Рішення від 20.10.2025 по справі 904/4258/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2025м. ДніпроСправа № 904/4258/25

За позовом Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 21 А, код ЄДРПОУ 03341305)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» (49125, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Донецьке шосе, буд. 122-К, корпус 6, кім. 22, код ЄДРПОУ 33160299)

про стягнення 30 024,54 гривень

Суддя Дичко В.О.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» про стягнення 30 024,54 гривень.

Судові витрати просить покласти на відповідача.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач не оплатив виставлений позивачем рахунок № 99190 від 31.10.2019 за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за договором № 13708 від 13.11.2015 на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 904/4258/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Зазначеною ухвалою відповідачу запропоновано, крім іншого, зареєструвати електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами.

17 вересня 2025 року засобами поштового зв'язку до Господарського суду Дніпропетровської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач указує про відсутність у нього електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд».

23 вересня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.09.2025 відзив Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» від 10.09.2025 (вх. № 40688/25 від 17.09.2025) повернуто без розгляду.

Ураховуючи предмет та підстави позову в даній справі, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 «Розгляд справ у порядку спрощеного позовного провадження» цього Кодексу.

З огляду на режим воєнного стану та повітряні тривоги, в суді встановлено особливий режим роботи й запроваджено певні організаційні заходи. Справу розглянуто в розумний строк, ураховуючи вищевикладені обставини, а також з огляду на необхідність надання учасникам справи часу для реалізації своїх прав.

Ураховуючи приписи ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення підписано без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані письмові докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування в даній справі є обставини укладення договору на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, строк дії договору, умови надання послуг, порядок розрахунків, правомірність/неправомірність нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.

13 листопада 2015 року між Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради (далі - водоканал) та Приватним підприємством «Холдинг Авто-Плюс» (далі - абонент) укладено договір № 13708 на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення (а.с. 6-24, далі - Договір).

Згідно з абзацом 9 пункту 1.1 Договору стічні води - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок діяльності абонента та його субабонентів після використання води питної в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території об'єктів абонента, визначених в додатку № 2 до Договору (з урахуванням субабонентів).

Відповідно до пункту 2.1 Договору водоканал зобов'язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги), а абонент зобов'язується оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених Договором та діючим законодавством.

Згідно з пунктом 2.2 Договору місцем надання послуг водоканалом абоненту є точка розподілу, визначена сторонами в акті визначення точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (додаток № 1 до Договору).

Відповідно до пункту 2.3 Договору об'єкти абонента, на які надаються послуги за Договором, та їх адреси визначені в додатку № 2 до Договору.

Згідно з пунктом 3.1 Договору надання послуг здійснюється водоканалом в межах добових, місячних та річних норм централізованого питного водопостачання та водовідведення, які визначені відповідно до розрахунку об'ємів послуг (додаток № 8 Договору), а саме:

- норма споживання абонентом води питної за Договором складає:

3 708 (три тисячі сімсот вісім) м3/рік,

309 (триста дев'ять) м3/місяць,

10,15 (десять цілих п'ятнадцять сотих) м3/доба;

- норма прийняти від абонента стічних вод за Договором складає:

3 708 (три тисячі сімсот вісім) м3/рік,

309 (триста дев'ять) м3/місяць,

10,15 (десять цілих п'ятнадцять сотих) м3/доба.

Зміни норм споживання води питної та/або прийняття стічних вод проводяться шляхом укладання додаткових угод до Договору, при цьому у разі збільшення норм споживання/прийняття відповідних послуг абонент до укладання таких додаткових угод повинен отримати технічні умови на ці норми.

Згідно з пунктом 3.15 Договору абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабоненти, орендарі, суборендарі.

Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах встановлені рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради № 129 від 19.02.2015 «Про затвердження Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м.Дніпропетровська» та наводяться в додатку № 4 Договору.

Відповідно до пункту 3.16 Договору нарахування проводяться по нормативу плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Згідно з пунктом 3.17 Договору абонент зобов'язаний подавати водоканалу звіт про якісний склад стічних вод, що він скидає до каналізації, за формою, наведеною в додатку № 5 Договору, не пізніше одного місяця після закінчення кварталу року, в якому надавалися послуги за Договором.

Відповідно до пункту 3.19 Договору плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об'єм стічних вод, скинутих абонентом протягом календарного місяця, коли було зафіксоване перевищення допустимої концентрації.

Згідно з пунктом 4.1 Договору оплата послуг здійснюється абонентом відповідно до тарифів, діючих на момент отримання послуг, затверджених органом, уповноваженим на це Законом України.

