номер провадження справи 9/132/25
27.10.2025 Справа № 908/2405/25
м.Запоріжжя
За позовом: Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 04053915
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС», код ЄДРПОУ 35888434
про стягнення суми 122 828,38 грн.
Суддя Боєва О.С.
Без повідомлення (виклику) сторін
До Господарського суду Запорізької області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Запорізької міської ради про стягнення з відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» заборгованості за договором оренди землі № 201506000100081 від 25.03.2015, за період з 03.04.2017 по 31.12.2021 включно, в розмірі 122828,38 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 05.08.2025 здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2405/25 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Ухвалою суду від 12.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2405/25 та присвоєний справі номер провадження 9/132/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Предметом розгляду є позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовані, зокрема, наступним. Між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» був укладений договір оренди землі № 201506000100081 від 25.03.2015. Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором та передала орендарю земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:06:011:0051 для розташування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 24б, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду. Згідно з п. 11 Договору оренди землі, договір укладено до 10.12.2033. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №430704867 від 10.06.2025 за ТОВ «ВІТАЛАЙН - ПЛЮС» зареєстровано об'єкти нерухомого майна за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 24б, а саме літ. А-16 незавершене будівництво шістнадцятиповерхового житлового будинку, від 18.04.2012р. на підставі свідоцтва при придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, серія та номер: 523, виданий 18.04.2013. 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яке було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Також 30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до Додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). 28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Проте відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема, за період 03.04.2017 по 31.12.2021 року включно у розмірі 122 838,38 грн, яка заявлена позивачем до стягнення з відповідача.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, відзив до суду не подав. Будь-яких заяв, клопотань від відповідача до суду не надходило.
Судом вжито всіх необхідних заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, враховуючи наступне.
Так, відповідно до ч. 7 ст. 6 ГПК України, особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
За результатами запиту на отримання інформації про наявність зареєстрованого електронного кабінету, судом встановлено, що у юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС», код ЄДРПОУ 35888434 (відповідач) наявний зареєстрований електронний кабінет (дата реєстрації 12.08.2024).
В частині 5 ст. 176 ГПК України встановлено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з ч. 11 статті 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Відповідно до ч. 3 ст. 120, п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ухвала суду від 12.08.2025 про відкриття провадження у даній справі була направлена до електронного кабінету Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС», код ЄДРПОУ 35888434, та згідно з повідомленням про доставку електронного листа доставлена до електронного кабінету відповідача 12.08.2025 о 19:25.
Зі змісту ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України слідує, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про вирішення справи за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд
Запорізька міська рада (Орендодавець, позивач у справі) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» (Орендар, відповідач у справі) уклали Договір оренди землі №201506000100081 від 25.03.2015 (далі - Договір).
За умовами п. 1 Договору, Орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №49/122 від 10 грудня 2014 року надає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:06:011:0051 для розташування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 24б.
Відповідно п. 2 Договору, земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності.
Згідно з п. 3 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5712 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:06:011:0051.
Пунктом 6 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 989 089 грн 44 коп., в цінах 2015 року.
Договір укладено до 10 грудня 2033 року (п. 11 Договору).
Пунктом 12 Договору передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 119 672 грн 68 коп., що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 13 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
У підпункті 15.6 п. 15 Договору сторонами погоджено, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Земельна ділянка передається в оренду для розташування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями (функціональне призначення). Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (п. 18 Договору).
Згідно з п. 31.4 Договору, Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Факт передачі Орендодавцем Орендарю земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:06:011:0051 загальною площею 0,5712 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 24б, підтверджується підписаним сторонами Актом приймання-передачі земельної ділянки (копія міститься в матеріалах справи).
Договір зареєстровано у Реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 18.05.2015 за №9762119.
Рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя (п. 1 рішення); затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року в розмірі 239,50 грн, та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн (п.3 рішення). Також вказаним рішенням затверджено економіко-планувальне зонування території міста Запоріжжя, значення коефіцієнтів місцерозташування Км2 згідно з додатком 1, значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 згідно з додатком 2 (п.п. 5, 6). Згідно з п. 7 цього рішення визначено, що нормативна грошова оцінка земель міста вводиться в дію з 01.01.2016.
Також 30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до п. 4 рішення встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (Додаток 3 до рішення). Дане рішення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення та вводиться в дію з 01.01.2016 (п. 7 рішення).
В подальшому рішенням Запорізької міської ради № 26 від 28.11.2018 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», зокрема, внесено зміни в рішення міської ради від 30.06.2015 №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» (зі змінами), а саме: виключено пункт 4 рішення та установлено на території м.Запоріжжя розміри орендної плати згідно з Додатком до цього рішення, в якому визначені розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). У п. 3 рішення №26 від 28.11.2018 вказано, що воно набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення та вводиться в дію з 01.01.2019.
Тексти вищезазначених рішень (з додатками) знаходяться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланнями: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/4150, https://zp.gov.ua/uk/sessions/45/resolution/4153, https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564).
Як зазначив позивач у позові, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість, зокрема, за період: з 03.04.2017 по 31.12.2021 у розмірі 122838,38грн.
В матеріалах справи міститься копія претензії Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради від 27.06.2025 № 01/02-11/1199 про сплату заборгованості з орендної плати за землю за вищевказаним Договором оренди землі, яка була направлена на адресу ТОВ «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» 30.06.2025 (арк.с. 24-27), відповідно до якої відповідачу повідомлялось про необхідність сплати заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності за період: з 03.04.2017 по 31.12.2021, у розмірі 122 828,38 грн. Проте, як зазначено у позові, відповідач не виконав вимоги викладені у вказаній претензії.
Неналежне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» зобов'язань щодо своєчасної та повної сплати орендної плати за землю стало підставою для звернення позивача з позовом до суду, за яким відкрито провадження у даній справі № 908/2405/25.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
За змістом статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 80 Земельного кодексу України передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України «Про оренду землі»).
За приписами статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
В силу положень статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У статті 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За змістом частини першої статті 15 Закону «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частинами 1 та 2 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно зі статтею 265 розділу XII Податкового кодексу України, плата за землю є складовою податку на майно.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України).
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
В пункті 271.1 ст. 271 ПК України визначено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Податкового кодексу України, та площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.
За змістом частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» та статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З вищенаведеного слідує, що договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються. Норми, що регулюють розмір, умови та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності. Основою для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» (у відповідних редакціях) підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
В частинах 1 та 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» зокрема визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Положеннями статті 23 Закону України «Про оцінку земель» в т.ч. визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктами 24, 34, 35 частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та вирішується виключно на пленарних засіданнях.
Відповідно до положень п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Отже, з вищенаведеного слідує, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яке здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
В свою чергу орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати.
Таким чином, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:06:011:0051 загальною площею 0,5712 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 24б (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку), яка надана в оренду відповідачу за Договором оренди землі для розташування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Сторонами у п. 12 Договору оренди землі погоджено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 119672 грн 68 коп., що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року.
Невід'ємним Додатком до даного Договору є підписаний сторонами розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, нормативна грошова оцінка якої проведена станом на 01 січня 2015 року і становить 3989089,44 грн; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 3%; розмір земельного податку - 1196,73 грн; розмір орендної плати 119672,68 грн.
Як зазначено вище, рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста, яка введена в дію з 01.01.2016.
Отже, з 1 січня 2016 року для розрахунку розміру орендної плати має застосовуватись нормативна грошова оцінка відповідно до технічної документації, затвердженої цим рішенням.
Рішеннями Запорізької міської ради №6 від 30.06.2015 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» та № 26 від 28.11.2018 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» були встановлені розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності у відсотках від їх нормативної грошової оцінки.
Вищезазначені рішення Запорізької міської ради прийняті в межах наданих їй повноважень та в силу ч. 1 ст. 144 Конституції України та ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковими для виконання, в т.ч. всіма розташованими на відповідній території підприємствами, установами та організаціями.
У постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 (пункт 122 постанови) Велика Палата Верховного Суду конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель», статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Так, Великою Палатою Верховного Суду у вказаній постанові наведений правовий висновок про те, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, несплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Частинами 5 та 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду під час розгляду справи № 755/10947/17 (постанова від 30.01.2019) зазначила, що під час вирішення тотожних спорів має враховуватись саме остання правова позиція Великої Палати Верховного Суду.
При цьому, суд зауважує, що правові позиції, сформовані в постановах Верховного Суду, мають ретроспективну дію, тобто застосовуються до правовідносин, які виникли до
формування цих правових позицій. Тобто, правові висновки Великої Палати Верховного Суду підлягають обов'язковому застосуванню під час вирішення спорів, які розглядаються по суті вже після відповідних зроблених висновків.
Враховуючи положення п.289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: К і =І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3 ст. 289 ПК України).
Відповідно до інформації, наведеної в листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 (арк.с. 44), коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок становить: за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки - 1,0; за 2021 рік - 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік - 1,15 (крім сільськогосподарських угідь); за 2023 рік - 1,051.
Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
Також суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 09.02.2022 у справі №910/8770/19, згідно з якою Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Згідно з Витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 08.08.2019 №2261/207-19, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:06:011:0051, загальною площею 0,5712 га, становить 6937738,08 грн.
Таким чином розмір належної до сплати орендної плати за 2019 рік становить 208132,14 грн - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з розрахунками позивача, визначено, що з урахуванням відповідних коефіцієнтів індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:06:011:0051 в цінах 2017, 2018, 2019, 2020 та 2021 років становила 6937738,08грн; розмір річної орендної плати за земельну ділянку за кожний вказаний календарний рік становить 208132,14 грн - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Листом Головного управління ДПС у Запорізькій області Державної податкової служби України №4263/5/08-01-04-01-05 від 28.04.2025 (з додатком) (арк.с. 16 зі зворотом) Департаменту управління активами Запорізької міської ради було надано інформацію щодо нарахованої та сплаченої ТОВ «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:06:011:0051 площею 0,5712 га за адресою: проспект Ювілейний, 24б, відповідно до якої, зокрема, у 2017 році відповідачем було сплачено суму 180923,98 грн, у 2018 - 181780,60 грн, у 2019 році - 181780,41 грн, у 2020 році - 166632,07 грн та у 2021 році - 181783,70 грн.
Згідно з положеннями п. 52-4 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX, не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
Як слідує з наданого позивачем розрахунку несплаченої ТОВ «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС» орендної плати за спірний період (з 03.04.2017 по 31.12.2021 (арк.с. 15)), позивачем враховано звільнення від сплати орендної оплати за земельні ділянки комунальної власності за період з 01 по 31 березня 2020 року згідно з положеннями п. 52-4 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX.
Розмір несплаченої суми орендної плати згідно з розрахунками позивача складає: за 2017 рік (з 03.04.2017 по 31.12.2017) - 19617,44 грн, за 2018 рік - 26351,73 грн, за 2019 - 26351,73 грн, за 2020 - 24155,75 грн, за 2021 рік - 26351,73 грн. Всього за спірний період позивачем визначено заборгованість у розмірі 122 828,38 грн, яка заявлена позивачем до стягнення з відповідача.
Дослідивши наданий позивачем розрахунок, суд виявив помилки при визначенні розміру несплаченої відповідачем орендної плати за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 (8 місяців 28 днів), за 2018, 2020 та 2021 роки, оскільки позивачем у розрахунках застосовані неправильні суми здійсненої відповідачем фактичної оплати за землю за вказані періоди і, відповідно, неправильно визначені розміри заборгованості за відповідні періоди.
Разом з тим, здійснивши з урахуванням вищенаведеного відповідні перерахунки, суд встановив, що визначений позивачем та заявлений ним до стягнення з відповідача загальний розмір орендної плати (122828,38 грн) за період (з 03.04.2017 по 31.12.2021) не перевищує загальний розмір орендної плати, що підлягає до сплати, визначений судом.
На підставі викладеного, а також враховуючи, що відповідач відзив не надав, заявлені позовні вимоги не спростував, суд, не виходячи за межі заявлених вимог (їх розміру), дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за вказаним Договором оренди землі у загальному розмірі 122 828,38 грн є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до положень ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 130, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС», код ЄДРПОУ 35888434 (69032, м. Запоріжжя, вул. Виборська, буд. 16) на користь Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206 на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600) суму 122 828,38 (сто двадцять дві тисячі вісімсот двадцять вісім) грн 38 коп. заборгованості за Договором оренди землі №201506000100081 від 25.03.2015, за період з 03.04.2017 по 31.12.2021.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАЛАЙН-ПЛЮС», код ЄДРПОУ 35888434 (69032, м. Запоріжжя, вул. Виборська, буд. 16) на користь Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) в особі Виконавчого комітету Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; на розрахунковий рахунок UA058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, ЄДРПОУ 02140892) суму 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення складено та підписано 27.10.2025.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Боєва