Рішення від 24.10.2025 по справі 420/27496/25

Справа № 420/27496/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 13 серпня 2025 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області в якому позивачка просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.03.2025 року №9806/1532240520, №9805/1532240520, № 9813/1532240520, № 9812/1532240520, № 9814/1532240520;

- стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 5505,61 грн.;

Адміністративний позов мотивовано наступним

Позивачка зазначає, що 09.07.2025 року маючи намір зареєструватися як фізична особа підприємець здійснила вхід до електронного податкового кабінету та дізналась, що 03.04.2025 року та 07.04.2025 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшли повідомлення про наявність податкових зобов'язань.

Позивачка вказує, що згідно з повідомленнями від 03 квітня 2025 року та 07 квітня 2025 року у кабінеті платника податків узгоджені податкові зобов'язання складаються з:

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в ДПІ - 626963,08 грн;

- військового збору, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування в ДПІ - 52218,59 грн;

- адміністративних штрафів та інших санкції (надходження коштів, контроль яких закріплений за ГУ ФСВ-РАЙ) в ДПІ - 9020,00 грн.

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в ДПІ - 626963,08 грн:

- військового збору, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування ДІІ - 52218,59 грн;

- адміністративних штрафів та інших санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ФСВ-РАЙ) в ДПІ - 9020,00 грн.

Позивачка зазначає, що під час ознайомлення зі станом розрахунків з бюджетом в приватній частині електронного кабінету вбачалося, що податки донараховані за актом перевірки №9805/1532240520 від 06.03.2025 року.

23.07.2025 року представницею позивачки було направлено адвокатський запит до Головного управління ДПС в Одеській області з метою отримання інформації щодо проведення будь-яких податкових перевірок позивачки та у разі їх проведення просила надати всі копій матеріалів податкових перевірок.

У відповідь на запит ГУ ДПС в Одеській області листом від 28.07.2025 року №34215/6/15-32-24-05-06 повідомило, що на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75, п. 79.1 ст.79, п. 82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями далі - ПКУ) та згідно з наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 12.12.2024 №12991-17 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу отриманого платником податку за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року.

Позивачка зазначає, вона дізналась з відповіді контролюючого органу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та про прийняті податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення рішення форми «Р» №9805/1532240520 від 06.03.2025 року згідно якого нараховано грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 626623,08 грн., з яких: за основним платежем 501298,46 грн., за штрафними санкціями 125324,62 грн.;

- податкове повідомлення рішення форми «Р» №9806/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого нараховано грошові зобов'язання з військового збору в розмірі 52 218,59 грн., з яких за основним платежем 41774,87 грн., за штрафними санкціями 10443,72 грн.;

- податкове повідомлення рішення форми «ПС» №9813/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого застосовано штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн.;

- податкове повідомлення рішення форми «ПС» №9812/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого застосовано штрафні санкції у розмірі 340, 00 грн.;

- податкове повідомлення рішення форма «ПС» №9814/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого застосовано штрафні санкції у розмірі 8 000,00 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення 06.03.2025 року направлені Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу: АДРЕСА_1 і повернулися до контролюючого органу з відміткою «за закінченням строку зберігання».

Позивачка вважає, що перевірку проведено з порушенням вимог Податкового кодексу України, а податкові повідомлення-рішення №9805/1532240520, №9806/1532240520, №9813/1532240520 та №9814/1532240520 від 06.03.2025 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Відзив Головного управлінням ДПС в Одеській області на адміністративний позов обґрунтовано наступним

Контролюючий орган зазначає, що не погоджується з аргументами, викладеними у позові та вважає, що податкові повідомлення-рішення були винесені без порушення вимог чинного законодавства.

Головне управління ДПС в Одеській області посилається на лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 року №27331/7/99 00-24-04-03-07, яким надіслано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, відповідно до якої позивачка отримала дохід від британського суб'єкта господарювання «Fenix International» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року у сумі 76158,0 доларів США.

Відповідач вказує, що підставі наказу від 12.12.2024 року №12991-17 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 », проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу отриманого платником податку за період з 01.01.2022 по 31.12.2022.

Відповідач зазначає, що за результатами документальної позапланової перевірки складено акт від 31.01.2025 року №3925/15-32-24-05-15/ НОМЕР_1 , у висновку якого встановлено наступні порушення:

- п.49.1, пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 ПК України, в частині ненадання до контролюючого органу податкової декларації про майновий стан та доходи за 2022 рік та не задекларовано суму отриманого доходу у сумі 2 784 991, 44 грн. як інші доходи;

- пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.179.7 ст.179 ПК України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб за 2022 рік у сумі 501 298, 46 грн.;

- пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.179.7 ст.179, пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету військовий збір за 2022 рік у сумі 41 774,87 грн.;

- п.44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині зберігання та надання контролюючому органу первинних документів;

- пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України в частині ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.

Відповідач вказує, що у зв'язку з встановленими порушеннями було винесено податкові повідомлення-рішення №9805/1532240520, №9806/1532240520, №9813/1532240520 та №9814/1532240520 від 06.03.2025 року та зазначає, що діяв у межах своїх повноважень, на підставі отриманої міжнародної податкової інформації та у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому податкові повідомлення-рішення є повністю обґрунтованими та такими, що не підлягають скасуванню.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.262 КАС України, також судом зазначеною ухвалою витребувано:

- у Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370), належним чином засвідчені копії листа ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07, на підставі якого проводилась податкова перевірка, копію письмової відповіді компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та зобов'язано відповідача надати витребувані судом документи у строк до 05 вересня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14.

03 вересня 2025 року від Головного управління ДПС України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву з додатками (вхід. №ЕС/91507/25), в якому зазначено, що відповідач вчинив заходи щодо отримання доказів, які були витребувані судом, однак відповідний доказ відповідачем не було отримано, оскільки вищезазначений лист знаходиться у ДПС України (на що вказує лист ДПС від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07). Отже, відповідач не може надати витребувані докази, а саме копію письмової відповіді компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, оскільки вони відсутні у Головного управління ДПС в Одеській області, оскільки вона має гриф ДСК (Для службового користування). Відповідну інформацію можливо витребувати у ДПС України.

08 вересня 2025 року від представниці позивачки надійшла відповідь на відзив з додатками (вхід. №ЕС/93215/25).

01 жовтня 2025 року від представниці позивачки надійшло клопотання про долучення доказів (вхід. №ЕС/102610/25).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 року судом витребувано у Державної податкової служби України належним чином засвідчену копію листа ДПС України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07, на підставі якого проводилась податкова перевірка ОСОБА_1 , копію письмової відповіді, надану компетентними органами Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно одержання доходів фізичними особами-резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі Only Fans в період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, на яку наявне посилання в листі ДПС України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07.

16 жовтня 2025 року від Головного управління Державної служби України в Одеській області надійшли додаткові пояснення (вхід. ЕС/109219/25).

20 жовтня 2025 року Державна податкова служба України надала копію листа ДПС України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07, на підставі якого проводилась податкова перевірка ОСОБА_1 , копію письмової відповіді, надану компетентними органами Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно одержання доходів фізичними особами-резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі Only Fans в період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, на яку наявне посилання в листі ДПС України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07.

Станом на 23 жовтня 2025 року, інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, відзив на позовну заяву, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Фізична особа платник податків - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податкова адреса: АДРЕСА_1 до 05.02.2025 року, РНОКПП: НОМЕР_1 , посвідчується паспортом громадянки України (ID-картка) № НОМЕР_2 , орган, що видав: 5115 від 05 липня 2021 року, згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру має місце реєстрації АДРЕСА_2 з 17.07.2023 року.

02.10.2024 року до Головного управління ДПС в Одеській області надійшов лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-0-3-07, яким надіслано інформацію, надану уповноваженим органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, відповідно до якої громадянка ОСОБА_2 отримала дохід від британського суб'єкта господарювання "Fenix International" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року у сумі 76 158,00 доларів США.

04.10.2024 Головним управлінням ДПС в Одеській області сформовано запит №13814/КПР/15-32-24-05-06, в якому зазначено про необхідність надання обґрунтованих пояснень щодо неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2022 рік та завірених належним чином копій документів, які підтверджують суми отриманих доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2022 рік у тому числі, але не виключно договори, угоди, контракти з суб'єктом господарювання «Fenix International Ltd», банківські документи, що підтверджують отримання коштів за здійснені послуги/реалізацію товару, інші документи, які стосуються зазначеного питання.

Зазначений запит Головного управління ДПС в Одеській області від 04.10.2024 року №13814/КПР/15-32-24-05-06, позивачкою не отримано. Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.10.2024 року №0600971401696 до ОСОБА_1 повернено до контролюючого органу 29.10.2024 року, з позначкою «за закінченням терміну зберігання».

12.12.2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 статті 20, пп. 75.1.2 п.75.1, пп. 78.1.1 п.78.1 ст. 78, ст. 79, п.82.2 ст. 82 ПК України прийнято Наказ №12991-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), податкова адреса: АДРЕСА_1 , з 15 січня 2025 року тривалістю 10 робочих днів за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 з метою здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків.

Зазначений Наказ про проведення перевірки позивачки направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу: АДРЕСА_1 , який повернувся до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

22.01.2025 року Головним управлінням ДПС в Одеській області було направлено позивачці повідомлення про надання документів №905/КПР/15-32-24 05-06 на податкову адресу: АДРЕСА_3 , також повернувся із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

28.01.2025 контролюючим органом складено акт про ненадання документів №405/15-32-24-05-16.

Контролюючим органом під час перевірки встановлено, що фізична особа платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), отримувала дохід протягом 2022 року від Британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 76158,0 доларів США, що за офіційним курсом валют НБУ на останній календарний день звітного року складає 2784991,44грн, у тому числі: 2022 рік - 2784991,44 грн.

За результатами документальної позапланової перевірки складено акт від 31.01.2025 №3925/15-32-24-05-15/3771406223, у висновку якого встановлено наступні порушення:

- п.49.1, пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 ПК України, в частині ненадання до контролюючого органу податкової декларації про майновий стан та доходи за 2022 рік та не задекларовано суму отриманого доходу у сумі 2 784 991, 44 грн. як інші доходи;

- пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.179.7 ст.179 ПК України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб за 2022 рік у сумі 501 298, 46 грн.;

- пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.179.7 ст.179, пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету військовий збір за 2022 рік у сумі 41 774,87 грн.;

- п.44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині зберігання та надання контролюючому органу первинних документів;

- пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України в частині ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.

Акт перевірки 31.01.2025 направлено контролюючим органом позивачці на податкову адресу: АДРЕСА_1 , однак поштове відправлення повернулося до Головного управління ДПС в Одеській області з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

На підставі Акту перевірки Головним управлінням Державної податкової служби в Одеській області винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення рішення форми «Р» №9805/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого позивачці нараховано грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 626623,08 грн., з яких: за основним платежем 501298,46 грн., за штрафними санкціями 125324,62 грн.;

- податкове повідомлення рішення форми «Р» №9806/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого позивачці нараховано грошові зобов'язання з військового збору в розмірі 52 218,59 грн., з яких за основним платежем 41774,87 грн., за штрафними санкціями 10443,72 грн.;

- податкове повідомлення рішення форми «ПС» №9813/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого до позивачці застосовано штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн.;

- податкове повідомлення рішення форми «ПС» №9812/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого до позивачці застосовано штрафні санкції у розмірі 340, 00 грн.;

- податкове повідомлення рішення форма «ПС» №9814/1532240520 від 06.03.2025 згідно якого до позивачці застосовано штрафні санкції у розмірі 8 000,00 грн.

Податкові повідомлення-рішення 06.03.2025 року направлені Головним управлінням ДПС в Одеській області на податкову адресу: АДРЕСА_1 та повернулися до контролюючого органу з відміткою «за закінченням строку зберігання».

Позивачка вважає, що перевірку проведено з порушенням вимог Податкового кодексу України, а податкові повідомлення-рішення №9805/1532240520, №9806/1532240520, №9813/1532240520 та №9814/1532240520 від 06.03.2025 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Релевантні джерела права та висновки суду

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 21.02.2020 року у справі № 826/17123/18 сформував правовий висновок, відповідно до якого, оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень.

При цьому, таким підставам, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки інших підстав щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.

У постанові від 22.09.2020 року у справі № 520/8836/18 судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, окрім наведених вище висновків, зазначила, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення документальної перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Таким чином, податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню.

З урахуванням зазначеного, а також визначених позивачкою підстав позову, першочерговим у даній справі є вирішення питання дотримання контролюючим вимог податкового законодавства щодо процедури проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Положеннями пп.17.1.6 п.17.1 ст.17 ПК України визначено, що платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, та за власною ініціативою пояснення з питань, що не запитувалися контролюючим органом, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно пп. 21.1.1 та пп. 21.1.4 п. 21.1 ст. 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Згідно пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Пунктом 79.1 статті 79 ПК України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до п. 79.2 ст. 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова (п.79.3 ст.79 ПК України).

Положення п.42.2 ст.42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з приписами п. 42.5 ст. 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

З аналізу даних правових норм слідує, що проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних, є процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником законодавства у межах податкового контролю.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу оформленого наказом, та за умови або надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому особисто чи його уповноваженому представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова, проте брати участь у проведенні такої перевірки є правом платника податків, а відтак з наказом про перевірку та письмовим повідомленням про дату початку та місце проведення такої перевірки платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до початку її проведення.

Податковим законодавством передбачено два окремих випадки, коли документи вважаються належним чином врученими платнику податків (без використання електронного кабінету): надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові. Водночас, у разі надіслання документів поштою, крім отримання платником цієї кореспонденції на пошті, вони також вважаються врученими у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Верховний Суд у питанні застосування положень п. 79.2 ст. 79 ПК України у взаємозв'язку з п. 42.2 ст. 42 ПК України дотримується усталеної позиції, що з наказом про невиїзну перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вказаних вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків. Оскільки невиїзна перевірка проводиться не за місцезнаходженням платника податків, завчасне (до початку перевірки) повідомлення його про час та місце проведення перевірки є гарантією його права на об'єктивну, повну та всебічну перевірку дотримання ним податкової дисципліни, включаючи можливість надання платником податків наявних у нього документів для підтвердження показників податкового обліку. Платник податків вважається також ознайомленим із наміром про проведення перевірки у разі неможливості вручення йому відповідних документів після проставлення поштовим органом відповідної відмітки.

Також, у постанові від 08.09.2021 року у справі № 816/228/17 колегія суддів Великої Палати Верховного Суду дійшла таких висновків: аналізованими нормами Податкового кодексу України (зокрема, пункт 42.2 статті 42, пункт 78.4, пункт 79.2 статті 79) з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів установлено умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.

Отже, істотною обставиною при вирішенні питання своєчасного повідомлення платника податків про проведення відносно нього перевірки є встановлення факту направлення контролюючим органом до початку перевірки наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, а також дати, з якої наказ про проведення перевірки та повідомлення вважаються врученими у відповідності до вказаних вимог податкового законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що 12.12.2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 статті 20, пп. 75.1.2 п.75.1, пп. 78.1.1 п.78.1 ст. 78, ст. 79, п.82.2 ст. 82 ПК України прийнято Наказ №12991-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), податкова адреса: АДРЕСА_1 , з 15 січня 2025 року тривалістю 10 робочих днів за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 з метою здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків.

Щодо належності повідомлення платника про проведення документальної невиїзної перевірки

Наказ про проведення документальної невиїзної перевірки платника податків було направлено контролюючим органом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу, що значилася в облікових даних: АДРЕСА_1 .

Зазначене поштове відправлення повернулося до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Надалі, 22.01.2025 року ГУ ДПС в Одеській області повторно направило повідомлення про надання документів № 905/КПР/15-32-24-05-06 за тією ж адресою, яке знову було повернуто з аналогічною відміткою «за закінченням терміну зберігання», що вказує на відсутність особи за вказаним місцем проживання.

Враховуючи неподання документів 28.01.2025 року було складено акт про ненадання документів № 405/15-32-24-05-16.

Суд звертає увагу, що відповідно до положень пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими платнику податків, якщо вони направлені за адресою (місцезнаходженням) або податковою адресою, визначеною в облікових даних.

Щодо обов'язку платника повідомляти про зміну податкової адреси, відповідно до пункту 45.1 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою платника податків фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік у контролюючому органі. ПК України прямо покладає на платника податків обов'язок самостійно визначити свою податкову адресу та вчасно повідомляти про її зміну.

У постанові Верховного Суду від 28.07.2025 року у справі №?260/4801/25, вказав, що обов'язок забезпечити отримання кореспонденції за податковою адресою покладається на самого платника, а невиконання такого обов'язку не може створювати негативних наслідків для контролюючого органу.

Також, у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 07 серпня 2025 року у справі №?420/37047/23 зазначено, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання негативних наслідків».

У цій же справі Верховний Суд дійшов висновку, що повернення поштового відправлення з відміткою «за закінченням терміну зберігання» саме по собі не свідчить про порушення контролюючим органом вимог щодо належного повідомлення платника, якщо документи були надіслані за останньою відомою податковою адресою, яка не була оновлена самим платником.

Відтак, Головне управління ДПС в Одеській області, розпочавши 15.01.2025 року проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивачки пересвідчилося у дотриманні однієї з обов'язкових умов для початку проведення такої перевірки (визначеною п.79.2 ст.79 ПК України), якою є належне повідомлення платника, якщо документи були надіслані за останньою відомою податковою адресою, яка не була оновлена самим платником.

Щодо виявлених контролюючим органом порушень податкового законодавства позивачкою суд зазначає.

Як уже встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 , став лист Державної податкової служби України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2022 рік.

У додатку до цього листа у переліку фізичних осіб зазначена ОСОБА_1 , яка отримала дохід за створення контенту на платформі в сумі 2 784 991,44 грн.

При цьому доказів сплати позивачкою податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, позивачкою не надано.

Податкові декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік до податкового органу не подані, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано та не сплачено.

Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Пунктом 167.1.статті 167 ПК України визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Згідно із пунктом 164.4 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК).

Позивачка не надала жодних доказів, які б спростували висновки перевірки.

Щодо тверджень позивачки про те, що інформація ДПС України не є первинним документом в розумінні норм Податкового кодексу України, а є засобом листування між Державною податковою службою України та відповідачем, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.

Приписами підпункту 53 1.4 пункту 53 1 підрозділу 10 Перехідні положення ПК України встановлено, що не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS, та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2024 №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX.

20.03.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі - Закон), який набрав чинності 28.04.2023.

З 01.07.2023 Закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов'язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки, та подати цей звіт до Державної Податкової служби України.

Таким чином, вимоги щодо перевірки фінансових рахунків та подання за ними звітності до ДПС застосовуються до чотирьох категорій організацій, визначених розділом VII Загального стандарту звітності CRS: депозитарна установа (банки, кредитні спілки, та ін.); кастодіальна установа (депозитарні установи, що здійснюють депозитарну діяльність, номінальні утримувачі); інвестиційна компанія (інвестиційні форми, інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та ін.); визначена страхова компанія (страховики, недержавні пенсійні фонди).

У відповідності до підпункту 83.1.2. пункту 83.1 статті 83 ПК України, матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (підпункт 72.1.6. пункту 72.1. статті 72 ПК України).

Також, норми статті 72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.

Державною податковою службою України у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 (далі - Конвенція) та Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010, яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 №677 - VI та від 11.01.2013 №21 - VII та є чинною з 01.07.2009 ( зі змінами - з 01.09.20213 ) від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, щодо отримання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans.

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіна від 16.04.2022 №118 ( далі - Порядок №118).

Порядок №118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.

Згідно підпункту 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

На сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.

Відповідно до пункту 11 Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті, користувачі (далі - Творці), які налаштували свій обліковий запис OnlyFans для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку із використанням OnlvFans. відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як цього вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь - яких податків з їх доходів на OnlyFans.

Британський суб'єкт господарювання «Fenix International Ltd» надає свою платформу OnlyFans для монетизації контенту, який надається особисто українським Творцям, за можливість монетизації свого контенту комісія OnlyFans становить 20% від суми доходу.

Для отримання доходу на платформі OnlyFans створюється акаунт, система пропонує пройти верифікацію.

Щоб пройти верифікацію, вибирають країну і вказують рік особи, неповнолітні не допускаються до верифікації та роботи з майданчиком. Для верифікації використовують будь - який офіційний документ: закордонний паспорт, ID картка, водійські права тощо. Після чого проводиться порівняння фото онлайн та фото з документа. Після завершення процедури верифікації Творець приєднується до OnlyFans. Потім у розділі «Банківська операція» в налаштуваннях акаунта додаються реквізити банківського рахунку для отримання доходу. З платформи гроші автоматично надходять до платіжної системи, а звідти перераховуються на банківську картку.

При реєстрації у будь - якій платіжні системі необхідно підготувати банківську картку та встановити з'єднання з інтернет - банкінгом, забезпечивши необхідний баланс для верифікації. Першим кроком є введення основних даних - імені, прізвища, країни, валюти рахунку та електронної адреси. Важливо вибрати валюту рахунку та пароль. Для забезпечення безпеки необхідно ввести номер мобільного телефону та отримати перевірчий код. Це ефективно захищає офіційні дані та унеможливлює несанкціонований доступ. При введенні особистих даних до платіжної системи Творці вказують адресу, місто, поштовий індекс та дату народженні, забезпечуючи відповідність з інформацією у паспорті. Реєстрація в платіжній системі завершується створенням пін - коду для максимального захисту рахунку. Цей фінальний захід забезпечує конфіденційність фінансових операцій та гарантує безпеку користування платіжною системою.

Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів , що стосуються податків будь - якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно - територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.

Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь - яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.

Суд звертає увагу на те, що отримавши лист Державної податкової служби України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки, у додатку до якого у переліку фізичних осіб зазначена ОСОБА_1 , яка отримала дохід за створення контенту на платформі в сумі 2 784 991,44 грн, ГУ ДПС у Одеській області був надісланий запит до ДПС України про необхідність отримання та використання інформації, що була надана для ДПС України компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії.

Лист Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки складається з описової частини англійською мовою та файлів Excel.

Зі змісту офіційного перекладу вказано листа вбачається, що ОСОБА_1 , протягом 2022 року отримала від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» грошові кошти в 57 транзакціях, у загальному розмірі 76 158 дол. США.

З урахуванням вищевказаного та наведеного суд дійшов висновку, що, інформація про доходи позивачки, отримана Державною податковою службою України на підставі міжнародного запиту від компетентного органу Великої Британії, є податковою інформацією відповідно до Податкового кодексу України та чинних міжнародних договорів, і її використання є законним та обґрунтованим. Відсутність первинних документів від іноземної компанії не впливає на достовірність отриманих даних, достатнім є факт їх офіційного отримання від компетентного органу іншої держави, що спростовує заперечення позивачки та підтверджує законність висновків перевірки.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, у пункті 110 рішення у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Європейський Суд з прав людини визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що контролюючий орган приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення діяв у відповідності до вимог чинного податкового законодавства та позивачкою висновки щодо отримання коштів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки не спростовані.

Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та аргументи сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку що позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог та згідно із ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачка: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 4406916).

Суддя С.О. Cтефанов