номер провадження справи 6/154/25
20.10.2025 Справа № 908/2766/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,
за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні справу № 908/2766/25
за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)
до відповідача: Приватного підприємства «АЛЬФА-СТАР» (69063, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 79)
про стягнення грошових коштів,
за участю представників сторін:
від позивача - Мироненко Н.О. (самопредставництво), посвідчення № 1962 від 21.07.2025;
від відповідача - не з'явився.
Процесуальні дії по справі.
02.09.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вх. № 3025/08-07/25, документ сформований в системі Електронний суд 02.09.2025) Запорізької міської ради до відповідача: Приватного підприємства «АЛЬФА-СТАР» про стягнення 177954,60 грн заборгованості.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 02.09.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2766/25 та визначено до розгляду судді Федько О.А.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2766/25, присвоєно справі номер провадження 6/154/25, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 02.10.2025 об 11 год. 00 хв.
02.10.2025 за клопотанням відповідача у зв'язку з перебуванням на лікуванні директора товариства розгляд справи відкладено в судовому засіданні на 20.10.2025 об 11 год. 00 хв.
В судове засідання 20.10.2025 з'явилась представниця позивача. Відповідач в судове засідання не з'явився. Ухвала суду від 02.10.2025 доставлена до його електронного кабінету 03.10.2025 о 14 год. 00 хв., про що свідчить довідка про доставку електронного листа, отже належним чином повідомлений про дату, час ті місце розгляду справи. 20.10.2025 до суду надійшло клопотання ПП «АЛЬФА-СТАР» (вх. №28190/08-08/25), відповідно до якого останній просив відкласти розгляд справи на розумний строк, достатній для завершення лікування керівника відповідача.
Частиною 3 ст. 202 ГПК України передбачено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Ураховуючи повторну неявку відповідача в судове засідання, суд ухвалив розглядати справу за його відсутності.
В судовому засіданні 20.10.2025 представниця позивача підтримала позов з підстав, викладених у позовній заяві, просила його задовольнити.
У судовому засіданні 20.10.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
В якості підстави для звернення з позовом Запорізька міська рада зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо повної та своєчасної оплати орендних платежів у період з 03.04.2017 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 10.12.2024 за користування земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:03:044:0023, яка розташована за адресою: місто Запоріжжя вул. Луначарського, 15 за договором оренди землі №201503000100053 від 04.03.2015.
Обґрунтовуючи позов зазначає, що між Запорізькою міською радою та приватним підприємством «АЛЬФА-СТАР», був укладений договір оренди землі №201503000100053 від 04.03.2015р., за умовами якого Орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №49/105 від 10.12.2014р. надає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку для розташування спортивно-рекреаційного комплексу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 15 (п. 1). Згідно п. 3 Договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8000 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:044:0023. Відповідно до п. 6 Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 016 320,00 грн., в цінах 2014року. Згідно п. 12 Договору оренди землі, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі: 75 551,51 грн, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року. Договір оренди землі укладено до 10.12.2024 (п. 11).
За твердженням позивача, 30.06.2015р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016р. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015р. року в газеті «Запорозька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
28.11.2018р. Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015р. №7 та від 28.11.2018р. №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.
Відтак, позивач переконаний, що в даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за Договором оренди землі.
Оскільки відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016р., у нього утворилась заборгованість з орендної плати за період з 03.04.2017р. по 28.02.2022р. та з 01.01.2023р. по 10.12.2024р. у розмірі 177 954,60 грн, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 24.09.2025 (документ сформований в системі Електронний суд 23.09.2025), Приватне підприємство «АЛЬФА-СТАР» зазначило про відсутність правових підстав для нарахування і сплати орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі, відмінному від визначеного договором оренди землі, укладеним між сторонами. Також відповідач зауважив на ненаданні позивачем до суду витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:044:0023 станом на 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 р.р., що свідчить про необґрунтованість розрахунку сум, заявлених до стягнення з відповідача.
24.09.2025 позивачем до суду подано відповідь на відзив (документ сформований в підсистемі Електронний суд 24.09.2025), в якому Запорізька міська рада наполягає на правильності розрахунку стягуваної суми, оскільки зауважує, що з 2016р. по теперішній час нормативна грошова оцінка земель міста була сталою та змінювалась лише на щорічні коефіцієнти індексації. Саме тому для отримання нормативної грошової оцінки за попередні роки Позивач ділив нормативну грошову оцінку 2025р. на коефіцієнти індексації за попередні роки.
Під час розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
04.03.2015 між Запорізькою міською радою (далі - Орендодавець, Позивач) та приватним підприємством «АЛЬФА-СТАР» (далі - Орендар, Відповідач) був укладений договір оренди землі №201503000100053 від 04.03.2015р. (далі - Договір).
Пунктом 1. Договору визначено, що Орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №49/105 від 10.12.2014р. надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування спортивно-рекреаційного комплексу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 15.
Земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності (п. 2 договору).
Згідно з п. 3,5 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8000 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:044:0023. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами спортивно-рекреаційного комплексу орендаря.
Відповідно до п. 6 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 016 320,00 грн в цінах 2014року.
Пунктом 11 Договору визначено його строк - до 10.12.2024р.
Згідно з п. 12 Договору, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі: 75 551,51 грн, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року.
Пунктом п. 14 Договору встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
Згідно з п. 18 Договору, цільове призначення земельної ділянки: землі рекреаційного призначення; для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за Договором оренди землі, Позивачем надано, а Відповідачем прийнято в оренду земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:03:044:0023 загальною площею 0,8000га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 15.
Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01 січня 2015 р. (додаток до договору оренди), цільове призначення земельної ділянки - землі оздоровчого та рекреаційного призначення; площа - 8000,00 кв.м; нормативна грошова оцінка на 01.01.2014 - 2 016 320,00 грн, ставка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1%; коефіцієнт для розрахунку розміру орендної плати - 3; розмір орендної плати - 75 551,51 грн.
Право оренди земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:03:044:0023 Приватного підприємства «АЛЬФА-СТАР» зареєстровано 02.04.2015 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі договору оренди землі, серія та номер: 201503000100053 від 04.03.2015, номер запису про інше речове право: 9320244, орендодавець: Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради №25 від 19.02.2016 «Про перейменування вулиці Луначарського в місті Запоріжжі на вулицю Привокзальна» вулицю Луначарського було перейменовано на вулицю Привокзальна.
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення, річний розмір орендної плати за земельні ділянки рекреаційного призначення, зайняті фізкультурно-оздоровчими та спортивними закладами, не змінився та становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 у спірний період не змінювались, не скасовувались і є чинними.
Відповідно до витягу №НВ-2300377932025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.06.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:044:0023 становить 6 952 880 грн.
Листом №6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2025 Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2024 рік становить 1,12, за 2023 рік - 1,051; за 2022 - 1,15; за 2021 - 1,1; 2017 - 2020 - 1,0.
Згідно листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 12.06.2025 №5801/5/08-01-04-08, ПП «АЛЬФА-СТАР, код ЄДРПОУ 32292033 протягом 2017 - 2025 року нараховує та сплачує плату за землю (орендну плату) за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:044:0023 в наступних розмірах:
за період 01.01.2017 - 31.12.2017 - нараховано річної орендної плати 114 761,23 грн, сплачено 114 219,94 грн;
за період 01.01.2018 - 31.12.2018 - нараховано річної орендної плати 114761,23 грн, сплачено 114761,28 грн;
за період 01.01.2019 - 31.12.2019 - нараховано річної орендної плати 114761,23 грн, сплачено 114761,24 грн;
за період 01.01.2020 - 31.12.2020 - нараховано річної орендної плати 105197,79 грн (з урахуванням уточненої податкової декларації від 08.04.2020), сплачено 105197,79 грн;
за період 01.01.2024 - 31.12.2024 - нараховано річної орендної плати 186 268,80 грн (з урахуванням уточненої податкової декларації від 30.08.2024), сплачено - 142943,70 грн.
Листом від 13.03.2024 №06.1-14 Департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради повідомив, що за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA» ПП «АЛЬФА-СТАР» в 2021 році сплачено до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «орендна плата з юридичних осіб» 114 761,23 грн, в 2022 - 125 280,97 грн, в 2023 - 58910,78 грн.
За розрахунком Запорізької міської ради, заборгованість відповідача з орендної плати, не сплаченої ним за Договором оренди землі за період з 03.04.2017 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 10.12.2024, з урахуванням сплачених сум за вказаний період, становить 177 954,60 грн.
Відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015, у зв'язку з чим Запорізька міська рада (позивач) звернулася до суду з даним позовом.
Доказів погашення суми заборгованості відповідач на час розгляду справи суду не надав.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:044:0023 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Вказана земельна ділянка загальною площею 0,8000 га, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Луначарського (нова назва - Привокзальна), 15, цільове призначення земельної ділянки - землі рекреаційного призначення; для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту.
У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до статей 122,123,124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.
Як передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельною ділянкою загальною площею 0,8000 га з кадастровим номером 2310100000:03:044:0023 врегульовані договором оренди землі №201503000100053 від 04.03.2015р.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом підпункту14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України)
Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.
Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно із пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.
Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Зазначеним спростовуються твердження відповідача про відсутність підстав для сплати орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі, відмінному від визначеного договором оренди землі, укладеним між сторонами.
Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом до суду позивач зазначив, що відповідач у період з 03.04.2017 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 10.12.2024 не сплачував орендну плату за договором оренди землі у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, яка введена в дію з 01.01.2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість в розмірі 177 954,60 грн.
Як встановлено судом, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Отже, з 01.01.2016 - початок застосування нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя - змінилися права та обов'язки сторін договору оренди землі №201503000100053 від 04.03.2015р. в частині розміру орендної плати.
Частиною третьої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу.
Відповідно до витягу №НВ-2300377932025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.06.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:044:0023 становить 6 952 880 грн.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі по тексту - Методика). Ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини) (згідно п. 1 Методики).
Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Наданий до позовної заяви Витяг №НВ-2300377932025 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.06.2025 відповідає додатку 17 Методики.
Доводи відповідача, про те що позивачем не надані витяги з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період 2017 - 2024 р.р. не може бути взятий судом до уваги з огляду на таке.
Законодавство про оцінку земель та норми Податкового кодексу України визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом. Однак, відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо. Такий висновок суду цілком узгоджується з принципом диспозитивності господарського судочинства.
Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
При цьому, ураховуючи, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2016 по 10.12.2024, суд вважає, що використання Позивачем витягу про НГО 2025р. та ділення розміру НГО на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2024 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками Великої Палати Верховного Суду, зокрема від 09.11.2021 у справі №905/1680/20.
Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договором оренди землі №231010004000068 за період 03.04.2017 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 10.12.2024, суд зазначає, що такий розрахунок є неправильним внаслідок неправильного визначення суми орендної плати, належної до сплати у 2017 році (104 281,48 грн замість 1045 281,45 грн) та неправильного округлення сум.
Здійснивши розрахунок суми несплаченої відповідачем орендної плати за спірний період, суд дійшов висновку, що з відповідача підлягає стягненню сума в розмірі 177 954,56 грн.
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів повного виконання зобов'язань зі сплати орендної плати за Договором оренди землі №231010004000068 за період 03.04.2017 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 10.12.2024суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 177 954,56 грн є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами. У задоволенні вимог про стягнення суми орендної плати у розмірі 0,04 грн суд відмовляє за необґрунтованістю. Таким чином позов задовольняється судом частково.
Щодо розподілу судових витрат.
Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам відповідно до частини 4 ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства «АЛЬФА-СТАР» (код ЄДРПОУ 32292033, адреса: Гоголя, буд. 79, м. Запоріжжя, 69063) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №201503000100053 від 04.03.2015р., за період з 03.04.2017р. по 28.02.2022р. та з 01.01.2023р. по 10.12.2024р. в розмірі 177 954,56 грн (сто сімдесят сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири гривні 56 коп.).
Стягнути з Приватного підприємства «АЛЬФА-СТАР» (код ЄДРПОУ 32292033, адреса: Гоголя, буд. 79, м. Запоріжжя, 69063) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) витрати на сплату судового збору в розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.).
В іншій частині позову відмовити.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 27.10.2025.
Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.А. Федько