Долинський районний суд Кіровоградської області
110 м. м. Долинська Кропивницький район Кіровоградська область Україна 28500
Справа № 388/2433/25
Іменем України
23.10.2025 рокум. Долинська
Слідчий суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянув клопотання начальника Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024120040000130 від 5 листопада 2024 року, кримінально-правова кваліфікація кримінального правопорушення ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про арешт майна,
Начальник Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді з цим клопотанням про арешт майна, мотивуючи клопотання тим, що ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, порушуючи вимоги ст. ст. 41, 68, 92 Конституції України, ст. ст. 79-1, 80, 81, 83, 125 Земельного кодексу України, які регламентують порядок набуття громадянином України права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами щодо неухильного додержання законів України, в умовах воєнного стану, здійснив заволодіння шляхом обману земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташованою на території Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, в особливо великих розмірах, за таких обставин.
Так, у невстановленому в ході досудового розслідування місці та часу, але не пізніше січня 2021 року, у ОСОБА_4 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме на незаконне заволодіння земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га.
Реалізовуючи вказаний умисел, 21 січня 2021 року ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище, маючи доступ до інформації земель громади, що відноситься до категорії невитребуваних паїв, будучи державним кадастровим реєстратором відділу у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, безпідставно вніс зміни до Державного кадастрового реєстру щодо земельної ділянки кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, вказавши при цьому власником ділянки ОСОБА_5 на підставі державного акта серії ІІ-КР 031932 від 13 листопада 2001 року, що їй не видавався.
В подальшому, усвідомлюючи, що для вчинення даного кримінального правопорушення буде необхідно здійснити держану реєстрацію права власності на земельну ділянку, ОСОБА_4 у вересні 2021 року повідомив про свій умисел державному реєстратору - начальнику Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_6 , після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення.
Надалі, 21 вересня 2021 року ОСОБА_4 звернувся до державного реєстратора - начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_6 , яка діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за відсутності особи від якої сформовано заяви щодо державної реєстрації, безпідставно, тобто без будь яких документів, що підтверджують право ОСОБА_5 на зазначену земельну ділянку, здійснила державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495.
Реєстрацію права власності на вказану вище земельну ділянку здійснено державним реєстратором Устинівської селищної ради ОСОБА_6 з порушенням норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 25 грудня 2015 року № 1127, зокрема, здійснено реєстрацію речового права на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою та за відсутності будь яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.
Після чого, для юридичного оформлення набуття права власності на земельну ділянку з кадастровим номером: 3520883200:02:000:0495, ОСОБА_4 попросив ОСОБА_5 надати довіреність його знайомому ОСОБА_7 з метою продажу вказаної земельної ділянки його дружині ОСОБА_8 .
У подальшому, ОСОБА_5 , на прохання ОСОБА_4 надано довіреність на ім'я ОСОБА_7 на продаж земельної ділянки кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495, яку посвідчено приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу ОСОБА_9 17 квітня 2023 року за реєстровим номером 471 та на підставі вищезазначеної довіреності, 28 квітня 2023 року між ОСОБА_5 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (дружиною ОСОБА_4 ) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495, внаслідок чого ОСОБА_4 заволодів шахрайським шляхом вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи № 11-25 від 27 лютого 2025 року, вартість земельної ділянки кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 становить 1203675 грн, що відповідно до примітки ст. 185 КК України є особливо великим розміром.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29 грудня 2016 року № 438-К, ОСОБА_4 призначено на посаду державного кадастрового реєстратора відділу у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Згідно з посадовою інструкцією державного кадастрового реєстратора відділу у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженої 5 лютого 2020 року виконуючим обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, державний кадастровий реєстратор забезпечує надання адміністративних послуг у частині організації ведення Державного земельного кадастру; опрацювання заяв громадян стосовно проведення державної реєстрації земельних ділянок в ДЗК; надання відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; надання викопіювань з кадастрової карти (плану); виправлення помилок, виявлених в ДЗК; здійснення ведення Державного земельного кадастру та забезпечення здійснення інформаційної взаємодії Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами; впорядкування відомостей Державного земельного кадастру про земельні ділянки сільськогосподарського призначення, цільове призначення яких не відповідає Класифікації видів цільового призначення.
Таким чином, ОСОБА_4 здійснював свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів фізичних і юридичних осіб, що породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання якої визначена державою.
Будучи державним кадастровим реєстратором, тобто особою яка надає публічні послуги, ОСОБА_4 , достовірно знаючи вищевказані вимоги чинного законодавства та посадової інструкції, вчинив несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.
Так, ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище, маючи доступ до інформації земель громади, що відноситься до категорії невитребуваних паїв, будучи державним кадастровим реєстратором відділу у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, вирішив у незаконний спосіб заволодіти земельною ділянкою кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташованою на території Кетрисанівської сільської ради.
Реалізовуючи вказаний умисел, діючи умисно та цілеспрямовано, усвідомлюючи, що вказана земельна ділянка належить до земель комунальної власності та, що ОСОБА_5 не є законним володільцем цієї земельної ділянки, у січні 2021 року на власному ноутбуці створив обмінні файли, проектну документацію на земельну ділянку кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташовану на території Кетрисанівської сільської ради та сформував від імені ОСОБА_5 заяву на проведення дій щодо реєстрації вищезазначеної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
У подальшому, продовжуючи свій злочинний умисел, 21 січня 2021 року, здійснив несанкціоноване внесення до Державного земельного кадастру та Поземельної книги інформації про право власності ОСОБА_5 на вищевказану земельну ділянку, при цьому з метою надання своїм діям видимої законності, як підставу для здійснення дій щодо формування та державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер: 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташованої на території Кетрисанівської сільської ради, зазначив державний акт серії ІІ-КР 031932 від 13 листопада 2001 року, який ОСОБА_5 не видавався.
Внаслідок умисних, протиправних дій ОСОБА_4 земельна ділянка з кадастровим номером: 3520883200:02:000:0495 вартістю 1203675 грн, вибула із комунальної власності, чим завдано шкоду територіальній громаді на вказану суму, яка відповідно до примітки ст. 361 КК України є значною шкодою.
Крім цього, ОСОБА_4 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб, порушуючи вимоги ст. ст. 41, 68, 92 Конституції України, ст. ст. 79-1, 80, 81, 83, 125 Земельного кодексу України, що регламентують порядок набуття громадянином України права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами щодо неухильного додержання законів України, в умовах воєнного стану, здійснив повторно заволодіння шляхом обману земельними ділянками комунальної власності кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вчинене в особливо великих розмірах за таких обставин.
Так, у невстановлені в ході досудового розслідування місці та часу, але не пізніше 28 лютого 2023 року, у ОСОБА_4 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме на незаконне заволодіння земельними ділянками комунальної власності кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
Після чого, 28 лютого 2023 року ОСОБА_4 звернувся до своєї знайомої ОСОБА_10 , яка на той час працювала державним кадастровим реєстратором у Кропивницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення та яка в порушення вимог Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, внесла зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га, де вказала власником ділянки ОСОБА_11 на підставі державного акта КР 085079 від 11 грудня 2012 року, який їй не видавався та внесла зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га де вказала власником ділянки ОСОБА_11 на підставі державного акта КР 085153 від 20.11.2012, що їй не видавався.
У подальшому, усвідомлюючи, що для вчинення цього кримінального правопорушення буде необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, ОСОБА_4 у березні 2023 року повідомив про свій умисел державному реєстратору - начальнику Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_6 , після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення.
Надалі, 1 березня 2023 року ОСОБА_4 звернувся до державного реєстратора - начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_6 , яка діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за відсутності особи від якої сформовано заяви щодо державної реєстрації, безпідставно, тобто без будь яких документів, що підтверджують право ОСОБА_11 на зазначені земельні ділянки, здійснила державну реєстрацію права власності за нею на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004.
Реєстрацію права власності на вказані вище земельні ділянки здійснено державним реєстратором Устинівської селищної ради ОСОБА_6 з порушенням норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, зокрема, здійснено реєстрацію речового права на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.
У подальшому, увівши в оману працівників виробничого відділу у м. Кропивницькому Державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», ОСОБА_4 вказані земельні ділянки, діючи нібито від імені ОСОБА_11 , об'єднав в одну земельну ділянку з кадастровим номером 3520887900:02:000:0154 площею 15,1962 га.
Після чого, для юридичного оформлення набуття права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3520887900:02:000:0154, ОСОБА_4 попросив ОСОБА_11 надати довіреність його знайомому ОСОБА_7 з метою продажу вказаної земельної ділянки ОСОБА_4 .
У подальшому, ОСОБА_11 на прохання ОСОБА_4 надано довіреність на ім'я ОСОБА_7 на продаж земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, яку посвідчено приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу ОСОБА_9 18 квітня 2023 року за реєстровим номером 476 та на підставі вищезазначеної довіреності, 2 травня 2023 року між ОСОБА_11 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_7 та ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, внаслідок чого ОСОБА_4 заволодів шахрайським шляхом вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи № 11-25 від 27 лютого 2025 року вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 становить 1483078 грн, вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 становить 1430032 грн, що відповідно до примітки ст. 185 КК України є особливо великим розміром.
Прокурор просить застосувати арешт визначеного майна підозрюваного з підстав, передбачених ст. 170 КПК України, зокрема, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
У судове засідання прокурор ОСОБА_3 не з'явилась, однак надіслала до слідчого судді заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна (ч. 2 ст. 172 КПК України).
З метою недопущення відчуження визначеного майна підозрюваного, зважаючи на те, що це майно не є тимчасово вилученим, розгляд цього клопотання згідно з вимогами прокурора здійснюється без повідомлення підозрюваного.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання про арешт майна, дійшов до такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що 5 листопада 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024120040000130, кримінально-правова кваліфікація кримінальних правопорушень ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.
ОСОБА_4 у цьому кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190 КК України, тобто в шахрайстві, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах; ч. 3 ст. 362 КК України, тобто в несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди; ч. 5 ст. 190 КК України, тобто в шахрайстві, вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах.
З матеріалів клопотання слідує, що підозрюваний має у власності нерухоме майно, а саме: земельну ділянку площею 15,1962 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області; земельну ділянку площею 0,2292 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:5074, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області; земельну ділянку площею 0,01 га, кадастровий номер 3520810100:50:064:0071, розташовану по АДРЕСА_1 ; 1/4 квартири загальною площею 97,2 кв. м, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ; земельну ділянку площею 0,01 га, кадастровий номер 3520810100:50:064:0068, розташовану по АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 0,2297 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:5090, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області; земельну ділянку площею 0,23 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:5111, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
За змістом чч 2-6 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу. У випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України. Арешт накладається на майно третьої особи, якщо вона набула його безоплатно або за ціною, вищою чи нижчою за ринкову вартість, і знала або повинна була знати, що таке майно відповідає будь-якій з ознак, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 96-2 Кримінального кодексу України. У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна. У випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Слідчим суддею встановлено, що внаслідок діяння в якому підозрюється ОСОБА_4 спричинено шкоду в розмірі 1430032 грн.
Санкція ч. 5 ст. 191 КК України передбачає кримінальне покарання, зокрема, конфіскацію майна.
З метою забезпечення конфіскації майна, слідчий суддя вважає є підстави для арешту майна підозрюваного.
Окремо необхідно зазначити, що арешт майна за своїм характером є тимчасовим позбавленням за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном. Тобто арешт за будь-яких умов позбавляє власника майна його відчужувати, а тому додатково забороняти ці дії в резолютивній частині ухвали немає потреби.
З огляду на вказане, слідчий суддя дійшов до висновку про задоволення клопотання прокурора про арешт майна.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 98, 170-173, 309 КПК України,
Задовольнити клопотання начальника Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024120040000130 від 5 листопада 2024 року, кримінально-правова кваліфікація кримінального правопорушення ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про арешт майна.
Накласти арешт на таке майно підозрюваного ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ):
1.земельну ділянку площею 15,1962 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області;
2.земельну ділянку площею 0,2292 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:5074, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області;
3.земельну ділянку площею 0,01 га, кадастровий номер 3520810100:50:064:0071, розташовану по АДРЕСА_1 ;
4.1/4 (одну четверту частину) квартири загальною площею 97,2 кв. м, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ;
5.земельну ділянку площею 0,01 га, кадастровий номер 3520810100:50:064:0068, розташовану по АДРЕСА_1 ;
6.земельну ділянку площею 0,2297 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:5090, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області;
7.земельну ділянку площею 0,23 га, кадастровий номер 3520887900:02:000:5111, розташовану на території Бобринецької територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області.
Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
На ухвалу може бути подана апеляція протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Повний текст ухвали проголошений 27 жовтня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1