вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"23" жовтня 2025 р. Справа № 927/221/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сибіги О.М.
суддів: Тищенко О.В.
Гончарова С.А.
секретар судового засідання: Михайленко С.О.
за участю представників сторін: згідно протоколу судового засідання від 23.10.2025
Розглянувши матеріали апеляційної скарги Міністерства юстиції України в інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025
за скаргою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича в межах виконавчого провадження № 78724859
повний текст ухвали складено 14.08.2025
у справі № 927/221/25 (суддя Демидова М.О.)
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз"
про стягнення 200 778 782,40 грн., -
Короткий зміст ухвали місцевого господарського суду та мотиви її прийняття
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича в межах виконавчого провадження № 78724859 задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича щодо незастосування у межах виконавчого провадження № 78724859 пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження". Зобов'язано державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича винести постанову про зупинення виконавчого провадження № 78724859 відповідно до пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" в частині стягнення з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 102 280 189,94 грн заборгованості з оплати добових небалансів, 11 372 135,25 грн пені, 71 452 876,98 грн інфляційних втрат та 15 673 580,23 грн відсотків річних. У решті вимог скарги відмовлено.
Ухвалу суду першої інстанції мотивовано тим, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.11.2022 № 1474 включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу. Судом першої інстанції встановлено, що 31.08.2022 між Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» та Акціонерним товариством «Укртрансгаз» підписано акт звіряння сум для врегулювання відповідно до Закону № 1639-ІХ, відповідно до якого згідно Закону № 1639-ІХ підлягає врегулюванню заборгованість Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» перед Акціонерним товариством «Укртрансгаз» у розмірі 612 712 602,58 грн. При цьому, суд першої інстанції дійшов висновку, що в частині стягнення судового збору у розмірі 1 059 800,00 грн. виконавче провадження № 78724859 зупиненню не підлягає, оскільки вказана грошова сума не відноситься до видів заборгованості, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів
Не погоджуючись з ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25, 25.08.2025 Міністерство юстиції України в інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні скарги відмовити у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги мотивовано тим, що при прийнятті оскаржуваної ухвали судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права. Узагальнені доводи апеляційної скарги зводяться до того, що з огляду на відсутність законодавчо передбаченого механізму часткового зупинення виконавчих дій щодо частини заборгованості, дії державного виконавця у виконавчому провадженні ВП № 78724859 є правомірними.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.08.2025 матеріали апеляційної скарги Міністерства юстиції України інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у справі № 927/221/25 передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: Сибіга О.М., судді: Гончаров С.А., Тищенко О.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.08.2025 витребувано з Господарського суду Чернігівської області матеріали господарської справи № 927/221/25.
15.09.2025 до Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи № 927/221/25.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.09.2025 відкрито апеляційне провадження у справі № 927/221/25 за апеляційною скаргою Міністерства юстиції України в інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 та призначено розгляд справи на 02.10.2025.
В судовому засіданні 02.10.2025 оголошувалась перерва до 23.10.2025.
Розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, апеляційну скаргу Міністерства юстиції України в інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України слід залишити без задоволення, а ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 без змін, з наступних підстав.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Відповідно до п. 25 ч. 1 ст.255 Господарського процесуального кодексу України окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про розгляд скарг на рішення, дії (бездіяльність) органів Державної виконавчої служби, державного виконавця, приватного виконавця.
Відповідно до вимог ч. 1, 2, 5 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Судом встановлено, що рішенням Господарського суду Чернігівської області від 26.06.2025 у справі №927/221/25 позов задоволено повністю. Стягнуто з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 102 280 189,94 грн. заборгованості з оплати добових небалансів, 11 372 135,25 грн. пені, 71 452 876,98 грн. інфляційних втрат, 15 673 580,23 грн. відсотків річних, 1 059 800,00 грн. судового збору.
21.07.2025 на виконання вищезазначеного рішення Господарським судом Чернігівської області видано відповідний наказ.
01.08.2025 Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" звернулось до Господарського суду Чернігівської області зі скаргою на бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича, в якій просив суд:
- визнати бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича щодо не зупинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 78724859 з примусового виконання наказу № 927/221/25, виданого 21.07.2025, неправомірними;
- зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича усунути порушення (поновити порушене право АТ "Чернігівгаз") шляхом винесення постанови про зупинення виконавчого провадження № 78724859 відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".
Подану скаргу обґрунтовано тим, що спірні правовідносини поширюється дія Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", у зв'язку з чим виконавче провадження ВП № 78724859 з примусового виконання наказу Господарського суду Чернігівської області № 927/221/25 від 21.07.2025 відповідно до положень пункту 15 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" підлягає зупиненню, оскільки постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.11.2022 № 1474 АТ "Чернігівгаз" включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, що свідчить про те, що АТ "Чернігівгаз" є суб'єктом правовідносин, що врегульовані названим Законом.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича в межах виконавчого провадження № 78724859 задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича щодо незастосування у межах виконавчого провадження № 78724859 пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження". Зобов'язано державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича винести постанову про зупинення виконавчого провадження № 78724859 відповідно до пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" в частині стягнення з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 102 280 189,94 грн заборгованості з оплати добових небалансів, 11 372 135,25 грн пені, 71 452 876,98 грн інфляційних втрат та 15 673 580,23 грн відсотків річних. У решті вимог скарги відмовлено.
Відповідно до 339 Господарського процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ч. 1 ст. 18 ГПК України).
Відповідно статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 327 ГПК України).
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаються Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В силу частини першої статті 14 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець є одним з учасників виконавчого провадження.
Повноваження виконавця щодо вчинення виконавчих дій наведені в статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" через визначення переліку прав і обов'язків виконавця.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання (підпункти 1, 3 частини другої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження").
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Зважаючи на норми статті 19 Конституції України та статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець (приватний/державний) повинен вчиняти виконавчі дії не лише із дотриманням цього Закону, а й відповідно до інших нормативно-правових актів, додержання яких є обов'язковим при вчиненні ним тих чи інших виконавчих дій, що є гарантією належного виконання виконавцем своїх обов'язків і недопущення порушення прав сторін виконавчого провадження.
Судом встановлено, що 29.07.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби міністерства юстиції України Яковенком Владиславом Андрійовичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 78724859 з примусового виконання наказу Господарського суду Чернігівської області № 927/221/25 від 21.07.2025.
29.07.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби міністерства юстиції України Яковенком Владиславом Андрійовичем винесено постанови про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 401,85 грн. та про стягнення виконавчого збору у розмірі 20 183 858,24 грн.
30.07.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби міністерства юстиції України Яковенком Владиславом Андрійовичем винесено постанову про приєднання виконавчого провадження ВП № 78724859 до зведеного виконавчого провадження ВП № 78006059.
У поданій скарзі Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігів» стверджує про наявність підстав для зупинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 78724859 на підставі пункту 15 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження».
Так, підстави та порядок зупинення вчинення виконавчих дій визначено у статті 34 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 34 вказаного Закону виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі, якщо сума, що стягується, підлягає врегулюванню відповідно до процедур, передбачених Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", за умови перебування боржника в реєстрі підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.
Згідно з частиною другою статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про обставини, зазначені в частині першій цієї статті, а з підстави, передбаченої пунктом 9 частини першої цієї статті, - у день надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, зупиняє вчинення виконавчих дій, про що виносить відповідну постанову.
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Закону України "Про виконавче провадження" у випадку, передбаченому пунктом 15 частини першої статті 34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до виключення боржника з реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу". У разі поновлення виконавчого провадження, зупиненого на підставі пункту 15 частини першої статті 34 цього Закону, виконавче провадження повторному зупиненню з таких підстав не підлягає.
Принцип юридичної визначеності вимагає, щоб у разі прийняття спеціального закону з певного питання цей закон не ставився під сумнів (зокрема, шляхом його невиконання), а сторони, яких він стосується, мають обґрунтовано очікувати, що цей закон буде застосовуватися. Подібний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 908/1525/16.
29.08.2021 набув чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», дія якого поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб'єктів ринку природного газу, що включені до реєстру (стаття 2 зазначеного Закону).
Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" у статті 1 визначає:
- процедура врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) суб'єктів ринку природного газу - заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) за природний газ та послуги з його транспортування шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості, а також списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість у разі її погашення;
- реєстр підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу (далі - Реєстр) - відкритий загальнодоступний перелік підприємств та організацій, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
- учасники процедури врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) - постачальники природного газу, оператори газорозподільних систем та оператор газосховищ, включені до Реєстру, а також особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно, особа, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 01.01.2020, акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", розпорядники коштів державного бюджету, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб'єктів ринку природного газу, що включені до реєстру (стаття 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу").
Згідно зі статтею 3 вказаного Закону для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) суб'єкти ринку природного газу включаються до реєстру, який веде НКРЕКП. Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті.
Як встановлено судом, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.11.2022 № 1474 АТ "Чернігівгаз" включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, що свідчить про те, що АТ "Чернігівгаз" є суб'єктом правовідносин, що врегульовані Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".
Встановивши, що АТ "Чернігівгаз" включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, а його заборгованість за судовим рішенням у цій справі як заборгованість, визначення якої узгоджується з положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", підлягає врегулюванню відповідно до процедур, передбачених цим Законом, державний виконавець на підставі пункту 15 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" зобов'язаний був зупинити вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 78724859 з примусового виконання наказу Господарського суду Чернігівської області № 927/221/25 від 21.07.2025.
Отже, виявивши наявність вказаних законних передумов, державний виконавець зобов'язаний був зупинити виконавчі дії в межах виконавчого провадження ВП № 78724859 на підставі пункту 15 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження", однак, як вбачається з матеріалів справи вказаного не зробив, чим допустив неправомірну бездіяльність та порушення прав боржника.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає правомірним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення скарги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 31.07.2025 на бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича в межах виконавчого провадження № 78724859, визнання неправомірною бездіяльності державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича щодо незастосування у межах виконавчого провадження № 78724859 пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» та зобов'язання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенка Владислава Андрійовича винести постанову про зупинення виконавчого провадження № 78724859 відповідно до п. 15 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» в частині стягнення з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» 102 280 189,94 грн. заборгованості з оплати добових небалансів, 11 372 135,25 грн. пені, 71 452 876,98 грн. інфляційних втрат та 15 673 580,23 грн. відсотків річних, а доводи, на які посилається скаржник в апеляційній скарзі, судом апеляційної інстанції відхилені та не прийняті до уваги, оскільки є необґрунтованими та такими, що не спростовують висновків суду, викладених в оскаржуваній ухвалі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване судове рішення ухвалено з повним і достовірним встановленням всіх фактичних обставин, а також з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для зміни або скасування оскаржуваної ухвали Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25, за наведених скаржником доводів апеляційної скарги.
Всі інші доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються вищевикладеним та матеріалами справи.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Однією з засад здійснення господарського судочинства у відповідності до статті 2 Господарського процесуального кодексу України є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності з пунктом 3 частини 2 статті 129 Конституції України та частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, в задоволенні апеляційної скарги Міністерства юстиції України в інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України слід відмовити, а ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-
1. Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України в інтересах відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 - залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 12.08.2025 у справі № 927/221/25 - залишити без змін.
3. Судовий збір за розгляд апеляційної скарги залишити за скаржником.
4. Матеріали справи № 927/221/25 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена відповідно до ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 23.10.2025.
Головуючий суддя О.М. Сибіга
Судді О.В. Тищенко
С.А. Гончаров