Рішення від 23.10.2025 по справі 560/5994/25

Справа № 560/5994/25

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить

визнати протиправним та скасувати пункт 9 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №46/д від 27.12.2022 про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 військовослужбовця ОСОБА_3 під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із безпосередньою участю в бойових діях у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій та

зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі передбаченому пунктом 2 Постанови №168 у рівних частках, як члену сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 військовослужбовця ОСОБА_3 під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із безпосередньою участю в бойових діях у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо, в районах бойових дій.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 12.06.2024 надіслав висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_3 у зв'язку із загибеллю (смертю), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Протокольним рішенням від 27.12.2024 №46/д комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із, призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум повернула зазначенні документи на доопрацювання. Підставою для такого висновку слугував той факт, що смерть ОСОБА_3 не пов'язана з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), отриманим у період воєнного стану під час захисту Батьківщини. Вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки ОСОБА_3 помер безпосередньо під час виконання заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій під час дії воєнного стану. Його смерть пов'язана із захистом Батьківщини. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив, в якому Міністерство оборони України просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що ОСОБА_3 зник безвісти в зоні АТО у 2014 році. Судове рішення у справі №686/15571/22 встановлює факт його смерті під час виконання обов'язків військової служби у зв'язку з участю в бойових діях в 2014 році. Проте, рішення суду не встановлює причинно-наслідковий зв'язок між смертю та пораненням/травмою/контузією, що є ключовим для застосування Постанови №168. Крім того, події, пов'язані зі зникненням ОСОБА_3 , відбулись у 2014 році, тобто до введення воєнного стану. Таким чином, ні хронологічно, ні по предмету смерті (відсутність медичних підтверджень поранення) Постанова №168 не застосовується. Зазначає, що суд визнав ОСОБА_3 померлим саме з дати набрання законної сили рішенням - 04.10.2022, що є визначальним для юридичної кваліфікації події як смерть, а не загибель. Це також унеможливлює застосування пункту 2 Постанови КМУ №168, яка встановлює виплату 15 млн грн у разі загибелі або смерті особи внаслідок поранення, контузії, травми або каліцтва, під час безпосередньої участі в бойових діях у період дії воєнного стану. У поданих до комісії Міністерства оборони України документах, зокрема у витязі з протоколу №17 засідання 1 Регіональної військово-лікарської комісії від 03.01.2023, зазначено, що смерть ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Міністерство не заперечує факту, що смерть ОСОБА_3 офіційно визнана такою, що пов'язана із захистом Батьківщини. Вказує, що встановлення причинного зв'язку смерті із захистом Батьківщини не є самостійною правовою підставою для призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000 грн згідно з пунктом 2 Постанови КМУ №168 від 28.02.2022. Стверджує, що позивачі не надали жодного документу, який би підтверджував, що ОСОБА_3 загинув або помер внаслідок поранення (травми, контузії, каліцтва). Рішення суду у справі №686/15571/22 про визнання його померлим на підставі зникнення безвісти у 2014 році в зоні проведення АТО не може бути прирівняне до встановлення факту смерті саме від поранення. Комісія не отримала жодного документа, який би підтверджував, що смерть настала від бойового ураження або що ОСОБА_3 загинув унаслідок дії вогнепальної зброї, вибуху тощо. Вважає, що надані позивачкою документи не дають їй права підстав для застосування Постанови №168. Навіть за наявності висновку ВЛК про пов'язаність смерті із захистом Батьківщини, відсутність належного документального підтвердження, що смерть настала саме внаслідок поранення (травми, контузії, каліцтва) виключає можливість виплати 15 млн грн за Постановою КМУ №168. Вважає, що члени сім'ї мають право на отримання ОГД відповідно до Постанови КМУ №975, а не №168.

Ухвалою від 25.09.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та запропонував надати пояснення щодо предмету позову протягом 5 днів з дня вручення цієї ухвали.

На виконання ухвали суду від 25.09.2025 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 подали клопотання у яких просили розгляд справи провести без їх участі, у вирішенні позову покладаються на розсуд суду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачі - ОСОБА_1 та неповнолітній ОСОБА_2 є дружиною та сином військовослужбовця ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 13.07.2014 та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 30.10.2014.

Рішенням від 25.08.2022 у справі №686/15571/22 Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області оголосив ОСОБА_3 померлим під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із безпосередньою участю в бойових діях у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій, з дня набрання законної сили рішенням суду. Цим рішенням суд встановив, що ОСОБА_3 05 вересня 2014 року близько 16.30 під час виконання бойових завдань в зоні АТО, біля населеного пункту Цвітні Піски (Слов'яносербський район, Луганської області), разом з своїм підрозділом потрапив у засідку, по колоні вівся вогонь з обох боків із стрілецької зброї, РПГ, ПКМ, озброєння БМП, озброєння танка, дорога була замінована керованими протитанковими мінами ТМ-62, після чого рахувався як зниклий безвісти.

Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25 серпня 2022 року у справі №686/15571/22 набрало законної сили 04.10.2022 року.

На підставі зазначеного рішення суду Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) 06.10.2022 видав свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , 04.10.2022.

Наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 09.11.2022 ОСОБА_6 виключений зі списків особового складу частини, як такий помер ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу н.п. Цвітні Піски Слов'яносербського р-н Луганської області. Причина смерті: помер під час виконання обов'язків військової служби пов'язаних із посередньою участю в бойових діях у період здійснення заходів національної безпеки і оборони, стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій. Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_3 від 17.11.2022 №183 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу н.п. Цвітні Піски Слов'яносербського р-н Луганської області під час виконання обов'язків військової служби пов'язаних із посередньою участю в бойових діях у період здійснення заходів національної безпеки і оборони, стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій.

В грудні 2022 року позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) з заявою, щодо призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) свого чоловіка, рядового ОСОБА_3 , під час виконання ним обов'язків військової служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Рішенням, оформленим протоколом від 03.01.2023 №17, 11 Регіональна військово-лікарська комісія з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтва постановила, що: “Смерть колишнього військовослужбовця, рядового ОСОБА_3 , 1987 року народження, настала ІНФОРМАЦІЯ_5 під час безпосередньої участі в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що підтверджується Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25 серпня 2022 року по справі №686/15571/22 та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_4 , виданим 06 жовтня 2022 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький). Смерть, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини.»

Бездіяльність відповідача щодо призначення одноразової допомоги відповідно до Постанови №168 позивачка оскаржила до суду.

Рішенням від 22.09.2023 у справі №686/11778/23 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити висновок з документами до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України з метою призначення або відмови у призначенні позивачці одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_3 , передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

11.06.2024 позивачка подала до ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву щодо призначення та виплату одноразової їй та сину грошової допомоги у разі загибелі (смерті) свого чоловіка, рядового ОСОБА_3 , під час виконання ним обов'язків військової служби відповідно до Постанови №168.

На виконання рішення суду у справі №686/11778/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та 14.06.2024 надіслав до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок про відсутність у ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

До висновку додав: заяву позивачки від 11.06.2024 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги їй та сину грошової допомоги у разі загибелі (смерті) ОСОБА_3 , під час виконання ним обов'язків військової служби відповідно до Постанови №168; копії Свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 від 06.10.2022, витягу з наказу в/ч НОМЕР_3 від 09.11.2011 № 301 про виключення зі списків особового складу, грошового атестату, витягу з протоколу ВЛК від 03.01.2023 № 17 про встановлення причини смерті, заяв на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , і ОСОБА_9 , копії рішення Хмельницького міськрайонного суду про оголошення померлим і рішення адміністративного суду у справі № 686/11778/23 від 22.09.2023.

Рішенням від 27.12.2024 №46/д, оформленим протоколом, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, повернула на доопрацювання зазначені документи, вважаючи, що позивачка має право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби чи смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, яка призначається відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - Постанова № 975). Вказала, що надані документи не дають права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою №16, оскільки не підтверджують, що смерть рядового ОСОБА_3 пов'язана з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), отриманим у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини.

Вважаючи протиправним рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, як членам сім'ї загиблого військовослужбовця, позивачка звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктами 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону №2011-XII (в редакції на дату визнання військовослужбовця померлим) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі

загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Відповідно до частини 1 статті 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

За змістом частини 4 статті 16-1 Закону №2011-XII до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

вдова (вдівець);

батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, на час оголошення ОСОБА_3 померлим право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктами 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону №2011-XII, мали особи, перелік яких визначений у статті 16-1 Закону №2011-XII, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця за обставин, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, а саме:

загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби;

смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби;

смерті військовослужбовця внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби;

смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Частиною 9 статті 16-3 Закону №2011-XII (в редакції на час оголошення ОСОБА_3 померлим) передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 3 статті 16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (в редакції Закону N 2489-IX від 29.07.2022, який застосовується з 22.02.2022 ).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 N 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні з 24.02.2022 продовжувався та триває.

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови № 168 в редакції на дату смерті військовослужбовця ОСОБА_3 , установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Цим пунктом також передбачено, що виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які, зокрема, загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).

Абзацом першим пункту 2 Постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону №2011-XII, крім громадян рф або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Відповідно до абзацу другого пункту 2 Постанови № 168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Отже, Постанова №168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих (померлих внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм) осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, у період дії воєнного стану. При цьому виплата збільшеного до 15 000 000 грн розміру одноразової допомоги пунктом 2 Постанови №168, передбачена для сімей військовослужбовців лише у двох випадках: 1) у разі загибелі військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 Постанови № 168; 2) у разі, смерті осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 Постанови № 168, внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби під час дії воєнного стану.

У разі смерті, передбачена пунктом 2 Постанови №168 одноразова грошова допомога сім'ї померлого військовослужбовця, виплачується за умови, що його смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, що сталися під час виконання ним обов'язків військової служби під час дії військового стану.

Отже, встановлення причини смерті військовослужбовця є обов'язковою умовою для визначення права його сім'ї на виплату одноразової допомоги згідно з пунктом 2 Постанови №168.

Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №24, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р. за N 176/39232, чинним на дату звернення позивачки з заявою про виплату збільшеного до 15 000 000 грн розміру одноразової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови №168, у зв'язку з оголошенням померлим її чоловіка ОСОБА_3 , затверджений Порядок і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» (далі - Наказ №45).

За змістом пункту 1.2 розділу І Наказу №45 одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Відповідно до пунктів 4.1 - 4.2 розділу IV Наказу №45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням. У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 , районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_8 .

У переліку документів, які надсилає районний (міський) ТЦКСП до обласного (Київського міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД (додаток 5 до Наказу №45), зокрема, зазначено, що у разі у разі смерті військовослужбовця або особи, звільненої з військової служби, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва) додатково додаються : а) довідка військової частини про обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, яке стало причиною смерті; б) витяг з постанови штатної військово-лікарської комісії про підтвердження смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва).

Отже, наявність довідки військової частини про обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, яке стало причиною смерті, є обов'язковою для виплати сім'ї померлого під час виконання обов'язків військової служби військовослужбовця одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168.

Згідно з пунктом 4.3 розділу IV Наказу №45 обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи. Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Відповідно до додатку 6 Наказу №45 до «Перелік документів, які надсилаються обласним (Київським міським) ТЦКСП для призначення ОГД» документами для призначення ОГД є: пояснення, Висновок щодо можливості призначення ОГД, Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення повного кола осіб, які можуть звернутися за ОГД, Завірена копія свідоцтва про смерть військовослужбовця (надається районним (міським) ТЦКСП0, Завірена копія витягу з наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу у зв'язку з загибеллю (смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)) (надається районним (міським) ТЦКСП), завірена копія грошового атестату (крім військовослужбовців строкової служби) / витягу з наказу про виплату винагороди, передбаченої пунктом 1 Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", на дату загибелі військовослужбовця, а у разі смерті, що настала не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану - на дату поранення (контузії, травми, каліцтва) (надається районним (міським) ТЦКСП), копія заяви про виплату ОГД (надається районним (міським) ТЦКСП0, копія відмови, заяви, іншого правочину, завірена відповідно до чинного законодавства або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності) (надається районним (міським) ТЦКСП), у разі відсутності в копії витягу з наказу підтвердження загибелі - завірені копії інших документів військової частини, які це підтверджують (сповіщення, повідомлення, подання до нагородження, матеріали розслідування тощо) (надається військовою частиною), копія документа, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця - для утриманців загиблого (надається районним (міським) ТЦКСП), завірена копія рішення суду, яке набрало законної сили, що стосується призначення та виплати ОГД (за наявності) (надається районним (міським) ТЦКСП).

Додатково (у разі смерті військовослужбовця або особи, звільненої з військової служби, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва) та відсутності в копії витягу з наказу причини смерті): а) довідка військової частини про обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, яке стало причиною смерті (надається військовою частиною), б) витяг з постанови штатної військово-лікарської комісії про підтвердження смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва) (надається штатною військово-лікарською комісією).

За змістом пункту 4.5 розділу IV Наказу №45 головний розпорядник бюджетних коштів приймає рішення повернення документів на доопрацювання у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю.

Надані позивачкою до заяви про виплату одноразової грошової допомоги копії документів підтверджують факт смерті її чоловіка під час виконання ним обов'язків військової служби безпосередньо в районах бойових дій.

Разом з тим, до висновку щодо виплати передбаченої пунктом 2 Постанови №168 одноразової грошової допомоги членам сім'ї військовослужбовця ОСОБА_3 у зв'язку із його смертю, ІНФОРМАЦІЯ_2 не додав довідку військової частини про причини смерті ОСОБА_3 .

Тому, суд вважає правомірним рішення від 27.12.2024 №46/д відповідача про повернення поданих документів на доопрацювання.

При цьому, суд не надає оцінку зазначеному рішенню в частині висновку про наявність у позивачки права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 N 975, як такому, що не стосується предмету спору.

Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положень частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність рішення щодо повернення документів щодо виплати позивачці одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 для дооформлення.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )

Відповідач:Міністерство оборони України (просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03049 , код ЄДРПОУ - 00034022)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук