Рішення від 24.10.2025 по справі 320/32367/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/32367/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Підприємства об'єднання громадян «КОНКОРДІЯ»

до Головне управління ДПС у Київській області, як відокремлений підрозділ ДПС України,

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

I. Зміст позовних вимог.

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Підприємство об'єднання громадян "КОНКОРДІЯ" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 року № 109930705 форми «В1» , яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування на суму 46 077 080, 00 грн та застосовано штрафну санкцію в розмірі 11 519 270, 00 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 року № 109940705 форми «В4», яким встановлено суму завищення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сум 110 684 858, 00 грн.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що сума податкового кредиту була сформована за рахунок ПДВ, сплаченого при митному оформленні імпортованого товару, сплата якого відображається в електронній базі СЕА ПДВ та у доступних відповідачу базах даних Державної митної служби України.

Отже, актом перевірки підтверджено право на формування ПОГ «КОНКОРДІЯ» податкового кредиту, відображеного у податковій декларації з ПДВ та наявність якого є підставою для формування від'ємного значення об'єкта оподаткування ПДВ.

Позивач просив врахувати, що позивачем надано всі первинні документи, які підтверджують здійснення господарських операцій.

Позивач зазначив, що Позивачем здійснювався імпорт товарів, тобто в межах спірних правовідносин підлягав застосуванню митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Таким чином, у разі відсутності сплати митних платежів, товари не були б ввезені на митну територію України, проте Відповідачем не заперечується факт їх ввезення на митну територію України, не заперечується факт наявності ВМД, не заперечується факт сплати митних платежів за ВМД, які стали підставою для формування від'ємного значення.

Відповідач не погодився з доводами позивача та зазначив, що реальність вчинення господарських операцій ПОГ «КОНКОРДІЯ» неможливо підтвердити у зв'язку з прийнятими рішеннями про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, якими встановлено наявність ризикових операцій та надано статус «відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» з наступної причини: наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій, а також здійснив посилання на наявність кримінальних проваджень.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 02.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання на 04 липня 2025 року о 14.00 год.

Ухвалою суду від 02.07.2025 виправлено описку в резолютивній частині рішення суду від 02.07.25 у справі №320/32367/25, вказавши правильну дату "серпня", замість невірно вказаної "липня" у абзаці "Призначити підготовче засідання на 04 серпня 2025 року о 14.00 год".

14.07.2025 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву у якому він заперечує проти задоволення позовних вимог.

25.07.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення разом з висновком судового експерта.

04.08.2025 від представника відповідача до суду надійшли заперечення на висновок експерта.

04.08.2025 розглянуто у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу №320/32367/25 у складі головуючого судді Леонтовича А.М. за участю представника відповідача Гордієнка Є.В. Суд на місці ухвалив визнати неявку позивача без поважних причин та відкласти розгляд справи на 09.09.2025 о 15:00.

19.08.2025 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про витребування від Головного слідчого управління Національної поліції України матеріали кримінального провадження №42021100000000207.

09.09.2025 з'явились сторони представника відповідача Познякової О.В. та представника позивача Чорного М.В., суд на місці ухвалив задовольнити клопотання про долучення експертної оцінки та додаткові пояснення; відмовити у задоволенні клопотання про витребування доказів, оскільки є необгрунтованим; закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 30.09.2025 на 15:30.

30.09.2025 з'явились сторони представник відповідача Гордієнко Є.В. та представник позивача Чорного М.В., вислухавши та дослідивши доводи сторін, їх думку, суд на місці ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Головним управлінням ДПС у Київській області на підставі направлення від 13.01.2025 № 357/10-36-07-05 виданого Головним управлінням ДПС у Київській області та наказу Головного управління ДПС у Київській області від 06.02.2025 № 586-п «Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВА ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) на підставі п.п. 191.1.1 п. 191.1 ст. 191, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п.п. 69.22 п. 69, підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі Кодекс), проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПІДПРИЄМСТВА ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) (далі ПОГ «КОНКОРДІЯ») щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2024 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.12.2024 року № 9386991908 (далі -Декларація) від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування.

За результатами перевірки складено Акт перевірки від 29.01.2025 року № 4761/10-36-07-05/41813948 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВО ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету», яким встановлено порушення платником податків вимог п. 44.1, п. 44.3, ст. 44, п. 85.2 ст. 85, п.198.3, п.198.6 ст. 198, п. 200.1 п. 200.2 п. 200.4 п 200.7 п. 200.8 п. 200.9 ст. 200 Податкового Кодексу України в результаті чого:

завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість (рядок 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за листопад 2024 року у розмірі 46 077 080,00 грн.

завищено суму від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р.21 Декларації) за листопад 2024 року у розмірі 110684858 грн.

Висновки Акта перевірки стали підставою для винесення податкових повідомлень-рішень:

від 18.03.2025 року № 109930705 форми «В1» , яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування на суму 46 077 080, 00 грн та застосовано штрафну санкцію в розмірі 11 519 270, 00 грн.

від 18.03.2025 року № 109940705 форми «В4», яким встановлено суму завищення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сум 110 684 858, 00 грн.

Не погодившись із винесенням податкових повідомлень - рішень Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області, позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

V. Норми права, які застосував суд.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями) (далі також - ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з підпунктом 78.1.8 пункту 78.1. статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Відповідно до пункту 78.4. статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно із пунктами 42.1, 42.2 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

За змістом пункту 78.5 статті 78 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Так, відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

За правилами підпункту «в» пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку із ввезення товарів на митну територію України.

Згідно із пунктом 187.8 пункту 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Відповідно до підпункту «ґ» пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з, зокрема, ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

За правилами абзаців першого, другого пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Пункт 200.1 статті 200 ПК України передбачає, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.4 статті 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

В свою чергу, пункт 201.12 статті 200 ПК України передбачає, що у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

У постанові від 03.10.2023 у справі №640/16289/22 Верховний Суд дійшов висновку, що з моменту подання платником податків митної декларації для митного оформлення ввезених на митну територію України товарів у останнього виникають відповідні податкові зобов'язання зі сплати податку на додану вартість. Після сплати цього податку до бюджету платник податків набуває право на віднесення таких сум до податкового кредиту відповідного періоду. Таке розуміння норм Податкового кодексу України відповідає характеру і змісту правового регулювання податку на додану вартість та суті його адміністрування, оскільки право на податковий кредит перебуває у прямій залежності саме від факту сплати відповідної суми податку на додану вартість до бюджету. При цьому митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, є належним документом, що посвідчує право на віднесення сплачених сум податку на додану вартість до податкового кредиту за відповідний період, оскільки вона підтверджує фактичну сплату суми податку до відповідного бюджету.

У постанові від 23.05.2024 у справі №380/5557/22 Верховний Суд погодився із таким висновком, не вбачав підстав відступу від нього та зазначив, що пункт 198.6 статті 198, пункт 201.12 статті 201 ПК України у своєму взаємозв'язку імперативно вказують на те, що задекларовані платником податків показники податкового кредиту, сформованого за наслідками ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України, мають бути підтверджені саме шляхом надання до перевірки відповідних митних декларацій, на підставі яких були здійснені такі операції.

VІ. Оцінка суду.

Проаналізувавши Акт перевірки, суд зазначає, що наступні висновки Акта перевірки стали підставою для винесення податкових повідомлень-рішень:

1. Реальність вчинення господарських операцій ПОГ «КОНКОРДІЯ» неможливо підтвердити у зв'язку з прийнятими рішеннями про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, якими встановлено наявність ризикових операцій та надано статус «відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» з наступної причини: наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій.

2. Так, в рамках досудового розслідування у кримінальному проваджені внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002101 від 03.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111, ч. 3 ст.212 КК України, встановлено, що ПОГ «КОНКОРДІЯ» протягом 2019-2021 років сформувало значний обсяг податкового кредиту за рахунок укладання формальних договорів купівлі-продажу фактично раніше реалізованих товарів з підприємствами імпортної або транзитної груп. Нібито використовуючи власні виробничі потужності здійснено виготовлення продукції (одяг, взуття та сумки, що були у використанні) та реалізовано в адресу не встановлених платників податків, які не є платниками ПДВ. При цьому за наявними даними, фактичної поставки сировини, виробництва нових товарів та їх реалізація не відбувається.

Судом встановлено, що ПОГ «КОНКОРДІЯ» є належним чином зареєстрованою юридичною особою. Основний вид діяльності: 14.19 Виробництво іншого одягу й аксесуарів.

Для здійснення господарської діяльності у Позивача були наявні працівники та основні засоби.

Наявність працівників підтверджується:штатним розписом: за березень 2021, квітень 2021, травень 2021, червень 2021, липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024, лютий 2024, березень 2024, квітень 2024, травень 2024, листопад 2024.Розрахунковою відомістю із заробітної плати за березень 2021, квітень 2021, травень 2021, червень 2021, липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024, лютий 2024, березень 2024, квітень 2024, травень 2024, листопад 2024.

Табелем обліку використано робочого часу працівників за березень 2021, квітень 2021, травень 2021, червень 2021, липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024, лютий 2024, березень 2024, квітень 2024, травень 2024, листопад 2024.

Списком працюючих осіб з інвалідністю за березень 2021, квітень 2021, травень 2021, червень 2021, липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024, лютий 2024, березень 2024, квітень 2024, травень 2024, листопад 2024.

Оренда приміщень підтверджується наступними первинними документами: Акт про надання послуг від 30.09.2021 № 356, Акт про надання послуг від 30.09.2021 №48, Актом надання послуг № 22 від 30.04.2021, Акт здачі приймання-робіт (надання послуг) № 5446 від 30.09.2021, Акт надання послуг від 30.09.2021 № 10, Акт надання послуг від 30.09.2022 № 29, Акт надання послуг від 30.09.2022 № 7, Акт надання послуг від 30.09.2022 №1541, Акт надання послуг від 30.09.2022 № 1575 (компенсація комунальних послуг), Акт надання послуг від 30.09.2022 № 1541, Акт надання послуг від 31.10.2022 № 40, Акт надання послуг від 31.10.2022 № 7, Акт надання послуг від 31.10.2022 № 1847, Акт надання послуг від 31.10.2022 № 1881 (компенсація комунальних послуг), Акт надання послуг від 30.11.2022 №1894, Акт надання послуг від 30.11.2022 № 2056 (компенсація комунальних послуг), Акт надання послуг від 30.11.2022 № 44, Акт надання послуг від 31.12.2022 № 48, Акт надання послуг від 31.12.2022 № 2197 (компенсація комунальних послуг), Акт надання послуг від 31.12.2022 № 16, Акт надання послуг від 31.01.2023 №.3, Акт надання послуг від 28.02.2023 № 7, Акт надання послуг від 28.02.2023 № 7, Акт надання послуг від 31.03.2023 № 45, Акт надання послуг від 31.03.2023 № 11, Акт надання послуг від 30.04.2023 № 69, Акт надання послуг від 30.04.2023 № 129 (відшкодування екплуатаційних та комунальних витрат), Акт надання послуг від 30.04.2023 № 18, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 25, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 95, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 179 (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат); Договір суборенди № ЗК-02/01-24/04 від 02 січня 2024 року, Акт прийому-передачі від 02.01.2024 року; Договір суборенди нежитлового приміщення № 10470191 від 17.07.2023, Акт прийому - передачі нежитлового приміщення від 17.07.2023 року, Договір суборенди приміщення №050521-1 від 05.05.2021, Акт приймання - передачі від 05.05.2021, Акт приймання - передачі від 05.05.2021, Додаток № 3 до Договору; Договір №21/03/03-1 від 01.03.2021, Додаток № 1 «Про суборендну плату» від 01.03.2021; Договір оренди нежитлового приміщення №07/03/109 від 15.02.2021 року; Акт надання послуг № 17 від 31.03.2021, Акт наданих послуг № 5 від 31.05.2021, Акт наданих послуг № 28 від 31.05.2021, Акт наданих послуг № 6 від 30.06.2021, Акт наданих послуг № 33 від 30.06.2021, Акт здачі приймання-робіт № 2901 від 18.06.2021, Акт здачі приймання-робіт № 3643 від 18.06.2021, Акт наданих послуг № 38 від 31.07.2021, Акт наданих послуг №7 від 31.07.2021, Акт наданих послуг № 8 від 31.08.2021, Акт наданих послуг № 47 від 31.08.2021,

