Справа № 161/21564/25
Провадження № 1-кс/161/6273/25
м. Луцьк 24 жовтня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_6 ,
розглянувши клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_4 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оброни Західного регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Чесний Хрест Володимир-Волинського району Волинської області, громадянина України, особи з інвалідністю другої групи, працюючого помічником начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення (в/ч НОМЕР_1 ), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
раніше не судимого,
про те, що він підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України, -
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_4 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оброни Західного регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади ОСОБА_6 .
Клопотання про відсторонення від посади відповідає вимогам ст.ст.155, 158 КПК України.
Із клопотання вбачається, що згідно з наказом Міністра оборони України № 98 від 24.01.2024, капітана ОСОБА_6 призначено на посаду помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення матеріально-технічного забезпечення НОМЕР_2 військового госпіталя військово-медичного клінічного центру Західного регіону Медичних сил Збройних сил України (в/ч НОМЕР_1 ).
Посадовою інструкцією помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення військової частини НОМЕР_1 , затвердженою 25.06.2021 наказом командира військової частини, з якою ОСОБА_6 ознайомився 01.03.2024, на останнього, серед іншого, покладено наступні завдання: керувати розробкою підпорядкованими службами річного кошторису-розрахунку грошового фонду; розробляти за участю заступників командира, господарський план на рік, плани перевезення матеріальних засобів автомобільним транспортом та інші плани робіт, а також - розділ з експлуатації і ремонту техніки та озброєння для включення у річний та місячний плани експлуатації, ремонту бойової та іншої техніки частини, здійснювати контроль за виконанням цих планів; забезпечувати роботу підлеглих служб, щодо запобіганню забрудненню навколишнього середовища, очищення території військових містечок, правильну експлуатацію очисних споруд, інженерних мереж.
Помічник начальника госпіталю - начальник відділення матеріально-технічного забезпечення відноситься до категорії «Керівники».
Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_6 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України помічником начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальником відділення матеріально-технічного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_1 ) капітан ОСОБА_6 , відповідно до вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, а також твердо знати та зразково виконувати свої службові обов'язки, бути дисциплінованим, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, а, отже, і вимог Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону України «Про державну службу», на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Згідно п. 1.1. глави 1 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 (далі - Положення), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п. 2.1. глави 2 розділу 1 Положення, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Госпітальна військово-лікарська комісії «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» створена на підставі Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 та керується Положенням про військово-лікарську експертизу в збройних Силах України затвердженим наказом №402 від 14.08.2008.
Згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарчої діяльності) №261 від 30.12.2024 до складу госпітальної військово-лікарської комісії «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» входять: голова комісії -майор м/с ОСОБА_8 , заступники голови - капітан м/с ОСОБА_9 , капітан м/с ОСОБА_10 , капітан м/с ОСОБА_11 , майор м/с ОСОБА_12 , члени комісії: майор м/с ОСОБА_13 , майор м/с ОСОБА_12 , лейтенант м/с ОСОБА_14 , працівник ЗСУ ОСОБА_15 , капітан м/с ОСОБА_16 , капітан м/с ОСОБА_10 , капітан м/с ОСОБА_17 , секретар ВЛК - молодший сержант В. Квартирук.
Таким чином, склад Госпітальної ВЛК «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» Луцького військового гарнізонного госпіталю, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В свою чергу ОСОБА_6 , незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів, перебуваючи на посаді заступника начальника Луцького військового гарнізонного госпіталю з матеріально-технічного забезпечення, користуючись набутими соціальними та професійними зв'язками за час роботи у Луцькому військовому гарнізонному госпіталі, з метою особистого протиправного збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за їх вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, а саме: на посадових осіб госпітальної військово-лікарської комісії «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» Луцького військового гарнізонного госпіталю, - задля вирішення питання щодо визнання ОСОБА_18 придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, з метою проходження останнім у подальшому військової служби у військових частинах, які безпосередньо не приймають участь у бойових діях, став на шлях злочинної діяльності за наступних обставин.
Так, 11.08.2025, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 , перебуваючи за місцем здійснення своєї діяльності, а саме у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що по АДРЕСА_2 , під час спілкування із військовослужбовцем військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_18 , повідомив, що за характером займаної посади та пов?язаної з нею можливостей останній знайомий з уповноваженими особами, які входять до складу Госпітальної ВЛК «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» Луцького військового гарнізонного госпіталя та має можливість вплинути на них для прийняття необхідного рішення про визнання придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. При цьому, ОСОБА_6 поставив останньому вимогу щодо необхідності передачі йому неправомірної вигоди, конкретний розмір якої буде зазначено додатково, за сприяння у вирішенні питання щодо визнання придатним до служби у військових частинах забезпечення за станом здоров'я та надав ОСОБА_18 відповідні роз'яснення щодо правил поведінки у спілкуванні з медичними працівниками Луцького військового гарнізонного госпіталя.
ОСОБА_18 , будучи поставленим у такі умови, усвідомлюючи, що у разі непогодження на висунуті ОСОБА_6 протиправні вимоги щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не зможе повною мірою реалізувати свої законні права та інтереси щодо отримання висновку військово-лікарської комісії про визнання його придатним за станом здоров'я до служби у військових частинах забезпечення, та не бажаючи у зв'язку з цим настання для себе негативних наслідків, був змушений погодитися на такі умови. Однак, розуміючи незаконність зазначених вимог та усвідомлюючи, що надання неправомірної вигоди є кримінально-караним діянням, не бажаючи бути притягненим до кримінальної відповідальності, ОСОБА_18 12.08.2025 звернувся із заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем, з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_6 та можливих його спільників.
Продовжуючи свої дії, направленні на вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на осіб, уповноважених на виконання функцій держави, ОСОБА_6 забезпечив документальне оформлення виписок зі медичної карти стаціонарного хворого за №№ 2023, 2135, 2264 із завідомо неправдивими відомостями про перебування на стаціонарному лікуванні ОСОБА_18 у неврологічному, терапевтичному та травматологічному відділеннях Луцького військового гарнізонного госпіталя, що дало можливість ОСОБА_18 відтермінувати прибуття до своєї військової частини в район виконання бойових завдань.
Разом з цим, фактично ОСОБА_18 не перебував у вказаному медичному закладі, про що ОСОБА_6 та іншим невстановленим на даний час особам з числа медичних працівників Луцького військового гарнізонного госпіталя достовірно було відомо.
За результатами проходження стаціонарного лікування в ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_18 отримав довідку військово-лікарської комісії №2025-0825-1116-1265-3 від 25.08.2025, згідно якої захворювання ОСОБА_18 пов'язане з проходженням військової служби та останній потребує відпустки за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних днів. А також, отримав направлення на проходження ВЛК - задля вирішення питання про визнання ОСОБА_18 придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, з метою переведення останнього у подальшому з бойового підрозділу до військової частини забезпечення.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення відповідними посадовими особами уповноваженими на виконання функцій держави, ОСОБА_6 , з корисливих мотивів, надав ОСОБА_18 вказівки та інструкції щодо правил поведінки під час проходження останнім ВЛК та подальшого оформлення необхідних документів. При цьому, ОСОБА_6 заздалегідь домовився із медичними працівниками про прибуття ОСОБА_18 на медичний огляд та забезпечив прийняття останніми відповідного заключення у медичній карті стаціонарного хворого.
Надалі, 25.09.2029, близько 09 год. 25 хв., згідно попередньої домовленості із ОСОБА_6 , ОСОБА_18 прибув до Луцького військового гарнізонного госпіталя, що по вул. Сенаторки Левчанівської, 4 у м. Луцьк. В ході зустрічі ОСОБА_6 надав останньому медичний документ - «Огляд травматолога», в якому було зазначено, що ОСОБА_18 на підставі статей 661-б, 64-в, графи ІІІ РХ придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах, а також діючи умисно, переслідуючи корисливий мотив, з метою реалізації єдиного злочинного умислу спрямованого на особисте протиправне збагачення, посприяв у направленні ОСОБА_19 на стаціонарне лікування в інфекційному відділенні Луцького військового гарнізонного госпіталя з метою досягнення злочинного умислу та успішного завершення процесу визнання придатним ОСОБА_18 до служби у військових частинах забезпечення.
В свою чергу ОСОБА_6 , 07.10.2025 близько 17 год 20 хв., перебуваючи на території Луцького військового гарнізонного госпіталя, поставив ОСОБА_18 вимогу щодо необхідності передачі раніше обумовленої неправомірної вигоди, назвавши конкретну суму грошових коштів - 1500 доларів США, запевнивши, що така сума необхідна для прийняття позитивного рішення посадовими особами госпітальної військово-лікарської комісії «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» щодо визнання останнього придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
У подальшому, 14.10.2025, об 15 год. 51 хв. ОСОБА_6 , перебуваючи у власному службовому кабінеті № 110 Луцького військового гарнізонного госпіталя за адресою: м. Луцьк, вул. Сенаторки Левчанівської, 4, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, отримав обумовлену раніше суму грошових коштів в якості неправомірної вигоди, а саме - 1500 (одну тисячу п'ятсот) доларів США, що відповідно до курсу Національного - банку. України станом на - 14.10.2025 становило 62415,30 гривень, з метою подальшого їх розподілу між учасниками вказаного протиправного механізму, за його вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, а саме: на посадових осіб госпітальної військово-лікарської комісії «ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А4554» Луцького військового гарнізонного госпіталю, за визнання ОСОБА_18 придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, тобто з метою проходження останнім у подальшому військової служби у військових частинах, які безпосередньо не приймають участь у бойових діях відповідно до довідки №20251014-1143-4143-0 від 14.10.2025.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.
14.10.2025, об 15 год. 51 хв., ОСОБА_6 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.
15.10.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.
Так, ОСОБА_6 , будучи допитаним в якості підозрюваного у даному кримінальному провадженні стосовно відомих йому обставин вчинення кримінального правопорушення, у якому він підозрюється, відмовився давати будь - які покази, керуючись положеннями ст. 63 КК України, натомість його причетність повністю підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами.
Однак, обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України, повністю підтверджується зібраними, у відповідності до кримінального процесуального законодавства України, доказами, а саме: протоколом особистого обшуку підозрюваної особи ОСОБА_6 , проведеного 14.10.2025; протоколом обшуку приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем роботи ОСОБА_6 від 14.10.2025; протоколом обшуку квартири за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_6 від 14.10.2025; протоколами допитів свідка ОСОБА_18 від 14.08.2025, 15.08.2025, 08.10.2025, 14.10.2025; протоколами огляду мобільного телефону від 15.08.2025, 08.10.2025; сукупністю інших зібраних органом досудового розслідування належних та допустимих доказів.
Вищевказані докази в сукупності між собою доводять факт причетності ОСОБА_6 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.
Необхідно зазначити, що перебування ОСОБА_6 на посаді помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення матеріально-технічного забезпечення НОМЕР_2 військового госпіталя військово-медичного клінічного центру Західного регіону Медичних сил Збройних сил України (в/ч НОМЕР_1 ) сприяло вчиненню ним вказаного кримінального правопорушення, оскільки саме з використанням наданої йому посадою влади та повноважень останній вчинив інкримінований йому злочин.
ОСОБА_6 , обіймаючи вказану посаду, вчинив тяжкий корупційний злочин, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років та який був скоєний ним з корисливих мотивів.
