23 жовтня 2025 року
справа №380/13825/25
провадження № П/380/15049/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Чаплик І.Д., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, -
ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) звернувся до суду із позовом до військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати п.п.2.1 п.2 та п.3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20.05.2025 №333 в частині, що стосується колишнього командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_1 ;
визнати протиправним та скасувати п.п.2.1 п.2 та п.3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20.05.2025 №334 в частині, що стосується колишнього командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив військову службу на посаді командира військової частини НОМЕР_4 , яка є структурним підрозділом військової частини НОМЕР_1 . Зазначає, що 02.06.2025 позивача було ознайомлено із наказами командира військової частини НОМЕР_1 від 20.05.2025 №333 та №334 про притягнення його до матеріальної відповідальності за невжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності за виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 . Позивач не погоджується із вказаними наказами та вважає, що під час проходження військової служби ним не було допущено жодних порушень, до його відома не було доведено аудиторські звіти, за наслідками яких були прийняті оспорювані накази, що позбавило його можливості подати свої пояснення та заперечення щодо них. Вказане зумовило звернення позивача до суду із цим позовом.
Ухвалою від 14.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, подати відзив на позовну заяву та всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідач 30.07.2025 подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що під час аудиту порівнянням актів зняття залишків та карток обліку особистого користування, складено порівняльну відомість між речовим майном, що перебуває на бухгалтерському обліку, в носінні та фактичною наявністю. За результатами зняття залишків встановлено нестачу речового майна у військовій частині НОМЕР_4 (матеріально-відповідальна особа начальник речового складу молодший сержант ОСОБА_2 ) на суму 31 189,24 гривень. Зокрема, встановлено нестачу активів речової служби на суму 144 307,63 грн (у в/ч НОМЕР_4 - 31 189,24 грн, та в/ч НОМЕР_5 - 113 118,39 грн,) внаслідок перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність. Таким чином, фактичний стан справ з організації речового забезпечення та відображення в обліку здійснених операцій у військових частинах НОМЕР_4 та НОМЕР_5 не забезпечував контроль за використанням речового майна виданого під звіт відповідальним особам для забезпечення особового складу підрозділів. Першопричиною порушення, яке призвело до нестачі речового майна, відхилень у порядку організації речового забезпечення та обліку встановлених за підсумками аудиту були:- порушення з боку начальників речових служб в/ч НОМЕР_4 та в/ч НОМЕР_5 , зокрема: начальника речової служби логістики в/ч НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_3 та начальника речової служби логістики в/ч НОМЕР_5 старшого лейтенанта ОСОБА_4 щодо недотримання положень визначених Інструкцією з обліку військового майна №440 та Інструкцією з речового забезпечення №232;- відсутність контролю з боку начальника речової служби логістики в/ч НОМЕР_1 майора ОСОБА_5 щодо звітування матеріально відповідальних осіб за отримане під звіт для видачі особовому складу речове майно. На виконання пропозицій, наказом від 26.12.2024 №861 командира військової частини НОМЕР_1 , в підпорядкуванні якої знаходиться військова частина НОМЕР_4 , було зобов'язано командира військової частини НОМЕР_4 провести службове розслідування, з метою причин та умов, що призвели до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 . Факт завданих державі, в особі військової частини НОМЕР_1 , збитків встановлено аудиторською перевіркою, зафіксовано документально в самій військовій частині. Натомість комісія, визначена наказом командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_1 , провела службове розслідування неякісно, а саме винних осіб не встановлено та не вжито належних заходів, передбачених законодавством, незаконному витрачанню військового майна, внаслідок чого було завдано шкоду державі, яку не відшкодовано, а винних осіб до матеріальної відповідальності не притягнуто. Враховуючи вищевикладене, наказом від 19.03.2025 №187 (позивачем не оскаржувався) командир військової частини НОМЕР_1 , в підпорядкуванні якої перебуває військова частини НОМЕР_4 , скасував наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 13.03.2025 №57од та призначив своє службове розслідування по факту невжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 . За результатами службового розслідування прийнято рішення про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності членів комісії, які проводили службове розслідування (акт від 13 березня 2025 року) та командира військової частини НОМЕР_4 , якого притягнуто до матеріальної відповідальності на підставі п.2 ст.5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 3 жовтня 2019 року № 160-IX.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 , проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_4 , на посаді командира цієї військової частини, яка у свою чергу є структурним підрозділом військової частини НОМЕР_1 .
5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України було проведено внутрішню аудиторську перевірку військової частини НОМЕР_1 у період з 07.10.2024 по 20.12.2024, за наслідками якого складено звіт від 20.12.2024 №526/34.
Згідно із вказаним звітом встановлено, зокрема, наступні порушення, що призвели до втрат: безпідставна витрата коштів на харчування, внаслідок замовлення свіжих овочів (за дорожчими цінами) замість сезонних (дешевших) - 463,51 тис. грн; понаднормова видача речового майна особистого користування через незастосування встановлених норм забезпечення речовим майном - 1 929,56 тис. грн; нестача майна речової служби у в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_5 - 144,31 тис. грн.
У звіті зазначено, що під час аудиту проведено зняття залишків речового майна, що зберігалося в ППД та районах виконання завдань в/ч НОМЕР_4 . Облік речового майна, яке знаходиться в ППД та районі виконання завдань не розділе, порівнянням актів зняття залишків та карток обліку особистого користування, складено порівняльну відомість між речовим майном, що перебуває на бухгалтерському обліку, в носінні та фактичною наявністю. За результатами зняття залишків встановлено нестачу речового майна у військовій частині НОМЕР_4 (матеріально-відповідальна особа начальник речового складу молодший сержант ОСОБА_6 ) на суму 31 189,24 гривень.
Отже, встановлено нестачу активів речової служби внаслідок перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність. Таким чином, фактичний стан справ з організації речового забезпечення та відображення в обліку здійснених операцій у військовій частині НОМЕР_4 не забезпечував контроль за використанням речового майна виданого під звіт відповідальним особам для забезпечення особового складу підрозділів. Першопричиною порушення, яке призвело до нестачі речового майна, відхилень у порядку організації речового забезпечення та обліку встановлених за підсумками аудиту були: порушення з боку начальників речових служб в/ч НОМЕР_4 , зокрема: начальника речової служби логістики в/ч НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_3 щодо недотримання положень визначених Інструкцією з обліку військового майна №440 та Інструкцією з речового забезпечення №232; відсутність контролю з боку начальника речової служби логістики в/ч НОМЕР_1 майора ОСОБА_5 щодо звітування матеріально відповідальних осіб за отримане під звіт для видачі особовому складу речове майно. Дослідженням порядку проведення інвентаризації встановлені значні порушення через неправильне оформлення результатів інвентаризації. За результатами зняття залишків у в/ч НОМЕР_4 та в/ч НОМЕР_5 встановлено нестачу активів речової служби на суму 144,31 тис. грн, внаслідок перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів наданими про його фактичну наявність.
Окрім цього, дослідженням організації харчування військовослужбовців встановлено, що особовий склад військових частин, що перебував у районах виконання завдання забезпечувався харчуванням шляхом централізованого отримання послуг із забезпечення комплектами продуктів за Каталогом продуктів. У в/ч НОМЕР_1 обсяги послуг із забезпечення комплектами продуктів визначали вісім Представників Замовника окремо командир в/ч НОМЕР_1 в тому числі командири в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_7 , в/ч НОМЕР_8 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_9 , в/ч НОМЕР_10 та в/ч НОМЕР_5 шляхом подачі Виконавцю заявок на постачання харчових продуктів за Каталогом продуктів. Аудиторським дослідженням вибірково здійснено порівняння між замовленим асортиментом, кількістю продовольства за заявкою та їх фактичним надходженням за Актами приймання-передачі, у розрізі постачання в певні місяці року за сезонністю. За результатами порівняння за період 2023 року, встановлено, що у в/ч НОМЕР_1 в тому числі у в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_7 , в/ч НОМЕР_8 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_9 , в/ч НОМЕР_10 та в/ч НОМЕР_11 71 здійснювалось частково замовлення та систематичне постачання свіжих продуктів за дорожчими цінами, оскільки їх постачання відбувалось у періоди постачання продуктів сезонного виробництва, які мали суттєво меншу вартість.
3 огляду на це, у в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_7 , в/ч НОМЕР_8 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_9 , в/ч НОМЕР_10 та в/ч НОМЕР_5 , внаслідок не врахування (не дотримання) періодів отримання харчових продуктів під час формування заявок на постачання продуктів харчування, затверджених Міністром оборони України щодо поставок продуктів сезонного виробництва (за сезонністю), які передбачені для постачання в певні місяці року та не вжиття відповідних заходів щодо погашення (відшкодування) Виконавцями різниці в ціні, за поставлені харчові продукти дорожчої вартості, недотримано вимог абзацу 6 пункту 1 розділу IV Порядку застосування Каталогу продуктів №140 та вимог абзацу 10 пункту 6.4.2., пункту 6.4.14 Договору №286/2/22/79/1 та вимог абзацу 4 пункту 3.3, пункту 3.7 Договору №286/2/23/28. Таким чином зазначене призвело до безпідставного завищення вартості отриманих Послуг із забезпечення комплектами продуктів на суму 463 510,00 грн.
Причинами безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів є:- не чітке усвідомлення посадовими особами змісту Порядку застосування Каталогу продуктів №140, а саме вимог абзацу 6 пункту 1 розділу IV та умов Договорів, зокрема вимог абзацу 10 пункту 6.4.2., пункту 6.4.14 Договору №286/2/22/79/1 та вимог абзацу 4 пункту 3.3, пункту 3.7 Договору №286/2/23/28 та можливих негативних наслідків у разі недотримання їх умов. - невжиття у в/ч відповідних (жодних) заходів щодо погашення (відшкодування) Виконавцями різниці в ціні, за поставлені ними харчових продуктів дорожчої вартості. Окрім цього, вибірковим дослідженням відповідності замовлень (заявок) продуктів за 2023р надходженням встановлено систематичне недопостачання Виконавцями продуктів харчування відповідно до показників у об'ємах визначених Представником замовника у заявках на постачання, за що умовами Договорів передбачена відповідальність, зокрема п. 8.2.2. Договору №286/2/22/79 від 23.12.2022 та Додаткової угоди №1 від 20.02.2023 до нього та п. 9.3.5. до Договору №286/2/23/28. Під час аудиту вибірково проведено розрахунки щодо кількості та вартості недопоставлених продуктів харчування суб'єктами господарювання, відповідно до поданих представником замовника йому заявок на постачання. Незважаючи на систематичне недопостачання Виконавцями (Постачальниками) заявленої кількості (об'ємів) продовольства на суму 3 102 003,94 грн, у в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_11 71, в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_8 та в/ч НОМЕР_10 акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання посадовими особами не складались. Порушення недотримання умов договорів у актах приймання-передачі послуг із забезпечення комплектами продуктів та у Зведених актах приймання-передачі послуг із забезпечення комплектами продуктів - не фіксувались (не відображались).
Невиконанням представником замовника (в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_5 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_8 та в/ч НОМЕР_10 ) своїх зобов'язань за умовами Договорів про закупівлю послуги щодо забезпечення харчуванням та забезпечення комплектами продуктів за Каталогом продуктів харчування, зокрема в частині вимог п. 7.3.4. Договору №286/2/22/13, п. 6.17.5. Договору №286/2/22/79 від 23.12.2022 та Додаткової угоди №1 до нього, вимог п. 8.3.5. Договору №286/2/23/28 та вимог Пункту 8.3.4. Договору №220/14/2/24/15. Як наслідок, Замовником (в особі ДДЗ Міноборони чи ДРЗ) штрафні санкції до Виконавців не застосовувались та претензії не виставлялись. Таким чином, невжиття посадовими особами в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_5 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_8 та в/ч НОМЕР_10 заходів щодо фіксування порушень з непостачання в повному обсязі замовленої кількості продуктів харчування у актах про порушення договірних зобов'язань, зведених актах та актах приймання-передачі комплектів продуктів харчування (послуг забезпечення комплектами продуктів) призвело до неефективних управлінських рішень щодо не стягнення штрафів за порушення умов договору на суму 873,95 тис. грн.
Причиною вказаних відхилень (порушень) стало:
- відсутність реагування у в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_5 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_8 та в/ч НОМЕР_10 на систематичне недотримання суб'єктом господарювання умов Договорів, через недопостачання заявлених об'ємів продовольства, а також відсутність надійного документального оформлення (підтвердження) виявлених фактів порушень умов договорів Виконавцем зі складанням актів про порушення договірних зобов'язань та інше, що призвело до незастосування штрафів Замовником до Виконавця.
- низька виконавча дисципліна посадових осіб продовольчого забезпечення (відповідальних за продовольче забезпечення) у в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_5 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_8 та в/ч НОМЕР_10 формальна робота комісії та їх низька фахова підготовка, щодо порівняння заявленої та фактично поставленої кількості продуктів харчування по періодах постачання.
- недостатній рівень контролю зі сторони посадових осіб, що складали зведені акти та підтверджували відповідність заявлених та поставлених продуктів, а також недостатній контроль за виконанням умов Договорів.
Як відомо, з 01.04.2024 замовлення та приймання (отримання) Послуг з забезпечення комплектами продуктів харчування здійснюється за укладеними централізованим порядком державними контрактами, через Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» (далі - ДОТ). Втім діючими умовами контрактів передбачено, що при виявлені невідповідності або обґрунтованої підозри щодо невідповідності, фактично поставленого Товару або його частини отримувачем та замовником (у разі присутності) складається Акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання із зазначенням виявлених порушень за участі представника постачальника, а у разі його відмови - комісійно. При цьому аналогічно, як і у минулі періоди рішення про застосування штрафних санкцій приймається замовником. Окрім цього, слід відмітити, що ні обов'язками, а ні правами (повноваженнями) отримувач (представник військової частина), який фактично виконує таку ж функцію, як у попередніх Договорах виконував Представник замовника - відповідно до умов діючих укладених контрактів коректно (чітко) не наділений. У в/ч НОМЕР_7 , в/ч НОМЕР_4 та в/ч НОМЕР_5 з квітня по вересень 2024 року недопоставлено продовольства 17% від замовленого. З огляду на зазначене, у підсумку щодо виконання умов державних контрактів (Договорів) в частині постачання (недопостачання, несвоєчасного постачання) продуктів харчування за період з квітня 2024 року по вересень 2024 року прослідковується, що постачальники (Виконавці) не виконують своїх зобов'язань щодо повноти виконання заявлених об'ємів продуктів харчування наданих військовими частинами. Натомість у в/ч НОМЕР_7 , в/ч НОМЕР_4 та в/ч НОМЕР_5 складались акти про порушення договірних зобов'язань та встановленим порядком направлені на ДП «ДОТ», як визначено умовами укладених контрактів. Інформації про застосування чи не застосування ДП «ДОТ» до Виконавців штрафних санкцій у в/ч НОМЕР_1 немає, для аудиту не надано.
Поряд з цим, у підпорядкованих військовій частині НОМЕР_1 підрозділах встановлено видачу речового майна військовослужбовцям понад визначеними нормами забезпечення речовим майном № 232 на суму 1 929 564,16 грн, зокрема: у в/ч НОМЕР_6 - 468 903,65 грн, у в/ч НОМЕР_7 - 725 803,75 грн, у в/ч НОМЕР_4 - 548 083,56 грн, у в/ч НОМЕР_10 - 115 884,90 грн, у в/ч НОМЕР_5 - 70 888,30 гривень.
Дослідженням карток обліку особистого користування військовослужбовців в/ч НОМЕР_7 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_10 , в/ч НОМЕР_5 встановлено, що військовослужбовцям зазначених військових частин видавалося речове майно без урахування норм забезпечення речовим майном № 232. За результатами дослідження складено відомість про кількість та вартість виданих предметів речового майна в особисте користування понад встановлених норм без підтвердження потреби в їх отриманні на суму 1 460 660,51 грн.
Станом на кінцеву дату періоду, який підлягав дослідженню (на 31.08.2024), відповідно даних бухобліку (позабалансовий рахунок 073/1) обліковувались бойові втрати майна за період з 24.02.2022 по 31,08.2024 на суму 8 669,07 тис, грн, що відображено в книзі нестач в/ч НОМЕР_1 (№ б/н, розпочата з 01.01.2024), при цьому, у 2024 році із цієї суми обліковано втрат на суму 8 341,37 тис. грн, що склало 96 % від всіх облікованих втрат майна. За даними оперативного обліку служб забезпечення втрати станом на 31.08.2024 у в/ч НОМЕР_1 становили на загальну суму 184 813,17 тис. грн, із них втрати:- 182 997,90 тис. грн - не відображені в бухобліку, як втрати (із них: 174 328,83 тис.грн - наказами командира в/ч НОМЕР_1 не оголошувались; 8669,07 тис. грн - наказами віднесено на рахунок Держави)',-1 815,27 тис. грн - відображались як втрати та списані за інспекторськими посвідченнями. Таким чином, аудитом встановлена розбіжність між обліковими даними бухобліку ФЕС про втрати майна та даними оперативного обліку служб забезпечення (у в/ч НОМЕР_1 дані служб про втрати зведені в відомість “Оперативний облік втрат військового мана в/ч НОМЕР_1 » (далі - оперативний облік втрат) та надані аудиту з даними станом на 31.08.2024).
Різниця в обліку втрат майна (в тому числі їх розміру) на суму 182 997,90 тис. грн (із них: 174 328,83 тис.грн - наказами командира в/ч НОМЕР_1 не оголошувались; 8669,07 тис. грн - наказами віднесено на рахунок Держави) між ФЕС та службами забезпечення у в/ч НОМЕР_1 характеризує стан процесу списання втраченого майна внаслідок бойових дій, який свідчить про недотримання у в/ч положень пункту 6 розділу І Інструкції з обліку № 440 щодо достовірності та своєчасності обліку військового майна.
Зазначене стало можливим внаслідок цих першопричин: неналежного контролю командування в/ч НОМЕР_1 за організацією у в/ч процесу списання втрат та виконанням етапів процесу у підпорядкованих в/ч, відсутність дієвої допомоги посадових осіб управління в/ч НОМЕР_1 начальникам служб підпорядкованих в/ч; відсутності належної комунікації між штабом в/ч та ФЕС щодо доведення до останньої всіх виданих командиром в/ч НОМЕР_1 наказів про оголошення розміру збитків від втрати майна (відповідно до пункту 7 розділу І Порядку списання № 81), а також наказів про їх відміну, скасування, внесення змін тощо; обліку службами забезпечення в/ч НОМЕР_1 втрат не за виданими наказами командира в/ч НОМЕР_1 (відповідно до пункту 7 розділу І Порядку списання № 81), а за фактами втрат оголошених наказами командирів підпорядкованих в/ч (окремих батальйонів); брак підготовлених посадових осіб у підпорядкованих батальйонах спроможних на належному рівні провести службове розслідування з оформленням до нього всіх визначених матеріалів, а також правильно визначити розмір залишкової вартості втраченого майна, тобто розмір нанесеного збитку; великої кількості наказів командирів всіх рівнів про відміну попередніх наказів про втрати майна, про внесення змін у вже видані накази та про призначення нових (повторних) службових розслідувань, особливо по фактах втрат, які мали місце в період 2022 - 2023 років.
За наслідками проведеного аудиту надано наступні пропозиції:
-з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню порушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення порушення, призначити службове розслідування, по факту безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів на суму 463 510,00 грн, в результаті замовлення свіжих овочів (за дорожчими цінами) замість сезонних (дешевших), у тому числі невжиття у в/ч відповідних (не вжиття жодних) заходів щодо погашення (відшкодування) Виконавцями різниці в ціні, за поставлені ними харчових продуктів дорожчої вартості. За результатами розслідування винних осіб у допущенні виявлених порушеннях та недоліках або невжиття заходів щодо їх усунення, притягнути до передбаченої законодавством відповідальності;
- з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню порушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення порушення, призначити службове розслідування, по факту неефективних управлінських рішень внаслідок не стягнення штрафів на суму 873 950,66 грн за порушення умов договору, через не вжиття посадовими особами військових частин (в/ч НОМЕР_6 , в/ч НОМЕР_11 71, в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_8 та в/ч НОМЕР_10 ) заходів щодо належного фіксування порушень договірних зобов'язань. За результатами розслідування винних осіб у допущенні виявлених порушеннях та недоліках або невжиття заходів щодо їх усунення, притягнути до передбаченої законодавством відповідальності;
- з метою встановлення причин і умов шо сприяли вчиненню порушень та відшкодування збитків за фактом нестачі матеріальних цінностей речової служби у в/ч НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн та у в/ч НОМЕР_5 на суму 113 118,39 грн, командиру військової частини призначити службове розслідування, за результатами якого прийняти рішення про відшкодування нестачі на загальну суму 144,12 тис. грн та про притягнення до передбаченої законодавством відповідальності осіб, винних у допущені виявлених порушень і недоліків або невжиття заходів щодо їх усунення;
-з метою встановлення причин і умов, шо сприяли вчиненню порушень та відшкодування збитків за фактом понаднормової видачі речового майна військовослужбовцям через не застосування Норм забезпечення речовим майном, командиру військової частини призначити службове розслідування, за результатами якого прийняти рішення про відшкодування понаднормової видачі нестачі на загальну суму 1 929 564,16 грн та про притягнення до передбаченої законодавством відповідальності осіб, винних у допущені виявлених порушень і недоліків або невжиття заходів щодо їх усунення;
-з метою приведення облікових даних майна номенклатури речової служби у відповідність до вимог Інструкції з обліку військового майна № 440, зобов'язати посадових осіб речових служб підрозділів щодо відпрацювання карток обліку особистого користування, занесення даних про отримані предмети речового майна з первинних документів, визначення стану забезпеченості та понаднормової (подвійної, безпідставної) видачі речового майна, призначити службове розслідування щодо усунення ризиків понаднормової видачі активів, що виникли через не відображення в обліку отриманих військовослужбовцями матеріальних засобів номенклатури речової служби на суму 71 866 528,61 гривень;
-з метою приведення облікових даних майна номенклатури речової служби та бухгалтерії у відповідність до реальних показників у відповідності до вимог ЗУ про бухоблік № 996, начальнику речової служби логістики вжити та визначити заходи щодо впорядкування відпрацювання первинних документів в підпорядкованих підрозділах, порядок і час їх передачі до бухгалтерії в/ч НОМЕР_1 , визначити порядок усунення розбіжності між діловодством речової служби управління і підпорядкованих підрозділів та бухгалтерією в/ч НОМЕР_1 на суму 1 993 926,24 гривень та призначити службове розслідування для визначення винних осіб.
Згідно із Порівняльною вартістю між фактичною наявністю речового майна та бухгалтерським обліком у відповідності до Актів зняття залишків встановлено нестачу речового майна на загальну суму 31 189,24 грн.
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 02.01.2025 №3агд, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 15.12.2020 №475 «Про організацію діяльності з внутрішнього аудиту в системі Міністерства оборони України», на виконання пропозицій та рекомендацій 5 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 , проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861 «По результатам проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » з метою усунення виявлених недоліків призначено службове розслідування з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 , а саме: невідповідності облікових даних майна номенклатури речової служби логістики до вимог Інструкції з обліку військового майна №440; виникнення ризику втрат речової служби логістики внаслідок розбіжності обліку речового майна між діловодством речової служби та фінансово-економічною службою у військовій частині НОМЕР_1 ; перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність, нестачі активів речової служби на суму 31 189.24 грн. у військовій частині НОМЕР_4 ; понаднормової видачі речового майна в особисте користування військовослужбовців.
Проведення службового розслідування покладено на комісію у складі:
голови комісії: начальника зв'язку - начальника групи зв'язку та кібербезпеки майора ОСОБА_7 ;
членів комісії: начальника служби пального та мастильних матеріалів логістики старшого лейтенанта ОСОБА_8 ; начальника служби авіації та протиповітряної оборони логістики старшого лейтенанта ОСОБА_9 .
02.02.2025 комісією було складено Акт службового розслідування, у якому зазначено наступне:
«На підставі пропозицій та рекомендацій 5 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 , проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 року №861 проведене розслідування за фактами порушень в речовій службі логістики, а саме:
Згідно п.2.14 Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861 (далі Наказ №861), виявлена невідповідність облікових даних майна номенклатури речової служби до вимог Інструкції з обліку військового майна №440.
Згідно п.2.15 Наказу №861, виявлений ризик втрат майна речової служби внаслідок розбіжності обліку речового майна між діловодством речової служби військової частини НОМЕР_4 та фінансово-економічною службою у військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно п.2.16 Наказу №861, виявлене виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн внаслідок розбіжності перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність.
Згідно п.2.17 Наказу №861, виявлена понаднормова видача речового майна в особисте користування військовослужбовців.
На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №3агд “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 комісією було проведене розслідування, в ході якого було встановлено наступне: відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 08.12.2022 №387 (по стройовій частині), старший лейтенант ОСОБА_10 призначений на посаду начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 і займає дану посаду по теперішній час. Згідно пояснення начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_10 , призначений на посаду начальника продовольчої служби логістики наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 08.12.2022 №387 і перебуває на цій посаді по даний час. При організації обліку та видачі речового майна військовослужбовцям у власне користування керувався вимогами нормативних документів, а саме:- Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту»;- Наказу Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України»;- Розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №370/6/4/465 від 30.01.2023;- Розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №2398/1/186 від 27.01.2024.
Щодо п.2.14 Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, комісією не встановлені факти невідповідності облікових даних майна номенклатури речової служби до вимог Інструкції з обліку військового майна №440.
Щодо п.2.15 Наказу №861, комісією не виявлено ризику втрат майна речової служби внаслідок розбіжності обліку речового майна між діловодством речової служби військової частини НОМЕР_4 та фінансово- економічною службою у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується актом інвентаризації станом на 01.01.2025 вх.№90/4 від 09.01.2025.
Щодо п.2.16 Наказу №861, комісією не виявлено виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн внаслідок розбіжності перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність, що підтверджується актом інвентаризації станом на 01.01.2025 вх.№90/4 від 09.01.2025. Нестача відсутня.
Щодо п.2.17 Наказу №861, комісією не виявлена понаднормова видача речового майна в особисте користування військовослужбовців:
- видача костюмів літніх польових проводилась відповідно до норми №1 наказу №232 та примітки №9: «Під час виконання завдань у районі ведення бойових дій та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, відновлення боєздатності військовослужбовцям військових частин механізованих (мотопіхотних), танкових, артилерійських військ, протиповітряної обороті, Десантно-штурмових військ Збройних Сил України та Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, Сил територіальної оборони Збройних Сил України, розвідки, морської піхоти, інженерного забезпечення, РХБЗ за винятком частин військової служби правопорядку, медичних, костюм літній польовий видається зі строком експлуатації (носіння) 4 місяці».
- видача речового майна у відповідності до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №370/6/4/465 від 30.01.2023 проводилась: «...у разі виникнення потреби у військовослужбовців в речовому майні (прибуття особового складу від інших військових частин та центрів комплектування з недостатнім забезпеченням, бойові втрати майна, вихід речового майна з ладу тощо), невідкладно вживати заходів щодо належного забезпечення особового складу. Виключити випадки витребування від військовослужбовців зайвих пояснень, додаткових документів, розслідувань тощо. Документальне оформлення списання втрат речового майна здійснювати під час проведення заходів відновлення боєздатності (у військовій частині НОМЕР_4 заходи з відновлення не проводились, оскільки батальйон з квітня 2022 року по даний час перебуває в зоні бойових дій). З метою покращення забезпечення військовослужбовців, недопущення випадків обмороження особового складу, забезпечення робочим та спеціальним одягом, організувати отримання з постачальних складів та видачу особовому складу речового майна матеріально-технічної (гуманітарної) допомоги, яке є в достатній кількості на постачальних складах».
Військовою частиною НОМЕР_4 в листопаді 2022 р. було отримано речове майно у якості благодійної допомоги від Стрийської міської ради. При забезпеченні речовим майном військовослужбовців начальник речової служби логістики керувався розпорядженнями ІНФОРМАЦІЯ_1 №370/6/4/1401 від 27.05.2022, №370/6/4/3079 від 23.09.2022, №370/6/4/3956 від 21.11.2022, №370/6/4/4385 від 22.12.2022. Згідно розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №2398/1/186 від 27.01.2024 надано роз'яснення щодо порядку обліку та видачі речового майна, що надійшли у якості міжнародної (благодійної, гуманітарної) допомоги: «...некомплектні предмети обмундирування, а саме: куртки зимові - видавати замість костюмів спеціальних зимових, передбачених Нормами. Видачу зазначених предметів проводити в особисте користування на термін експлуатації, передбачений відповідними Нормами». У відповідності до норми 2 Наказу 232 МОУ один костюм спеціальний зимовий видається з терміном носіння один рік. За період 2022 - 2024 р.р. військовослужбовці. НОМЕР_4 не отримували костюмів спеціальних зимових. В своїй діяльності старший лейтенант ОСОБА_10 дотримувався вимог керівних документів та чинного законодавства при організації обліку та видачі майна речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 під час ведення бойових дій, збитків державі не було нанесено.
При відбиранні пояснень у військовослужбовців, у яких виявлено ймовірну понаднормову видачу майна згідно результатів аудиту, комісією було встановлено, що речове майно, а саме: штани вітровологозахисні зимові та черевики з високими берцями зимові їм були видані згідно звернень військовослужбовців про приведення попередньо виданого майна в непридатний стан, куртки зимові видавались тим військовослужбовцям, що потребували забезпечення костюмами спеціальними зимовими з метою запобігання перемерзання, обмороження під час виконання бойових завдань. Попередньо видане майно прийшло у непридатний стан через інтенсивну експлуатацію в бойових умовах.
Враховуючи вищевикладене, комісія прийшла до висновку, що своїми діями начальник речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_10 , збитків державі не наніс, порушення вимог керівних документів не виявлено. Вина начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_10 та інших посадових осіб військової частини НОМЕР_4 - відсутня».
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (з основної діяльності) від 02.02.2025 №22од службове розслідування, призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №3агд «За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » з метою усунення виявлених недоліків призначено службове розслідування з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 вважати завершеним. У зв'язку з тим, що вини начальника речової служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_10 не встановлено, незаконних дій, недотримання вимог керівних документів та чинного законодавства України не виявлено, своїми діями шкоду державі не нанесено, начальника речової служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_10 до дисциплінарної відповідальності не притягувати, заходів щодо погашення (відшкодування) збитків не застосовувати.
02.03.2025 командиром військової частини НОМЕР_1 було направлене розпорядження (телеграма) командиру військової частини НОМЕР_4 №1480/10/6/858, у якому зазначено, що службове розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №3агд “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » неповне та таке, що не відповідає вимогам наказу Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 та підлягає доопрацюванню шляхом проведення додаткового службового розслідування, оскільки не враховано вимог розділу VIII «Особливості проведення службового розслідування за фактами завданої державі матеріальної шкоди», п.2 якого передбачено з'ясувати: - наявність шкоди; - протиправну поведінку особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; - причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; - ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна); - умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду.
На виконання вказаного розпорядження командиром військової частини НОМЕР_4 прийнято наказ від 05.03.2025 №60агд (з адміністративно-господарської діяльності), яким призначено додаткове службове розслідування до службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №3агд «За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » з метою уточнення причин та умов, що приведи до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини: НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 , а саме: невідповідності облікових даних майна номенклатури речової служби логістики до вимог Інструкції з обліку військового майна №440; виникнення ризику втрат речової служби логістики внаслідок розбіжності обліку речового майна між діловодством речової служби та фінансово-економічною службою у військовій частині НОМЕР_1 ; перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність; нестачі активів речової служби на суму 31 189,24 грн. у військовій частині НОМЕР_4 ; понаднормової видачі речового майна в особисте користування військовослужбовців. Проведення службового розслідування покласти на комісію у складі: голови комісії: начальника зв'язку - начальника. групи зв'язку, та кібербезпеки майора ОСОБА_11 членів комісії: начальника служби пального та мастильних матеріалів логістики старшого лейтенанта ОСОБА_8 ; начальника. служби авіації та протиповітряної оборони логістики старшого лейтенанта ОСОБА_9 ;
За наслідками сказаного службового розслідування було складено Акт службового розслідування від 14.03.2025, у якому зазначено наступне:
«На підставі пропозицій та рекомендацій 5 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 , проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024, розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 02.03.2025 вих. № 1480/10/6/858, наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 05.03.2025 №60агд проведене розслідування за фактами порушень в речовій службі логістики, а саме:
Згідно п.2.14 Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861 (далі Наказ №861), виявлена невідповідність облікових даних майна номенклатури речової служби до вимог Інструкції з обліку військового майна №440.
Згідно п.2.15 Наказу №861, виявлений ризик втрат майна речової служби внаслідок розбіжності обліку речового майна між діловодством речової служби військової частини НОМЕР_4 та фінансово-економічною службою у військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно п.2.16 Наказу №861, виявлене виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн внаслідок розбіжності перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність.
Згідно п.2.17 Наказу №861, виявлена понаднормова видача речового майна в особисте користування військовослужбовців. На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 05.03.2025 №60агд “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » комісією було проведене розслідування, в ході якого було встановлено наступне:- відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 08.12.2022 №387 (по стройовій частині) старший лейтенант ОСОБА_10 призначений на посаду начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 і займає дану посаду по теперішній час.
Згідно пояснення начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_10 , призначений на посаду начальника продовольчої служби логістики наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 08.12.2022 №387 і перебуває на цій посаді по даний час. При організації обліку та видачі речового майна військовослужбовцям у власне користування керувався вимогами нормативних документів, а саме:- Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту»;- Наказу Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України»;- Розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №370/6/4/465 від 30.01.2023;- Розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №2398/1/186 від 27.01.2024.
Щодо п.2.14 Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, комісією не встановлені факти невідповідності облікових даних майна номенклатури речової служби до вимог Інструкції з обліку військового майна №440.
Щодо п.2.15 Наказу №861, комісією не виявлено ризику втрат майна речової служби внаслідок розбіжності обліку речового майна між діловодством речової служби військової частини НОМЕР_4 та фінансово- економічною службою у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується актом інвентаризації станом, на 01.01.2025 вх.№90/4 від 09.01.2025.
Щодо п.2.16 Наказу №861 про виявлене виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн внаслідок розбіжності перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність, комісією встановлено, що: щодо нестачі активів на суму 5204,90 грн (бланки посвідчень офіцерів - 4935,00 грн, печатки, штампи - 269,90 грн) встановлено, що дане майно перебуває на обліку речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 , що підтверджується актом, інвентаризації вх №90/4 від 09.01.2025 станом на 01.01.2025. Нестача відсутня. розбіжність на суму 15378,34 грн (мило «Лайм м'ята» - 158,4 кг за ціною 80,04 грн/кг на суму 12 678,34 грн, мило «Grand шарм» - 30 кг за ціною 90,00 грн/кг на суму 2700,00 грн) не підтверджується. Станом на час зняття залишків дане майно було списане, відповідно до Актів списання №37/24/173 від 13.09.2024 та №31/24/170 від 13.09.2024. Нестача відсутня; розбіжність на суму 5800,00 грн (порошок пральний «Extreme wash») не підтверджується, оскільки станом на час зняття залишків даний порошок було списано у кількості 200 кг за ціною 29,00 грн/кг на суму 5800,00 грн, відповідно до Актів списання №37/24/173 від 13.09.2024 та №31/24/170 від 13.09.2024). Нестача відсутня; розбіжність на суму 4806,00 грн (порошок пральний «Універсальний» - 150 кг) пов'язана з тим, що на час зняття залишків у зоні бойових дій дане майно помилково не було зазначене у Акті зняття залишків. Порошок пральний «Універсальний» виданий особовому складу військової частини НОМЕР_4 згідно роздавальної відомості № 36/24 від 01.09.2024 в кількості 24,024 кг за ціною 32,04 грн/кг на суму 769,73 грн та згідно роздавальної відомості № 54/24 від 01.12.2024 в кількості 10,842 кг за ціною 32,04 грн/кг на суму 347,38 грн. Залишок на складі становив 115,134 кг, що підтверджується актом інвентаризації вх №90/4 від 09.01.2025 станом на 01.01.2025. Нестача відсутня.
Щодо п.2.17 Наказу №861, комісією не виявлена понаднормова видача речового майна в особисте користування військовослужбовців:
- видача костюмів літніх польових проводилась з 24.02.2022 по 01.10.2024 відповідно до норми №1 наказу №232 та примітки №9: «Під час виконання завдань у районі ведення бойових дій та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, відновлення боєздатності військовослужбовцям військових частин механізованих (мотопіхотних), танкових, артилерійських військ, протиповітряної обороті, Десантно-штурмових військ Збройних Сил України та Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, Сил територіальної оборони Збройних Сил України, розвідки, морської піхоти, інженерного забезпечення, РХБЗ за винятком частин військової служби правопорядку, медичних, костюм літній польовий видається зі строком експлуатації (носіння) 4 місяці».
-видача куртки вітровологозахисної зимової, штанів вітровологозахисних зимових проводилась з 01.11.2022 по 30.01.2023 відповідно до норми №1 наказу №232 та примітки №10: «Під час виконання завдань у районі ведення бойових дій та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, відновлення боєздатності військовослужбовцям військових частин механізованих (мотопіхотних), танкових, артилерійських військ, протиповітряної оборони, Десантно-штурмових військ Збройних Сил України та Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, Сил територіальної оборони Збройних Сил України, розвідки, морської піхоти, інженерного забезпечення, РХБЗ за винятком частин військової служби правопорядку, медичних, додатково видається верх куртки вітровологозахисної зимової (куртки утепленої польової) та штанів вітровологозахисних зимових (штанів утеплених польових) зі строком експлуатації (носіння) 1 рік».
За період 2022-2024 військовослужбовці військової частини НОМЕР_4 не отримували верх куртки вітровологозахисної зимової (куртки утепленої польової) та гтанів вітровологозахисних зимових (штанів утеплених польових).
- видача речового майна у відповідності до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 №370/6/4/465 від 30.01.2023 проводилась: «...у разі виникнення потреби у військовослужбовців в речовому майні (прибуття особового складу від інших військових частин та центрів комплектування з недостатнім забезпеченням, бойові втрати майна, вихід речового майна з ладу тощо), невідкладно вживати заходів щодо належного забезпечення особового складу. Виключити випадки витребування від військовослужбовців зайвих пояснень, додаткових документів, розслідувань тощо. Документальне оформлення списання втрат речового майна здійснювати під час проведення заходів відновлення боєздатності (у військовій частині НОМЕР_4 заходи з відновлення не проводились, оскільки батальйон з квітня 2022 року по даний час перебуває в зоні бойових дій). З метою покращення забезпечення військовослужбовців, недопущення випадків обмороження особового складу, забезпечення робочим та спеціальним одягом, організувати отримання з постачальних складів та видачу особовому складу речового майна матеріально-технічної (гуманітарної) допомоги, яке є в достатній кількості на постачальних складах».
Військовою частиною НОМЕР_4 в листопаді 2022 р. було отримано речове майно у якості благодійної допомоги від Стрийської міської ради. При забезпеченні речовим майном військовослужбовців начальник речової служби логістики керувався нормою №1 наказу №232 примітки №10. Куртка вітровологозахисна зимова видавалася додатково, як верх куртки вітровологозахисної зимової у зв'язку з відсутністю забезпечення даним майном на момент видачі. В подальшому начальник речової служби логістики керувався розпорядженням Командування Сил логістики ЗСУ №370/6/4/465 від 30.01.2023.
Згідно розпорядження Командування: Сил логістики ЗСУ №2398/1/186 від 27.01.2024 (на заміну розпоряджень ІНФОРМАЦІЯ_2 №370/6/4/1401 від 27.05.2022, №370/6/4/3079 від 23.09.2022, №370/6/4/3956 від 21.11.2022, №370/6/4/4385 від 22.12.2022) надано роз'яснення щодо порядку обліку та видачі речового майна, що надійшли у якості міжнародної (благодійної, гуманітарної) допомоги: «. ..некомплектні предмети обмундирування, а саме: куртки зимові - видавати замість костюмів спеціальних зимових, передбачених Нормами. Видачу зазначених предметів проводити в особисте користування на термін експлуатації, передбачений відповідними Нормами». У відповідності до норми 2 Наказу 232 МОУ один костюм спеціальний зимовий видається з терміном носіння один рік. За період 2022 - 2024 р.р. військовослужбовці НОМЕР_4 не отримували костюмів спеціальних зимових.
В своїй діяльності старший лейтенант ОСОБА_10 дотримувався вимог керівних документів та чинного законодавства при організації обліку та видачі майна речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 під час ведення бойових дій. Збитки державі не нанесені. Комісія врахувала, відібрані пояснення у військовослужбовців, у яких виявлено ймовірну понаднормову видачу майна згідно результатів аудиту та було встановлено, що речове майно, а саме: штани вітровологозахисні зимові та черевики з високими берцями зимові були видані згідно звернень військовослужбовців про. приведення попередньо виданого майна в непридатний стан, куртки зимові видавались тим військовослужбовцям, що потребували забезпечення костюмами спеціальними зимовими з метою запобігання перемерзання, обмороження під час виконання бойових завдань. Попередньо видане майно прийшло у непридатний стан через інтенсивну експлуатацію в бойових умовах.
Враховуючи вищевикладене, комісія прийшла до висновку, що своїми діями; начальник речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_10 та інші посадові особи військової частини НОМЕР_4 збитків державі не нанесли, протиправної поведінки у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням обов'язків військової служби або службових обов'язків не встановлено, порушень вимог керівних документів не виявлено. Вина начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_10 та інших посадових осіб військової частини НОМЕР_4 - відсутня».
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 14.03.2025 №58од додаткове службове розслідування, призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 05.03.2025 №60агд, “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » з метою уточнення причин та умов, що призвели до виявлених порушень в речовій службі логістики та. встановлення виші посадових осіб військової частини НОМЕР_4 вважати завершеним. У зв'язку з тим, що вини начальника речової служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_10 та інших посадових осіб військової частини НОМЕР_4 не встановлено, незаконних дій, недотримання вимог керівних документів та чинного законодавства України не виявлено, своїми діями шкоду державі не нанесено, начальника речової служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_10 до дисциплінарної відповідальності не притягувати, заходів щодо погашення (відшкодування) збитків не застосовувати.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 19.03.2025 №188 «Про відміну наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 14.03.2025 №58од та призначення службового розслідування по факту не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності» скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 14.03.2025 №58од «Про результати службового розслідування щодо уточнення причин та умов, що призвели до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини НОМЕР_4 за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 », як такий, що суперечить ст.8 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» та розділу VIII Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608» та призначено службове розслідування по факту не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 .
Згідно з письмовими поясненнями, поданими позивачем, вбачається, що за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 та на виконання наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, військовою частиною НОМЕР_4 проведено службові розслідування з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 . За результатами проведених службових розслідувань, згідно Акту від 02.02.2025 вх.90/13 та Акту від 14.03.2025 вх.90/32 не встановлено обставин та причин нанесення шкоди державі. Також не встановлено протиправної поведінки військовослужбовців військової частини НОМЕР_4 , у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням обов'язків військової служби або службових обов'язків чи порушення вимог керівних документів. Неправомірні дії військовослужбовців, посадових осіб та причинний зв'язок між діями військовослужбовця та подією, що трапилась - відсутні. Враховуючи вищенаведене, висновки за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту не підтвердились та спростовуються актами службових розслідувань та відповідними наказами від 02.02.2025 №22од та 14.03.2025 №58од військової частини НОМЕР_4 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 19.04.2025 №256 «Про продовження строку службового розслідування по факту не вжиття належних заходів щодо запобігання іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 » строк службового розслідування по факту не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2025 №187, продовжено до 19.05.2025.
Згідно з Актом службового розслідування від 19.05.2025 №54ср встановлено, що за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту, відображених у аудиторському звіті № 526/34 від 20.12.2024, у військовій частині НОМЕР_4 виявлені та документально зафіксовані порушення по речовій службі: виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн. внаслідок розбіжності перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність. Відповідно до п.4 ст.8 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб» факти порушень та завданих збитків, встановлених аудиторською перевіркою, є доведеними, а відтак, порушення підлягають усуненню, а матеріальні збитки - відшкодуванню. На виконання п.2.16 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №3агд “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » призначено та проведено службове розслідування за фактами встановлених вище порушень. За результатами службового розслідування складений акт службового розслідування від 02.02.2025 №90/13 та виданий наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 02.02.2025 №22од за підписом т.в.о. командира військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_12 , та зроблено висновок, що вини старшого лейтенанта ОСОБА_10 , начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_4 , не встановлено, незаконних дій, недотримання вимог керівних документів та чинного законодавства України не виявлено, шкоди державі не нанесено, до дисциплінарної відповідальності осіб не притягувати, заходів щодо погашення (відшкодування) збитків не застосовувати. Не погоджуючись з цим, командир військової частини НОМЕР_1 телеграмою (розпорядженням) від 02.03.2025 №1480/10/6/858 зобов'язав командира військової частини НОМЕР_4 провести додаткове службове розслідування. На виконання зазначеної телеграми штатним командиром військової частини НОМЕР_4 підполковником ОСОБА_13 видано наказ від 05.03.2025 №60 «За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 », яким призначено додаткове службове розслідування. Складений за результатами додаткового службового розслідування акт від 14.03.2025 №90/32 та виданий наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 14.03.2025 №58од «Про результати службового розслідування щодо уточнення причин та умов, що призвели до виявлених порушень в речовій службі логістики військової частини НОМЕР_4 за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 », за змістом та висновками є аналогічними попереднім. Отже, за результатами двох проведених у військовій частині НОМЕР_4 службових розслідувань, встановлені аудиторською перевіркою збитки на суму 31 189,24 грн. є невідшкодованими. Зважаючи на вищевикладені обставини, рішення колишнього командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_14 , який не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо притягнення винних осіб ввіреної йому військової частини до матеріальної відповідальності, підпадають під дію ч.2 ст. 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», відповідно до якої він повинен понести матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб. Водночас, голова та члени комісії, які провели службове розслідування, призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 14.03.2025 №58, склали підписали та подали на розгляд командира військової частини НОМЕР_4 акт від 14.03.2025 №90/32, а саме: начальник зв'язку-начальник групи зв'язку та кібербезпеки штабу військової частини НОМЕР_4 майор ОСОБА_7 , члени комісії: начальник служби пального та мастильних матеріалів логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_8 , начальник служби авіації та протиповітряної оборони логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_9 , допустили порушення всебічності, повноти та об'єктивності, чим створили умови щодо унеможливлення відшкодування шкоди, завданої державі, на суму 31 189,24 грн., а тому також повинні понести матеріальну відповідальність разом з колишнім командиром військової частини НОМЕР_4 . Виходячи з матеріалів службового розслідування, вина підполковника ОСОБА_1 , майора ОСОБА_7 , старшого лейтенанта ОСОБА_8 , старшого лейтенанта ОСОБА_9 виражається у формі непрямого умислу. Своїми діями підполковник ОСОБА_1 , майор ОСОБА_7 , старший лейтенант ОСОБА_8 , старший лейтенант ОСОБА_9 порушили вимоги наступних нормативно-правових актів: статтю 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в частині обов'язку додержуватися законів України, неухильно виконувати вимоги військових статутів, наказів командирів; статтю 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до якої військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вести бойові дії ініціативна, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; статтю 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині зобов'язання виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Причинами та умовами, що сприяли вчиненню правопорушень, є хибно зрозумілі інтереси військової служби підполковником ОСОБА_1 , майором ОСОБА_11 , старшим лейтенантом ОСОБА_8 , старшим лейтенантом ОСОБА_9 , реалізувавши які, вони вчинили перешкоди щодо встановлення осіб, винних у спричиненні державі прямих збитків на суму 31 189,24 грн., притягнення їх до матеріальної відповідальності та ухиленню від усунення інших порушень, встановленим аудиторською перевіркою.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 20.05.2025 №333 «Про результати службового розслідування за фактом не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 » згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», за не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності за виникнення нестачі активів речової служби військової частини НОМЕР_4 на суму 31 189,24 грн. внаслідок розбіжності перевищення кількісних показників обсягу військового майна за даними облікових документів над даними про його фактичну наявність, притягнуто колишнього командира військової частини НОМЕР_4 , діючого начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 7797,31 грн. (сім тисяч сімсот дев'яносто сім гривень 31 копійка), шляхом стягнення вказаної суми з місячного грошового забезпечення.
