Рішення від 21.10.2025 по справі 340/5641/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5641/25

Кіровоградського окружний адміністративний суд в особі судді Дегтярьової С.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 і оголошення його в розшук;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку про що направити відповідне повідомлення до ВП №1 (м. Світловодськ) Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області про відсутність підстав для розшуку.

Позивач вказав, що він, 30.06.2025 року під час оновлення облікових даних у мобільному застосунку «Резерв +», дізнався, що ним нібито вчинено порушення правил військового обліку, що відображено в його електронному військово-обліковому документі. Крім того, йому стало відомо про оголошення його в розшук за нібито вчинення такого порушення.

З метою з'ясування обставин, адвокатом позивача направлено адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до відділення поліції №1 (м. Світловодськ) Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області.

У відповідь на запит адвоката від 05.08.2025 відділення поліції №1 надало лист, в якому вказано, що інформація в ЄРДР щодо ОСОБА_1 про вчинення кримінального правопорушення відсутня. 26.11.2024 до чергової частини відділення поліції №1 (м. Світловодськ) надійшли матеріали від начальника першого відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що ОСОБА_1 необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ) як особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП. Вказане повідомлення зареєстроване в ІП «Єдиний облік» за № 10596 від 26.11.2024 року.

У відповідь на запити адвоката відповідач вказав, що ОСОБА_1 порушено правила військового обліку через неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ) для уточнення облікових даних. 26.11.2024 р. направлене звернення до органів Національної поліції про доставлення ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, вимог ухвали про відкриття провадження у справі не виконав.

Дослідивши докази і письмові пояснення, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ).

ОСОБА_1 уточнив свої дані у військово-обліковому документі 20.12.2024.

Під час оновлення даних 30.06.2025 позивач побачив через застосунок Резерв+ запис в реєстрі "ТЦК та СП 26.11.2024 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу" (а.с.13).

В зв'язку з даними обставинами в інтересах позивача адвокат направив до ІНФОРМАЦІЯ_3 адвокатський запит, в якому, зокрема, просив письмово повідомити:

- чи перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 (Світловодськ);

- чи оголошено в розшук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , органами ТЦК, якщо оголошено, то зазначити на підставі якого нормативного акта, наказу чи рішення, ким та коли саме було оголошено розшук та надати належним чином засвідчені копії;

- з яких правових підстав здійснюється відповідний розшук;

- чи передавались матеріали до правоохоронних органів, чи внесено відповідні відомості до ЄРДР щодо розшуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , чи порушено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правила військового обліку, якщо так, то зазначити які саме;

- чи викликався ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Світловодськ), якщо так, то зазначити у який спосіб, коли та ким, а також надати належним чином засвідчені копії документів з доказами їх направлення;

- чи складався щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з порушенням правил військового обліку, якщо так, то надати належним чином засвідчену копію відповідного документа (а.с.5).

ІНФОРМАЦІЯ_2 надав адвокату відповідь про те, що згідно повістки від 04.11.2024 №976451 ОСОБА_1 повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Світловодськ) о 9-00 год. для уточнення даних. Повістка від 04.11.2024 №976451 направлена засобами поштового зв'язку "Укрпошта", однак, у визначену дату ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ОСОБА_2 ) не прибув без поважних причин та не надав підтверджуючих документів своєї неявки, після чого поданий у розшук до органів Національної поліції України як такий, що вчинив адміністративне правопорушення в особливий період під час воєнного стану, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП (а.с.7-8).

До відповіді на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_2 додав копію повістки від 04.11.2024 №976451, опис вкладення у цінний лист та рекомендоване повідомлення (а.с.8-9).

Додатково 11.08.2025 вих.№1/2752 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що після ухилення від явки, ОСОБА_1 був поданий в розшук до органів Національної поліції електронним зверненням за допомогою АІТС "Оберіг". Додатково вказано, що станом на 11.08.2025 ОСОБА_1 розшуканий, затриманий та доставлений для складання протоколу про адміністративне правопорушення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.10).