У випадку зміни тарифів оплата послуг здійснюється абонентом по новим тарифам без зміни інших умов Договору. Зміна тарифів відбувається з моменту набуття чинності відповідного рішення такого уповноваженого органу.

Згідно з пунктом 4.2 Договору не пізніше 15 числа розрахункового місяця абонент зобов'язаний здійснити оплату послуг за розрахунковий місяць в сумі, рівної 50 (п'ятдесят) % розміру оплати послуг, виходячи із об'єму спожитих абонентом послуг в місяці, що передує розрахунковому.

Відповідно до пункту 4.3 Договору до 3 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, абонент надає водоканалу звіт про показники приладів і засобів обліку розрахункового місяця за формою, визначеною в додатках:

- для водолічильників - додаток № 6 до Договору;

- для електричних приладів і засобів обліку (ультразвукових, електромагнітних, інше) - додаток № 7 до Договору.

Згідно з пунктом 4.4 Договору, виходячи з даних звітів про контрольні показники приладів і засобів обліку розрахункового місяця, наданих абонентом водоканалу (п. 4.3 Договору), а також актів обстежень, водоканал визначає об'єм наданих абоненту послуг за розрахунковий місяць, розмір плати за скид понаднормативних забруднень та розмір оплати послуг за цей розрахунковий місяць та надає абоненту не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, два примірники акта-рахунка приймання наданих послуг, підписаних уповноваженою особою та скріплених печаткою водоканалу.

Абонент зобов'язаний самостійно отримувати від водоканалу два примірники актів-рахунків приймання наданих послуг.

На підставі пункту 4.8 Договору остаточний розрахунок по оплаті послуг за розрахунковий місяць повинен бути проведений абонентом шляхом перерахування грошей на банківський рахунок водоканалу не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, відповідно до акта-рахунка приймання наданих послуг, з урахуванням здійснених оплат протягом розрахункового місяця та нарахувань згідно умов Договору.

В платіжному дорученні абонент повинен в призначенні платежу зазначити розрахунковий місяць, за який проводиться оплата, а також номер та дату Договору. У разі відсутності у платіжному дорученні цих даних така оплата зараховується водоканалом як оплата будь-якої заборгованості абонента перед водоканалом за Договором.

Відповідно до пунктів 7.2.1, 7.2.2, 7.2.6, 7.2.7, 7.2.8, 7.2.11 пункту 7.2 Договору абонент зобов'язаний:

- оплачувати вчасно, у встановлений Договором строк, послуги та інші нарахування згідно умов Договору та законодавства;

- виконувати належним чином вимоги Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190), рішення виконкому Дніпропетровської міської ради № 129 від 19.02.2015 «Про затвердження Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська», інших нормативно-правових актів України, що регулюють правовідносини щодо надання послуг;

- здійснювати очищення стічних вод на власних локальних очисних спорудах до рівня, при якому дозволяються скидати в каналізацію водоканалу;

- не перевищувати витрати води питної і скидання стічних вод понад встановлені норми водопостачання та водовідведення, визначені в п. 3.1 Договору;

- не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод;

- призначити представників абонента, відповідальних за технічний стан мереж, споруд по кожному об'єкту абонента згідно додатка № 2 до Договору, уповноважених на складання актів обстежень таких об'єктів, та надати водоканалу довіреності, що підтверджують їх повноваження.

У разі призначення інших представників невідкладно надати водоканалу довіреності на нових представників.

Відповідно до абзацу 1 пункту 9.1 Договору Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками і в частині надання послуг діє до 13.02.2016 року, а в частині їх оплати - до повного виконання.

Згідно з пунктом 9.2 Договору усі правовідносини, що виникають з Договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами законодавства України, зокрема Правилами № 190, тощо, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно з пунктом 9.3 Договору суперечки (розбіжності), що виникають при виконанні умов Договору, вирішуються шляхом переговорів, а у випадках неможливості їх вирішення - спір передається на розгляд суду відповідно до законодавства України.

Згідно з додатком № 2 до Договору (а.с. 17-18) найменування об'єкта: автомойка, за адресою: Донецьке шосе, у р-ні б. 24.

У додатку № 4 до Договору (а.с. 20) сторони погодили допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах.

19 лютого 2015 року рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 129 затверджені Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (https://vodokanal.dp.ua/2015/03/pravila-prijmannya-ta-skidu-vodovidvedennya-stichnih-vod-pidpriyemstv-u-sistemu-kanalizatsiyi-m-dnipropetrovska, далі - Правила № 129).

Відповідно до п. 1.2 Правил № 129 Правила поширюються на комунальне підприємство «Дніпроводоканал» (далі - водоканал) та підприємства, установи, організації усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців. що скидають усі види стічних вод у комунальну систему каналізації міста (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Згідно з п. 1.5 Правил № 129 Правила встановлюють вимоги до підприємств, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки підприємств і водоканалу, порядок визначення величини плати за скид стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Відповідно до пп. 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.6 п. 2.1 Правил № 129 водоканал має право:

- Згідно графіку відбору контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств.

- Пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням нормативу плати за очищення та коефіцієнту кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень при порушенні Правил приймання.

- Проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства та складати акти за результатами цих обстежень.

- Здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби), непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, та застосовувати на підставі результатів контролю (при виявленні порушень Правил приймання та умов договору на надання послуг водопостачання та водовідведення) відповідні заходи.

У зв'язку з вищенаведеним 10.09.2019 представники позивача, з метою здійснення контролю якості стічних вод, прибули на об'єкт водопостачання та водовідведення відповідача за адресою: м. Дніпро, вул. Донецьке шосе, 28-а. Проте провести відбір проб представникам Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради не вдалось через відсутність відповідальної особи Приватного підприємства «Холдинг Авто-Плюс», про що складено акт про відмову підприємства виділити відповідального співробітника або створення перешкод представникам КП «Дніпроводоканал» при відборі проб та обстеженні мереж каналізації підприємства (а.с. 25, далі - Акт).

У Акті зафіксовано номер Договору, за яким надаються послуги: 13708, час прибуття: з 12:20 по 12:53. Здійснити контроль якості стічних вод не вдалось через:

При прибутті здійснили дзвінок на мобільний телефон відповідальної особи - директора Баченка О.С. та повідомили про проведення перевірки, на що отримали відповідь, що на даний час він знаходиться не на підприємстві і прибути не має можливості. Виділити іншу відповідальну особу не є можливим. Протягом 30 хвилин відповідальна особа не з'явилась.

Згідно з п. 7.11 Правил № 129 з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (далі - ДК) є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Згідно з п. 7.13 Правил № 129 при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника водоканалу на його територію (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб і обстеженні мереж каналізації водоканал виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.

Відповідно до п. 8.6 Правил № 129 плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством протягом місяця, в якому було зафіксовано перевищення ДК.

На підставі вищевикладеного позивач здійснив розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за вересень 2019 р. на суму 30 024,54 грн (а.с. 26).

Зазначений розрахунок разом з Актом Комунальне підприємство «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради направило на адресу відповідача листом № 8622/2414 від 21.10.2019 (а.с. 27).

Позивач виставив Приватному підприємству «Холдинг Авто-Плюс» рахунок № 99190 від 31.10.2019 (а.с. 28) за скид понаднормативних забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і нормативу плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору № 13708 від 13.11.2015 та п.п.2.1.3, 7.11, 7.13, 8.6 Правил приймання стічних вод підприємств № 129 від 19.02.2015 на суму 30 024,54 грн (із ПДВ).

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 34-37, 47-50) Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» (код ЄДРПОУ 33160299) є правонаступником Приватного підприємства «Холдинг Авто-Плюс» (код ЄДРПОУ 33160299).

Позивач указує, що відповідач заборгованість за рахунком № 99190 від 31.10.2019 у сумі 30 024,54 грн не сплатив, що стало причиною виникнення спору та звернення з позовною заявою до господарського суду.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Положення глави 63 «Послуги. Загальні положення» Цивільного кодексу України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Як убачається з наведених судом фактичних обставин, між сторонами склались правовідносини з надання послуг водопостачання та водовідведення, що регулюються умовами укладеного Договору, нормами Цивільного кодексу України, а також спеціальними підзаконними нормативно-правовими актами.

Згідно з п. 1 Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Правила № 190), ці Правила визначають порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України.

Відповідно до п. 2 Правил № 190 ці Правила є обов'язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб'єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з п. 3 Правил № 190 договірні відносини між виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та споживачем здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до законів України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

На підставі п. 2 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Правила № 316), ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

Відповідно до п. 5 розділу І Правил № 316 виконавці встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.

На підставі пп. 1, 2, 9 п. 2 розділу ІІ Правил № 316 споживачі повинні:

- дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання;

- здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із виконавцем, надавати виконавцю інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення;

- перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виконавцем, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.

Відповідно до пп. 13 п. 2 розділу ІІІ Правил № 316 стічні води, що приймають до систем централізованого водовідведення, не повинні містити забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами та місцевими правилами приймання.

Згідно з абз. 2 п. 4 розділу І Правил № 316 місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.

Відповідно до пп. 5 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 № 129 затверджені Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (https://vodokanal.dp.ua/2015/03/pravila-prijmannya-ta-skidu-vodovidvedennya-stichnih-vod-pidpriyemstv-u-sistemu-kanalizatsiyi-m-dnipropetrovska, далі - Правила № 129).

На підставі пп. 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.6 п. 2.1 Правил № 129 водоканал має право:

- Згідно графіку відбору контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств.

- Пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням нормативу плати за очищення та коефіцієнту кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень при порушенні Правил приймання.

- Проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства та складати акти за результатами цих обстежень.

- Здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби), непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, та застосовувати на підставі результатів контролю (при виявленні порушень Правил приймання та умов договору на надання послуг водопостачання та водовідведення) відповідні заходи.

Згідно з пп. 2.4.2-2.4.5, 2.4.8 п. 2.4 Правил № 129 підприємства зобов'язані:

- Виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил приймання, договору на надання послуг водопостачання та водовідведення.

- Своєчасно сплачувати рахунки водоканалу за надані послуги.

- Дотримуватись встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках.

- Сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

- Забезпечувати можливість проведення уповноваженими представниками водоканалу у будь-який час доби обстеження роботи локальних очисних споруд та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізаційну мережу, включаючи надання необхідних документів, визначених цими Правилами приймання та Правилами користування, надавати допомогу при відборі проб стічних вод та вивченні режиму їх скиду.

Відповідно до абз. 1 п. 3.2 Правил № 129 підприємство несе відповідальність за якість стічних вод, які скидає у міську каналізаційну мережу.

Згідно з п. 7.11 Правил № 129 з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (далі - ДК) є підставою для нарахування плати за скид понад нормативних забруднень.

Відповідно до п. 7.13 Правил № 129 при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника водоканалу на його територію (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб і обстеженні мереж каналізації водоканал виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.

Згідно з п. 7.23 Правил № 129 підприємство зобов'язано оплатити наданий водоканалом сформований рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

На підставі п. 8.6 Правил № 129 плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством протягом місяця, в якому було зафіксовано перевищення ДК.

За правовим висновком, викладеним у п. 6.2.9 постанови об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.06.2020 у справі № 920/528/19, ні Закон України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» в новій редакції, ні Правила № 316, ні жодні інші нормативно-правові акти не передбачають положень про скасування чи нечинність місцевих правил приймання стічних вод, які діяли до відповідних змін у законодавстві.

Також суд звертає увагу, що за правовим висновком, викладеним у п. 55 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 08.12.2020 у справі № 904/3392/19, позивачем не забезпечено участь уповноваженого представника (відповідальної особи) позивача при відборі проб стічних вод, відповідно до вищезазначених положень правил та умов договору. Разом з цим, зазначений факт не позбавляє уповноважених представників виробника здійснити відбір проб стічних вод, при цьому, присутність представника позивача, який не був визначений умовами договору як відповідальна особа для вчинення таких дій, як і відсутність такої особи з будь-яких причин не є порушенням вищезазначених Правил № 316 та підставою для визнання таких дій відповідача неправомірними, а відібрані проби стічних вод не є такими, що не можуть бути використані для дослідження якості стічних вод.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч.ч. 1, 3 ст. 74, ст. 76, ч. 1 ст. 77, ст.ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Отже, обов'язок із доказування необхідно розуміти як закріплену у процесуальному законодавстві міру належної поведінки особи, яка бере участь у судовому процесі, зі збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає у правовідносинах, у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, що мають значення для справи.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» не надало до суду докази сплати заборгованості із плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 30 024,54 грн, позов не спростувало.

З урахуванням вищевикладеного, надані Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради докази на підтвердження заборгованості відповідача в сумі 30024,54грн є більш вірогідними, тому позовна заява про стягнення заборгованості із плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями в сумі 30 024,54 грн підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в сумі 3 028 грн покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» про стягнення 30 024,54 грн - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдинг Авто-Плюс» (49125, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Донецьке шосе, буд. 122-К, корпус 6, кім. 22, код ЄДРПОУ 33160299) на користь Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 21 А, код ЄДРПОУ 03341305) заборгованість із плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями в сумі 30 024,54 грн (тридцять тисяч двадцять чотири гривні 54 копійки) та судовий збір у сумі 3 028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або ухвалення постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 27.10.2025.

Суддя В.О. Дичко