24 жовтня 2025 року Справа № 280/7893/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
09 вересня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 30.05.2025 про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання позивачці за померлу ОСОБА_2 за заявою від 06.05.2025 №3199 (п/с 923140121572);
зобов'язати відповідача розрахувати, призначити та виплатити позивачці допомогу на поховання померлої пенсіонерки ОСОБА_2 (РНОКП НОМЕР_1 ).
Ухвалою суду від 15.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка посилається на те, що у травні 2025 року вона звернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про виплату допомоги на поховання її бабусі - ОСОБА_2 . Позивачка зазначає, що за результатами розгляду її заяви відповідачем було безпідставно відмовлено у виплаті допомоги на поховання з посиланням на те, що ОСОБА_2 не отримувала пенсію на момент смерті, оскільки виплата пенсії була припинена у зв'язку із тривалим неотриманням пенсії, відповідно до п.4 ч.1 т.49 Закону №1058. Позивач зазначає, що на момент смерті ОСОБА_2 мала статус пенсіонерки, при цьому, фактична виплата пенсії була припинена через відсутність в АТ «Укрпошта» технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій і мала бути відновлена після деокупації без додаткового звернення пенсіонера. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивачка просила задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що згідно зі статтею 53 Закону №1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. Відповідач зазначає, що виплата пенсії ОСОБА_2 призупинена з 01.05.2023, у зв'язку з тривалою неоплатою відповідно до п.4 частини першої ст.49 Закону №1058. Відповідач вказує на те, що за життя отримувачка пенсійних виплат до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації не зверталася. Відповідач вважає, що оскільки ОСОБА_2 неотримувала пенсію на момент смерті, то відповідно відсутні підстави для задоволення заяви про виплату допомоги на поховання. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області як отримувач пенсії за віком.
Пенсійна справа знята з обліку з 01.02.2025, у зв'язку зі смертю пенсіонерки ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
06.05.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою, в якій просила виплатити допомогу на поховання ОСОБА_2 .
Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 30.05.2025 №923140121572 позивачці відмовлено у оформлені та виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 .
Позивачка, не погодившись з правомірністю відмови у виплаті допомоги на поховання, звернулася до суду з цим позовом.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що підставою для відмови у виплаті допомоги на поховання стало те, що ОСОБА_2 на дату смерті не отримувала пенсію, оскільки виплата пенсії була призупинена з 01.05.2023.
Суд зазначає, що відповідно до приписів статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розділ V якого визначає порядок звернення за допомогою на поховання.
Так, розділом V зазначеного Порядку передбачено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Суд зазначає, що відповідач під час розгляду документів поданих позивачем не висловив зауважень щодо їх повноти та достовірності.
Фактично відмова у виплаті допомоги на поховання обґрунтована лише тим, що ОСОБА_2 на дату смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) фактично не отримувала пенсію, у зв'язку з призупиненням її виплати з 01.05.2023.
Разом з тим, суд вважає такі доводи відповідача помилковими з урахуванням того, що правова природа допомоги на поховання є відмінною від пенсійної виплати, оскільки допомога на поховання, на відміну від пенсійної виплати, надається особам, які здійснили поховання пенсіонера.
Для отримання такої допомоги померлий пенсіонер має на дату смерті перебувати на пенсійному обліку і фактичне отримання пенсії не має правових наслідків для можливості отримання допомоги на поховання.
На переконання суду, вживаний у статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вислів «… в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті» необхідно тлумачити у більш ширшому розумінні, а саме як розмір пенсії на яку померлий пенсіонер мав право, не залежно від того чи отримав пенсіонер фактично такі кошти перед смертю.
У даному випадку, для об'єктивного розгляду справи судом було витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області докази по справі, а саме розрахунок розміру призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком станом на день смерті, а також копію рішення про призупинення виплати ОСОБА_2 пенсії з 01.05.2023, відповідно до п.4 частини першої ст.49 Закону №1058.
На виконання ухвали суду відповідачем було надано довідку про те, що станом на дату смерті ОСОБА_2 мала право на отримання пенсії в розмірі 3120,00 грн., а відповідно вирішуючи питання про виплату позивачці допомоги на поховання відповідач зобов'язаний був виходити саме з розміру пенсії на яку ОСОБА_2 мала право на дату смерті.
Те що, ОСОБА_2 фактично не отримувала пенсію з 01.05.2023, не впливає на спірні правовідносини, оскільки допомога на поховання не є пенсією та виплачується за бажанням осіб, які здійснили поховання пенсіонера та відповідно понесли витрати на вчинення таких дій.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи позивачці у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 діяв необґрунтовано, у зв'язку з чим спірне рішення підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 30.05.2025 про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання ОСОБА_1 за померлу ОСОБА_2 за заявою від 06.05.2025 №3199 (п/с 923140121572).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розрахувати, призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлої пенсіонерки ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова