23 жовтня 2025 року Справа № 280/2735/25 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовом - ОСОБА_1
до - Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
10 квітня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Південно - Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Південно - Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № 3/2703 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023;
- зобов'язати Південно - Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, яким затверджений «Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № 3/2703 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2 684,00 грн і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2023;
- стягнути з Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 1 211 грн 20 коп.
Позов обгрунтовано тим, що здійснюючи розрахунок сум складових грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із урахуванням зазначених в довідці відсоткових розмірів складових, відповідачем, не вірно арифметично зазначено суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та ін) та премії.
14 квітня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/2735/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
24 квітня 2025 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому представник просить суд - у задоволені позовних вимог - відмовити.
Відзив обгрунтовано тим, що Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 відобразило статистичні дані середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу за січень 2023 року, які фактично були виплачені за відповідною посадою у всій Державній кримінально-виконавчій службі України, що були доведені Міністерством юстиції України листом від 11.05.2023 № 58667/16.3.2/32-23.
Ніякої невідповідності між показниками надбавки за особливості проходження служби та премії, які відображені Міжрегіональним управлінням при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення Позивача, станом на 01.01.2023 та середніми розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально - виконавчої служби України за січень 2023 року, які розраховані Міністерством Юстиції України, не має.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Позивачка відповідно до позовної заяви просить визнати протиправними дії Південно - Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № 3/2703 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023; зобов'язати Південно - Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, та Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, яким затверджений «Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № 3/2703 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2 684,00 грн і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Проте, як вставнолено судом, у Міжрегіонального управління при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивачці, відсутні підстави відображати додаткові види грошового забезпечення у розмірі, розмір яких Позивачка наводить як приклад у своїй позовній заяві, враховуючи наступне.
Позивачка не враховує, що Міжрегіональне управління не розраховує розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а лише відображає доведені показники у тому розмірі, які визначені Міністерством юстиції України.
Натомість Позивачка не оскаржує дії Міжрегіонального управління по відображенню середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які надані центральним органом влади.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок), в редакції що діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячних надбавок, доплат, підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах (саме розмірах, тобто в одиниці виплати), що фактично виплачені за місяць (саме фактичних, а ніяк не теоретичних), у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно п. 2 Порядку, в редакції що діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Отже, у вказаному нормативі під визначення державні органи підпадають тільки відповідні центральний орган влади.
Міжрегіональне управління не є центральним органом влади, що забезпечує формування та реалізує державної політики у сфері виконання кримінальних покарань.
Згідно п. 1 Положення про Міністерство юстиції України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань є Міністерство юстиції України.
Таким чином, до повноважень Міжрегіонального управління не входить рахувати середній розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії, так як такий показник розраховується за підсумками виплати у всій Державній кримінально-виконавчій службі України, а не за підсумками виплати у окремому територіальному органі яким є Міжрегіональне управління (відповідно до ст. 9 Закону України "Про Державну кримінально - виконавчу службу України").
Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які відображаються у довідці про розмір грошового для перерахунку пенсії, є статистичними показниками, так як для перерахунку пенсії враховується не будь - який їх розмір, а лише фактично виплачений.
Міністерство юстиції України своїм листом від 11.05.2023 № 58667/16.3.2/32-23 довело до Міжрегіонального управління середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України за січень 2023 року, які фактично були виплачені за відповідною посадою у всій Державній кримінально - виконавчій службі України (копії наявні в матеріалах справи).
Міністерство юстиції України вищезазначеним листом було доведено не лише відсоткові, а було доведено і інші показники для відновлення розміру середнього показника щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, який фактично був виплачений у Державній кримінально - виконавчій службі України за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, розрахунок якого здійснювався Міністерством юстиції України.
Оскільки фактична виплата (на відміну від встановлення) надбавки за особливості проходження служби та премії відбувається у грошовому вимірі, а ніяк не відсотковому, то у довідках про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії, використовується саме грошовий розмір фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби та премії, який не змінюється.
Міжрегіональне управління у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 відобразило статистичні дані середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу за січень 2023 року, які фактично були виплачені за відповідною посадою у всій Державній кримінально-виконавчій службі України, що були доведені Міністерством юстиції України листом від 11.05.2023 № 58667/16.3.2/32-23.
Ніякої невідповідності між показниками надбавки за особливості проходження служби та премії, які відображені Міжрегіональним управлінням при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення Позивача, станом на 01.01.2023 та середніми розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України за січень 2023 року, які розраховані Міністерством Юстиції України, не має.
Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципом диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, як встановлено судом, - відображення у довідках про розмір грошового забезпечення саме середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які фактично були виплачені за місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, узгоджується з нормами абз. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наслідком розгляду справи, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволені позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з відмовою у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246 та 250 Кодекса адміністративного судочинства України, суд -
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (49070, м. Дніпро, вул. Короленка, 4, код ЄДРПОУ 40867332) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 23 жовтня 2025 року.
Суддя Р.В. Сацький