Також судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 02.01.2025 №4агд відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 15.12.2020 №475 «Про організацію діяльності з внутрішнього аудиту в системі Міністерства оборони України», на виконання пропозицій та рекомендацій НОМЕР_12 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861 «По результатам проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » з метою усунення виявлених недоліків призначено службове розслідування з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в продовольчій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 , а саме:
-безпідставна витрата коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів, внаслідок замовлення свіжих овочів (за дорожчими цінами) замість сезонних (дешевших), у тому числі невжиття у військовій частині відповідних (не вжиття жодних) заходів щодо погашення (відшкодування) Виконавцями різниці в ціні, за поставлені ними харчових продуктів дорожчої вартості., а також встановлення винних осіб чиї дії або бездіяльність стали причинами вчинення порушення, ступеня їх вини та відшкодування збитків;
-відсутність фіксування порушень з непостачанпя в повному обсязі замовленої кількості продуктів харчування у актах про порушення договірних зобов'язань, зведених актах та актах приймання-передачі;
Проведення службового розслідування покладено на комісію у складі:
голови комісії: заступника начальника штабу з мобілізаційної роботи капітана ОСОБА_15 ; членів комісії: начальника служби військової техніки логістики майора ОСОБА_16 ; начальника служби авіації та протиповітряної оборони логістики старшого лейтенанта ОСОБА_9 .
Згідно з Актом службового розслідування від 29.01.2025 №90/10 встановлено, що на підставі пропозицій та рекомендацій НОМЕР_12 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024 та детальної інформації наданої військовою частиною НОМЕР_1 від 04.01.2025 №1480/10/5/33: згідно п.2.10 Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 року №861, безпідставна витрата коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів становить 55 199,72 грн, а саме:
За договором від 23.12.2022 №286/2/22/79 та додаткової угоди №1 від 20.02.2023, за період постачання з 20.02.2023 по 02.07.2023, огірки свіжі на суму 24327,52грн., томати свіжі на суму 21 631,00грн; за договором від 28.06.2023 №286/2/23/28, за період постачання з 03.07.2023 по 31.12.2023 огірки свіжі на суму 9 241,20грн.
Згідно п.2.10 Наказу №861, прийняття неефективних управлінських рішень внаслідок не стягнення штрафів становить 229251,85грн., а саме:
Згідно договору №286/2/22/79/1 за період з 20.02.2023 по 02.07.2023 було недопоставлено продуктів харчування на суму 687 810,42грн при замовленні на суму 6 654 660,25грн, що складає 10,34% недопоставки. Сума незастосованих штрафних санкцій складає 137 562,08грн.
Згідно договору №220/14/2/24/15/1 за період з 01.01.2024 по 31.03.2024 було недопоставлено продуктів харчування на суму 91 689,77 грн при замовленні на суму 3 237 705,22 грн, що складає 2,83% недопоставки. Сума незастосованих штрафних санкцій складає 91 689,77 грн.
В ході розслідування встановлено наступне: відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 08.12.2022 №387 (по стройовій частині) старший лейтенант ОСОБА_17 призначений на посаду начальника продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 і займає дану посаду по теперішній час. При замовленні продуктів харчування керувався вимогами Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140 (зі змінами), а саме пункту 1 розділу IV, в якому вказано, що заявка формується з урахуванням:- граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів на відповідний період визначеної кількості ккал на одного військовослужбовця; вивільненого обсягу коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців. За січень місяць 2023 року до військової частини НОМЕР_4 постачальником недопоставлені продукти харчування на загальну суму 397 994,04грн., про що свідчать акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 10.01.2023 №12 (на суму 176 954,7грн) та від 16.01.2023 №25 (на суму 221 039,34 грн), а тому вивільнений обсяг коштів за попередній період приймання їжі, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140 (зі змінами), використана для урізноманітнення харчування військовослужбовців з подальшим врахуванням вартості продуктів харчування в розкладці продуктів, що не призводило до перевищення граничного обсягу коштів. В пункті - “вивільненого обсягу коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців» - вимоги, щодо замовлення продуктів з дотриманням принципу найдешевших або сезонних, відсутні. Станом на 02.07.2023, зекономлений обсяг коштів за попередній період в межах фінансового року становив 194 084,74 грн., що свідчить про відсутність безпідставних витрат коштів та завдання шкоди державі.
Щодо недопостачання продуктів харчування відповідно до договору від 20.02.2023 №286/2/22/79/1 у сумі 687 810,42 грн не відповідає дійсності, оскільки різниця між замовленою кількістю об'ємів продовольства і поставленими об'ємами становить 470 014,05 грн., відповідно до заявок і актів приймання-передачі. Дана різниця виникла внаслідок того, що заявка на постачання продуктів харчування здійснювалася за 7-10 діб до поставки, та із приблизним кількісним складом військовослужбовців, що будуть перебувати на продовольчому забезпеченні. Тому, у день відвантаження продуктів харчування постачальником, кількість військовослужбовців, що перебували на продовольчому забезпеченні у військовій частині в районі виконання бойових завдань суттєво змінювалася, начальником продовольчої служби логістики старшим лейтенантом ОСОБА_17 , на підставі розділу VIII п.8.2 п.п.8.2.2. Договору на закупівлю продуктів харчування “Замовник має право зменшувати (або збільшувати) обсяг постачання харчових продуктів залежно від зменшення (збільшення) чисельності особового складу», у телефонному режимі з менеджером постачальника проводилося коригування, необхідної кількості продуктів харчування з урахуванням дійсної чисельності військовослужбовців підрозділу, що перебували на продовольчому забезпеченні та створеними залишками на складі. Тим самим, недопостачання продуктів харчування за договорами №286/2/22/79/1 та №220/14/2/24/15/1 не було, продукти поставлялися в тих об'ємах, які необхідні для кількісного та якісного харчування військовослужбовців згідно визначених норм в районі ведення бойових дій. В тих випадках, коли були недопоставки продуктів або несвоєчасна поставка старшим лейтенантом ОСОБА_17 подавалась інформація у військову частину НОМЕР_1 , на підставі отриманої інформації військовою частиною А.7031 складалися відповідні акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання. В своїй діяльності, старший лейтенант ОСОБА_17 , дотримувався вимог керівних документів та чинного законодавства при замовленні та під час списання продуктів харчування військової частини НОМЕР_4 під час ведення бойових дій, збитків державі не було нанесено.
Комісією розглянуто вимоги Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2020 № 140 «Про затвердження Порядку застосування Каталогу продуктів харчування», а саме: “вивільненого обсягу коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців», акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 10.01.2023 №12 та від 16.01.2023 №25 свідчать про вивільнений обсяг коштів за попередній період приймання їжі в сумі 397 994,04 грн., жодних вимог, щодо замовлення продуктів з дотриманням принципу найдешевших або сезонних немає, тим самим не встановлено жодного факту, який би свідчив про безпідставну витрату коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування. Проведено аналіз замовлених продуктів та приходу, по договору від 20.02.2023 №286/2/22/79/1, різниця відповідає сумі, що вказана в поясненні старшого лейтенанта ОСОБА_17 , а не в акті аудиторської перевірки.
Комісією враховано, що військова частина перебувала в зоні бойових дій, чисельність особового складу суттєво, змінювалася, а тому, відповідно до розділу VIII п.8.2 п.п.8.2.2. Договору на закупівлю продуктів харчування (договори від 20.02.2023 №286/2/22/79/1 та від 13.12.2023 №220/14/2/24/15/1), начальником продовольчої служби правомірно були скореговані необхідні об'єми поставок продуктів харчування, а у випадку несвоєчасної поставки було проінформовано військову частину НОМЕР_13 .1 про що військовою частиною НОМЕР_1 було складено акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 30 січня 2024 року №24. Враховуючи вищевикладене, комісія прийшла до висновку, що своїми діями, начальник продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_17 , збитків державі не наніс, порушення вимог керівних документів не виявлено. Вина начальника продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_17 та посадових осіб військової частини НОМЕР_4 - відсутня.
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (з основної діяльності) від 29.01.2025 №19од «Про результати аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 », проведення службового розслідування, яке призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №4агд, з метою усунення виявлених недоліків за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 вважати завершеним. У зв'язку з тим, що вини старшого лейтенанта ОСОБА_17 не встановлено, незаконних дій, недотримання вимог керівних документів та чинного законодавства України не виявлено, своїми діями шкоду державі не нанесено, тому начальника продовольчої служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_17 до дисциплінарної відповідальності не притягувати, заходів щодо погашення (відшкодування) збитків не застосовувати.
01.03.2025 командиром військової частини НОМЕР_1 направлено командиру військової частини НОМЕР_4 розпорядження (телеграму) №1480/1/3/841, яким повідомлено, що службове розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №4агд “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » неповне та таке, що не відповідає вимогам наказу Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 та підлягає доопрацюванню шляхом проведення додаткового службового розслідування, оскільки не враховано вимог розділу VIII «Особливості проведення службового розслідування за фактами завданої державі матеріальної шкоди», п.2 якого передбачено з'ясувати: наявність шкоди; протиправну поведінку особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна); умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду,
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.03.2025 №59агд «За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » керуючись Наказом Міністерства оборони України від 15.12.2020 №475 «Про організацію діяльності з внутрішнього аудиту в системі Міністерства оборони України», на виконання пропозицій та рекомендацій НОМЕР_12 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861 «По результатам проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 », розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2025 них. 1480/1/3/841, з метою усунення виявлених недоліків призначено додаткове службове розслідування до службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №4агд «За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в продовольчій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 , а саме:
-безпідставна витрата коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів, внаслідок замовлення свіжих овочів (за дорожчими цінами) замість сезонних (дешевших), у тому числі невжиття у військовій частині відповідних (невжиття жодних) заходів щодо погашення (відшкодування) Виконавцями різниці в ціні, за поставлені ними харчових продуктів дорожчої вартості., а також встановлення винних осіб чиї дії або бездіяльність стали причинами вчинення порушення, ступеня їх вини та відшкодування збитків;
-відсутність фіксування порушень з непостачання в повному обсязі замовленої кількості продуктів харчування у актах про порушення договірних зобов'язань, зведених актах та актах приймання-передачі комплектів продуктів харчування (послуг забезпечення комплектами продуктів) що призвело до прийняття неефективних управлінських рішень внаслідок не стягнення штрафів за порушення умов договору, а також встановлення винних осіб чиї дії або бездіяльність стали причинами вчинення порушення, ступеня їх вини.
Проведення службового розслідування покладено на комісію у складі: голови комісії: заступника начальника штабу з мобілізаційної робота капітана ОСОБА_15 членів комісії: начальника служби військової техніки логістики майора ОСОБА_16 ; начальника служби авіації та протиповітряної оборони логістики старшого лейтенанта ОСОБА_18 .
13.03.2025 комісією було складено акт службового розслідування, у якому вказано наступне:
«На підставі пропозицій та рекомендацій НОМЕР_12 територіального управління внутрішнього аудиту у військовій частині НОМЕР_1 проведеного в період з 07.10.2024 по 20.12.2024, детальної інформації наданої військовою частиною НОМЕР_1 листом від 04.01.2025 №1480/10/5/33, листа від 01.03.2025 №1480/1/3/841 проведено додаткове службове розслідування та встановлено наступне:
Згідно п.2.10 Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, безпідставна витрата коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів становить 55 199,72 грн, а саме:
За договором від 23.12.2022 №286/2/22/79 та додаткової угоди №1 від 20.02.2023, за період постачання з 20.02.2023 по 02.07.2023, огірки свіжі на суму 24 327,52грн., томати свіжі на суму 21 631,00 грн; за договором від 28.06.2023 №286/2/23/28, за період постачання з 03.07.2023 по 31.12.2023 огірки свіжі на суму 9241,20 грн.
Згідно п.2.10 Наказу №861, прийняття неефективних управлінських рішень внаслідок не стягнення штрафів становить 229 251,85грн., а саме:
-згідно договору №286/2/22/79/1 за період з 20.02.2023 по 02.07.2023 було недопоставлено продуктів харчування на суму 687 810,42грн при замовленні на суму 6 654 660,25 грн, що складає 10,34% недопоставки. Сума незастосованих штрафних санкцій складає 137 562,08 грн.