Суборенда майна підтверджується Акт надання послуг від 30.11.2022 № 11, Акт надання послуг від 31.01.2023 № 1, Акт надання послуг від 28.02.2023 № 2, Акт надання послуг від 31.03.2023 № 3, Акт надання послуг від 30.04.2023 № 4, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 5, Акт приймання - передачі від 05.05.2021, Додаток № 3 до Договору;

Також у матеріалах справи наявні рахунки на оплату: № 339 від 27.09.2021, № 55 від 01.09.2021, № 29 від 06.09.2022, № 40 від 03.10.2022, № 44 від 01.11.2022, № 48 від 02.12.2022, № 3 від 04.01.2023, № 7 від 02.02.2023, № 7 від 02.02.2023, № 11 від 03.03.2023, № 18 від 03.04.2023, № 25 від 01.05.2023, № 20 від 03.03.2021, № 27 від 02.04.2021, № 35 від 03.05.2021 , № 40 від 02.06.2021, № 45 від 02.07.2021, № 50 від 02.08.2021,

Інвалідність працівників підтверджується: Витягами із Актів огляду МСЕК, які надавалися під час перевірки, жодних зауважень до яких у ГУ ДПС не було, Акт перевірки не містить.

В процесі господарської діяльності ПОГ «КОНКОРДІЯ» здійснював імпорт одягу, який був у користуванні (секонд хенд), його обробку та подальшу реалізацію (в тому числі на умовах експорту), а саме:

-одяг і додаткові речі до одягу та їх частини, вживані, ступінь зносу до 28%, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках;

-взуття вживане, ступінь зносу до 28%, призначене для подальшого використання, невідсортоване, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії (зимове, весняно-осіннє, літнє), продезінфіковане, у мішках;

-вироби з текстильних матеріалів (дорожні пледи, постільна білизна, скатертини), вживані, ступінь зносу до 28%, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках;

-сумки дамські, вживані, ступінь зносу до 28%, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках.

Основним чинником виникнення від'ємного значення з ПДВ є застосування норми п.8 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідно до якого «на період до 1 січня 2025 року за нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.

ПОГ «КОНКОРДІЯ» відповідно до Розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 05.04.2021 року № 189 отримувало дозвіл на право користування пільгами з оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю, і відповідності до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 14-2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2007 року №1010 (із змінами), протоколу від 03 вересня 2021 року №3 засідання комісії з питань доцільності надання дозволів на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю та фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі, цільової позики заявникам-роботодавцям, заснованим громадськими організаціями осіб з інвалідністю Київської обласної державної адміністрації.

Дозвіл отримано на застосування пільги відповідно до пункту 142.1 статті 142 «Податок на прибуток підприємств» та абзацу першого п. 8 підрозділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, строк користування податковими пільгами: дата початку 01.04.2021 (дана обставина Відповідачем не заперечується).

Для здійснення господарської діяльності, Позивачем було укладено контракти № KR-KK-01 від 01.08.2022 між ПОГ «КОНКОРДІЯ» та KEROPANKASP.ZO.O, №02/2023/ІС від 20.02.2023 між ПОГ «КОНКОРДІЯ» та «IFSINTERNATIONALGIDAPETROLURUNLERITURISMINSAATVETICARETLIMITEDSIRKETI», № SKC-KK-05 від 10.05.2023 між ПОГ «КОНКОРДІЯ» та SKCOMMODITESS.R.O, № EG-KK-02 від 10.08.2022 між ПОГ «КОНКОРДІЯ» та EBIMEXGRUPASP.ZO.O, № COM - KK-04 від 14.04.2023 між ПОГ «КОНКОРДІЯ» та COMFORTSP.ZO.O, № DE-KK-03 від 26.08.2022 між ПОГ «КОНКОРДІЯ» та DERIVADAVARIAVEL-UNIPESSOALLDA. За даними контрактами Продавець (нерезиденти) зобов'язуються передати Покупцю (ПОГ «КОНКОРДІЯ») одяг, взуття, що були у користуванні. Товар, що підлягає продажу, поставляється Покупцю на митну територію України. Продавець зобов'язаний нести всі ризики пошкодження чи втрати товару до моменту його передачі у розпорядження Покупця.

Позивачем також укладено договори комісії, а саме: ПОГ «КОНКОРДІЯ» та ТОВ «МАНАВГАТ» укладено Договір комісії №МN-KN-1 від 01.12.2021 року, ПОГ «КОНКОРДІЯ та ТОВ «СМІЧОВ» укладено Договір комісії № SMI-KN-2 від 01.11.2022; ПОГ «КОНКОРДІЯ та ТОВ «Рітаріс» укладено Договір комісії № 6-РІТ-KN від 01.05.2023 року; ПОГ «КОНКОРДІЯ та ПОГ «Текстиль-трейд» укладено Договір комісії № 3 від 02.03.2021; ПОГ «КОНКОРДІЯ та ТОВ «ІФАГОР» укладено Договір комісії № IFKN/11 від 04.11.2021 року за умовами яких комісіонер зобов'язується за дорученням комітента здійснювати від свого імені та за рахунок комітента за обумовлено договором винагороду такі дії:

- придбання у нерезидентів України вживаних одягу, взуття, речей. Асортимент, кількість, ціна та інші характеристики зазначеного товару визначаються у Додатках до цього договору, які є його невід'ємною частиною;

- укладає імпортні зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу товару з нерезидентами України;

- збереження та транспортування товару відповідно до базису поставки за контрактом;

- укладає необхідні договори митного оформлення товару при отриманні та за необхідності може виконувати всі необхідні митні платежі.

Відповідно до пункту 1.2 договору товар, що пройшов митне оформлення передається комісіонером комітенту, та є власністю комітента.

Товар, що є предметом цього договору, передається комісіонером комітенту за актом приймання-передачі у місці зберігання відповідними паріями товару та/або частинами партії товару згідно Додатку, який складається на кошту партію товару окремо, за адресою, зазначеною у відповідному додатку (пункт 1.3 договору).

Згідно з пунктом 1.4 договору сторони погодили, що вантажоодержувачем товару буде безпосередньо сам комісіонер.

