Рішення від 24.10.2025 по справі 420/18161/25

Справа № 420/18161/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач-2, РТЦКтаСП) , в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не здійснення виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг") стосовно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про визнання його непридатним до військової служби з виключенням військового обліку, виключення та зняття з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_6 (код за ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників. військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг") стосовно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з урахуванням інформації, яка вказана у військовому квитку серії НОМЕР_4 від 05.12.1988 року та довідці військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 29 від 07.07.2022 року, а саме, щодо: визнання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку; зняття ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з військового обліку; виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з військового обліку.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач втратив статус військовозобов'язаного, оскільки його в липні 2022 року визнано непридатним до військової служби ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 з виключенням з військового обліку, у подальшому виключено з військового обліку. Однак, позивачу стало відомо, що вищевказані відомості не внесені в державні реєстри, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система - "Оберіг") та застосунку Електронного кабінету (застосунок - "РЕЗЕРВ+"), інформація про ВЛК, виключення / зняття з обліку взагалі відсутня, водночас у вказаних реєстрах статус позивача зазначений як "військовозобов'язаний". Позивач звернувся до відповідачів із заявами для здійснення виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у системі "Оберіг". Однак, станом на день подання позовної заяви виправлення відомостей про позивача в системі "Оберіг" не здійснено, що порушує права позивача, та стало підставою для звернення до суду.

Представник позивача у квітні 2025 року зверталася до відповідачів від імені та в інтересах ОСОБА_1 для здійснення виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система - "Оберіг"). На звернення був отриманий лист ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповідача-1) №943/9002 від 01.05.2025, зі змісту якого вбачається, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система - "Оберіг") позивач не перебуває на обліку в жодному з підпорядкованих відповідачу №1 територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, тому підтвердити або спростувати його статус "Визнаного військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" не представляється можливим, у зв'язку з чим йому рекомендовано особисто прибути до відповідача-2 для підтвердження свого статусу "Визнаного військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку".

На дату подання позову до суду виправлення відомостей про позивача в системі "Оберіг" не здійснено. Позивач вважає, що має право на відображення відомостей про його непридатність до військової служби та виключення / зняття з військового обліку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система - "Оберіг"), бездіяльність відповідачів слід визнати протиправною, а для поновлення порушених прав позивача слід зобов'язати відповідачів здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг") щодо вищевказаних обставин, тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою від 16.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

У відзиві на позовну заяву від 29.06.2025 відповідач-1 заперечує проти позову, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 не є органом ведення Реєстру, а виконує функції адміністрування Реєстру (ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-ІІІ та пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154). Як вбачається з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_9 від 01.05.2025 за № 943/9002, відповідно відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку в жодному з ІНФОРМАЦІЯ_7 . У зв'язку з чим, підтвердити його статус непридатного до військової служби є неможливим. Тому, в даних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_5 не є належним відповідачем.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402), яке відповідно до п.1.1 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу. Відповідно до п.3.1 Положення №402 (у редакції, чинній на час видачі довідки військово-лікарської комісії №1411 від 07.09.2022 року) медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Згідно з п. 3.8 Положення №402 (у редакції, чинній на час видачі довідки військоволікарської комісії №1411 від 07.09.2022 року) за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби". Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд. Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку". Таким чином, довідка військово-лікарської комісії №29 від 07.07.2022, надана позивачем до суду, була дійсною протягом шести місяців з дати її видачі, тобто до 07.01.2023 . Крім того, відповідач-1 вказує, що додатком 4 до Положення №402 (у редакції, чинній на час видачі довідки військово-лікарської комісії №1411 від 07.09.2022) затверджена форма довідки військово-лікарської комісії, у такій довідці в обов'язковому порядку зазначається інформація щодо військового звання голови та секретаря ВЛК, проставляються їх підписи та довідка повинна містити відтиск печатки ВЛК, що надана позивачем довідка не містить.

