22 жовтня 2025 року м. ЧернівціСправа № 926/2274/25
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Гурина М.О., за участю секретаря судового засідання Скрипник Д.М., розглянувши матеріали справи
за позовом Чернівецької міської ради (58002, м.Чернівці, площа Центральна, буд.1, код ЄДРПОУ 36068147)
до приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» (58007, м.Чернівці, вул. Вільшини, 1, код ЄДРПОУ 32790611)
про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки в сумі 2045638,62 грн
Представники сторін:
від позивача - Лелюк Х.М. - представник;
від відповідача - Максимишин І.Б. - адвокат.
1. Стислий виклад позицій учасників справи.
Чернівецька міська рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовом до приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки №1721 від 28.02.2005 в сумі 2045638,62 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 28.02.2005 між Чернівецькою міською радою (далі - Орендодавець) та приватним підприємством з іноземними інвестиціями «Європрофіль» (далі - Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №1721, згідно якого орендодавець передає за плату, а орендар приймає у володіння і користування земельну ділянку, яка розташована за адресою: м.Чернівці, вул. Руська, 236-Г, загальною площею 2,2006 га за кадастровим номером 7310136600:35:002:0040, строком до 26.08.2054. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури (02.10).
Річна орендна плата за землю відповідно до чинного законодавства та укладеного договору оренди землі становить 3% нормативної грошової оцінки.
Далі позивач зазначає, що у зв'язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки на підставі рішення Чернівецької міської ради VIII скликання №118 від 26.02.2021 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 №510», з 01.01.2022 введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Чернівці.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9951491652025 від 10.03.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить 46819976,81 грн.
Враховуючи вищевикладене, департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради проведено розрахунок розміру орендної плати за вказану земельну ділянку не сплаченої орендарем із врахуванням змін щодо введення в дію з 01.01.2022 нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці за період з 2022 по 2024 роки на суму 2045638,62 грн.
17.04.2025 позивач звернувся до відповідача з листом про вимогу щодо погашення заборгованості, однак дана претензія залишена відповідачем без будь-якого реагування, у зв'язку з чим, позивач був змушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідачем 05.09.2025 подано відзив на позовну заяву, в якому він проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у їх задоволенні повністю. При цьому, відповідач посилається на те, що в судових установах перебувало провадження у господарській справі №926/5008/22 за позовом Чернівецької міської ради до Приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» про внесення змін до договору оренди землі, існував спір між сторонами про розмір орендної плати, тому: орендна плата підлягала сплаті у розмір, визначеному договором, до моменту набрання судовим рішенням законної сили про зміну договірного зобов'язання в судовому порядку.
11.09.2025 на адресу суду представниця позивача надіслала відповідь на відзив (вх.№3651), в якому остання зазначає, що доводи відповідача щодо недостовірності поданого позивачем розрахунку спростовуються листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 15.12.2022 про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в якому вказується на більшу точність витягу з нормативної грошової оцінки, який сформовано у «апаратному режимі», у порівнянні із витягом, що сформований у ручному режимі. Позивачем за основу для розрахунку суми безпідставно збережених коштів взято витяг, що сформований у «апаратному режимі». Відтак сума, яка заявлена Позивачем до стягнення, розрахована на підставі належних, допустимих та достовірних доказів.
2. Рух справи
09.07.2025 відділом документального забезпечення та аналітичної роботи суду матеріали позовної заяви зареєстровані за вх.№2274.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.07.2025 позовну заяву передано судді Гурину М.О.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 14.07.2025 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 04.08.2025.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 04.08.2025 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 21.08.2025.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 21.08.2025 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 15.09.2025.
15.09.2025 від представниці відповідача отримано клопотання (вх.№3059) про зупинення провадження у справі №926/2274/25 до набрання законної сили рішення Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/2940/25-а.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 15.09.2025 задоволено заяву відповідача про поновлення процесуального строку на подання відзиву на позов, поновлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, прийнято його до розгляду, відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі та закрито підготовче провадження з призначенням справи до розгляду по суті на 30.09.2025.
30.09.2025 оголошено перерву з розгляду справи по суті до 22.10.2025.
На призначений день розгляду справи представниця позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити позов з підстав зазначених у позовній заяві.
Представниця відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог з мотивів викладених у відзиві на позов.
3. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив таке.
28.02.2005 між Чернівецькою міською радою (далі - Орендодавець) та приватним підприємством з іноземними інвестиціями «Європрофіль» (далі - Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №1721, за умовами якого Орендодавець передає за плату, а орендар приймає у володіння і користування земельну ділянку, яка розташована за адресою: м.Чернівці, вул. Руська, 236-Г, загальною площею 2,2006 га за кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 (пункт 1.1. договору).
Відповідно до пункту 1.2. договору земельна ділянка надається в оренду строком до 26.08.2054. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Пунктом 1.3 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1283610 грн., з урахуванням регіональних та зональних факторів та коефіцієнтів індексації грошової оцінки за 1996-2001р., та коефіцієнтів індексації грошової оцінки за 2002р., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку Чернівецького міського управління земельних ресурсів від 28 жовтня 2004 року, за №1139. Після здачі об'єкта в експлуатацію нормативна грошова оцінка підлягає перерахунку згідно цільового призначення.
Згідно пункту 1.1 розділу 2 договору на період до завершення будівництва річна орендна плата за користування земельною ділянкою складає 21949,73 грн. Плата за землю вноситься орендарем рівними частками на рахунок Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради в термін тридцяти календарних днів місяця, наступного за звітним. Після здачі об'єкта в експлуатацію орендна плата підлягає перерахунку.
У пункті 2.1 договору зазначено, що у разі збільшення, відповідно до законів України, розміру земельного податку, орендна плата може бути збільшена до розміру земельного податку, який нараховується на орендовану ділянку.
У відповідності до пункту 2.2 договору, розмір орендної плати індексується у відповідності із чинним законодавством України. При цьому додатковий договір між сторонами не укладається.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 договору зміна умов договору оренди земельної ділянки можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Додатками до договору оренди земельної ділянки №1721 від 28.02.2005 є план зовнішніх меж землекористування м. Чернівці, вул. Руська, 236-Г, розрахунок розміру орендної плати, акт прийому-передачі земельної ділянки.
Додатковим договором від 29.02.2008 до договору оренди земельної ділянки сторонами збільшено розмір орендної плати до 70060,00 грн.
28.05.2008 між Чернівецькою міською радою та приватним підприємством з іноземними інвестиціями «Європрофіль» укладено додатковий договір №2/1721, яким внесено зміни до договору оренди земельної ділянки та визначено, що в п.1.2. договору оренди слова «для здійснення реконструкції придбаних об'єктів нерухомості будівництва оздоровчо-лікувального комплексу з тенісними, спортивними спорудами профілактичного та санаторного типу, в тому числі для малозабезпечених громадян міста та житла для працівників підприємства» замінюються словами «для забудови житлових будинків з об'єктами соцкультпобуту».
У подальшому між сторонами укладено додатковий договір №3/1721 від 15.03.2012 до договору оренди землі, яким, зокрема, п.1.1. розділу 2 договору викладено в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 125645,46 грн».
У грудні 2022 Чернівецька міська рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль», в якому просила внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 1721 від 28.02.2005 виклавши пункти 1.3, 2.1 та 2.2 договору у запропонованій позивачем редакції.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 по справі №926/5008/22 задоволено позов Чернівецької міської ради до приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль», внесено зміни до Договору оренди земельної ділянки №1721 від 28.02.2005, виклавши пункти 1.3 розділу 1 та 1.1 розділу 2 договору в такій редакції:
« 1.3. Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2022 № 4721 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 29185678,00 грн.
1.1. Річна орендна плата з 01.01.2022 становить 875570,34 грн.
Орендна плата сплачується Орендарем рівними частинами у строк до 30 числа місяця наступного за звітним, на розрахунковий рахунок: Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ/ код ЄДРПОУ 37836095, р/р UA668999980334129812000024405, Казначейство України (ЕАП), код платежу 18010600 - орендна плата з юридичних осіб».
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 11.01.2024 по справі №926/5008/22 апеляційну скаргу приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» задоволено частково, рішення Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 у справі №926/5008/22 змінено, викладено п. 1.1 договору оренди земельної ділянки № 1721 в резолютивній частині рішення в наступній редакції: « 1.1. Річна орендна плата становить 875570,34 грн. Орендна плата сплачується Орендарем рівними частинами у строк до 30 числа місяця наступного за звітним, на розрахунковий рахунок: Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ/, код ЄДРПОУ 37836095, р/р ІІА668999980334129812000024405, Казначейство України (ЕАП), код платежу 18010600 - орендна плата з юридичних осіб». В решті рішення суду залишено без змін.
Постановою Касаційного господарського суду Верховного Суду від 10.09.2024 по справі №926/5008/22 постанову Західного апеляційного господарського суду від 11.01.2024 скасовано, справу передано на новий розгляд до Західного апеляційного господарського суду.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 03.12.2024 по справі №926/5008/22 апеляційну скаргу приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» задоволено частково, рішення Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 скасовано, прийнято нове рішення, у задоволенні позову Чернівецької міської ради до приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» про внесення змін до договору оренди землі відмовлено.
При прийнятті даної постанови, суд апеляційної інстанції виходив з того, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позову у цій справі, оскільки позивач звернувся до суду у цій справі зі способом захисту, який не приведе до захисту його прав чи інтересів, а належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, несплаченої орендарем.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.03.2025 №НВ-9951491652025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить 46819976,81грн.
Ідентичний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки значиться й у витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 05.09.2025 №НВ-9976975772025 та від 30.09.2025 №НВ-9979935292025.
За наслідками проведених позивачем розрахунків, річна орендна плата за вказану земельну ділянку становить :
- за 2022 рік - 1037609,33 грн;
- за 2023 рік - 1193250,73 грн;
- за 2024 рік - 1254106,52 грн.
Проте, згідно з інформацією, наданою Головним управлінням Державної податкової служби у Чернівецькій області у листі від 14.01.2025 №218/5/24-13-04-04, задекларовані суми орендної плати відповідно до поданої ППзП «Європрофіль» звітності за 2022-2024 роки не відповідають вищезазначеним нормам та вимогам, зокрема, за 2022 рік задекларовано 262212,85грн; за 2023 рік - 301544,78грн ; за 2024 рік - 875570,34грн.
Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради проведено розрахунок розміру орендної плати за вказану земельну ділянку, не сплаченої орендарем із врахуванням змін щодо введення в дію з 01.01.2022 нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці за період з 2022 по 2024 роки на суму 2045638,62 грн.
17.04.2025 Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради на адресу відповідача надіслано вимогу та запропоновано в 20-ти денний термін з дня отримання цього листа уточнити свої податкові зобов'язання зі сплати орендної плати за землю шляхом подання уточнених податкових декларацій за 2022-2024 роки до ГУ ДПС у Чернівецькій області та сплатити зазначену у розрахунку несплачену орендну плату.
Проте, дана вимога залишена відповідачем без будь-якого реагування, відповідач наявну заборгованість не погасив, доказів погашення боргу відповідачем суду не надано.
4. Позиція суду по суті спору.
Дослідивши наведені в позовній заяві доводи, дослідивши матеріали справи, суд зазначає.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Відповідно до вимог ст.124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
У ст. 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частина 1 ст. 759 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За умовами ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.
У п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно належить до місцевих податків.
Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Пунктом 289.1 ст.289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (частина перша статті 13 Закону № 1378-IV). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає приписам частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Разом з тим, з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст.271 ПК України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності, автоматично змінюються права та обов'язки сторін договору оренди у частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
Аналогічна позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду 05.06.2024 у справі № 914/2848/22, від 05.02.2025 у справі № 925/457/23.
Як встановлено судом, 28.02.2005 між Чернівецькою міською радою та приватним підприємством з іноземними інвестиціями «Європрофіль» укладено договір оренди земельної ділянки №1721, яка розташована за адресою: м.Чернівці, вул. Руська, 236-Г, загальною площею 2,2006 га за кадастровим номером 7310136600:35:002:0040.
Відповідач у період з 2022 по 2024 рік включно сплачував орендну плату не у повному розмірі.
Відомості, щодо сплати відповідачем орендної плати на загальну суму 1657978,98 грн за договором оренди землі від 28.02.2005 №1721 за період з 2022 по 2024 рік включно підтверджуються листом ГУ ДПС у Чернівецькій області №218/5/24-13-04-04 від 14.01.2025, та складають: 238374,96 грн у 2022; 299980,62 грн у 2023; 1119623,40 грн у 2024.
За змістом ст. 13, ч.1 ст.15 та ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер, проводиться вперше відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 (зі змінами). За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються за заявою зацікавленої особи як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (пункт 1 розділу III Порядку № 489). Порядком затверджена форма заяви (додаток 8) на витяг та сама форма витягу (додаток 9), у якій, зокрема, вказано: "Витяг сформовано" із зазначенням дати його формування.
Частиною 2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні данні про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Видача витягу є адміністративною послугою, яка надається відповідним управлінням Держгеокадастру на виконання приписів Закону України від 06.09.2012 № 5203-VI «Про адміністративні послуги» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 № 835 «Деякі питання надання Державною службою геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг», що не позбавляє його надати власнику (органу місцевого самоврядування) більш повну інформацію про зміни в нормативній грошовій оцінці конкретної земельної ділянки за попередній період, виходячи з технічної документації на таку земельну ділянку, яка зберігається в даних Державного земельного кадастру, оформивши відповідну довідку.
Отже, як положення Податкового кодексу України, так і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічну документацію на земельну ділянку.
При цьому у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, Судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанові Верховного Суду від 01.03.2023 у справі №751/1543/19 тощо, зазначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Відповідно до пункту 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 р. №221), розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності у порядку, визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.
Рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 №510», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя». Згідно з пунктом 2 рішення нормативна грошова оцінка земель м. Чернівці вводиться в дію з 01.01.2022 року.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.03.2025 №НВ-9951491652025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить 46819976,81грн.
Ідентичний розмір нормативна грошова оцінка земельної ділянки значиться й у витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 05.09.2025 №НВ-9976975772025 та від 30.09.2025 №НВ-9979935292025.
Суд критично ставиться до твердження представниці відповідача про те, що згідно іншого витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2022 №4721 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить значно меншу суму, а саме 29185678грн (а.с 74), що в свою чергу свідчить про недостовірності поданого позивачем розрахунку, оскільки 06.07.2022 набрала чинності постанова КМУ від 01.07.2022 №753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, зокрема, що витяги оформляються і видаються автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, який значиться у витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.03.2025 №НВ-9951491652025, від 05.09.2025 №НВ-9976975772025 та від 30.09.2025 №НВ-9979935292025 виконаний саме в автоматичному режимі програмним забезпеченням Державного земельного кадастру, в той час як відсутня будь-яка інформація яким чином був сформований витяг від 21.02.2022 №4721 та які показники враховувались при його формуванні.
Крім того, в листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 15.12.2022 про нормативну грошову оцінку земельних ділянок вказується на більшу точність витягу з нормативної грошової оцінки, який сформовано у «апаратному режимі», у порівнянні із витягом, що сформований у ручному режимі (а.с. 96).
Позивач при здійсненні розрахунку орендної плати за землю, не сплаченої орендарем у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2022 року нормативної грошової оцінки земель м. Чернівці, які підлягають стягненню з орендаря земельної ділянки комунальної власності за період з 01.01.2022 до 31.12.2024, використовував витяг про нормативну грошову оцінку 2025 року та зменшував розмір нормативної грошової оцінки на відповідні щорічні коефіцієнти індексації, що не суперечить вимогам закону.
Також, при розрахунку розміру орендної плати позивачем були враховані суми оплати відповідачем орендної плати у загальному розмірі 1657978,98 грн за договором оренди землі від 28.02.2005 №1721 за період з 2022 по 2024 рік включно.
Суд перевірив здійснений позивачем розрахунок орендної плати за землю за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 і такий є вірним.
Отже, з урахуванням положень наведених вище норм та встановлених обставин справи, зокрема наявність заборгованості відповідача перед позивачем з орендної плати за вказаним вище договором у сумі 2045638,62 грн за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 та ненадання відповідачем доказів, які б спростовували таке порушення, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Щодо тверджень представниці відповідача про те, що в судових установах перебувало провадження у господарській справі №926/5008/22 за позовом Чернівецької міської ради до Приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» про внесення змін до договору оренди землі, існував спір між сторонами про розмір орендної плати, тому: орендна плата підлягала сплаті у розмірі визначеному договором, до моменту набрання судовим рішенням законної сили про зміну договірного зобов'язання в судовому порядку, суд зазначає, що дане твердження є хибним.
Крім того, суд відхиляє твердження представниці відповідача про преюдиційне значення обставин встановлених судами при розгляді справи №926/5008/22 в частині визначення як розміру орендної плати за землю так і нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, які на переконання представниці, у відповідності до ст. 75 ГПК України, не підлягають доказуванню, оскільки, як уже зазначалось вище, Постановою Західного апеляційного господарського суду від 03.12.2024 по справі №926/5008/22 рішення Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 скасовано, прийнято нове рішення, у задоволенні позову Чернівецької міської ради до приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» про внесення змін до договору оренди землі відмовлено. При прийнятті даної постанови, суд апеляційної інстанції виходив з того, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позову у цій справі, оскільки позивач звернувся до суду у цій справі зі способом захисту, який не приведе до захисту його прав чи інтересів, а належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, несплаченої орендарем.
Тобто, враховуючи скасування попередніх рішень судів, судом апеляційної інстанції не встановлювалась правомірність визначення як розміру орендної плати за землю так і законність визначення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
5. Висновки за наслідками розгляду справи.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оцінюючи подані сторонами докази, що ґрунтуються на повному, всебічному й об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, враховуючи вищенаведені обставини справи, суд вважає що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
6. Розподіл судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи обґрунтованість позову, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства з іноземними інвестиціями «Європрофіль» (58007, м.Чернівці, вул. Вільшини, 1, код ЄДРПОУ 32790611) на користь Чернівецької міської ради (58002, м.Чернівці, площа Центральна, буд.1, код ЄДРПОУ 36068147) орендну плату у розмірі 2045638,62 грн та 24548,00 грн судового збору.
3. З набранням судовим рішенням законної сили видати накази.
Повний текст рішення складено та підписано 27.10.2025.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя М.О. Гурин
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.