Дії ОСОБА_6 , як і сама вказана особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є підстави вважати, що продовжуючи перебувати на посаді помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення матеріально-технічного забезпечення НОМЕР_2 військового госпіталя військово-медичного клінічного центру Західного регіону Медичних сил Збройних сил України (в/ч НОМЕР_1 ), під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, як особисто з використанням владних повноважень, так і з застосуванням зв'язків, здобутих під час роботи, може впливати на свідків, схиляти їх до дачі неправдивих показань шляхом умовляння, підкупу, погроз, створювати штучні докази своєї невинуватості, а також вчинити інші кримінальні правопорушення.
Також, перебуваючи на посаді, ОСОБА_6 матиме змогу приховано контактувати з іншими медичними працівниками в/ч НОМЕР_1 , що надасть можливість останньому незаконно схиляти осіб до надання вигідних йому показань у даному кримінальному провадженні.
Викладені обставини є достатніми для переконання того, що підозрюваний, перебуваючи на займаній посаді, використовуючи своє службове становище, матиме реальну можливість вчинити дії спрямовані на знищення чи підроблення доказів, які можуть мати значення для досудового розслідування і судового розгляду провадження.
При цьому, використовуючи своє службове становище, підозрюваний зможе незаконно впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження, у тому числі, на свої колег по роботі.
Так, вказаний ризик, обґрунтовується тим, що підозрюваний ОСОБА_6 може знищити, спотворити документи (матеріали медичної справи ОСОБА_18 ), а також інші документи, які вказують на причетність його до вчинення кримінального правопорушення.
Відсторонення ОСОБА_6 від обіймання посади помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення матеріально-технічного забезпечення НОМЕР_2 військового госпіталя військово-медичного клінічного центру Західного регіону Медичних сил Збройних сил України (в/ч НОМЕР_1 ) унеможливить його незаконний вплив на свідків із використанням владних повноважень, забезпечить умови для всебічного дослідження усіх обставин кримінального провадження.
У зв'язку із чим слідчий просить відсторонити ОСОБА_6 від займаної ним посади.
В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання та просили його задовольнити.
В судовому засіданні захисник заперечував проти поданого клопотання, просив відмовити в його задоволенні, зазначивши, що посада його підзахисного - помічника начальника госпіталю з тилу є критично важливою для забезпечення життєдіяльності та безперервної роботи госпіталю (в/ч НОМЕР_1 ), який здійснює лікування та реабілітацію поранених та хворих військовослужбовців ЗСУ. ОСОБА_6 безпосередньо відповідає за тилове забезпечення. Його відсторонення може призвести ризику зриву забезпечення.
В судовому засіданні підозрюваний підтримав свого захисника.
Вислухавши сторони кримінального провадження, дослідив матеріали додані до клопотання, надані стороною захисту письмові докази, слідчий суддя зазначає наступне.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом УСБУ у Волинській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025030000000095, відомості про яке внесено до ЄРДР 13.08.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.3 ст.369-2 КК України.
У вказаному кримінальному провадженні громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в одержанні неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднаному з вимаганням такої вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.
14.10.2025 року ОСОБА_6 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.
15.10.2025 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину та карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді. Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Стаття 43 Конституції України передбачає, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
При прийнятті рішення про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади слідчим суддею повинні належним чином досліджуватись мотиви, наведені в клопотанні, правова підстава, а також оцінюватись ефективність застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження поряд із наслідками такого застосування для інших осіб.
Так, подане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що ОСОБА_6 , обіймаючи вказану посаду, вчинив тяжкий корупційний злочин, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років та який був скоєний ним з корисливих мотивів. Дії ОСОБА_6 , як і сама вказана особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є підстави вважати, що продовжуючи перебувати на посаді помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення матеріально-технічного забезпечення НОМЕР_2 військового госпіталя військово-медичного клінічного центру Західного регіону Медичних сил Збройних сил України (в/ч НОМЕР_1 ), під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, як особисто з використанням владних повноважень, так і з застосуванням зв'язків, здобутих під час роботи, може впливати на свідків, схиляти їх до дачі неправдивих показань шляхом умовляння, підкупу, погроз, створювати штучні докази своєї невинуватості, а також вчинити інші кримінальні правопорушення. Також, перебуваючи на посаді, ОСОБА_6 матиме змогу приховано контактувати з іншими медичними працівниками в/ч НОМЕР_1 , що надасть можливість останньому незаконно схиляти осіб до надання вигідних йому показань у даному кримінальному провадженні.
На думку слідчого судді, доводи слідчого не ґрунтуються на будь-яких доказах, в клопотанні не вказано на наявність конкретних дій з боку підозрюваного, направлених на будь-яке протиправне перешкоджання кримінальному провадженню, тому слідчий суддя критично ставиться до наданих аргументів слідчого стосовно існування вищевказаних ризиків, оскільки стороною обвинувачення не доведено, що за час проведення досудового розслідування з боку підозрюваного приймалися будь-які дії, які б вказували на наявність вказаних в клопотанні ризиків.
Крім того, стороною захисту в судовому засіданні було подано клопотання командира військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_20 , з якого вбачається, що посада помічника начальника госпіталю з тилу є критично важливою для забезпечення життєдіяльності та безперервної роботи госпіталю (в/ч НОМЕР_1 ), який здійснює лікування та реабілітацію поранених та хворих військовослужбовців ЗСУ. ОСОБА_6 безпосередньо відповідає за тилове забезпечення: організацію постачання матеріальних засобів, забезпечення харчування особового складу та пацієнтів, функціонування комунальних систем (тепло-, водо-, електропостачання) та транспортного забезпечення. Його відсторонення може призвести ризику зриву забезпечення, що є незворотними та значно переважають гіпотетичні ризики для слідства. Фабула інкримінованого кримінального правопорушення (с. 369-2 КК України) пов'язана зі зловживанням впливом, але не пов'язана з фінансовими чи логістичними документами госпіталю, які є предметом його службової діяльності. У зв'язку із чим просили не відстороняти ОСОБА_6 від займаної ним посади.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає необґрунтованими твердження сторони обвинувачення, що, продовжуючи перебувати на займаній посаді, підозрюваний може вчинити вищезазначені дії.
Слідчому судді не представлено жодного доказу, який би давав підстави вважати, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення (в/ч НОМЕР_1 ), за час досудового розслідування вчиняв протиправні дії, впливав на свідків із використанням службового становища, вчиняв інші кримінальні правопорушення, або може здійснити такі дії в майбутньому.
Крім того, слідчий суддя врахує той факт, що ОСОБА_6 є офіцером Збройних Сил України, особою з інвалідністю другої групи, відсутність заробітної плати суттєво ускладнить матеріальне становище підозрюваного.
Тому відсторонення від займаної посади ОСОБА_6 , на переконання слідчого судді не є необхідним заходом. При розгляді клопотання про відсторонення підозрюваного від посади не доведено наявність підстав передбачених ст.155 КПК України для відсторонення ОСОБА_6 від посади, обставини, викладені в клопотанні, під час досудового розслідування та розгляду клопотання не встановлені та беззаперечно не підтверджені документами та іншими матеріалами кримінального провадження. Натомість, наявність лише підозри у вчиненні злочину та його тяжкість, не може слугувати безумовною підставою для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення підозрюваного від посади.
Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. (ч. 1 ст 157 КПК України).
Таким чином, оскільки слідчим не доведено, що потреби досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться у клопотанні, а також не доведено, що відсторонення ОСОБА_6 від займаної посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання на даний час задоволенню не підлягає.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст 154, 157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
В задоволенні клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_4 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оброни Західного регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади ОСОБА_6 , - відмовити.
На ухвалу, протягом п'яти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено та оголошено 27 жовтня 2025 року о 09-20 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1