-згідно договору №220/14/2/24/15/1 за період з 01.01.2024 по 31.03.2024 було недопоставлено продуктів харчування на суму 91 689,77грн при замовленні на суму 3 237 705,22 грн, що складає 2,83% недопоставки. Сума незастосованих штрафних санкцій складає 91 689,77грн.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 08.12.2022 №387 (по стройовій частині) старший лейтенант ОСОБА_17 призначений на посаду начальника продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 і займає дану посаду по теперішній час. При замовленні продуктів харчування керувався вимогами Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140 (зі змінами), а саме пункту 1 розділу IV, в якому вказано, що заявка формується з урахуванням:
граничних обсягів коштів для замовлення харчових продуктів на відповідний період; визначеної кількості ккал на одного військовослужбовця; вивільненого обсягу коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців.
За січень 2023 року до військової частини НОМЕР_4 постачальником недопоставлені продукти харчування на загальну суму 397 994,04грн., про що свідчать акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 10.01.2023 №12 (на суму 176 954,7грн) та від 16.01.2023 №25 (на суму 221 039,34 грн), а тому вивільнений обсяг коштів за попередній період приймання їжі, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140 (зі змінами), використано для урізноманітнення харчування військовослужбовців з подальшим врахуванням вартості продуктів харчування в розкладці продуктів, що не призводило до перевищення граничного обсягу коштів. В пункті - “вивільненого обсягу коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців'' - вимоги, щодо замовлення продуктів з дотриманням принципу найдешевших або сезонних, відсутні. Станом на 02.07.2023, вивільнений (залишок) обсяг коштів за попередній період в межах фінансового року становив 194 084,74 грн., що свідчить про відсутність безпідставних витрат коштів та завдання шкоди державі.
Щодо недопостачання продуктів харчування відповідно до договору від 20.02.2023 №286/2/22/79/1 у сумі 687 810,42 грн не відповідає дійсності, оскільки різниця між замовленою кількістю об'ємів продовольства і поставленими об'ємами становить 470 014,05 грн., відповідно до заявок і актів приймання-передачі. Дана різниця виникла внаслідок того, що заявка на постачання продуктів харчування здійснювалася за 7-10 діб до поставки, та із приблизним кількісним складом військовослужбовців, що будуть перебувати на продовольчому забезпеченні. Тому, у день відвантаження продуктів харчування постачальником, кількість військовослужбовців, що перебували на продовольчому забезпеченні у військовій частині в районі виконання бойових завдань суттєво змінювалася. Начальником продовольчої служби логістики старшим лейтенантом ОСОБА_17 , на підставі розділу VIII п.8.2 п.п.8.2.2. Договору на закупівлю продуктів харчування “Замовник має право зменшувати (або збільшувати) обсяг постачання харчових продуктів залежно від зменшення (збільшення) чисельності особового складу», у телефонному режимі з менеджером постачальника проводилося коригування необхідної кількості продуктів харчування з урахуванням дійсної чисельності військовослужбовців підрозділу, що перебували на продовольчому забезпеченні та створеними залишками на складі. Тим самим, недопостачання продуктів харчування за договорами №>286/2/22/79/1 та №220/14/2/24/15/1 не було, продукти поставлялися в тих об'ємах, які необхідні для кількісного та якісного харчування військовослужбовців згідно визначених норм в районі ведення бойових дій. В тих випадках, коли були недопоставки продуктів або несвоєчасна поставка старшим лейтенантом ОСОБА_17 подавалась інформація у військову частину НОМЕР_1 , на підставі отриманої інформації військовою частиною НОМЕР_1 складалися відповідні акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання. В своїй діяльності, старший лейтенант ОСОБА_17 , дотримувався вимог керівних документів та чинного законодавства при замовленні та під час списання продуктів харчування військової частини НОМЕР_4 під час ведення бойових дій, збитків державі не було нанесено.
Комісією додатково розглянуто вимоги Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2020 № 140 «Про затвердження Порядку застосування Каталогу продуктів харчування», а саме: «вивільненого обсягу» коштів за попередні приймання їжі, який дозволяється використовувати для урізноманітнення харчування військовослужбовців», акти про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 10.01.2023 №12 та від 16.01.2023 №25 свідчать про вивільнений обсяг коштів за попередній період приймання їжі в сумі 397 994,04грн., жодних вимог, щодо замовлення продуктів з дотриманням принципу найдешевших або сезонних немає, тим самим не встановлено жодного факту, який би свідчив про безпідставну витрату коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування. Проведеним аналізом замовлених продуктів та приходу, по договору від 20.02.2023 №286/2/22/79/1, комісією недопоставлених продуктів.
Комісією враховано, що військова частина перебувала в зоні бойових дій, чисельність особового складу суттєво змінювалася, а тому, відповідно до розділу VIII п.8.2 п.п.8.2.2. Договору на закупівлю продуктів харчування (договори від 20.02.2023 №286/2/22/79/1 та від 13.12.2023 №220/14/2/24/15/1), начальником продовольчої служби правомірно були скореговані необхідні об'єми поставок продуктів харчування. У випадку несвоєчасної поставки було проінформовано військову частину НОМЕР_1 , про що військовою частиною НОМЕР_1 складено акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 30 січня 2024 року №24. Враховуючи вищевикладене, комісія прийшла до висновку, що своїми діями, начальник продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_17 та посадові особи військової частини НОМЕР_4 шкоди державі не нанесли; протиправної поведінки у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням обов'язків військової служби або службових обов'язків не встановлено, порушення вимог керівних документів не виявлено; неправомірні дії військовослужбовців, посадових осіб та причинний зв'язок між діями військовослужбовця та подією, що трапилась; відсутні пошкодження, псування або втрати майна не виявлено; вина начальника продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_17 та посадових осіб військової частини НОМЕР_4 - відсутня.»
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (з основної діяльності) від 13.03.2025 №57од «Про результати аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 », проведення службового розслідування, яке призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 05.03.2025 №59агд, з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в продовольчій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 вважати завершеним. У зв'язку з тим, що вини старшого лейтенанта ОСОБА_17 та посадових осіб військової частини НОМЕР_4 не встановлено, незаконних дій. недотримання вимог керівних документів та чинного законодавства України не виявлено, своїми діями шкоду державі не нанесено, тому начальника продовольчої служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_17 та посадових осіб військової частини НОМЕР_4 до дисциплінарної відповідальності не притягувати, заходів щодо погашення (відшкодування) збитків не застосовувати.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 19.03.2025 №187 «Про відміну наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 13.03.2025 №57од та призначення службового розслідування по факту не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності» скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 13.03.2025 №57од «Про результати аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військової частини НОМЕР_1 », як такий, що суперечить ст.8 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» та розділу VIII Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608» та призначено службове розслідування по факту не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 .
12.04.2025 у позивача було відібрано пояснення за фактом обставин, які підлягали перевірці, у яких зазначено наступне:
«За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 та на виконання наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, військовою частиною НОМЕР_4 проведено службові розслідування з метою уточнення причин та умов, що привели до виявлених порушень в продовольчій службі логістики військової частини НОМЕР_4 та встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_4 .
За результатами проведених службових розслідувань, згідно Акту від 29.01.2025 вх.90/10 та Акту від 13.03.2025 вх.90/31 не встановлено обставин та причин нанесення шкоди державі. Також не встановлено протиправної поведінки військовослужбовців військової частини НОМЕР_4 , у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням обов'язків військової служби або службових обов'язків чи порушення вимог керівних документів. Неправомірні дії військовослужбовців, посадових осіб та причинний зв'язок між діями військовослужбовця та подією, що трапилась - відсутні. Пошкодження, псування або втрати майна не виявлено.
Враховуючи вищенаведене, висновки за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту не підтвердились та спростовуються актами службових розслідувань та відповідними наказами від 29.01.2025 №19од та 13.03.2025 №57од військової частини НОМЕР_4 .»
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 19.04.2025 №257 «Про продовження строку службового розслідування по факту не вжиття належних заходів щодо запобігання іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 » строк службового розслідування по факту не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2025 №187, продовжено до 19.05.2025.
Згідно з Актом службового розслідування від 19.05.2025 №55ср встановлено, що за результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту, відображених у аудиторському звіті № 526/34 від 20.12.2024, у військовій частині НОМЕР_4 виявлені та документально зафіксовані порушення по продовольчій службі: безпідставна витрата коштів внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів становить 55 199,72грн.; прийняття неефективних управлінських рішень внаслідок не стягнення штрафів становить 229 251,85 грн.
Відповідно до п.4 ст.8 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців і прирівняних до них осіб» факти порушень та завданих збитків, встановлених аудиторською перевіркою, є доведеними, а відтак, порушення підлягають усуненню, а матеріальні збитки - відшкодуванню.
На виконання п.2.10 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 №861, наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 02.01.2025 №4агд “За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 » призначено та проведено службове розслідування за фактами встановлених вище порушень.
За результатами службового розслідування складений акт службового розслідування від 29.01.2025 №90/10 та виданий наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 29.01.2025 №19од за підписом т.в.о. командира військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_12 , та зроблено висновок, що вини старшого лейтенанта ОСОБА_17 , начальника продовольчої служби логістики військової частини НОМЕР_4 не встановлено, незаконних дій, недотримання вимог керівних документів та чинного законодавства України не виявлено, шкоди державі не нанесено, до дисциплінарної відповідальності осіб не притягувати, заходів щодо погашення (відшкодування) збитків не застосовувати.
Не погоджуючись з цим, командир військової частини НОМЕР_1 телеграмою (розпорядженням) від 01.03.2025 №1480/1/3/841 зобов'язав командира військової частини НОМЕР_4 провести додаткове службове розслідування.
На виконання зазначеної телеграми штатним командиром військової частини НОМЕР_4 підполковником ОСОБА_13 видано наказ від 05.03.2025 №59 «За результатами проведення аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 », яким призначено додаткове службове розслідування.
Складений за результатами додаткового службового розслідування акт від 13.03.2025 №90/31 та виданий наказ командира військової частини НОМЕР_4 від 13.03.2025 №57од «Про результати аудиторської перевірки 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту військової частини НОМЕР_1 », за змістом та висновками є аналогічними попереднім.
Отже, за результатами двох проведених у військовій частині НОМЕР_4 службових розслідувань, встановлені аудиторською, перевіркою збитки на суму 55 199,72 грн. є невідшкодованими, порушення, спричинені неефективними управлінськими рішеннями внаслідок не стягнення штрафів на суму 229 251,85 грн. - не усунуті.
Зважаючи на вищевикладені обставини, рішення колишнього командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_14 , який не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо притягнення винних осіб ввіреної йому військової частини до матеріальної відповідальності, підпадають під дію ч. 2 ст. 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», відповідно до якої він повинен понести матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.
Водночас, голова та члени комісії, які провели службове розслідування, призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 05.03.2025 №59, склали підписали та подали на розгляд командира військової частини НОМЕР_4 акт від 13.03.2025 №90/31, а саме: заступник начальника штабу з мобілізаційної роботи військової частини НОМЕР_4 капітан ОСОБА_15 , начальник служби військової техніки логістики військової частини НОМЕР_4 майор ОСОБА_16 , начальник служби авіації та протиповітряної оборони логістики військової частини НОМЕР_4 старший лейтенант ОСОБА_9 , допустили порушення всебічності, повноти та об'єктивності, чим створили умови щодо унеможливлений відшкодування шкоди, завданої державі, на суму 55 199,72 грн., а тому також повинні понести матеріальну відповідальність разом з колишнім командиром військової частини НОМЕР_4 .
Виходячи з матеріалів службового розслідування, вина підполковника ОСОБА_1 , капітана ОСОБА_15 , майора ОСОБА_16 , старшого лейтенанта ОСОБА_9 , виражається у формі непрямого умислу.
Своїми діями підполковник ОСОБА_1 , майор ОСОБА_16 , капітан ОСОБА_15 , старший лейтенант ОСОБА_9 порушили вимоги наступних нормативно-правових актів:
статтю 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в частині обов'язку додержуватися законів України, неухильно виконувати вимоги військових статутів, наказів командирів; статтю 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до якої військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вести бойові дії ініціативна, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; статтю 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в частині зобов'язання виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Причинами та умовами, що сприяли вчиненню правопорушень, є хибно зрозумілі інтереси військової служби підполковником ОСОБА_1 , майором ОСОБА_16 , капітаном ОСОБА_15 , старшим лейтенантом ОСОБА_9 , реалізувавши які, вони вчинили перешкоди щодо встановлення винних осіб, винних у спричиненні державі прямих збитків на суму 55 199,72 грн., притягнення їх до матеріальної відповідальності та ухиленню від усунення інших порушень, встановленим аудиторською перевіркою.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 20.05.2025 №334 «Про результати службового розслідування за фактом не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 » службове розслідування за фактом не вжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності у військовій частині НОМЕР_4 , призначене наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2025 №188, вважати завершеним. Притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності в межах суми, яка підлягає відшкодуванню, підполковника ОСОБА_1 , майора ОСОБА_16 , капітана ОСОБА_15 , старшого лейтенанта ОСОБА_19 , а саме: згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», за невжиття належних заходів, передбачених законодавством, щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності за безпідставну витрату коштів у військовій частині НОМЕР_4 внаслідок завищення вартості отриманих послуг із забезпечення комплектами продуктів на суму 55 199.72 грн, зокрема, притягнуто колишнього командира військової частини НОМЕР_4 . діючого начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 13 799.93 грн. (тринадцять тисяч сімсот дев'яносто дев'ять гривень 93 копійки), шляхом стягнення вказаної суми з місячного грошового забезпечення.
Не погоджуючись із зазначеними наказами командира військової частини НОМЕР_1 від 20.05.2025 №333 та №334 в частині притягнення його до матеріальної відповідальності, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що в Україні як у правовій державі, де проголошена дія верховенства права та найвищою соціальною цінністю є людина, згідно з ст. ст. 1, 3, 8, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України усі без виключення суб'єкти права (учасники суспільних відносин) зобов'язані дотримуватись існуючого правового порядку, утримуючись від використання права на зловживання правом, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати покладені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом, і тому до відносин, які склались на підставі встановлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII, Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24.03.1999 №548-XIV.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі Статут внутрішньої служби).
Відповідно до Вступної частини Статуту внутрішньої служби цей Статут визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах. Статутом керуються всі військові частини, кораблі, управління, штаби, організації, установи і військові навчальні заклади Збройних Сил України (далі - військові частини). Обов'язки посадових осіб, не зазначені в цьому Статуті, визначаються відповідними порадниками та положеннями. Дія Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
За положенням статей 5, 6, 8 Загальних положень Статуту внутрішньої служби Внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами.
Внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров'я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань.
Вимоги цього Статуту зобов'язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.
Відповідальність за стан внутрішньої служби у військових частинах покладається на всіх прямих начальників, які повинні подавати допомогу підпорядкованим військовим частинам і підрозділам в організації та забезпеченні виконання вимог внутрішньої служби і систематично перевіряти її стан.
Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до статті 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України солдат зобов'язаний: підтримувати на високому рівні особисту бойову готовність, досконало володіти закріпленою за ним зброєю і технікою, тримати їх завжди справними, чистими, готовими до бою; знати тактику дій відділення в різних видах бою та вміло діяти в бою; знати та неухильно дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права; сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), бути готовим до виконання завдань за призначенням; постійно вдосконалювати свої знання за фахом, уміння та навички; знати посади, військові звання і прізвища своїх безпосередніх та прямих начальників (до командира бригади включно); додержуватися військової дисципліни, мати охайний зовнішній вигляд, додержуватися правил особистої та колективної гігієни; бути хоробрим та ініціативним, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців; виконувати правила носіння військового одягу і взуття, своєчасно та акуратно їх лагодити, щоденно чистити і зберігати у визначених місцях; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням військовослужбовців, шанувати честь і гідність товаришів по службі, додержуватися правил військової ввічливості, поведінки та військового вітання; повсякденно загартовувати себе, систематично вдосконалювати свою фізичну підготовку; своєчасно доповідати командирові відділення про захворювання, надзвичайні події та факти порушення військової дисципліни, випадки втрати чи несправності озброєння, техніки та інших матеріальних засобів; ретельно готуватися особисто, готувати зброю, техніку та інше майно до занять (стрільб, навчань), виконання завдань за призначенням, постійно стежити за їх наявністю і станом, своєчасно чистити зброю і шанцевий інструмент, проводити технічне обслуговування озброєння та техніки; неухильно виконувати правила безпеки під час використання зброї, в роботі з технікою та в інших випадках, додержуватися правил пожежної безпеки; виконувати розпорядок дня військової частини; точно, вчасно та сумлінно виконувати накази командирів (начальників); у разі потреби відлучитися питати дозволу в командира відділення, а після повернення доповідати йому про прибуття; під час перебування поза розташуванням військової частини поводитися з гідністю і честю, не допускати порушень громадського порядку та негідних вчинків.
Відповідно до статті 26 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Статтею 27 Статуту внутрішньої служби передбачено, що військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягуються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.
Відповідно до преамбули Закону України від 3 жовтня 2019 року № 160-ІХ «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» (далі - Закон № 160-ІХ) цей Закон визначає підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків.
Згідно з пунктом 4 статті 1 Закону № 160-ІХ матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.
Частиною першою статті 3 Закону № 160-ІХ передбачено, що підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.
Згідно з частиною 1-2 Закону №160-ІХ, особа за завдану з необережності шкоду несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, крім випадків, коли цим Законом передбачено повну чи підвищену матеріальну відповідальність. Командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.
Частина друга статті 8 Закону № 160-ІХ передбачає, що у разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб. Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника).
Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону № 160-ІХ порядок проведення службового розслідування визначається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, правоохоронними органами спеціального призначення, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державним бюро розслідувань.
Частини шоста та сьома статті 8 Закону № 160-ІХ визначають, що за результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб'єктами оціночної діяльності.
Якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п'ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню. Наказ доводиться до винної особи під підпис.
Стаття 14 Закону № 160-ІХ передбачає, що наказ командира (начальника) про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності може бути оскаржено старшому за службовим становищем командиру (начальнику) та/або до суду в порядку, передбаченому законодавством.
Старший за службовим становищем командир (начальник) не рідше одного разу на квартал перевіряє законність і обґрунтованість притягнення осіб до матеріальної відповідальності та розмір сум, які підлягають стягненню.
У разі скасування наказу про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності стягнені з особи кошти та/або добровільно передане нею рівноцінне майно чи внесені кошти повертаються цій особі, про що видається відповідний наказ.
Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут), який визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.
Дія Дисциплінарного статуту поширюється на Державну прикордонну службу України, Службу безпеки України, Національну гвардію України та інші військові формування, створені відповідно до законів України, Державну спеціальну службу транспорту, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Статтею 1, 2 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Статтею 5 Дисциплінарного статуту передбачено, що стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.
Відповідно до статті 6 Дисциплінарного статуту право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк.
Відповідальність за наказ несе командир, який його віддав.
Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів) визначає Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затверджений наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 (далі - Порядок № 608).
Пунктом 7 розділу І Порядку № 608 встановлено, що службове розслідування за фактами завданої шкоди державному майну, у тому числі військовому майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, проводиться з дотриманням вимог даного Порядку та положень Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».
Частина 3 розділу ІІ Порядку № 608 передбачає, що службове розслідування проводиться для встановлення, зокрема, причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).
Розділом VIII Порядку № 608 визначено особливості проведення службового розслідування за фактами завданої державі матеріальної шкоди.
Так, у разі виявлення факту завдання шкоди державі командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає службове розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.
Під час проведення такого службового розслідування додатково необхідно з'ясувати:
наявність шкоди;
протиправну поведінку особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків;
причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;
ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна);
умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду.
До матеріалів службового розслідування долучається довідка про вартісну оцінку заподіяної шкоди за підписом начальника відповідної служби та фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини.
Таким чином, військовослужбовець може бути притягнутий до матеріальної відповідальності за результатами службового розслідування, проведеного з дотриманням вимог Закону № 160-ІХ та Порядку № 608.
Загальний порядок проведення службового розслідування визначено розділом ІІІ Порядку № 608.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 608 службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).
Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць.
Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців (пункт 13 Розділу III Порядку № 608).
Згідно з частиною шостою статті 8 Закону № 160-ІХ за результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб'єктами оціночної діяльності.
Відповідно до пункту 1 розділу V Порядку № 608 за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.
Пунктом 3 розділу ІV Порядку № 608 передбачено, що військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право: знати підстави проведення службового розслідування; бути ознайомленим про свої права та обов'язки під час проведення службового розслідування; відмовитися давати будь-які пояснення щодо себе, членів своєї сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом; давати усні, письмові або за допомогою технічних засобів пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; з дозволу командира (начальника) отримувати копії документів, які стосуються службового розслідування, та долучати їх до власних пояснень; порушувати клопотання про витребування та долучення нових документів, видань, інших матеріальних носіїв інформації; висловлювати письмові зауваження та пропозиції щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності посадових (службових) осіб, які його проводять; ознайомлюватися з актом службового розслідування (у частині, що його стосується) після розгляду командиром (начальником); оскаржувати рішення, прийняте за результатами службового розслідування, у строки та у порядку, визначені законодавством України.
Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування (пункт 5 розділу V Порядку № 608).
Пунктом 6 розділу V Порядку № 608 встановлено, що після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додається всі матеріали службового розслідування.
Згідно з пунктом 3 розділу VIII Порядку № 608 до матеріалів службового розслідування долучається довідка про вартісну оцінку заподіяної шкоди за підписом начальника відповідної служби та фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивача було притягнуто до матеріальної відповідальності у зв'язку із тим, що останній не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо притягнення винних осіб ввіреної йому військової частини до матеріальної відповідальності, підпадають під дію ч.2 ст. 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі». Так, відповідач зазначає, що позивач своїми наказами затвердив акти службових розслідувань, якими заперечувались висновки внутрішнього аудиту, проведеного 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України у період з 07.10.2024 по 20.12.2024, чим не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності.
Так, судом встановлено, що 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України було проведено внутрішню аудиторську перевірку військової частини НОМЕР_1 у період з 07.10.2024 по 20.12.2024, за наслідками якої складено звіт від 20.12.2024 №526/34, яким встановлено ряд порушень, які призвели до втрат та надано рекомендації щодо усунення вказаних порушень та притягнення осіб, з чиєї вини такі порушення настали, до відповідальності. На підставі вказаних рекомендацій позивачем як командиром військової частини НОМЕР_4 були прийняті накази від 02.01.2025 №3агд та №4агд, якими призначено службові розслідування з метою усунення виявлених недоліків. За наслідками проведених службових розслідувань встановлено відсутність порушень, про які зазначалось в аудиторському звіті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.2011 № 1001, затверджено Порядок здійснення внутрішнього аудиту та утворення підрозділів внутрішнього аудиту (далі - Порядок № 1001, дія якого поширюється на міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, інших головних розпорядників коштів державного бюджету (далі - державні органи), їх територіальні органи та бюджетні установи, які належать до сфери їх управління (далі - бюджетні установи).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1001 у державному органі для здійснення внутрішнього аудиту утворюється як самостійний підрозділ - структурний підрозділ внутрішнього аудиту (далі - підрозділ).
Наказом Міністерства оборони України від 15.12.2020 № 475 затверджено Порядок проведення внутрішнього аудиту в системі Міністерства оборони України (далі - Порядок №475).
Відповідно до пункту 4 наказу Міністерства оборони України від 15.12.2020 № 475, рішення про призначення внутрішніх аудитів, в тому числі за рішенням правоохоронних органів, приймаються Міністром оборони України, посадовою особо, яка виконує обов'язки Міністра оборони України або директором Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України, або особою, яка виконує обов'язки директора цього Департаменту.
Відповідно до пунктів 1-2 розділу І Порядку №475, порядок проведення внутрішнього аудиту в системі Міністерства оборони України (далі - Порядок) визначає єдині підходи до провадження діяльності з внутрішнього аудиту Службою внутрішнього аудиту Міністерства оборони України (далі - Служба внутрішнього аудиту). До організаційних структур (далі - Установи), у яких Служба внутрішнього аудиту має повноваження проводити внутрішні аудити належать: структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України (далі - Міноборони), Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України та Генерального штабу Збройних Сил України (далі - Генеральний штаб); органи військового управління, з'єднання, військові частини та військові навчальні заклади; підприємства, установи і організації, а також суб'єкти господарювання, які не є юридичною особою, що належать до сфери управління Міноборони, в тому числі ті, що здійснюють діяльність за кордоном.
Згідно із пунктом 6 розділу І Порядку № 475 внутрішні аудитори виконують службові доручення й безпосередньо підпорядковуються відповідним керівникам Департаменту або територіального підрозділу. Неправомірне втручання правоохоронних органів, органів управління, засобів масової інформації, об'єднань громадян, інших юридичних або фізичних осіб у їх діяльність не допускається.
Відповідно до пункту 7 розділу ХІ Порядку №475, рекомендації за результатами внутрішнього аудиту мають містити конструктивні пропозиції щодо вдосконалення тих аспектів діяльності, стосовно яких проводився внутрішній аудит. Рекомендації мають базуватися на висновках, бути адекватними, конкретними, реальними для впровадження, чітко формулюватись та, по можливості, містити очікуваний результат їх впровадження (оцінку їх можливого впливу на діяльність Установи, органу/органів управління, Міноборони). Якщо вжитими в період виконання аудиторського завдання заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень і недоліків, в офіційному документі наводяться пропозиції щодо: відшкодування втрат і збитків, усунення інших порушень, недоліків і ризиків; притягнення до передбаченої законодавством відповідальності осіб, винних у допущенні виявлених порушень і недоліків або невжитті заходів щодо їх усунення, включаючи ініціювання їх звільнення із займаних посад; вжиття заходів за порушення бюджетного законодавства; звернення до суду з позовними заявами про: стягнення в дохід держави коштів, одержаних чи використаних з порушенням законодавства, прихованих і занижених платежів, заборгованості (та нарахованих у встановленому порядку штрафних санкцій) перед бюджетами і державними фондами тощо; відшкодування (повернення) юридичними особами чи фізичними особами-підприємцями коштів, зайво сплачених їм установами або отриманих ними безпідставно, та коштів, недоотриманих бюджетом чи установам;. визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів (майна), одержаних (витрачених) за такими угодами тощо; пред'явлення цивільних позовів до винних осіб у випадку, коли діями чи бездіяльністю посадових осіб державі заподіяні матеріальні збитки (шкода), а правоохоронний орган відмовив у кримінальному провадженні або закрив його. Для кращого інформування про результати внутрішнього аудиту та терміновість впровадження рекомендацій вони розподіляються за ступенями: критичні - стосуються найважливіших проблем або недоліків об'єкта аудиту, Установи, системи внутрішнього контролю, управління ризиками чи системи управління (за винятком оперативного (бойового) управління Збройними Силами), що може відчутно вплинути на досягнення місії (мети) і цілей, діяльність або репутацію Установи та будуть включені до річного звіту Служби внутрішнього аудиту про результати діяльності з внутрішнього аудиту; важливі - стосуються важливих проблем або недоліків об'єкта аудиту, Установи, системи внутрішнього контролю, управління ризиками чи системи управління (за винятком оперативного (бойового) управління Збройними Силами), що, втім, не матиме відчутного впливу на досягнення місії (мети) і цілей, діяльність або репутацію Установи; бажані - стосуються проблем або недоліків, усунення яких покращить об'єкт аудиту, діяльність Установи, систему внутрішнього контролю, управління ризиками чи систему управління (за винятком оперативного (бойового) управління Збройними Силами), але без цього місію (мету) і цілі Установи і так вдасться досягати, хоча і з нижчою ефективністю. Рекомендації повинні: залишити способи проведення змін на рішення керівника Установи та відповідальних за діяльність осіб, а у разі, коли такі способи визначені законодавством або є очевидними - включати алгоритм (механізм) їх застосування; бути диференційовані за рівнями та виконавцями. Рекомендації (пропозиції) в аудиторських звітах мають стосуватися діяльності Установи, в якій проводився внутрішній аудит, та/або підпорядкованих їй Установ - у разі їх наявності. Рекомендації (пропозиції), що стосуються органів, вищих ніж досліджена Установа, до аудиторського звіту не включаються. Зазначені рекомендації (пропозиції) включаються до доповіді директору Департаменту про результати внутрішнього аудиту, та за його рішенням до доповіді Міністру оборони України чи листа, адресованого відповідному органу управління. Установи (органи управління) забезпечують та несуть відповідальність за повноту вжиття заходів реагування на результати аудиторських завдань відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 9 розділу ХІ Порядку № 475 аудиторський звіт складається у трьох примірниках. Перший примірник залишається у справах Департаменту чи територіального підрозділу, другий - у справах Установи, третій примірник (у разі виявлення відповідних порушень чи їх ознак) із супровідним листом Департаменту або територіального підрозділу передається до правоохоронного органу.
Згідно із пунктом 11 розділу ХІ Порядку № 475 якщо за результатами ознайомлення з офіційним документом керівник Установи та/або відповідальні за діяльність особи не погоджуються з аудиторськими доказами, висновками та/або рекомендаціями (пропозиціями), вони зазначають про це надписом підписано з коментарями, який засвідчують власним підписом із зазначеннями дати, та протягом 10 робочих днів надають до Департаменту чи територіального підрозділу, внутрішні аудитори якого проводили аудит, обґрунтовані коментарі за своїм підписом (форма коментарів наведена у додатку 2 до Порядку).
Відповідно до пункту 12 розділу ХІ Порядку № 475 за дорученням директора Департаменту або начальника територіального підрозділу внутрішні аудитори розглядають коментарі та готують письмові висновки на них в установлений таким керівником термін, але не пізніше 10 робочих днів з дня їх отримання. Висновок підписується особою, яка його готувала, та затверджується директором Департаменту або начальником територіального підрозділу (форма висновку наведена у додатку 3 до Порядку).
Відповідно до пункту 4 розділу ХІІ Порядку №475, керівник Установи, якому за результатами внутрішнього аудиту надано рекомендації (пропозиції), забезпечує: виконання пропозицій, що передбачає: своєчасне і повне прийняття рішень щодо відшкодування збитків, усунення виявлених порушень і ризиків; відображення в бухгалтерському обліку і звітності виявлених та усунутих порушень; складання та подання звітності; здійснення моніторингу стану розгляду правоохоронними органами переданих матеріалів; ведення претензійної та позовної роботи; притягнення до відповідальності винних осіб; впровадження рекомендацій, що передбачає здійснення ефективних дій, спрямованих на удосконалення системи управління (за винятком оперативного (бойового) управління Збройними Силами), внутрішнього контролю та управління ризиками для запобігання фактам незаконного, неефективного та нерезультативного використання фінансових, матеріальних та інших ресурсів, запобігання виникненню помилок чи інших недоліків; звітування перед вищим органом управління про стан впровадження рекомендацій (виконання пропозицій); надання до територіального Департаменту інформаційної довідки про стан впровадження рекомендацій і виконання або підрозділу пропозицій (далі - Довідка) в терміни, визначені в аудиторському звіті, та щокварталу до 20 березня, 20 червня, 20 вересня та 20 грудня - до повного впровадження рекомендацій і виконання пропозицій.
Відповідно до пункту 5 розділу ХІІ Порядку №475, керівник вищого за підпорядкованістю органу управління або особа вищого (відносно дослідженої Установи) рівня забезпечує здійснення контролю за впровадженням (виконанням) Установою, діяльність якої досліджувалася, рекомендацій (пропозицій), включаючи контроль за притягненням до відповідальності осіб, якими допущено порушення та/або не забезпечено їх усунення.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVI Порядку №475 (Скарги на дії внутрішніх аудиторів Служби), скарги в установленому законодавством порядку розглядаються: на дії внутрішніх аудиторів територіального підрозділу - керівником територіального підрозділу; на дії керівників територіальних підрозділів, внутрішніх аудиторів Департаменту - директором Департаменту; на дії директора Департаменту - посадовою особою, визначеною Міністром оборони України. Якщо за результатами розгляду скарги встановлено факт невідповідності офіційної документації, складеної за результатами здійснення внутрішнього аудиту, дійсному стану справ та/або недотримання Стандартів, що вплинуло на об'єктивність аудиторських висновків, директором Департаменту або начальником територіального підрозділу може призначатися додатковий чи повторний внутрішній аудит.
Аналізуючи матеріали справи суд приходить до висновку, що, як накази командира військової частини НОМЕР_4 , якими було затверджено результати первинних та додаткових службових розслідувань, так і доводи позивача, викладені у позовній заяві, обґрунтовані незгодою із висновками проведеної 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України внутрішньої аудиторської перевірки у період з 07.10.2024 по 20.12.2024 та наданими рекомендаціями. Проте, як уже зазначено судом, керівники установ в структурі Міністерства оборони України зобов'язані забезпечувати повноту вжиття заходів реагування на результати аудиторських завдань відповідно до законодавства, чого з огляду на вищезазначене зроблено не було, оскільки позивач за наслідками проведених перевірок не вжив усіх необхідних заходів щодо усунення виявлених порушень, а у разі незгоди із вказаними висновками позивач як командир військової частини мав право оскаржити такий аудиторський висновок до вищої посадової особи або до суду в порядку, встановленому законом. Проте позивачем не надано доказів оскарження вказаного звіту в адміністративному або судовому порядку, а отже, такий є чинним та обов'язковим до застосування усіма установами в системі Міністерства оборони України та їх посадовими особами, яких він стосується. Суд також відхиляє доводи позивача про те, що вказаний аудиторський звіт до його відома не доводився, оскільки як вбачається із наказів командира військової частини НОМЕР_4 про проведення первинних та додаткових службових розслідувань, такі були прийняті саме на підставі вказаного звіту про проведення аудиторської перевірки за період з 07.10.2024 по 20.12.2024 із зазначенням про необхідність встановлення причин порушень, вказаних у ньому, а отже позивач повинен був знати про наявність аудиторського звіту та про зміст встановлених порушень. Крім того, суд у вказаній адміністративній справі не надає оцінку відповідному аудиторському звіту, оскільки такий не є предметом оскарження в даному адміністративному спорі.
При цьому, як вже зазначено судом, відповідно до пункту 5 розділу ХІІ Порядку №475, керівник вищого за підпорядкованістю органу управління або особа вищого (відносно дослідженої Установи) рівня забезпечує здійснення контролю за впровадженням (виконанням) Установою, діяльність якої досліджувалася, рекомендацій (пропозицій), включаючи контроль за притягненням до відповідальності осіб, якими допущено порушення та/або не забезпечено їх усунення. Тобто, до повноважень командира військової частини НОМЕР_1 , у підпорядкуванні якої перебуває військова частина НОМЕР_4 належала перевірка вжиття останньою належних заходів щодо виконання рекомендацій, виданих Департаментом внутрішнього аудиту Міністерства оборони України. З матеріалів справи вбачається, що командир військової частини НОМЕР_1 вжив заходи щодо контролю за виконанням військовою частиною НОМЕР_4 рекомендацій, виданих 5 територіальним управлінням внутрішнього аудиту за наслідками проведеної внутрішньої аудиторської перевірки у період з 07.10.2024 по 20.12.2024 шляхом скасування наказів командира військової частини НОМЕР_4 про проведені службові розслідування та проведенням власного розслідування, яким встановлено відсутність належного реагування на висновок аудиторської перевірки, за наслідками яких було прийнято спірні накази. Таким чином, відповідач при прийнятті оспорюваних наказів діяв у межах повноважень, наданих Законом № 160-IX та Порядком №475 щодо притягнення до матеріальної відповідальності за заподіяну шкоду державі.
У контексті оцінки доводів позову суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
При цьому, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративні суди у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що процедура прийняття оспорюваних наказів про притягнення позивача до матеріальної відповідальності відбулася у відповідності до вимог чинного законодавства та відомчих нормативних актів Міністерства оборони України та Збройних Сил України, таким чином спірні накази командира військової частини НОМЕР_1 від 20.05.2025 №333 та від 20.05.2025 №334 в частині, що стосується притягнення до матеріальної відповідальності колишнього командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_1 є такими, що прийняті у межах повноважень, у спосіб та у порядку, що визначенні чинним законодавством, а тому підстави для їх скасування відсутні.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 1 статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в позові судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 293, 295-297, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування наказів - відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п. 15.5 п.15 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Чаплик І.Д.