23 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/8141/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року (суддя Врона О.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 02.06.2025 року) у адміністративній справі №160/8141/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд -
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо переведення із пенсії за вислугою років на пенсію за віком та незастосування при призначенні її пенсії за віком, відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2022-2023 роки; зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком з 04.07.2024 року та розрахувати її із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2022, 2023 роки та виплатити різницю недоотриманої пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 04.07.2024 обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021, 2022, 2023 роки, та виплатити їй з урахуванням раніше виплачених сум.
З рішенням суду першої інстан7ції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прий няти нове. яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно заяви від 05.07.2024 року ОСОБА_1 було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; при переведенні була застосована заробітна плата, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки. Апелянт зазначив, що пенсію обчислено відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із робітної плати за період з 01.08.1984 року по 30.09.1989 року та за даними , що містяться у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 року по 31.2.2009 року; індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 0,66987; середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення розмірів 8913,83 грн. х 0,66987 грн.; загальний розмір пенсії станом на 01.03.2025 року складає 3323 грн.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і з 17.02.2010 року отримувала пенсію за вислугу років, як працівник освіти відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» . На підставі заяви ОСОБА_1 від 05.07.2024 року у зв'язку з досягненням 60-річного пенсійного віку, її було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до протоколу призначення пенсії від 25.02.2025 року пенсія за віком була розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, а саме за 2014, 2015,2016 роки. 05.03.2025 року ОСОБА_1 звернулася на вебпортал Пенсійного фонду України із скаргою щодо приведення її пенсійної справи у відповідність до закону та призначення пенсії за віком з 05.07.2024 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 11.03.2025 року №11752-8527/С-01/8-0400/25 повідомило, що застосування середньої заробітної плати відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено ст.45 Закону тільки в разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком в разі, якщо особа надбала 24 місяці страхового стажу. 05.07.2024 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перехід на пенсію за віком. При переведенні застосована середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, а тому для переведення на пенсію за віком з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021, 2022, 2023 роки, немає підстав. Вирішуючи спір по суті суд першої інстанції керувавсяч.1 ст.9, частинами 1, 2 ст.40, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та прийшов до висновку про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При визначенні розміру пенсії за віком повинні застосовуватись формули, які використовуються при призначені пенсії вперше за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не формули, які використовуються при переході із одного виду пенсії, призначеної за цим законом, на інший.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 17.02.2010 року отримувала пенсію за вислугу років, як працівник охорони здоров'я відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Встановлено, що 05.07.2024 року у зв'язку з досягненням 60-річного пенсійного віку, ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до протоколу призначення пенсії від 25.02.2025 року пенсія за віком була розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плат (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, а саме за 2014, 2015,2016 роки.
Встановлено, що ОСОБА_1 05.03.2025 року звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок її пенсії за віком з 05.07.2024 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 11.03.2025 року №11752-8527/С-01/8-0400/25 повідомило, що застосування середньої заробітної плати відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено ст.45 Закону тільки в разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком в разі, якщо особа надбала 24 місяці страхового стажу, а тому для переведення на пенсію за віком з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021, 2022, 2023 роки, немає підстав.
Відповідно д ч.1 ст.9, ч.1 ст.10, ч.2 ст.40, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп =с х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що коли особі було призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років, у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року у адміністративній справі №160/8141/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Н.А. Олефіренко