8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
20 жовтня 2025 року м. ХарківСправа № 922/3183/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Буракової А.М.
при секретарі судового засідання Чабан А.А.
розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес позика", м. Київ
до Ананьєва Андрія Вікторовича, м. Харків
про стягнення 160301,88 грн.
за участю представників:
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес позика" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Ананьєва Андрія Вікторовича (відповідач) про стягнення з відповідача на свою користь загальної суми заборгованості за договором № 479097-КС-001 про надання кредиту від 29.10.2023 у розмірі 160301,88 грн., з яких: 40000,00 грн. - заборгованість за тілом кредиту; 116066,93 грн. - заборгованість за процентами; 4234,95 грн. - заборгованість за комісією. Також, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь сплачений судовий збір в розмірі 2422,40 грн., витрати на правову допомогу в розмірі 9780,00 грн. та забезпечити можливість участі уповноваженому представнику ТОВ "Бізнес позика" Глуховецькому О.С. у всіх судових засіданнях у судовій справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Крім того, у позовній заяві позивач просив суд витребувати у Акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК" код за ЄДРПОУ 14360080, місцезнаходження: 49074, м. Дніпро, вул. Батумська, буд. 11, інформацію, що містить банківську таємницю, а саме:
- чи випускалася банківська картка № НОМЕР_1 Ананьєву Андрію Вікторовичу (РНОКПП - НОМЕР_2 );
- інформацію про руху коштів (виписку) по банківській картці № НОМЕР_1 за період з 29.10.2023 року по 30.10.2023 року включно.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.09.2025 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено розгляд справи в судовому засіданні на "02" жовтня 2025 р. о 11:45; задоволено клопотання позивача про витребування доказів; витребувані у Акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК" відповідні докази; задоволено клопотання позивача про участь представника позивача Глуховецького О.С. у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Відповідач 25.09.2025 за вх.№ 22283 подав до суду заяву про зупинення провадження у справі, згідно якої просив суд зупинити провадження у справі № 922/3183/25 до припинення перебування відповідача, ОСОБА_1 , у складі інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Акціонерне товариство "АКЦЕНТ-БАНК" 25.09.2025 за вх.№ 22282 подало до суду витребувану інформацію, яка судом долучена до матеріалів справи.
Позивач 29.09.2025 за вх.№ 22481 подав до суду заперечення на заяву відповідача про зупинення провадження у справі, згідно яких просить суд відмовити відповідачу у задоволенні заяви про зупинення провадження у справі.
02.10.2025 судом розгляд справи було відкладено на 20.10.2025 о 12:45.
Розглянувши заяву відповідача про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення (постанова Верховного Суду від 13.04.2023 у справі № 914/2150/18).
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду такої справи. Необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що свідчить про порушення положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку. Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках, перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, зазначена норма є імперативною, тобто за умови існування певних обставин, які викладені у статті, суд зобов'язаний в обов'язковому порядку зупинити провадження у справі.
В силу приписів статті 4 Закону України "Про оборону України", у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 у зв'язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну, який діє до тепер.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та стаття 1 Закону України "Про оборону України").
Пунктом 2 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 встановлено: військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Воєнні дії - це організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України; бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння) (стаття 1 Закону України "Про оборону України").
У пункті 56 постанови від 17.11.2022 у справі № 910/9721/18 Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду зазначив: "тлумачення змісту пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України у взаємозв'язку з положеннями частин першої - третьої статті 56 ГПК України із застосуванням філологічного та логічного способів їх інтерпретації свідчить, що закріплена законодавцем у статті 227 цього кодексу норма щодо обов'язку суду зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан стосується та може бути застосована фактично щодо фізичних осіб, оскільки інститут представництва юридичної особи в суді надає можливість її участі в судовому процесі через уповноваженого представника".
У постанові Верховного Суду від 09.11.2022 у справі № 753/19628/17 та в ухвалах Верховного Суду від 14.12.2022 у справі № 757/5240/16-ц, від 29.08.2022 у справі №461/5209/19, від 17.01.2023 у справі № 501/1699/17, від 09.05.2023 у справі №296/5671/21 висловлено позицію щодо застосування пункту 2 частини першої статті 251 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до якої підставою для зупинення провадження у справі є перебування сторони у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан та виконує бойові завдання у зоні бойових дій. Таких же висновків дійшов і Касаційний адміністративний суд (застосування пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України), зокрема, у постанові від 25.04.2024 у справі №852/2а-1/24.
На підтвердження обставин викладених у заяві про зупинення провадження у справі відповідач надав до суду довідку від 30.04.2025 про проходження ним служби в Національній академії Національної гвардії України.
Втім, з наданої довідки не вбачається, що відповідач безпосередньо залучений до виконання бойових завдань та ведення бойових дій на підставі бойових розпоряджень.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви відповідача про зупинення провадження у справі.
Враховуючи неявку в судове засідання представників сторін, суд з огляду на положення ст.ст. 202, 216, 252 ГПК України вважає за необхідне відкласти розгляд справи.
Керуючись статтями 202, 216, 227, 234, 235, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні заяви відповідача про зупинення провадження у справі - відмовити.
Розгляд справи відкласти на "06" листопада 2025 р. о 12:00 .
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали складено та підписано 27.10.2025.
Суддя А.М. Буракова
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.