Відповідач-1 посилається на те, що відповідно до п. 3.8 Положення №402 у редакції, чинній на дату звернення позивача, постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках. Отже, на час звернення позивача із зверненням щодо виключення його з військового обліку документом, який підтверджує непридатність військовослужбовця є свідоцтво про хворобу, затвердженими штатними ВЛК. Водночас, зважаючи на те, що позивачем надано довідку військово-лікарської комісії №29 від 07.07.2022 року, яка є недійсною, оскільки на час звернення позивача за виключенням з військового обліку документом, який би підтвердив наявність підстав для такого виключення є затверджене штатною ВЛК свідоцтво про хворобу, яке позивачем до суду не надано, так само як не надано доказів направлення відповідачу, відтак відсутня протиправна бездіяльність органу ведення реєстру.

Одеський районний ТЦКтаСП (відповідач-2) відзиву на позовну заяву не надав.

07.07.2025 позивач надав відповідь на відзив відповідача-1, в якій вказує, що відповідно до роз'яснень Генштабу Збройних Сил України викладених у листі від 22.06.2024 № 321/ВихЗШ/436 - військово-лікарська комісія проводить медичний огляд призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти), щоб визначити їх придатність до військової служби (абз. 3 п. 1.1 гл. 1 розд. II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 р. № 402). Особи, яких виключили з військового обліку, не перебувають на військовому обліку та не належать до жодної із зазначених у Положенні категорій. Тому вони не зобов'язані проходити медичний огляд ВЛК. Таким чином, твердження відповідача-1 стосовно необхідності для позивача проходити щорічно новий медичний огляд не повинні братися судом до уваги, оскільки є такими, що суперечать чинному законодавству України, відповідне положення №402 не стосується осіб, виключених з військового обліку.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , 1970 року народження, з 2020 року зареєстрований за місцем проживання в с. Таїрове Овідіопольського району Одеська область.

Згідно довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 29 від 07.07.2022 року позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

У військовому квитку серії НОМЕР_4 від 05.12.1988 здійснена відмітка про виключення з військового обліку відповідачем- 2.

Відповідно до військово-облікового документа із застосунку РЕЗЕРВ+ від 20.05.2025, вбачається, що статус позивача зазначений як "військовозобов'язаний", інформація про ВЛК, виключення/зняття з обліку відсутня, документ сформовано 20.05.2024, перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 .

09.04.2025 представник позивача звернувся від імені та в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_10 та ІНФОРМАЦІЯ_11 з проханням здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг"), у порядку Закону України "Про звернення громадян" та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", з урахуванням інформації , яка вказана у військовому квитку серії НОМЕР_4 від 05.12.1988 та довідці військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 29 від 07.07.2022 року щодо визнання про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, виключення та зняття з військового обліку. Звернення відправлені поштою рекомендованими листами.

Відповідь була надана лише ІНФОРМАЦІЯ_12 листом від № 943/9002 від 01.05.2025, зі змісту якого вбачається, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система - "Оберіг") позивач не перебуває на обліку в жодному з підпорядкованих відповідачу-1 територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, тому підтвердити або спростувати його статус "визнаного військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" не представляється можливим, у зв'язку з чим йому рекомендовано особисто прибути до відповідача-2 для підтвердження свого статусу "визнаного військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку".

Вважаючи протиправною поведінку відповідачів щодо не внесення відомостей про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною бездіяльністю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Відповідно до п. 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).

Відповідно до ч. 5, п. 2 ч. 6, ч. 8 ст. 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органи адміністрування Реєстру: забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя га розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру,

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", ведення Реєстру включає:

внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п.20 Порядку №1487).

Відповідно до приписів п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Позивач, обґрунтовуючи протиправність бездіяльності відповідачів вважає, що довідка ВЛК є підставою для внесення змін до Реєстру в частині виключення його з військового обліку, а неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.

У цій справі судом встановлено, що 07.07.2022 позивач пройшов медичний огляд та відповідно до довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 07.07.2022 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Вказану постанову ВЛК (довідку) було реалізовано та у військовому квитку позивача НОМЕР_4 зазначено про взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_12 07.07.2022, про виключення ОСОБА_1 з військового обліку 07.07.2022, а також військовий квиток містить відомості про зняття з військового обліку 07.07.2022.

Однак, відповідно до інформації з Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+" Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" категорія обліку позивача - військовозобов'язаний, ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Водночас, зважаючи на те, що ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не є обов'язком позивача, оскільки позивач пройшов у 2022 році військово-лікарську комісію та був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, суд вважає, що така інформація повинна була внесена ІНФОРМАЦІЯ_12 ще під час проходження позивачем військово-лікарської комісії та внесення запису у військовий квиток про виключення з військового обліку, проте відповідач-2 з невстановлених судом підстав не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку.

Суду не надано доказів визнання нечинним військового квитка позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які внесли записи про виключення з військового обліку, не надано доказів нечинності довідки ВЛК, тому суд вважає, що військовий квиток та довідка ВЛК є допустимими доказами, що позивач вже не має статусу військовозобов'язаного та виключений з військового обліку військовозобов'язаних з 07.07.2022 року.

Таким чином, враховуючи наведене вище правове регулювання та встановлені обставини, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_12 , на обліку в якому перебував позивач станом на визнання його непридатним до військової служби 07.07.2022 та яким у військовому квитку позивача була зроблена відмітка про виключення його з військового обліку, зобов'язаний був внести відповідні відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", що спростовує доводи відповідача-1 про необґрунтованість позовних вимог через не перебування на теперішній час позивача на обліку в раойнних ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Однак заяву представника позивача від 09.04.2025 б/н про здійснення виправлень в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслану рекомендованим листом, відповідач-2 не розглянув взагалі та не прийняв рішення про виправлення недостовірних відомостей Реєстру або відсутності підстав для такого виправлення, а також щодо внесення відповідних змін до військово-облікового документа в електронній формі, хоч отримав заяву 18.04.2025.

Як визначено пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердж. постановою КМУ від 16.05.2024 №559, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.

Таким чином, з аналізу положень Порядку №559 слідує, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі. Порядком №559 не передбачено вимоги особистого прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З урахуванням зазначеного, відповідач-2, як суб'єкт владних повноважень, який був відповідальним за внесення відомостей до реєстру про виключення позивача з військового обліку та до компетенції якого належить вирішення питання щодо ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви від 09.04.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку , повинен був за наслідками розгляду цієї заяви прийняти конкретне рішення про внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку або про відмову у задоволенні заяви. Відсутність належним чином оформленого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача-2.

У постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 чітко зазначено, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Щодо заявленої позивачем вимоги зобов'язального характеру, суд зазначає наступне.

За висновками Європейського Суду з прав людини, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005, заява №38722/02).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Положення Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, що були прийняті 11.03.1980 Комітетом Міністрів, передбачають, що під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційним є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення. Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність критеріям, закріпленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Судом встановлено, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, тобто рішення по суті поданої позивачем заяви відповідачем-2 не прийнято, а тому спірні правовідносини продовжують тривати.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судом встановлено, що відповідач наділений відповідними повноваженнями щодо розгляду заяви позивача та прийняття відповідного рішення щодо перевірки відомостей та внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Діючим законодавством не визначено чіткі умови для прийняття відповідного рішення відповідачем-2 за наслідками розгляду відповідної заяви позивача, а тому суд не може підміняти ІНФОРМАЦІЯ_6 , уповноважений на здійснення відповідних дій щодо перевірки наведених у заяві відомостей та внесення відповідних змін до електронного реєстру та військово-облікового документу або відмовити у внесенні таких змін.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги зобов'язального характеру підлягають до часткового задоволення, шляхом зобов'язання відповідача-2 розглянути по суті заяву позивача від 09.04.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку, з урахуванням висновків суду.

При цьому суд враховує, що основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а тому відповідач повинен прийняти мотивоване рішення щодо актуалізації даних позивача в Реєстрі які на час звернення до нього позивача були відсутні в Реєстрі.

ІНФОРМАЦІЯ_5 не є органом ведення Реєстру, а виконує функції адміністрування Реєстру, що підтверджується ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VШ та пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154. Тому відповідь ІНФОРМАЦІЯ_11 на звернення від 09.04.2025 суд не розглядає, так як обласний ТЦКтаСП не є належним відповідачем по справі виходячи із змісту позовних вимог. Як вже зазначено судом, відповідно до ч. 2 п. 81 Порядку №1487, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає що позов таким, що підлягає задоволенню частково.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до п.12 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 .

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви від 09.04.2025 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг") , щодо виключення з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву 09.04.2025 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про виключення з військового обліку та виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг"), та за наслідком розгляду цієї заяви прийняти рішення (вчинити дії), з урахуванням висновків суду у цій справі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими ст.ст.293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА