Постанова від 23.10.2025 по справі 160/7520/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/7520/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року (суддя Лозицька І.О., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 19.05.2025 року) у адміністративній справі №160/7520/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо взяття його на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов'язати відповідача прийняти рішення про скасування наказу, яким призвано на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у військову частину НОМЕР_1 та виключити його з військового обліку.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.202 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. На думку апелянта, суд не взяв до уваги інформацію, викладене у його військово-облікових документах, зокрема, тимчасовому посвідченні невійськовозобов'язаного № НОМЕР_2 , де чітко зазначено, що він є невійськовозобов'язаним, а в графі №13 «відмітки про військовий облік» зазначено «виключений» і дата 30.04.2024 року; апелянт зазначив, що відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов'язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, їй не можна вручити повістку; рішення про виключення з військового обліку є остаточним, особа не повинна ставати на військовий облік. На думку апелянта відповідач незаконно провів ВЛК ОСОБА_1 , поставив на військовий облік та виніс мобілізаційне розпорядження та наказ від 15.02.2025 року та силоміць направив його для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , який має бути скасований як незаконний.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до довідки ВЛК від 15.02.2025 року №18/695 ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби. Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 30.04.2024 року виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі підпункту 6 п.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.9 ст.1 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок»; пунктами 22, 79, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487; пунктами 1.2, 2.1 розділу І, п.3.8 глави 3, пунктами 20.1, 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402; ч.8 ст.4, ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийшов до висновку про те, що наявність у ОСОБА_1 права на проставлення у належному йому військово-обліковому документі відмітки про виключення його з військового обліку на підставі підпункту 6 п.6 ст.37 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» не звільняло його від обов'язку з'явитись до ТЦК та СП з необхідним пакетом документів (в тому числі паспортом та військовим квитком) для проставлення відповідної відмітки. Суд вважав, що ОСОБА_1 обґрунтовано було направлено на проходження ВЛК та довідкою №18/695 ВЛК від 15.02.2025 року ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби. Суд зазначив, що не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу ОСОБА_1 , оскільки означені питання є дискреційними повноваженнями ВЛК.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 30.04.2024 року виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі підпункту 6 п.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Відповідно до довідки «Резерв+» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; не категорія військового обліку: не військовозобов'язаний; підстава зняття: знятий/виключений: військовослужбовці; постанова ВЛК від 5.02.2025 року - придатний; звання: солдат

Відповідно до довідки ВЛК від 15.02.2025 року №18/695 ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.

Відповідно до ч.9 ст.1, ч.2 ст.2, частин 1, 2 ст.14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України. Передбачено, зокрема, такий вид військової служби, як військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період. взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан з 24.02.2022 року, який продовжувався і діє на час розгляду даної справи.

Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції до внесення змін Законом України №3633-IX від 11.04.2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024 року) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону України №3633-IX від 11.04.2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024 року) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Тобто, з 18.05.2024 року не підлягають виключенню з військового обліку громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до пунктів 22, 29 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». У разі виключення призовників, військовозобов'язаних та резервістів з персонально-первинного військового обліку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у картках первинного обліку ставляться відповідні відмітки.

Відповідно до п.4 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані, зокрема, особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

Відповідно до пунктів 22, 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України Про військовий обов'язок і військову службу. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Відтак, виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що на момент прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 про направлення на ВЛК, взяття на військовий облік ОСОБА_1 та мобілізації і направлення для проходження військової служби ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить такої підстави для виключення з військового обліку, як виключення громадян України раніше засуджених до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Суд першої інстанції вірно вважав, що ОСОБА_1 обґрунтовано було направлено на проходження ВЛК та довідкою №18/695 ВЛК від 15.02.2025 року ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби, а, також, про те, що суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу ОСОБА_1 , оскільки означені питання є дискреційними повноваженнями ВЛК.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року у адміністративній справі №160/7520/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Н.А. Олефіренко