Пунктом 3.1 договору визначено, що імпортна ціна товару вказується в Додатках до цього договору , які є невід'ємною частиною.

Комітент перераховує грошові кошти для оплати продавцям нерезидентам України за поставлений товар на поточний рахунок комісіонера, зазначений в п.8 цього договору, в національній валюті Україні - гривні. Купівлю валюти для розрахунків із нерезидентами продавцям за поставлений товар комісіонер здійснює самостійно та приймає на себе всі ризики щодо коливання курсі іноземної валюти (пункт 3.2 договору).

Відповідно до пункту 3.4 договору ціною цього договору є вартість наданих комісіонером послуг відповідно до Звітів комісіонера та актів прийому-передачі наданих послуг.

Вимоги щодо Товару, який поставлявся Комісіонером за Договором комісії, а також строки, терміни і умови поставки, розмір комісійної винагороди визначалися сторонами щодо кожної окремої поставки у відповідному додатку до Договору комісії.

Господарські операції з комісіонерами підтверджуються: Актами прийому передачі товару з Комісії, Додатками до договорів комісії, звітами комісіонера, Акти надання послуг. Жодних зауважень до наданих документів Акт перевірки не містить.

Суд зауважує, що Позивачем здійснено операції з імпорту на митну територію України товару (одягу, взуття, що було у користуванні), які стали підставою для формування від'ємного значення, що підтверджується вантажно-митними деклараціями (далі по тексту - ВМД), які були надані до перевірки, що підтверджується Актом перевірки (аркуш 3).

Здійснення операцій підтверджується ВМД, які наявні у матеріалах справи та досліджені судом:

за березень - вересень 2021 року; вересень-грудень 2022 року; січень-травень 2023 року; січень-лютий 2024року; квітень-травень 2024 року; листопад 2024 року.

Факт оплати товару та сплати митних платежів відповідно до ВМД підтверджується банківською випискою, яка наявна у матеріалах справи.

Суд наголошує що, ПК України регулює відносини які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Підпунктом «а» пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно п. 187.8 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Датою виникнення податкових зобов'язань за операціями з постачання нерезидентами суб'єктам господарювання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно п. 187.8 ст. 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Водночас, згідно п. 201.12 ст. 201 ПК України у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

При цьому, відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п. 200.4 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно п. 200.14 ст. 200 ПК України у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2022 за №1372/21684 затверджено Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі - Порядок №651), який визначає правила заповнення граф митних декларацій (далі - МД) на бланках єдиного адміністративного документа форми МД-2 (далі - ЄАД), додаткових аркушів до нього форми МД-3 (далі - додаткові аркуші), специфікації форми МД-8 (далі - специфікація), порядок унесення відомостей до доповнення форми МД-6 (далі - доповнення), випадки застосування специфікації, а також порядок оформлення, розподілу та використання аркушів МД форм МД-2, МД-3, МД-6, МД-8.

Згідно п. 47 розділу ІІ Порядку №651 графа 47 «Нарахування платежів» заповнюється у разі сплати (необхідності застосування заходів забезпечення сплати відповідно до розділу Х Митного кодексу України) митних платежів та/або сплати за МД єдиного збору, що справляється в пунктах пропуску через державний кордон України (далі - єдиний збір), та/або сплати плати.

У графі наводяться відомості про нарахування митних платежів. Якщо за МД нараховуються та справляються єдиний збір та/або плата, то відомості про їх нарахування наводяться у цій графі ЄАД. Якщо товар не є об'єктом оподаткування відповідним митним платежем, відомості про нараховування такого платежу в графі не наводяться.

У першій колонці «Вид» зазначається код виду платежу відповідно до класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами. другій колонці «Основа нарахування» зазначаються: при нарахуванні плати - кількість годин роботи посадової особи митного органу, витрачених на виконання митних формальностей поза місцем розташування митного органу або поза робочим часом, установленим для митного органу, незалежно від кількості оформлених МД; при нарахуванні мита: за адвалерною ставкою - митна вартість товару, зазначена в графі 45 МД; за специфічною ставкою - кількість товару у відповідних одиницях вимірювання та обліку; при нарахуванні акцизного податку: у разі обчислення акцизного податку із застосуванням адвалерних ставок - відповідна база оподаткування (вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, без податку на додану вартість та з урахуванням акцизного податку);

у разі обчислення акцизного податку із застосуванням специфічних ставок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - відповідна база оподаткування (величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках);

при нарахуванні податку на додану вартість:

митна вартість товару, зазначена в графі 45 МД, збільшена на суму мита (для товарів, що підлягають обкладенню митом) та акцизного податку (для товарів, що підлягають обкладенню акцизним податком);

фактурна вартість товару, зазначена в графі 42 МД, перерахована у валюту України за курсом, указаним у графі 23 МД, збільшена на суму мита (для товарів, що підлягають обкладенню митом) та акцизного податку (для товарів, що підлягають обкладенню акцизним податком), якщо митна вартість товару менша, ніж фактурна вартість;

при нарахуванні єдиного збору - дані, на підставі яких здійснюється розрахунок суми єдиного збору (кількість залізничних вагонів, довжина маршруту тощо). Якщо єдиний збір складається з декількох складових (за проведення контролю, плати за проїзд транспортних засобів автомобільними дорогами України, плати за проїзд автомобільних транспортних засобів з перевищенням установлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів), відомості про нарахування таких складових зазначаються окремими рядками.

У третій колонці «Ставка» зазначаються: при нарахуванні мита - установлений законодавством розмір ставки мита; при нарахуванні акцизного податку - установлений законодавством розмір ставки акцизного податку; при нарахуванні податку на додану вартість - установлений законодавством розмір ставки податку на додану вартість; при нарахуванні плати - установлений законодавством розмір ставки плати; при нарахуванні єдиного збору - установлений законодавством розмір ставки цього збору.

У четвертій колонці «Сума» зазначається нарахована сума відповідного митного платежу. Розмір плати визначається залежно від кількості зазначених у колонці «Основа нарахування» годин з урахуванням установленого законодавством розміру плати за одну годину.

При декларуванні товарів з використанням комплектів додаткових аркушів права нижня частина графи 47 додаткових аркушів не заповнюється.

У п'ятій колонці «Спосіб платежу» зазначається код способу розрахунку відповідно до класифікатора способів розрахунку.

Відповідно до класифікатора видів надходження до бюджету, що контролюються митними органами, опублікований на офіційному сайті Державної податкової служби України код виду надходжень 020 - Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання, а код виду надходжень 028 - Податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів та медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; а також лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я).

У графі зазначається у валюті України заявлена митна вартість товару.

Всі митні декларації містять заповнену графу 47 «Нарахування платежів» із визначенням виду надходжень 028, а саме: податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів та медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; а також лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я).

При цьому, згідно ч. 1 ст. 74 Митного кодексу України (далі - МК України) імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Скаржник здійснювався імпорт товарів, тобто в межах спірних правовідносин підлягав застосуванню митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Тобто, для ввезення імпортованого товару та випуску його у вільний обіг покупцем має бути сплачено всі митні платежі, встановлені законом на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей.

Митні декларації, додані до позову були надані ПОГ «КОНКОРДІЯ» і до перевірки. У свою чергу, контролюючим органом жодних зауважень щодо їх форми та зазначених в них відомостей в акті перевірки не наведено.

Тобто, в даному випадку первинним документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства і яка безпосередньо підтверджує сплату такого податку.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02 квітня 2024 року справа № 320/16177/23, від 02 квітня 2024 року № 640/21773/22; від 03 жовтня 2023 року № 640/16289/22, від 20 березня 2025 року № 320/32828/23, від 09 травня 2025 року № 320/42204/23, від 09 травня 2025 року № 320/7062/24, від 30 липня 2025 року справа № 320/34769/24.

Суд зазначає, що дослідивши господарські операції Позивача, судом встановлено, що господарські операції підтверджуються наступними документами.

Операції з ТОВ «Текстиль-трейд» підтверджується дослідженими судом вході розгляду справи Актами приймання-передачі товару з комісії за 2021 рік та звітами комісіонера.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом наданих послуг від 31.03.2021 № 14, від 30.04.2021 № 18, від 31.05.2021 № 20, № 21 від 31.05.2021, від 30.06.2021 № 23, від 31.07.2021 № 25, від 31.08.2021 № 27, від 30.09.2021 року № 37.

Також, як встановлено судом, для здійснення діяльності у травні 2021 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №110 від 04.05.2021. Перевезення здійснювалося на підставі ТТН від 04.05.2022 № 110; у червні 2021 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №130 від 01.06.2021. Перевезення здійснювалося на підставі №130 від 01.06.2021; у липні 2021 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №159 від 01.07.2021. Перевезення здійснювалося на підставі ТТН №159 від 01.07.2021.

У серпні 2021 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №175 від 02.08.2021 року. Перевезення здійснювалося на підставі ТТН №175 від 02.08.2021 року; у вересні 2021 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №187 від 01.09.2022 року. Перевезення здійснювалося на підставі ТТН від 01.09.2022 № 187.

Операції з ТОВ «МАНАВГАТ» у вересні 2022 року підтверджується: Актом приймання -передачі товару з комісії та звітами комісіонера.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Також для здійснення діяльності у вересні 2022 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №01/09/3 від 01.09.2022 року. Перевезення здійснювалося на підставі ТТН від 01.09.2022 № 1/09-001.

ТОВ «МАНАВГАТ» у жовтні 2022 року підтверджується: Актом приймання -передачі товару з комісії та звітами комісіонер.а

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом наданих послуг від 31 жовтня 2022 року № 284.

Також для здійснення діяльності у жовтня 2022 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №03/10/2022 від 03.10.2022 року.

ТОВ «МАНАВГАТ» у листопаді 2022 року підтверджується Актами приймання -передачі товару з комісії, звітами комісіонера.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом наданих послуг від 30.11.2022 № 321.

Також для здійснення діяльності у листопаді 2022 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №01/11/2022, №01/11/2022-2 від 01.11.2022.

ТОВ «МАНАВГАТ» у грудні 2022 року підтверджується Актами приймання -передачі товару з комісії, звітами комісіонера .

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом наданих послуг від 30.12.2022 № 359.

Також для здійснення діяльності у грудні 2022 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №01/12/2022, №01/12/2022-2 від 01.12.2022.

ТОВ «МАНАВГАТ» у січні 2023 року підтверджується: Актом приймання-передачі товару з комісії від 02.01.2023 № 23UA205140000026U0.

Звітом комісіонера від 02.01.2023 № 23UA205140000026U0.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Також для здійснення діяльності у січні 2023 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна №020123-2, №020123-1 від 02.01.2023.

Операції з ТОВ «Смічов» у лютому 2023 року підтверджується також звітами комісіонера.

Актом приймання -передачі товару з комісії від 24.02.2022 № 23UA209230018934U9, від 20.02.2022 № 23UA209230017220U3, 23UA209230017220U3, від 16.02.2022 № 23UA209230015532U0, від 14.02.2022 № 23UA209230014660U0, 23UA209230014511U9, від 13.02.2022 № 23UA209230014065U1, 23UA209230014044U3.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом надання послуг від 28.02.2022 № 110.

Також для здійснення діяльності у лютому 2023 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна № 010223-1 від 01.02.2023.

Операції з ТОВ «Смічов» у березні 2023 року підтверджується звітами комісіонера та актами приймання -передачі товару з комісії

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом наданих послуг від 31.03.2023 № 180.

Також для здійснення діяльності у березні 2023 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна № 010323-1 від 01.03.2023.

Операції з ТОВ «Смічов» у квітні 2023 року підтверджується звітами комісіонера і від 1.

актами приймання -передачі товару з комісії.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом наданих послуг від 30.04.2023 № 209.

Також для здійснення діяльності у квітні 2023 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна № 030423-1 від 03.04.2023.

Операції з Операції з ТОВ «Смічов» у травні 2023 року підтверджується звітами комісіонера і актами приймання -передачі товару з комісії. Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Акт наданих послуг від 31 травня 2023 року № 225.

Операції з ТОВ «КОРНІВ» у травні 2023 року підтверджується: Звітом комісіонера від 17.05.2023 № 51402, від 18.05.2023 № 51780, 52071, від 19.05.2023 № 52223, 52217, від 22.05.2023 № 53046, від 22.05.2023 №53461, 36284, від 23.05.2023 № 53608, 53603, від 24.05.2023 № 54176, 54168.

Актом приймання - передачі товару з комісії від 17.05.2023 № 51402, від 18.05.2023 №51780, 52071, від 19.05.2023 № 52223, 52217, від 22.05.2023 № 53046, від 22.05.2023 №53461, 36284, від 23.05.2023 № 53608, 53603, від 24.05.2023 № 54176, 54168.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Акт наданих послуг від 31.05.2023 № 65.

ТОВ «РІТАРІС» у травні 2023 року підтверджується: Звітом комісіонера від 19.05.2023 № 52316.

Актом приймання -передачі товару з комісії від 19.05.2023 № 52316.

Додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару.

Актом надання послуг від 31.05.2023 № 15.

Також для здійснення діяльності у травні 2023 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 видаткова накладна № 010523-1 від 01.05.2023.

У звітах комісіонерів зазначаються найменування продавця товару, реквізити митної декларації, за якою було ввезено товар, найменування, сума в валюті та в гривневому еквіваленті вартості товару, розмір комісійної винагороди.

Акти надання послуг підтверджують відсутність зауважень комітента до комісіонера до обсягу і якості наданих послуг.

Надані позивачем докази були досліджені судом, та не спростовуються відповідачем.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

У статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Надані документи містять всі обов'язкові реквізити первинного документа, жодних зауважень до їх змісту - Акт перевірки - не містить.

Також, транспортування підтверджується міжнародними товарно-транспортними накладними (CMR)

Судом враховується, що частина CMR немає номерів (№ б/н). Таким чином, Позивач долучає CMR до кожної вантажно-митної декларації.

CMR- міжнародна автомобільна накладна, яка є товарно-транспортною накладною, що застосовується при міжнародних вантажних автомобільних перевезеннях і використовується у країнах, які приєднались до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів.

З Акта перевірки (аркуш 3) вбачається, що ГУ ДПС при перевірці було перевірено CMR , які були перевірені та на момент проведення перевірки жодних зауважень до яких не було наведено.

Також, до матеріалів справи надано інвойси на кожну поставку товару.

Судом також враховується, що протягом січня, лютого, березня, квітня, травня, листопада 2024 року - імпорт товару здійснювався на пряму, що вбачається з наданих вантажно-митних декларацій.

Використання товару в господарській діяльності підтверджується, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у травні 2021 року, Акт № 1 про зворотні відходи від 31.05.2021 року, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у червні 2021 року, Акт № 2 про зворотні відходи від 30.06.2021 року, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у липні 2021 року, Акт № 3 про зворотні відходи від 31.07.2021 року; калькуляцією собівартості реалізованої продукції у серпні 2021 року, Акт № 4 про зворотні відходи від 31.08.2021 року, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у вересні 2021 року, Акт № 5 про зворотні відходи на виробництві від 30.09.2021, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у вересні 2022 року, Акт№ 5 про зворотні відходи на виробництві від 30.09.2022, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у жовтня 2022 року, Акт № 6 про зворотні відходи на виробництві від 31.10.2022, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у листопаді 2022 року, Акт № 7 про зворотні відходи на виробництві від 30.11.2022, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у грудні 2022 року, Акт № 8 про зворотні відходи на виробництві від 30.12.2022, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у січні 2023 року, Акт № 1 про зворотні відходи на виробництві від 31.01.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у лютому 2023 року, Акт № 2 про зворотні відходи на виробництві від 28.02.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у березні 2023 року, Акт № 3 про зворотні відходи на виробництві від 31.03.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у квітні 2023 року, Акт № 4 про зворотні відходи на виробництві від 30.04.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у травні 2023 року, Акт № 5 про зворотні відходи на виробництві від 31.05.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у січні 2024 року, Акт № 1 про зворотні відходи на виробництві від 31.01.2024, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у лютому 2024 року, Акт № 2 про зворотні відходи на виробництві від 28.02.2024,

Звітами про виробництва за зміну у 2021-2024 році із яких убачається скільки обсягу було відремонтовано, скільки матеріалів було використано, скільки браку (відходів) від виробництва.

Накладними на переміщення 2021-2024 рік

Транспортування товару підтверджується ТТН.