Позивач категорично заперечив факт його затримання та доставлення для складання протоколу про адміністративне правопорушення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач посилається на протиправність внесення відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення позивачем правил військового обліку та оголошення в розшук, та просить виключити дані про порушення правил військового обліку з реєстру та направити відповідне повідомлення до відділення поліції №1 Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно із частинами першою та третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів є додатком 2 до Порядку № 1487 (далі - Правила).

Пунктом 2 Порядку №1487 установлено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Відповідно до статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Вичерпний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, що вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачений статтею 7 Закону №1951-VIII. До них належать:

1) прізвище, відомості про зміну прізвища;

2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені;

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) місце народження;

6) стать;

7) місце проживання та місце перебування;

7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти;

8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства);

10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою;

11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);

12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);

13) реєстраційний номер облікової картки платника податків;

14) відцифрований образ обличчя особи;

15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;

15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок);

16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність);

16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;

16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю;

17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності;

17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду);

19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили;

20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості);

20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);

21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

22) відомості про статус ветерана війни;

23) відомості про володіння іноземними мовами;

24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї;

25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки;

26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія);

29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація);

30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа);

32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин;

33) відомості про внутрішньо переміщену особу;

34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно частини другої статті 9 Закону №1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

З 18.05.2024 року в Законі №2232 набрала чинності норма, за якою форма, порядок оформлення, створення та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (мова йде саме про єдиний військово-обліковий документ) визначається Кабміном. А для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, СБУ, розвідувальним органам України, Управлінням державної охорони України і Держслужбо спецзв'язку та захисту інформації України.

Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі - Постанові №559).

Згідно пунктів 1 та 2 Постанови №559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

- в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Відповідно до пунктів 5 та 6 Постанови №559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

- електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;

- державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;

- порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

У відповідності до частини першої статті 14-1 Закону №1951-VIII електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Згідно пункту 7 Постанови №559 військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

Постановою КМ № 721 від 18.06.2024, яка застосовується з 18.06.2024, пункт 7 Постанови №559 доповнено абзацом слідуючого змісту:

"Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів".

Відповідно до частини другої статті 14-1 Закону №1951-VIII порядок електронної ідентифікації в електронному кабінеті, перелік відомостей, що відображаються в ньому, а також перелік послуг, які надаються призовнику, військовозобов'язаному, резервісту через електронний кабінет, визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або Положенням про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 Положення про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 2024 р. № 879 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2025 р. № 1010) (далі - Положення №879), суб'єктом отримання послуг - є фізична особа, фізична особа-підприємець, юридична особа, інша особа, яка звертається за отриманням електронної публічної послуги у сфері національної безпеки і оборони.

У відповідності до пункту 45 Положення №879 електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста функціонує у формі персоніфікованої веб-сторінки та/або мобільного додатка “Резерв+» (далі - додаток “Резерв+») та призначений для надання та отримання інформації про персональні та службові дані суб'єкта отримання послуг, уточнення облікових даних, подання заяви (звернення, запиту) та інших документів на реєстрацію в системі електронної черги, а також отримання інших електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони.

Згідно пункту 46 Положення №879 додаток “Резерв+» забезпечує зручний доступ до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та користування його функціональними можливостями з метою отримання електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони. Для користування додатком “Резерв+» суб'єкту отримання послуг необхідно встановити додаток на електронний пристрій, критерії якого підтримують його використання, підключення до Інтернету, та пройти авторизацію відповідно до цього Положення.

Відповідно до пункту 49 Положення №879 електронна ідентифікація суб'єкта отримання послуг електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу з дотриманням вимог законодавства у сфері електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

За пунктом 50 Положення №879 електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста може мати такі додаткові функціональні можливості:

1) формування та відображення (за наявності) витягу з відомостей, що є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;

2) пошук вакансій у силах оборони;

3) інші функціональні можливості, необхідні для виконання завдань електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Згідно пункту 52 Положення №879 надання електронної публічної послуги у сфері національної безпеки і оборони “уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів» має такі особливості:

1) для уточнення облікових (персональних та службових) даних суб'єкт отримання послуг вносить засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста відповідні дані, а саме:

- місце проживання та місце перебування;

- номер телефону;

- адресу електронної пошти (за наявності);

2) уточнені дані разом з відомостями про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) передаються до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

3) уточнення облікових даних припиняється засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста у разі, коли надані дані не пройшли арифметичного та/або формато-логічного контролю;

4) суб'єкт отримання послуг засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста за результатами уточнення облікових даних отримує відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та/або військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;

5) відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) за результатами уточнення даних, є:

- прізвище;

- власне ім'я (усі власні імена);

- по батькові (за наявності);

- дата народження;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

- відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

- військове звання;

- військово-облікові спеціальності;

- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

- відомості про виконання військового обов'язку;

- відомості про військовий облік;

- відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);

- дата та час формування;

- відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (за наявності);

- відомості про надсилання повістки.

Перелік електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, передбачає додаток до Положення №879. Так, однією із таких послуг є уточнення окрема допризовниками, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами своїх облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Судом встановлено, що позивачеві 04.11.2024 направлялась на адресу місця реєстрації повістка з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ) для уточнення даних.

Документальних доказів того, що позивач таку повістку отримав та був обізнаний про такий виклик матеріали справи не містять.

Судом встановлено, що позивач встановив додаток “Резерв+» на електронний пристрій, критерії якого підтримують його використання, пройшов авторизацію відповідно до Положення №879 та 20.12.2014 оновив свої облікові дані.

Натомість відповідач в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів вніс запис про звернення до Нацполіції з метою доставлення позивача для складання протоколу.

Суд звертає увагу відповідача на те, що статтею 7 Закону №1951-VIII передбачений вичерпний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, що вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Більш того, відповідно до підпункту 5 пункту 52 Положення №879 однією із особливостей надання електронної публічної послуги у сфері національної безпеки і оборони “уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів» є відомості, що отримуються військовозобов'язаними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) за результатами уточнення даних, зокрема, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Тобто позивач, через свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, має можливість отримати відомості про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення), за наявності таких відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Однак, з огляду на спірну ситуацію, що розглядається судом, з приводу порушення позивачем правил військового обліку, можливість внесення такого запису органами ведення реєстру передбачена пунктом 20-1 частини першої статтею 7 Закону №1951-VIII - відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення), що узгоджується з можливістю військовозобов'язаного отримати через електронну публічну послугу у сфері національної безпеки і оборони “уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів» такі відомості, за результатами уточнення даних, що передбачено підпунктом 5 пункту 52 Положення №879.

Тобто у випадку порушення військовозобов'язаним правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вноситься повідомлення про факт порушення та притягнення його до відповідальності, дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення, а не запис, що має місце у даному випадку, з приводу розшуку.

Матеріали справи не містять доказів того, що позивач притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Суд вважає, що відповідач, внісши до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про розшук позивача з метою уточнення даних без наявності факту притягнення його до адміністративної відповідальності та за наявності відомостей про вчасне уточнення даних ОСОБА_1 , діяв всупереч змісту частини другої статті 2 КАС України та статті 7 Закону №1951-VIII, яка визначає вичерпний перелік персональних даних що вносяться до такого реєстру, тобто діяв поза межами, які чітко встановлені законом, на власний розсуд.

З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про розшук позивача та зобов'язання виключити такі дані з реєстру є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог з приводу визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 з направлення звернення до органів поліції про розшук позивача та зобов'язання його повідомити органи поліції про відсутність підстав для розшуку, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 56 Порядку № 1487 Національна поліція України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.

Згідно з пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи встановлення протиправності внесення відповідачем інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про розшук ОСОБА_1 , як наслідок, протиправними є інформування відповідачем органів Національної поліції про його розшук.

Оскільки за приписами частини восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, належним способом захисту у контексті спірних правовідносин є зобов'язання відповідача повідомити органи Національної поліції, які отримали вищевказане електронне звернення відносно ОСОБА_1 , про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставляння його до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. (а.с.28), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про розшук ОСОБА_1 та доставлення його для складання протоколу.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та доставлення його для складання протоколу.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до відділення поліції №1 (м.Світловодськ) Олександрійського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) повідомити відділення поліції №1 (м.Світловодськ) Олександрійського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Повне судове рішення складене 21 жовтня 2025 року.

Сторони:

позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА