. Реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (п. 1 наказу) (а. с. 6).
26. Цим наказом призупинено дію трудового договору зі 135 працівниками зазначеного підприємства.
27. Відповідно до пункту 2 вказаного наказу начальнику відділу кадрів ОСОБА_5 ознайомити вище зазначених працівників (усього 135 працівників) з цим наказом. За можливості - ознайомити під підпис; надіслати копію наказу електронною поштою або будь-яким іншим способом комунікації (а. с. 6, а. с. 208-213).
28. Витяг із зазначеного наказу позивач отримала поштовим відправленням 01 серпня 2024 року (а. с. 178).
29. Розпорядженням Енергодарського міського голови (начальника міської військової адміністрації) від 05 березня 2024 року №2-кп призначено ОСОБА_2 з 06 березня 2024 року виконувачем обов'язків директора КНП «СМСЧ» ЕМР за строковим трудовим договором по 06 вересня 2024 року включно на період вирішення питання про укладення контракту з керівником підприємства (п. 1). Визначено, що відповідно до цього розпорядження ОСОБА_2 є особою, яка має право з 06 березня 2024 року вчиняти дії від імені юридичної особи з правом підпису організаційно-розпорядчих, господарських, фінансових та інших документів КНП «СМСЧ» ЕМР (п. 3).
30. Розпорядженням Енергодарського міського голови (начальника міської військової адміністрації) від 30 серпня 2024 року №24-кп «Про продовження строку перебування на посаді ОСОБА_2 » продовжено ОСОБА_2 строк перебування на посаді виконувача обов'язків директора КНП «СМСЧ» ЕМР з 07 вересня 2024 року по 06 березня 2025 року включно на період вирішення питання про укладення контракту з керівником підприємства (а. с. 141).
31. Відповідно до наказу начальника міської військової адміністрації від 27 березня 2024 року № 03 «Про затвердження Статуту комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області у новій редакції», у зв'язку зі збройною агресією російської федерації, тимчасовою окупацією території Енергодарської міської територіальної громади та неможливістю здійснювати господарську діяльність підприємством на тимчасово окупованій території, відповідно до статей 57, 58 Господарського кодексу України, частини другої статті 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», змінено адресу місцезнаходження НКП «СМСЧ» ЕМР на адресу: 69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164. Затверджено Статут НКП «СМСЧ» ЕМР у новій редакції (а. с. 142).
32. Відповідно до пункту 3.1. Статуту НКП «СМСЧ», затвердженого у новій редакції начальником Енергодарської міської військової адміністрації від 27 березня 2024 року № 03, основною метою діяльності підприємства є забезпечення медичного обслуговування населення шляхом надання йому вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги у порядку та обсязі, встановлених законодавством (а. с. 148-155).
33. Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 03 квітня 2024 року здійснено реєстрацію НКП «СМСЧ» ЕМР за адресою: 69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164 (а. с. 135).
34. Відповідно листа НКП «СМСЧ» ЕМР від 16 квітня 2024 року за вих. № 22 за підписом в.о. директора О. Дербун остання повідомила першого заступника міського голови ОСОБА_3 про те, що станом на теперішній час пункт 5 розпорядження Енергодарського міського голови від 26 лютого 2024 року № 1-кп «Про звільнення ОСОБА_4 » не виконано. Так, відповідно до пункту 5 розпорядження ОСОБА_4 зобов'язаний у строк до 27 лютого 2024 року передати ОСОБА_2 усі справи, документи та печатку підприємства, про що скласти відповідний акт приймання-передавання та подати його на затвердження начальнику міської військової адміністрації. Однак ні в зазначений термін, ні станом на теперішній час документи, зазначені в додатку до розпорядження, ОСОБА_2 не передані. Відсутність зазначених документів унеможливлює роботу комунального некомерційного підприємства, а їх відновлення вимагає значних зусиль, а в окремих випадках взагалі робить це неможливим, зокрема, здійснювати бухгалтерський облік, забезпечувати фінансову та статистичну звітність згідно з законодавством (а. с. 140).
35. Відповідно до Інформаційної довідки від 13 листопада 2024 року, виданої НКП «СМСЧ» ЕМР, останнє не веде медичної діяльності. Фактично працюють та виконують посадові обов'язки на таких посадах: 1. В. о. директора апарату управління, основна посада, повна зайнятість з 06 березня 2024 року; 2. Головний бухгалтер бухгалтерії, основна посада, повна зайнятість з 02 квітня 2024 року; 3. Начальник планово-економічного відділу, за сумісництвом, неповний робочий день, з 08 квітня 2024 року; 4. Начальник відділу кадрів, за сумісництвом, неповний робочий день, з 08 квітня 2024 року (а. с. 156).
36. 26 липня 2024 року на гарячій лінії Міністерства охорони здоров'я України було зареєстровано скаргу ОСОБА_1 щодо порушення трудового законодавства відносно заявниці.
37. Крім того, Департаментом охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації 27 червня 2024 року за вх. № 01.Я/478-ГЛ МОЗ зареєстровано звернення ОСОБА_1 , зміст звернення «Стосовно прохання заявниці, яка перебувала в полоні, анулювати всі заяви, написані нею, перерахувати заробітну плату, виплатити та поновити трудові відносини».
38. На підставі наказу Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № 445/ПС-ЗК від 22 липня 2024 року видано направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю). Предмет здійснення заходу - додержання вимог законодавства про працю відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» з питання оплати праці та законності припинення трудового договору.
39. Відповідно до Акту № ПС/ЗП/24091/0040 від 02 серпня 2024 року, складеного Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці за результатами перевірки НКП «СМСЧ» ЕМР в частині дотримання законодавства про працю, порушення трудового законодавства з питань, зазначених у зверненні, не виявлено (а. с. 132-134).
40. Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Енергодарська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області відноситься до відповідних територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні).
41. З 04 березня 2022 року Енергодарська міська територіальна громада перебуває під окупацією військ російської федерації станом по теперішній час.
Позиція Верховного Суду
42. Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
43. Так, частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
44. Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).
45. Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановленні в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
46. Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення.
Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права
47. Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
48. В умовах воєнного чи надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
49. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
50. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє на теперішній час.
51. Згідно з пунктом 3 цього Указу у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України.
52. 15 березня 2022 року прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким визначені особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
53. Частинами першою та другою статті 1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», зараз і надалі в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.
54. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
55. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень КЗпП України під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
56. Відповідно до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
57. Відповідно до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
58. Наведена спеціальна норма права надає роботодавцю право тимчасово призупинити дію трудового договору з працівником у разі неможливості у зв'язку із військовою агресією проти України забезпечити працівника роботою.
59. Водночас таке право не є абсолютним. Для застосування цієї норми права роботодавець має перебувати в таких обставинах, коли він не може надати працівнику роботу, а працівник не може виконати роботу. Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових дій, або їх функціювання з об'єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо.
60. Верховний Суд у своїх постановах від 15 вересня 2023 року у справі № 161/7449/22 (провадження № 61-735св23), від 28 лютого 2024 року у справі № 465/3919/22 (провадження № 61-17848св23), від 14 лютого 2024 року у справі № 464/2944/23 (провадження № 61-13092св23) неодноразово висловлював позицію щодо обов'язку суду з'ясовувати, а відповідача - довести, неможливість надання та виконання такої роботи.
61. Згідно з частинами першою-третьою статті 12, частинами першою п'ятою, шостою статті 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
62. Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
63. Судами встановлено, що ОСОБА_1 наказом № 655-к від 03 листопада 2021 року прийнята на роботу у комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області на посаду бухгалтера 1 категорії. У подальшому позивачка була переведена на посаду архіваріуса інформаційно-аналітичного відділу, що остання зазначає в позовній заяві та не заперечується відповідачем.
64. Факт введення в Україні з 24 лютого 2022 року воєнного стану є загальновідомим.
65. Відповідно до пункту 1.1 статуту комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області, затвердженого наказом начальника Енергодарської міської військової адміністрації 27 березня 2024 року № 03, зазначене підприємство є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах встановлених законодавством України та цим статутом.
66. Основною метою діяльності комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області згідно пункту 3.1 статуту є забезпечення медичного обслуговування населення шляхом надання йому вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в порядку та обсязі, встановлених законодавством.
67. Свою статутну діяльність комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради здійснювало за адресою: Запорізька область, Василівський район. м. Енергодар, просп. Будівельників, буд. 33.
68. Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 Енергодарська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області відноситься до відповідних територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані).
69. Будівля комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області перебуває під окупацією військ російської федерації станом по теперішній час.
70. Частиною другою статті 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» законодавцем встановлено, що здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами, які проводять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місце проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.
71. На виконання зазначеної вище вимоги закону у квітні 2024 року юридична адреса комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області була перереєстрована на адресу, яка знаходиться на підконтрольній території України, а саме: АДРЕСА_1 .
72. За загальновідомими обставинами будинок АДРЕСА_1 є будівлею Запорізької міської ради та Запорізької обласної державної адміністрації, тобто вона за своїм призначенням відноситься до адміністративних споруд.
73. Судами правомірно враховано, що за цією юридичною адресою комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області не здійснює своєї статутної діяльності та не може надавати медичні послуги у будівлі, яка не відповідає Державним будівельним нормам України закладів охорони здоров'я.
74. З інформації виконуючої обов'язки директора комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області ОСОБА_2 вбачається, що усі справи, документи та печатку підприємства відповідно до розпорядження Енергодарського міського голови № 1-кп від 26 лютого 2024 року передано не було, тому їх відновлення вимагає значних зусиль, а в окремих випадках взагалі робить це неможливим. Триває робота з відновлення кадрової документації, яка залишилась на окупованій території.
75. З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що Комунальне некомерційне підприємство «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області фактично не було релоковано з окупованої території України, тому не має можливості забезпечувати працівникам умови праці внаслідок того, що необхідні для виконання роботи організації та технічні можливості відсутні, в зв'язку з чим працівники також позбавлені можливості виконувати свої обов'язки.
76. Суди правомірно виснували, що видання наказу № 08-к від 25 квітня 2024 року про призупинення дії трудового договору з 135-ти працівниками підприємства, в тому числі із позивачкою, є вимушеним, тимчасовим та таким, що не залежить від волі комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області надати роботу позивачу.
77. З інформаційної довідки відповідача від 13 листопада 2024 року вбачається, що на теперішній час у комунальному некомерційному підприємстві «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області працюють та виконують посадові обов'язки чотири працівника: в. о. директора з повною зайнятістю, головний бухгалтер бухгалтерії з повною зайнятістю, начальник планово-економічного відділу за сумісництвом на неповному робочому дні та начальник відділу кадрів за сумісництвом на неповному робочому дні.
78. З огляду на викладене, колегія суддів відхиляє посилання заявниці щодо відсутності доказів неможливого надання їй роботи, оскільки комунальне підприємство не було релоковано з окупованої території, не здійснює діяльності, передбаченої статутом, а займається відновленням документів. Сама по собі зміна юридичної адреси юридичної особи на виконання вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» не свідчить про здійснення діяльності, визначної статутом.
79. При цьому, оскільки посадова інструкція позивача перебуває на окупованій території, то неможливо надати ґрунтовані пояснення з посиланням на права та обов'язки архіваріуса комунального некомерційного підприємства «Спеціалізована медико-санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області. Однак очевидно, що основною функцією архіваріуса є збереження документів, строк дії яких було вичерпано. Поки що документи лише відновлюються та у їхній передачі на зберігання до архіву необхідності немає, тобто архіваріус позбавлений можливості виконувати обов'язки, покладені на нього трудовим договором.
80. Судами враховано, що позивачкою також не надано доказів, що за її посадової інструкцією вона має бути залучена до роботи з відновлення, структурування, збереження документів.
81. Врахувавши обставини справи, суди дійшли обґрунтованого висновку, що відповідач довів неможливість надання роботи позивачу, а тому наказ про призупинення дії трудового договору є законним, підстав для його скасування немає.
82. Доводи касаційної скарги про те, що установа частково здійснює діяльність, оскільки працює четверо людей, відхиляються колегією суддів як підстава можливість надання роботи позивачці, оскільки діяльність виключно пов'язана з відновленням документів, а не ведення діяльності, визначеної статутом.
83. Таким чином, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і надав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
84. Вказані, а також інші доводи, наведені в обґрунтування касаційної скарги, не можуть бути підставами для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні заявником норм матеріального і процесуального права й зводяться до переоцінки судом доказів, що у силу вимог статті 400 ЦПК України не входить до компетенції суду касаційної інстанції.
85. Відповідно до частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального процесуального права.
86. Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, на законність та обґрунтованість судових рішень не впливають.
Керуючись статтями 400, 410, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 10 січня 2025 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 29 квітня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Є. В. Синельников
Судді: О. В. Білоконь
І. Ю. Гулейков
О. М. Осіян
Н. Ю. Сакара