Постанова від 27.10.2025 по справі 902/113/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року Справа № 902/113/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуюча суддя Коломис В.В., суддя Крейбух О.Г. , суддя Саврій В.А.

розглянувши у порядку письмового провадження без виклику представників сторін апеляційну скаргу Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 11 липня 2025 року (повний текст складено 21.07.2025) у справі №902/113/25 (суддя Матвійчук В.В.)

за позовом Вінницького обласного центру зайнятості

до Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради

про стягнення 89 345,99 грн

Апеляційну скаргу розглянуто судом без повідомлення учасників справи, відповідно до частин 2, 10 статті 270 та частини 13 статті 8 ГПК України.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 11.07.2025 у справі №902/113/25 позов Вінницького обласного центру зайнятості до Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради про стягнення 89 345,99 грн задоволено.

Присуджено до стягнення з Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради на користь Вінницького обласного центру зайнятості 89 345,99 грн допомоги по безробіттю, яка була виплачена ОСОБА_1 за період перебування її на обліку як безробітної в Могилів-Подільській міськрайонній філії Вінницького обласного центру зайнятості з 06.05.2021 по 14.02.2022 та 3028,00 грн витрат на сплату судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Виконавчий комітет Могилів-Подільської міської ради звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення Господарським судом Вінницької області норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.08.2025 апеляційну скаргу Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 11.07.2025 у справі № 902/113/25 залишено без руху. Запропоновано скаржнику протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки: доплатити судовий збір у встановленому порядку і розмірі, докази чого надати суду.

27.08.2025 на адресу Північно-західного апеляційного господарського суду надійшла заява Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради про усунення недоліків, встановлених при поданні апеляційної скарги.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 28.08.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 11 липня 2025 року у справі №902/113/25. Встановлено позивачу строк для подання до суду відзиву на апеляційну скаргу та доказів надсилання (надання) апелянту копії відзиву та доданих до нього документів протягом 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття апеляційного провадження, з урахуванням положень статті 263 Господарського процесуального кодексу України. Роз'яснено учасникам справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до абз. 1 ч. 10 ст. 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

За приписами ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться. З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи (абз. 2 ч. 10ст. 270 ГПК України).

Враховуючи те, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розгляд апеляційної скарги підлягає здійсненню у порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржуване рішення місцевого господарського суду законним та обгрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.05.2021 громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подала до Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості через електронний портал державних послуг "Дія" заяву №20210504-1637226 про надання статусу безробітного та заяву №20210504-1637226/2 про призначення виплати допомоги по безробіттю.

Станом на момент звернення ОСОБА_1 була звільнена з посади начальника юридичного відділу апарату міської ради та виконкому згідно із розпорядженням міського голови №97к від 04.03.2021 на підставі п. 7 ст. 40 КЗпП України - за появу на роботі у нетверезому стані.

06.05.2021 Могилів-Подільською міськрайонною філією Вінницького обласного центру зайнятості громадянці ОСОБА_1 було надано статус безробітної, що підтверджується персональною карткою №021221050600006 та додатком №2 до неї -"Рішення, прийняті центром зайнятості / філією центру зайнятості щодо зареєстрованого безробітного".

У період з 06.05.2021 по 14.02.2022, під час перебування на обліку в службі зайнятості в якості зареєстрованого безробітного, громадянці ОСОБА_1 було нараховано допомогу по безробіттю в розмірі 89 345,99 грн.

Як вбачається з інформації, що міститься в наказі Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості №179 від 11.12.2024 "Про повернення допомоги по безробіттю, отриманої ОСОБА_1 ", додатку № 4 до персональної картки громадянки ОСОБА_1 № НОМЕР_1 із зазначенням даних про призначення та виплату допомоги по безробіттю, довідки про суму заборгованості, що підлягає поверненню, №08-20/344-25 від 30.01.2025, а також довідки банку АТ КБ "ПриватБанк" №20.1.0.0.0/7-250116/3607-БТ від 17.01.2025 про зарахування коштів на її рахунок - позивачем було здійснено виплату допомоги по безробіттю на користь громадянки ОСОБА_1 у загальному розмірі 89 345,99 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а адміністративний позов громадянки ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради та Могилів-Подільського міського голови про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та компенсацію моральної шкоди - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Могилів-Подільського міського голови №97-к від 04.03.2021; поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника юридичного відділу апарату Могилів-Подільської міської ради та її виконавчого комітету або на іншій рівнозначній посаді з 05.03.2021; стягнуто з Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05.03.2021 по 14.02.2022 включно у розмірі 301 471,12 грн із утриманням при виплаті встановлених законом податків і зборів.

Розпорядженням міського голови Могилів-Подільської міської ради №55-к від 15.02.2022, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а, з урахуванням рішення 4-ї сесії міської ради 8 скликання від 18.02.2021 №144 "Про внесення змін до структури, чисельності, штатів апарату міської ради та її виконавчих органів" та рішення 14-ї сесії міської ради 8 скликання від 23.12.2021 №59 "Про внесення змін до структури, чисельності, штатів апарату міської ради та її виконавчих органів та їх затвердження на 2022 рік": скасовано розпорядження міського голови №97-к від 04.03.2021 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 "; поновлено ОСОБА_1 на рівнозначній посаді - начальника відділу культури та туризму міської ради з 15.02.2022; доручено виплатити їй середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі місячного заробітку; зобов'язано внести до трудової книжки відповідний запис про поновлення на роботі.

Крім того, відповідно до статей 14, 15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", взято до відома, що ОСОБА_1 раніше було присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування у межах п'ятої категорії посад.

Також визначено здійснювати нарахування та виплату щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 20% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, виходячи зі стажу служби в органах державної виконавчої влади, що на 15.02.2022 становив 10 років, 11 місяців і 1 день.

Незважаючи на фактичне виконання рішення суду першої інстанції, Виконавчим комітетом Могилів-Подільської міської ради було подано апеляційну скаргу на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2022 апеляційну скаргу Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради залишено без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а - без змін.

Наказом Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості №179 від 11.12.2024 "Про повернення допомоги по безробіттю, отриманої ОСОБА_1 ", виданим на підставі частини четвертої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", зобов'язано вжити заходів щодо повернення Виконавчим комітетом Могилів-Подільської міської ради коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 у розмірі 89 345,99 грн за період з 06.05.2021 по 14.02.2022, у зв'язку з її поновленням на роботі на підставі рішення суду.

Могилів-Подільською міськрайонною філією Вінницького обласного центру зайнятості було пред'явлено Виконавчому комітету Могилів-Подільської міської ради претензію №13.02.18/1619-24 від 12.12.2024 щодо повернення суми у розмірі 89 345,99 грн, виплаченої як допомога по безробіттю громадянці ОСОБА_1 під час перебування останньої на обліку у зазначеній філії центру зайнятості.

Зазначену претензію разом із доданими до неї документами було отримано Виконавчим комітетом Могилів-Подільської міської ради 13.12.2024, що підтверджується наявним на претензії вхідним штампом.

Виконавчий комітет Могилів-Подільської міської ради у відповідь на претензію листом №02-22/78 від 09.01.2025 повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 "Про затвердження Порядку виконання повноважень Держаною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану", платежі з відшкодування роботодавцем витрат на виплату допомоги по безробіттю особі, поновленій на роботі за рішенням суду, не належать до пріоритетних видатків, у зв'язку з чим підлягають виконанню в порядку черговості. Крім того повідомлено, що Виконавчим комітетом ОСОБА_1 було виплачено середній заробіток за час вимушеного прогулу відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а, без врахування суми раніше отриманої допомоги по безробіттю, у зв'язку з цим, станом на 31.12.2024 кошти за КЕВ 2800 "Інші видатки" у сумі 89 345,99 грн були відсутні, що унеможливило здійснення добровільного відшкодування вартості наданих соціальних послуг у грудні 2024 року.

Враховуючи викладене та зважаючи на те, що особа, якій Вінницький обласний центр зайнятості виплатив допомогу по безробіттю, була поновлена на роботі, а відтак Виконавчий комітет Могилів-Подільської міської ради зобов'язаний повернути ці кошти позивачу, останній звернувся до суду з відповідним позовом.

Місцевий господарський суд, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.

Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Предметом позову у цій справі є матеріально-правова вимога про стягнення 89 345,99 грн суми виплаченої допомоги по безробіттю громадянці ОСОБА_1 .

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

За визначенням пункту 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страховий випадок - це подія, через яку: застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.

Згідно із статтею 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" допомога по безробіттю є видом забезпечення за цим Законом.

За приписами пунктів 1, 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробіття - це соціально - економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування. Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Як передбачено частиною першою та другою статті 43 Закону України "Про зайнятість населення", статусу безробітного може набути, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Як встановлено судом, 06.05.2021 громадянці ОСОБА_1 було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з цієї ж дати.

За період перебування на обліку в статусі безробітної з 06.05.2021 по 14.02.2022, ОСОБА_1 було виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 89 345,99 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Згідно із персональною карткою №021221050600006, 15.02.2022 було припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітної у зв'язку з виданням відповідно до законодавства про працю розпорядження про її поновлення на роботі.

Частиною першою статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що Фонд має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.

Приписами частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що з роботодавця утримується, зокрема, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Отже, положеннями статей 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів і вартість соціальних послуг, які надані безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності", роботодавець це юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа - підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" також визначено, що роботодавці - це підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Верховний Суд у постановах від 12.06.2018 у справі №914/2087/17, від 06.07.2018 у справі №921/220/17-г/16, від 09.07.2018 у справі №914/1875/17 зазначив, що за положеннями ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме судове рішення про поновлення на роботі може бути правовою підставою для стягнення з працедавця суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному.

У постанові від 06.07.2018 у справі №921/220/17-г/16 Верховний Суд зробив висновок, що обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття вартість соціальних послуг, наданих безробітному, в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що набуття ОСОБА_1 06.05.2021 статусу безробітної у зв'язку зі звільненням з посади на підставі розпорядження міського голови Могилів-Подільської міської ради №97к від 04.03.2021, яке рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а було визнано протиправним та скасовано, свідчить про наявність правових підстав для застосування до спірних правовідносин положень ч. 1 ст. 34 та ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" і, як наслідок, надає позивачу право на стягнення з роботодавця суми виплаченої допомоги по безробіттю за період з 06.05.2021 по 14.02.2022 у розмірі 89 345,99 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Суд звертає увагу, що розпорядженням міського голови Могилів-Подільської міської ради №55-к від 15.02.2022 скасовано розпорядження №97-к від 04.03.2021 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 ", чим відповідач фактично визнав протиправність прийнятого ним рішення про звільнення.

Зазначені дії відповідача спричинили майнову шкоду позивачу в розмірі коштів, виплачених у вигляді допомоги по безробіттю, оскільки згідно із положеннями статті 43 Закону України "Про зайнятість населення" статус зайнятої особи та статус безробітного є взаємовиключними.

Колегія суддів зазначає, що визнання рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №120/2775/21-а розпорядження міського голови Могилів-Подільської міської ради №97-к від 04.03.2021 протиправним та його скасування свідчить про наявність у ОСОБА_1 трудових відносин із роботодавцем у період з дати звільнення до моменту видання розпорядження №55-к від 15.02.2022 про поновлення на посаді.

Враховуючи, що в зазначений період особа фактично перебувала у трудових відносинах із роботодавцем у зв'язку зі скасуванням розпорядження про її звільнення, що, у свою чергу, унеможливлювало набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю, у позивача виникло право на повернення безпідставно отриманих коштів, з огляду на що колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача 89 345,99 грн допомоги по безробіттю, яка була виплачена ОСОБА_1 за період перебування її на обліку як безробітної в Могилів-Подільській міськрайонній філії Вінницького обласного центру зайнятості в період з 06.05.2021 по 14.02.2022.

Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 02.04.2018 у справі №910/5464/17 та від 05.10.2020 у справі №906/1043/19.

При цьому, доводи скаржника щодо пропуску строку позовної давності судом аплеційної інстанції до уваги не беруться в силу прямої вказівки ч. 4 ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", згідно якої строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Також безпідставними є доводи скаржника щодо неправильного визначення розміру допомоги по безробіттю з огляду на таке.

Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості визначено постановою Кабінету Міністрів України №792 від 19.09.2018 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу" (у відповідній редакції та чинний на момент виникнення спірних правовідносин). Рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного (п. 22 Порядку №792).

Як вбачається з матеріалів справи, останнім місцем роботи/видом зайнятості ОСОБА_1 була трудова діяльність у ФОП ОСОБА_2 НОМЕР_2 в період з 22.04.2021 по 30.04.2021 (була звільнена відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП України).

Як вже зазначалося, 06.05.2021 до Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості надійшла заява про надання статусу безробітного та заява про призначення виплати допомоги по безробіттю через портал "Дія" від громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до останнього місця роботи ОСОБА_1 06.05.2021 згідно з статей 22 та 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (в редакції чинній на момент прийняття рішення), останній було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю, яка виплачувалась з 06.05.2021 по 14.02.2022.

Відповідно до п. 1 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та нормами пункту 3 зазначеної статті визначено що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Згідно п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Згідно пункту 2 розділу ІІ Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06.04.2020 №624, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2020 за №537/34820 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років з дня її призначення. Підтвердження наявного страхового стажу здійснюється в порядку обміну інформацією між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом. Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують місяцю реєстрації особи як безробітної, становить шість або більше місяців, допомога по безробіттю визначається у відсотках до її середньої заробітної плати ( доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (зі змінами), залежно від страхового стажу.

Оскільки на момент призначення допомоги по безробіттю громадянці ОСОБА_1 її страховий стаж до дати набуття статусу безробітного становив 10 років 10 місяців та 17 днів і страховий стаж за останні 12 місяців, що передували її реєстрації становив 8 місяців, то було призначено допомогу по безробіттю як застрахованим особам з урахуванням страхового стажу понад 10 років - у розмірі 70% середньої з/п (доходу).

Щодо питання нарахування допомоги по безробіттю ОСОБА_1 в сумі 89 345, 99 грн, здійсненого 20.08.2021, після проведеного перерахунку допомоги з дня її призначення (06.05.2021), то колегія суддів зазначає, що таке нарахування було, як повідомлено позивачем, зумовлено тим, що існували розбіжності між даними про трудову діяльність особи з її персональної картки (дані трудової книжки) та Пенсійним фондом України (реєстр застрахованих осіб Державного реєстру) за квітень 2021 р., і лише 20.08.2021 до Вінницького обласного центру зайнятості надійшов обмін між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом, де зазначено кількість календарних днів за квітень 2021 р., протягом яких особа перебувала у трудових відносинах - 9.

Відповідно до п. 10 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року №624 (чинного на той час), якщо на восьмий день з дати реєстрації безробітного, що є застрахованою особою, відсутні дані в повному обсязі для обчислення страхового стажу та середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), допомога по безробіттю призначається в мінімальному розмірі, що встановлюється правлінням Фонду. Після надходження необхідних даних про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, здійснюється перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення.

Отже, після надходження даних у повному обсязі 20.08.2021 позивачем було проведено розрахунок середньоденної заробітної плати з урахуванням даних Державного реєстру застрахованих осіб та даних обміну між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом, після чого 20.08.2021 було здійснено перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення в сумі 21 848,52 грн.

При цьому, до часу проведення перерахунку допомоги по безробіттю ОСОБА_1 , остання отримувала допомогу по безробіттю в мінімальному розмірі, встановленому законодавством для відповідної категорії застрахованих осіб (1800 грн).

Щодо доводів скаржника про те, що Вінницький обласний центр зайнятості не є правонаступником майна прав та обов'язків Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості, то колегія суддів зазначає таке.

Наказом Державної служби зайнятості (Центрального апарату) "Про реорганізацію базових центрів зайнятості Вінницької області" від 18.10.2016 №165 прийнято рішення про реорганізацію базових центрів зайнятості Вінницької області, установити, що Вінницький обласний центр зайнятості є правонаступником майна, прав та обов'язків базових центрів зайнятості в тому числі Могилів-Подільської міськрайонного центру зайнятості (ЄДРПОУ 20092205).

Наказом Вінницького обласного центру зайнятості "Про створення Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості" від 26.06.2018 №209 створено Могилів-Подільську міськрайонну філію Вінницького обласного центру зайнятості та затверджено Положення.

Відповідно до загальних положень про Могилів-Подільську міськрайонну філію Вінницького обласного центру зайнятості, яка утворена Вінницьким обласним центром зайнятості, філія є відокремленим підрозділом Вінницького обласного центру зайнятості, йому підпорядковується та йому підзвітна, не є юридичною особою, не має окремого балансу та окремого рахунку в установах банків.

Всі фінансові операції (нарахування, стягнення тощо) проводяться Вінницьким обласним центром зайнятості.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості в статусі зареєстрованого безробітного з 06.05.2021 по 15.02.2022, всі права та обов'язки були передані Вінницькому обласному центру зайнятості ще до створення Могилів-Подільської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Вінницької області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Вінницької області від 11 липня 2025 року у справі №902/113/25 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаціному оскарженню.

Головуюча суддя Коломис В.В.

Суддя Крейбух О.Г.

Суддя Саврій В.А.