Справа № 560/4789/25
23 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі № 560/4789/25 у повному обсязі.
В обґрунтування заяви вказує, що головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується ухваленням судового рішення, а також передбачає його виконання. Листом від 02.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для виконання рішення суду. Просить задовольнити заяву.
За змістом частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження.
Вирішуючи подану заяву суд враховує таке.
Рішенням від 13.06.2025 у справі №560/4789/25 Хмельницький окружний адміністративний суд позов задовольнив частково, визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлену листом від 11.03.2025, щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 30.01.2025 № 61, №62 про розмір грошового забезпечення, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 30.01.2025 № 61, №62 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, у задоволенні решти позовних вимог відмовив, стягнув на користь позивача 1937,92 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Листами від 09.09.2025 і від 02.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що питання щодо виконання судового рішення від 13.06.2025 перебуває на опрацюванні і про результат прийнятого рішення повідомлять додатково.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно з частинами дугою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
За змістом частини 2 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення
Суд встановив, що фактичною підставою для звернення позивача до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/4789/25 є незгода позивача з діями пенсійного органу щодо виконання рішення суду.
Здійснюючи судовий контроль за виконанням рішення суд не наділений повноваженнями виходити за межі предмету спору у справі №560/4789/25 та встановлювати правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вжитих на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №560/4789/25.
Враховуючи викладене, підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №560/4789/25 шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про його виконання відсутні.
У випадку незгоди з рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, вчиненими на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/4789/25, позивач має право оскаржити їх до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому, у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 254, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.К. Ковальчук