Ухвала від 27.10.2025 по справі 913/261/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

27 жовтня 2025 року м.Харків Справа № 913/261/25

Суддя господарського суду Луганської області Злепко Н.І., розглянувши позовну заяву заступника керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - позивача 1 - Сватівської міської військової адміністрація Сватівського району Луганської області, м. Сватове, Сватівський район, Луганська область,

позивача 2 - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, м. Харків,

до відповідача 1 - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖИГАЗТРЕЙД», м. Черкаси

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 198561 грн 94 коп.

ВСТАНОВИВ:

21.10.2025 заступника керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області, Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖИГАЗТРЕЙД», в якій просить визнати недійсними додаткові угоди № 1 від 07.05.2021, № 2 від 06.09.2021, № 3 від 22.11.2021 до Договору № 106-ЕГТ-21/Е від 16.02.2021. та стягнути на користь Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської 198561 грн 94 коп.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.10.2022 справу розподілено судді Злепко Н.І.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відділом освіти Сватівської міської ради проведено процедуру закупівлі електричної енергії (ДК 021-2015-09310000-5 - Електрична енергія) у кількості 674810 кВт/год, з очікуваною вартістю 1545315,00 грн. Оголошення про проведення відкритих торгів розміщено замовником на вебпорталі «Prozorro» 18.01.2021 за № UA-2021-01-18-005688-a. Основним критерієм вибору переможця визначено: ціна (100%).

Прокурор зазначив, що за результатом проведення торгів переможцем вказаного аукціону визначено товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖИГАЗТРЕЙД» з остаточною пропозицією 1538566 грн 00 грн.

В подальшому між відділом освіти Сватівської міської ради та ТОВ «ЕНЕРДЖГАЗТРЕЙД» укладено договір № 106-ЕГТ-21/Е від 16.02.2021 (далі договір) про постачання електричної енергії замовленого обсягу споживання електричної енергії Споживачу Постачальником. Очікувана вартість предмета закупівлі становила 704 000 грн 00 коп. Ціна 1 кВт/год електричної енергії, станом на дату укладання Договору, з урахуванням тарифу на послуги, з передачі, становила 2,28 грн.

Прокурор вказав, що загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 1 538 566 грн 80 коп. У подальшому, на підставі експертних висновків торгівельно-промислової палати, між Споживачем та Постачальником укладено 3 додаткових угод, внаслідок укладання яких ціну за 1 кВт/год електричної енергії збільшено з 2,28 грн за кВт/год до 3,396 грн. за 1 кВт/год.

Зазначив, що зміни до Договору внесені на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», однак конкретного посилання на фактичні обставини, норми закону, на підставі яких вносяться зміни до Договору в Додаткових угодах не зазначено.

Укладення Додаткових угод № 1,2,3 до первісного договору з підвищенням ціни на предмет закупівлі є безпідставним та необґрунтованим і суперечить ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки згідно з п. 2 ч. 5 цієї статті зміна істотних умов договору (ціни за одиницю товару на 10 %) допускається лише у разі коливання ціни такого товару на ринку.

Прокурор зауважив, що закупівля товарів за державні кошти здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі». Одними з принципів закупівлі за державні кошти є максимальна економія та ефективність, добросовісна конкуренція учасників.

У зв'язку з чим, внесення відповідних змін до договору про закупівлю, що суперечать вимогам законодавства, є прямим порушенням інтересів держави як основного гаранта забезпечення реалізації суспільних відносин виключно в правовому полі.

Прокурор зазначив, що відповідач не скористався правом відмовитись від укладення договору про закупівлю, а підписав договір, маючи на меті подальше спонукання відділу освіти Сватівської міської ради до укладення незаконних і таких, що порушують інтереси держави, додаткових угод, у зв'язку з чим просить визнати недійсними додаткові угоди № 1 від 07.05.2021, № 2 від 06.09.2021, № 3 від 22.11.2021 до Договору № 106-ЕГТ-21/Е від 16.02.2021. та стягнути з відповідача на користь Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської 198561 грн 94 коп.

Відповідно до ч.ч.3-4 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

За змістом ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Положення п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України "Про прокуратуру".

Законом України "Про прокуратуру" визначено правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Зокрема, за змістом статті 1 зазначеного Закону прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.1, абз.1 ч.3 та абз.1 ч.4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Отже прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або в інтересах держави з позовом, в якому зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або з позовом в інтересах держави, зазначивши про відсутність у відповідного органу повноважень щодо звернення до господарського суду. При цьому у будь-якому разі наявність підстав для представництва інтересів держави має бути обґрунтована прокурором у позовній заяві відповідно до приписів наведених норм.

Аналіз положень ч.ч.3-4 т.53 ГПК України у взаємозв'язку зі змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави вважати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:

- якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження;

- у випадку відсутності такого органу.

Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва заступником керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Сватівської міської військової адміністрація Сватівського району Луганської області та Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, з наведеними позовними вимогами, господарський суд зазначає наступне.

Прокурор у позовній заяві зазначає, що до рішення Сватівської міської ради восьмого скликання від 08 грудня 2020 року № 1/4 «Про затвердження структури виконавчих органів Сватівської міської ради загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів» та додатку до нього, відділ освіти Сватівської міської ради входить до структутри та загальної чисельності апарату Сватівської міської ради та її виконавчих органів.

Зазначив, що відповідно до рішення Сватівської міської ради восьмого скликання від 24.12.2020 № 2/25 «Про утворення відділу освіти Сватівської міської ради та затвердження Положення про відділ освіти Сватівської міської ради» утворено відділ освіти Сватівської міської ради у статусі юридичної особи публічного права. Відповідно до пункту 1.1. «Положення про відділ освіти Сватівської міської ради» (далі - Положення) відділ освіти Сватівської міської ради є виконавчим органом ради. Пунктом 1.2. Положення передбачено, що відділ освіти утворюється Сватівською міською радою, підзвітний та підконтрольний Сватівській міській раді, підпорядкований виконавчому комітету ради, Сватівському голові, заступнику Сватівського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (відповідно до розподілу обов'язків), а з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.

Відділ є уповноваженою особою з реалізації прав і обов'язків Сватівської міської ради, як засновника, щодо управління закладами освіти. Відповідно до пункту 1.6 відділ є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України у Сватівському районі, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.

Розділом 3 Положення, передбачено, що відділ має право вносити до Сватівської міської ради пропозиції щодо фінансування закладів освіти, брати безпосередню участь у формуванні бюджету в частині забезпечення освітньої галузі.

Прокурор вказав, що на цей час Сватівська міська рада Луганської області не здійснює повноваження покладені на неї Конституцією та Законами України.

На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом президента України від 23.09.2022 № 665/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» утворено Сватівську міську військову адміністрацію Сватівського району Луганської області.

З 08.03.2022 року та по теперішній час територія Сватівської міської територіальної громади є тимчасово окупованою територією України та включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (наказ Міністерства з розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376).

Отже прокурор зазначає, що саме Сватівська міська військова адміністрація Сватівського району Луганської області є уповноваженим органом у спірних відносинах, яка і залучається прокурором до участі у справі у якості Позивача-1.

Положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема п.п. 15, 22, ч. 1 ст. 26 визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень; затвердження програм соціально-економічного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування (ч. 4 ст. 71 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до п. 3 ч. 1, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану». Повноваження сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради за наявності підстав достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.

Статтею 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» передбачено, що для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації, які є тимчасовими державними органами в містах і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України. Згідно ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Статтею 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» унормовано, що військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів; складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Згідно з ч. 9 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у зв'язку з утворенням військових адміністрацій населених пунктів повноваження військово-цивільних адміністрацій цих населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень. Статтею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження зокрема із складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; управління закладами освіти, установами освіти, закладами охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, надавачами соціальних послуг, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними, підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організації надання ними послуг, у тому числі соціальних.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів. Згідно п. 5 з ч. 6 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами. Пунктом 6 частини 6 статті 15 зазначеного Закону передбачено, що начальник військової адміністрації звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади.

Указом президента України від 23.09.2022 № 665/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» утворено Сватівську міську військову адміністрацію Сватівського району Луганської області. Тобто з 23.09.2022 повноваження Сватівської міської ради Луганської області припинились.

Отже відбулось правонаступництво прав Сватівської міської ради Сватівського району Луганської області Сватівською міською військовою адміністрацією Сватівського району Луганської області.

Листом Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області надано відповідь на лист прокурора від 12.08.2024 № 12-390 вих.-24 та зазначено, що документи, що є джерелом спірних правовідносин у неї відсутні та те, що інформація про повернення безпідставно сплачених бюджетних коштів на підставі додаткових угод до Договору № 106-ЕГТ-21/Е від 16.02.2021, а також за рахунок яких коштів здійснювалось фінансування вищевказаного договору та додаткових угод до нього відсутня.

Прокурор вказав, що зазначене свідчить про те, що з боку органу, уповноваженого державою на захист її інтересів (Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області) повідомлено про відсутність підстав для звернення до суду з позовною заявою.

Луганська обласна прокуратура листом від 13.10.2025 №24-1258 вих-25 повідомила Сватівську міську військову адміністрацію Сватівського району Луганської області про наявні порушення економічних інтересів держави та повідомила про звернення з даним позовом до суду.

Також щодо представництва інтересів заступника керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України суд зазначає.

Частиною 4 статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Моніторинг закупівель здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі»).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю. Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. п. 8, 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно з Положенням про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженим Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 (далі Положення), Північно-східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом.

У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях.

Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно - територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

Основним завданням офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської областей (п. 3 Положення).

Згідно з п. 4 Положення офіс відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів, дотриманням законодавства про закупівлі.

Офіс вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Також офіс має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (п.п. 18 п. 6 Положення).

Таким чином саме Північно-східний офіс Держаудитслужби наділений повноваженнями щодо здійснення заходів державного фінансового контролю з метою ефективного, законного, результативного використання державних фінансових ресурсів, досягнення економії бюджетних коштів, у тому числі у сфері здійснення публічних закупівель.

Верховний Суд у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17 та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №906/296/18, від 20.02.2019 у справі № 912/894/18, від 10.04.2019 у справі № 909/569/18, від 15.05.2019 у справі № 911/1497/18, від 21.05.2019 у справі № 912/895/18, від 29.05.2019 у справі № 909/545/18, від 20,11.2019 у справі № 912/2887/18, від 29.07.2020 у справі № 924/316/18, від 30.07.2020 у справі № 904/5598/18, від 01.09.2020 у справі № 911/1534/19, від 06.10.2020 у справі № 905/121/19 неодноразово вказував на наявність у Державної аудиторської служби України права на звернення до суду з позовами про визнання недійсними договорів (додаткових угод) про закупівлю та сформував однозначний правовий висновок, згідно з яким ця служба є органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у таких правовідносинах.

Отже, чинним законодавством України визначено орган, уповноважений державою здійснювати функції контролю у сфері публічних закупівель, а саме Державну аудиторську службу в Україні, зокрема в даних правовідносинах Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України.

Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України листом від 25.09.2025 № 201231-17/1327-2025 надав відповідь на лист прокурора від 11.09.2025 № 24-873 вих-25 де зазначив, що відносно питання щодо звернення Управління до суду з позовом про визнання договорів недійсними, органу державного фінансового контролю такого права нормами законодавства не надано. Відносно вказаного органи Держаудитслужби уповноважені лише порушувати таке питання перед відповідними державними органами за результатами проведення заходів державного фінансового контролю. Враховуючи те, що станом на 25.09.2025 заходів державного фінансового контролю у Відділі освіти Сватівської міської ради стосовно стану виконання умов договору, укладеного за результатами проведеної процедури закупівлі, яку оприлюднено на вебпорталі Уповноваженого органу за номером UA-2021-01-18-005688-a не проводилось, підстави для звернення до суду з позовною заявою в Управління відсутні.

Прокурор вказав, що зазначене свідчить про те, що з боку органу, уповноваженого державою на захист її інтересів (Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України) повідомлено про відсутність підстав для звернення до суду з позовною заявою.

Луганська обласна прокуратура повідомила листом від 13.10.2025 №24-1259 вих-25 Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України про наявні порушення економічних інтересів держави та повідомила про звернення з даним позовом до суду.

Враховуючи наведене прокурором обґрунтування та норми законодавства, суд вважає за можливе підтвердити підстави представництва заступника керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області та Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України за позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖИГАЗТРЕЙД», про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 198561 грн 94 коп.

Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Отже Сватівська міська військова адміністрація Сватівського району Луганської області та Північно-східного офіс Державної аудиторської служби України набувають статусу позивача у цій справі.

Згідно з частинами першою, третьою та п'ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Прокурором зазначено вимоги про визнання недійсними трьох додаткових угод та стягнення 198561 грн 94 коп.

Отже зазначена справа є малозначною у порядку положень п. 1. ч. 5 ст. 12 ГПК України.

З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України, позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись ст. ст. 12, 50, 53, 120, 176, 234, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Підтвердити підстави представництва підтвердити підстави представництва заступника керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області та Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України за позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖИГАЗТРЕЙД», про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 198561 грн 94 коп.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

3. Довести до відома відповідача, що у відповідності до ч.1 ст.251 ГПК України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У випадку подання відзиву відповідачу слід подати до суду докази його надіслання позивачу з усіма додатками.

4. Встановити прокурору та позивачам строк для подання відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву. У випадку подання прокурором та позивачами відповіді на відзив подати суду докази надіслання (надання) її іншим учасникам справи.

5. Встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. У випадку подання відповідачем заперечень подати суду докази надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.

Інформацію щодо справи, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 27.10.2025 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Н.І. Злепко