Реалізація продукції підтверджується договорами поставки № бн віл 01.04.2021, №01/04-4 від 01.04.2021, № бн від 07.07.2021, №№0505-1К від 05.05.2021, № б/н від 29.07.2021, №01/08/21 від 01.08.2021, №11/10-8 від 11.10.2022, №11/10-7 від 11.10.2022, №18/10-6 від 18.10.2022, №11/10-6 від 11.10.2022, №18/10-5 від 18.10.2022, №11/10-5 від 11.10.2022, №18/10-4 від 18.10.2022, №11/10-4 від 11.10.2022, №11/10-3 від 11.10.2022, №18/10-1 від 18.10.2022, №11/10-1 від 11.10.2022, №18/10-3 від 18.10.2022, №11/10-2 від 11.10.2022, , №18/10-2 від 18.10.2022, , №28/10-1 від 28.10.2022, №бн від 18.11.2022, , №10/11-1 від 10.11.2022, №09/11-1 від 09.11.2022, №01/11-1 від 01.11.2022, №23/11-4 від 23.11.2022, №16/11-4 від 16.11.2022, №10/11-3 від 10.11.2022, №09/11-3 від 09.11.2022, №01/11-3 від 01.11.2022, №23/11-3 від 23.11.2022, №16/11-3 від 16.11.2022, №10/11-2 від 10.11.2022, №23/11-2 від 23.11.2022, №01/11-2 від 01.11.2022, №09/11-9 від 09.11.2022, №23/11-10 від 23.11.2022, №23/11-9 від 23.11.2022, №16/11-10 від 16.11.2022, №10/11-9 від 10.11.2022, №09/11-8 від 09.11.2022, №23/11-8 від 23.11.2022, №16/11-9 від 16.11.2022, №23/11-7 від 23.11.2022, №16/11-8 від 16.11.2022, №10/11-7 від 10.11.2022, №09/11-7 від 09.11.2022, №23/11-6 від 23.11.2022, №16/11-7 від 16.11.2022, №10/11-6 від 10.11.2022, №23/11-5 від 23.11.2022, №16/11-6 від 16.11.2022, №10/11-5 від 10.11.2022, №09/11-5 від 09.11.2022, №10/11-4 від 10.11.2022, №09/11-4 від 09.11.2022, №01/11-4 від 01.11.2022, №23/11-1 від 23.11.2022, №16/11-1 від 16.11.2022, №16/11-12 від 16.11.2022, №01/11-5 від 01.11.2022, №10/11-10 від 10.11.2022, №16/11-13 від 16.11.2022, №10/11-11 від 10.11.2022, №16/11-14 від 16.11.2022, №23/11-11 від 23.11.2022, №16/11-2 від 16.11.2022, №09/11-2 від 09.11.2022, 04/11-1 від 04.11.2022, №09/11-6 від 09.11.2022, №10/11-8 від 10.11.2022, №16/11-11 від 16.11.2022, №09/11-10 від 09.11.2022, 11/11-1 від 11.11.2022, 04/11-22 від 04.11.2022, №б/н від 27.12.2022, №б/н від 26.10.2022 №43/10-2022 від 04.10.2022 № 05-12/22-2 від 05.12.2022, №01-12/22-2 від 01.12.2022, 250123-1 від 25.01.2023, № 25 від 07.02.2023, № 22 від 07.02.2023, №070223-6 від 07.02.2023, №070223-1 від 07.02.2023, №070223-7 від 07.02.2023, №0302 від 03.02.2023, № 03 від 03.02.2023, 130223-2 від 13.02.2023, № бн від 06.02.2023, 130223-1 від 13.02.2023, 130223-2 від 13.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, 200423-1 від 20.04.2023, № бн від 05.04.2023, 270423-1 від 27.04.2023, 190423-4 від 19.04.2023, 190423-5 від 19.04.2023, 190423-2 від 19.04.2023, 190423-3 від 19.04.2023, 190423-1 від 19.04.2023, 270423-2 від 27.04.2023, 270423-1 від 27.04.2023, 270423-3 від 27.04.2023, №3/03 від 03.03.2023, №4/03 від 03.03.2023, №2/03 від 03.03.2023, 23/03-1 від 23.03.2023, №1/03 від 03.03.2023, 24/03-1 від 24.03.2023, №20032023-2 від 20.03.2023, 03032023-33 від 03.03.2023, 030323-33 від 03.03.2023, 060323-29 від 06.03.2023, 200323-3 від 20.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, №20032023-1 від 20.03.2023, 3/03 від 01.03.2023, 240323-2 від 24.03.2023, 02032023-5 від 02.03.2023, 02032023-4 від 02.03.2023, 02032023-3 від 02.03.2023, 02032023-2 від 02.03.2023, 02032023-1 від 02.03.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023,№ бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, 13.02.2023, 240223-5 від 24.02.2023, 240223-4 від 24.02.2023, 240223-3 від 24.02.2023, 240223-2 від 24.02.2023, 240223-1 від 24.02.2023, 130223-2 від 13.02.2023, 130223-1 від 13.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 23.02.2023 та видатковими накладними до них. Надані видаткові накладні містять всі обов'язкові реквізити первинного документа та відповідають статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Жодних зауважень до вищенаведених документів - Акт перевірки не містить, проте всі документи були надані до перевірки, що підтверджується змістом Акта перевірки аркуш 3, де зазначено, що надані документи перевірені суцільним порядком.

Оплата за товар/послуги підтверджується банківською випискою до якої жодних зауважень до оплати, Акт перевірки не містить.

Облік товарів по бухгалтерському обліку підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунках 201, 202, 209, 221, 231, 24, 26, 281, 301, 311, 361, 362, 3711, 3771, 631, 6441, 642, 651, 661, 6811, 6851, 701, 702, 712, 901, 902, 91, 92, 943. Розбіжностей між оборотно-сальдовими відомостями та первинними документами ГУ ДПС згідно Акта перевірки не встановлено.

Суд зазначає, що віднесення контрагентів Позивача до статусу ризикових, не може бути підставою для формування висновку, що такі господарські операції не відбулися.

Судом також враховується, що у матеріалах справи наявний висновок експерта висновок експерта про проведення судової економічної експертизи щодо підтвердження висновків Акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 N№4761/10-36-07-05/41813948 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВО ОБ?ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому від 23.06.2025 №23/06-2025. З якого вбачається, що на вирішення експертизи поставлено наступні питання:1. Чи підтверджується документально висновок акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 №4761/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (рядок 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за листопад 2024 року у розмірі 46 077 080,00 грн.? 2. Чи підтверджується документально висновок акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 №4761/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ» суми від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р .21 Декларації) за листопад 2024 року у розмірі 110 684 858 грн.

На дослідження експерту було надано такі документи: Акт документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 N? 4761/10-36-07-05/41813948 « Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВО ОБЄДНАННЯ ГРОМАДЯН " КОНКОРДІЯ " (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету», складений Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області ; - Податкова декларація з податку на додану вартість ПОГ «КОНКОРДІЯ» за листопад 2024 з додатками ; - Накази ПОГ «КОНКОРДІЯ» «Про облікову політику підприємства та організацію бухгалтерського обліку » №040101ОП від 04.01.2021, №0301ОП від 03.01.2022, №02010П від 02.01.2023, №0101ОП від 01.01.2024; - Регістри бухгалтерського обліку ПОГ « КОНКОРДІЯ » за субрахунками : 201, 202, 631, 632, 231, 91, 901, 24, 26, 64, 361, 631, 632, 661, 65, загальні оборотно - сальдові відомість помісячно за періоди березень - вересень 2021, вересень - грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року; - Договори та первинні документи (митні декларації, видаткові накладні, банківські виписки, платіжні доручення) щодо придбання ПОГ «КОНКОРДІЯ» сировини за періоди березень - вересень 2021, вересень - грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року; Договори та первинні документи (видаткові накладні) щодо продажу ПОГ«КОНКОРДІЯ» готової продукції покупцям у періоди березень - вересень 2021, вересень - грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року; - Калькуляції собівартості реалізованої продукції ПОГ « КОНКОРДІЯ » помісячні за періоди березень - вересень 2021, вересень - грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року ; - Акти про зворотні відходи на виробництві ПОГ «КОНКОРДІЯ» помісячні за періоди березень - вересень 2021, вересень - грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року ; - Витяги з Єдиного реєстру податкових накладних за отриманими податковими накладними ПОГ « КОНКОРДІЯ » за періоди березень - вересень 2021, вересень - грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року.

З експертизи вбачається, що експертом зазначено, що на дослідження не надано та у Акті перевірки не зазначено документальних підтверджень не здійснення ПОГ « КОНКОРДІЯ » документально підтверджених операцій з придбання товарів, робіт, послуг у постачальників Відповідно, відсутні документально обґрунтовані підстави для не визнання ПОГ «КОНКОРДІЯ» документально підтвердженого податкового кредиту з ПДВ, сформованого на результатами здійснення таких операцій. Узагальненням вищенаведеного, у межах наданих на дослідження документів не підтверджуються документально висновки Акту перевірки щодо: - завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ » суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість відображеного у декларації з податку на додану вартість за листопад 2024, у розмірі 46 077 080,00 грн. - завищення ПОГ « КОНКОРДІЯ » суми від'ємного значення ПДВ, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду ( р .21Декларації ) за листопад 2024 року у розмірі 110 684 858 грн. Таким чином, за результатами проведеного дослідження, на підставі наданих на дослідження документів встановлено наступне: - наданими на дослідження документами не підтверджується документально висновок акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 №4761/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (рядок 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за листопад 2024 року у розмірі 46 077 080,00 грн .; - наданими на дослідження документами не підтверджується документально висновок акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 №4761/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ» суми від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р .21 Декларації) за листопад 2024 року у розмірі 110 684 858 грн.

Експертом за результатами проведеного дослідження сформовано наступні висновки: 1. В межах наданих на дослідження документів не підтверджується документально висновок акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 №4761/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (рядок 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за листопад 2024 року у розмірі 46 077 080,00 грн. 2. В межах наданих на дослідження документів не підтверджується документально висновок акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 29.01.2025 №4761/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ «КОНКОРДІЯ» суми від'ємного значення , яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду ( р .21 Декларації) за листопад 2024 року у розмірі 110 684 858 грн.

Таким чином, результати експертизи наданої суду спростовують висновки викладені в Акті перевірки.

Щодо посилання Відповідача на наявність кримінальних проваджень, суд зазначає вважає зазначити таке.

Відповідно до частин шостої, сьомої статті 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не є доказом, а лише відомостями про джерело тих обставин, які можуть стати доказами у податковому спорі після їх закріплення належним процесуальним шляхом.

Внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей по кримінальному провадженню не спростовує фактичного здійснення операцій між позивачем та його контрагентами, адже наявність досудового розслідування не дає підстав для автоматичного висновку про нереальність господарських операцій, внаслідок чого є нагальна необхідність перевіряти доведеність кожного податкового правопорушення і здійснювати комплексне дослідження усіх складових господарських операцій, з врахуванням обставин.

Належними доказами можуть бути лише встановлені вироком суду обставини, у тому числі щодо причетності або обізнаності позивача у цьому. Проте доказів, які б свідчили про наявність вироку суду відносно контрагентів позивача, які б набрали законної сили, під час розгляду справи, контролюючим органом не надано, а отже сам по собі факт порушення кримінальної справи щодо посадових осіб контрагентів позивача не може слугувати належним доказом фіктивності розглядуваних господарських операцій та не тягне за собою правових наслідків для позивача.

(Постанова Верховного Суду від 02 квітня 2025 року по справі № 320/16607/24, від 16 квітня №160/32289/23, від 04 грудня 2024 року №380/13261/23).

Тут слід додати й про ухвалення Великою Палатою Верховного Суду постанови від 07 липня 2022 року по справі № 160/3364/19, у якій ВП ВС відступила від висновку Верховного Суду України про безумовні й наскрізні наслідки фіктивного підприємництва (несумісність з легальною підприємницькою діяльністю), й запровадила диференційований підхід до аналізу господарських операцій між суб'єктами господарювання.

У цій постанові Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що вирок щодо посадової особи контрагента за статтею 205 КК України, а також ухвала про звільнення особи від кримінальної відповідальності за цією статтею КК України у зв'язку із закінченням строків давності не можуть створювати преюдицію для адміністративного суду, якщо тільки суд кримінальної юрисдикції не встановив конкретні обставини щодо дій чи бездіяльності позивача. Такі вирок чи ухвала суду за результатами розгляду кримінального провадження мають оцінюватися адміністративним судом разом з наданими первинними документами та обставинами щодо наявності первинних документів, правильності їх оформлення, можливості виконання (здійснення) спірних господарських операцій, їх зв'язку з господарською діяльністю позивача та можливого використання придбаного товару (робіт, послуг) у подальшій діяльності.

Суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні будь-які вироки суду щодо посадових осіб контрагентів позивача, ухвал про закриття кримінального провадження і звільнення таких осіб від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, та які відповідно приписів до частини шостої статті 78 КАС України були б обов'язковими для адміністративного суду.

За таких обставин позовні вимоги є обгрунтованними.

VII. Висновок суду.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

VІІІ. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 30280,00 грн.

Враховуючи задоволення позову, на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 30280,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу ДПС.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 18.03.2025 року № 109930705 форми «В1» , яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування Підприємству об'єднаних громадян "КОНКОРДІЯ" на суму 46 077 080, 00 грн та застосовано штрафну санкцію в розмірі 11 519 270, 00 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 18.03.2025 року № 109940705 форми «В4», яким встановлено суму завищення Підприємству об'єднаних громадян "КОНКОРДІЯ", що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сумі 110 684 858, 00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797; адреса: 03151, Україна, м. Київ, вулиця Святослава Хороброго, будинок 5А) на користь Підприємства об'єднання громадян «КОНКОРДІЯ» (код ЄДРПОУ 41813948, адреса: 08703, Україна, Київська область, Обухівський район, м. Обухів, вул. Каштанова, буд. 6) судові витрати 30280,00 (тридцять тисяч двісті вісімдесят грн 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Леонтович А.М.