23 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/6218/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 року (суддя Прудник С.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 18.04.2025 року) у адміністративній справі №160/6218/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити виплату пенсії, суд -
У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправними та скасувати рішення відповідача, викладене у листі від 27.01.2025 року №2225-1061/Б-02/8-1000/25 щодо відмови у поновленні з 01.01.2025 року виплати її пенсії в повному її розмірі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та згідно з рішеннями Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24; зобов'язати відповідача поновити з 01.01.2025 року виплату її пенсії у повному розмірі - 47594,95 грн., призначеної їй відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі рішень: Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №l «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно ст.46 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» у 2025 році у період дії військового стану, призначені (перераховані) відповідно, зокрема, до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійні виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірі і порядку визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінетом міністрів України прийнято постанову ід 03012025 року №1, а тому пенсійний орган діяв відповідно до чинного законодавства. Апелянт зазначив, що Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 введено воєнний стан на всій території України з 24.02.2022 року, який продовжується на теперішній час. Згідно п.3 цього Указу тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України. Апелянт зазначив, що коефіцієнти застосовуються лише до тієї частини пенсії, яка є забезпеченою внесками. Так, коефіцієнти не застосовуються до частини пенсії, обчисленої зі страхових внесків (розмір пенсії, обчисленої відповідно до ч.1 ст.27, абзацу другого ч1 ст.28 і ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення»), навіть якщо вона більша за 10 розмірів прожиткового мінімуму. Тобто п.1 постанови №1 поширюється на розміри пенсій, які становлять від 23610 грн. і не покриті страховими внесками до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування. Апелянт зазначив, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №320/2229/25 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого п.1 постанови Кабінету міністрів України від 03.01.2025 року №1 «По визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» « коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсій, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , з 06.04.2010 року отримує пенсію за вислугу згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90% від сум грошового забезпечення згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням проведених раніше виплат та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ГУМВС України в Київській області від 24.03.2018 року №10-1003004806, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019 року. З урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року у справі №320/1658/21 зобов'язано: рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2023 року по справі №320/1658/21 в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні її перерахунку скасувати, в цій частині прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити. В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2023 року залишити без змін. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.08.2021 року №1575, з урахуванням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року по справі №160/26464/23 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру та з розрахунку 90% від грошового забезпечення. Всі зазначені вище судові рішення набрали законної сили. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 обмежено з встановленого адміністративними судами розміру 47594,95 грн., до 31004,09 грн., тобто на 16590,86 грн. 13.02.2025 року, ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримала відповідь №2225-1061/Б-02/8-1000/25 від 27.01.2025 року, що з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану з 01.01.2025 року пенсію їй нараховано в сумі 31 004,09 грн. із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ст.46 Конституції України; частинами 1, 2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; ст.2, п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»; ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»; п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»; Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 та прийшов до висновку про те, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи. Суд зазначив, що незважаючи на наявність у постанові Кабінету Міністрів України №1 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення пенсійним органом такого перерахунку пенсії ОСОБА_2 , чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером МВС України з 06.04.2010 року була звільнена з органів внутрішніх справ за вислугою років з посади начальника Департаменту кримінальної міліції у справах дітей МВС України за п.65 «А» (за віком), вислуга років на день звільнення складає 38 років.
Встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90% від сум грошового забезпечення згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням проведених раніше виплат; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ГУ МВС України в Київській області від 24.03.2018 року №10-1003004806, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019 року. З урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року у справі №320/1658/21 зобов'язано рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2023 року у справі №320/1658/21 в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні її перерахунку скасовано, в цій частині прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2023 року залишено без змін.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.122019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.08.2021 року №1575, з урахуванням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру та з розрахунку 90% від грошового забезпечення.
Встановлено, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 27.01.2025 року №2225-1061/Б-02/8-1000/25 повідомлено, що після виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23 пенсія ОСОБА_1 нарахована пенсія за 38 років вислуги у розмірі 90% грошового забезпечення.
Згідно матеріалів справи, пенсійним органом з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 обмежено з встановленого адміністративними судами розміру - 47594,95 грн., до 31004,09 грн., тобто на 16590,86 грн. з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 року прийнято постанову №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (застосовується з 01.01.2025 року, п.1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Встановлено, що такі коефіцієнти не застосовуються до осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
Застосування до призначених (перерахованих) пенсій (пенсійних виплат) певної категорії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», коефіцієнтів зменшення пенсії згідно із ст.46 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 призводить до обмеження конституційного права такої категорії осіб на належний соціальний захист, що передбачений спеціальним законом, а також порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту таких осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає, що зміна правового регулювання відносин у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб можлива лише у випадку внесення відповідних змін, зокрема до Закону України, а інші нормативно-правові акти застосовуються лише у випадку їх прийняття відповідно до цих законів. Закон України про Державний бюджет України не повинен містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин, для яких діють спеціальні (виняткові) норми. У даному випадку слід застосовувати правило пріоритетності норм спеціального закону, тобто Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» вважати загальними нормами.
Відповідно до ч.3 ст.7 Конституції України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, застосування до спірних правовідносин, дії пенсійного органу щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.012025 року із застосуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених ст.46 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1, не відповідають вимогам статей 19, 92 Конституції України та ст.2 КАС України, у зв'язку із чим є протиправними.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 року у адміністративній справі №160/6218/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Н.А. Олефіренко