Єдиний унікальний номер: 379/989/25
Провадження № 3-в/379/6/25
24 жовтня 2025 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Разгуляєва О.В., розглянувши заяву захисника ОСОБА_1 - адвоката Поліщука Романа Анатолійовича про відстрочку та розстрочку виконання постанови суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу,
23.10.2025 захисник Поліщук Р.А., діючи в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про відстрочку та розстрочку виконання постанови суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу строком на 1 (один) рік та розстрочити виконання постанови суду шляхом щомісячної сплати штрафу рівними частинами по 1500 грн починаючи з 15.11.2025 по 15.10.2026. Заяву мотивує тим, що він не має можливості сплатити суму штрафу одним платежем відразу у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем, ОСОБА_1 є чинним військовослужбовцем ЗСУ, має незадовільний стан здоров'я пов'язаний з проходженням військової служби, тому просить суд відстрочити та розстрочити виконання постанови суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу строком на 1 (один) рік.
З наслідком дослідження указаної заяви та матеріалів справи про адміністративне правопорушення, установлено наступне.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 23 червня 2025 року у справі ЄУН 379/989/25 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавлення права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік. Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Постановою Київського апеляційного суду від 04 вересня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а вказану вище постанову Таращанського районного суду Київської області від 23 червня 2025 року - залишено без змін.
Вирішуючи указану заяву, з урахуванням наведених вище обставин суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень ст. ст. 298, 299 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення, за винятком постанов про застосування заходу стягнення у вигляді попередження, а також у випадках накладення штрафу, що стягується на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Отже нормами КУпАП передбачено лише розгляд питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, тоді як розстрочка сплати штрафу передбачена законом.
Аналіз наведених правових вказує на те, що розстрочка штрафу це надання судом права на оплату штрафу рівними частинами протягом певного терміну, відстрочка штрафу це надання судом права здійснити оплату штрафу з відстроченням платежу на визначений термін (наприклад на один місяць).
Згідно зі статтею 268 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є забезпечення виконання винесеної постанови, що обумовлює необхідність застосування усіх передбачених КУпАП заходів забезпечення виконання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та застосування накладеного адміністративного стягнення.
Відповідно до статті 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Частиною 1 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Отже, системне тлумачення положень ст. 301 КУпАП та ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» вказує, що відстрочка виконання постанови суду може бути надана судом виключно за заявою державного виконавця чи сторін виконавчого провадження у виняткових випадках за наявності обставин особливого характеру, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, а саме: хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо.
У заяві про відстрочку виконання постанови суду на один рік ОСОБА_1 вказує, що з огляду перебування на військовій службі, не має фінансової можливості сплатити штраф одразу, він потребує додаткових витрат на медикаменти, проїзд та реабілітацію, а позбавлення права керування ускладнює доїзд до медичних закладів. Проте, до заяви не долучено достатніх доказів на підтвердження викладених у ній обставин, зокрема, щодо відсутності чи недостатності доходу ОСОБА_1 для сплати штрафу, інших доказів на підтвердження скрутного матеріального становища заявника. Суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 року за №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на всій території України з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і діє натепер. Проте, ця обставина сама по собі за відсутності доказів на підтвердження наведених в заяві обставини, що ускладнюють сплату присудженого штрафу, не є підставою для розстрочки виконання постанови суду на такий тривалий строк, про який просить заявник. За наведених обставин суд вважає можливим частково задовольнити заяву ОСОБА_1 та відстрочити йому сплату штрафу на 3 місяців.
Згідно ст. 303 КУпАП разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Керуючись ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.283,284,301,304, КУпАП, суд
Заяву ОСОБА_1 про відстрочку виконання постанови суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу - задовольнити частково.
Відстрочити виконання постанови Таращанського районного суду Київської області від 23 червня 2025 року у справі №379/989/25 (провадження 3/379/551/25), залишеною без змін постановою Київського апеляційного суду від 04 вересня 2025 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в частині накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок - на строк 3 (три) місяці, тобто до 24 січня 2026 року включно.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після закінчення строку відстрочки постанова в частині накладання адміністративного стягнення у виді штрафу може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя
Таращанського районного суду
Київської області Олександра РАЗГУЛЯЄВА