Рішення від 23.10.2025 по справі 260/7161/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/7161/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовною заявою Дочірнього підприємства "Санаторій "Сонячне Закарпаття" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Санаторій "Сонячне Закарпаття" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (89313, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Поляна, вул. Курортна, буд. №1, А, РНОКПП 02649977) звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), в якому просить: визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №Ю-11 від 25.07.2025 про компенсацію суми страхової виплати.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач повністю не погоджується з оскаржуваною вимогою, оскільки під час проходження гр. ОСОБА_1 амбулаторного реабілітаційного лікування було встановлено новий діагноз, що обумовив необхідність формування ЕЛН як нового.

Позивач зазначив, що керуючись абзацом першим пункту 3 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 01 червня 2021 року № 1066 (надалі - «Порядок № 1066»), випадок тимчасової непрацездатності відповідно до медичних висновків (далі - випадок тимчасової непрацездатності) - тимчасова непрацездатність, що підтверджується формуванням одного або сукупністю декількох медичних висновків, пов'язаних між собою через посилання на запис в Реєстрі про попередній медичний висновок в межах однієї категорії медичних висновків, та триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми або інших причин з можливим продовженням в одного або послідовно в декількох суб'єктів господарювання до завершення дії останнього медичного висновку або до початку нового медичного висновку з відміткою про початок нового випадку тимчасової непрацездатності в межах такої ж категорії, що формується з приводу нового захворювання, травми або інших причин, які не пов'язані та не є наслідками попереднього.

У зв'язку із наведеним, причина формування ЕЛН № 17598396-2032614723-1 з 09.06.2025 року по 24.06.2025 обумовлюється встановленням нового випадку тимчасової непрацездатності (нового діагнозу), що не пов'язаний із попереднім, вказаним у медичній карті пацієнтки згідно з МВТН № 1111- E7XP- KHK9-6PPH.

У зв'язку із наведеним, вважає, що ДП «Санаторій «Сонячне Закарпаття» також не порушувало закріплений пунктом 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я» принцип своєчасності проведення реабілітації, оскільки формування ЕЛН № 17598396-2032614723-1 як нового обумовлювалось вказаною вище причиною. Будь-які інші дії, визначені у направленій на адресу позивача вимозі про компенсацію страхових виплат по гр. ОСОБА_1 від 25 липня 2025 року № Ю-11 не знаходять свого підтвердження та не відповідають дійсним обставинам викладеної ситуації.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 відкрито провадження у адміністративній справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

30.09.2025 через автоматизовану систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що за результатами перевірки листка непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності №17598396-2032614723-1 за період з 09.06.2025 по 24.06.2025 встановлено, що застрахована особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходила амбулаторне реабілітаційне лікування у ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", яке тривало з 09.06.2025 по 24.06.2025 на підставі електронного направлення категорії «нестаціонарна медична реабілітація» № 7176-9232- 6039-4469 від 09.06.2025, сформованого лікарем-терапевтом КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Смілянської міської ради.

В порушення абзаців 2 та 3 п. 3. розділу 2 Порядку , медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) №1111-Е7ХР-КНК9-6РРН категорії «Захворювання або травма загального характеру», на підставі якого видано листок непрацездатності (ЛН) №17598396-2032614723-1 з 09.06.2025 по 24.06.2025 у електронному реєстрі листків непрацездатності ЕРЛН, сформовано лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» як новий випадок тимчасової непрацездатності , без висновку лікуючого лікаря застрахованої особи ОСОБА_1 про її непрацездатність в момент направлення.

Крім того, вказує, що виписка з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 №58273 ,яка знаходилася на стаціонарному лікуванні у КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради з 30.05.2025 по 06.06.2025 не містить рекомендацій лікуючого лікаря щодо проходження медичної реабілітації чи продовження лікування.

У період з 06.06.2025 по 09.06.2025 також відсутні дані про непрацездатність ОСОБА_1 .

Одночасно слід зауважити, що відповідно до п.3. статті 5 Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я» реабілітація має розпочинатися за принципом своєчасності - під час гострого реабілітаційного періоду або одразу після стабілізації стану здоров'я з хронічним перебігом.

Це означає що профільні лікарі закладі охорони здоров'я вивчають анамнез та загальний стан здоров'я і визначають потребу у реабілітації (що не може зробити ДП "Санаторій "Сонячне Закарпаття" через відсутність у штаті профільних лікарів які визначають потребу у такій реабілітації.

Окрім того, з вищевказаного випливає також висновок, що принцип своєчасності включає в себе потребу визначення необхідності реабілітації під час тимчасової непрацездатності по хворобі, щодо якої було відкрито листок непрацездатності, а не (як у випадку застрахованої особи - після закриття листка непрацездатності.

Таким чином, відповідач вважає, що листок непрацездатності № 7598396-2032614723-1 на 16 календарних днів з 09.06.2025 по 24.06.2025 визнано таким, що видано необгрунтовано у відповідності до усіх приписів чинного законодавства.

03.10.2025 від представника позивача до суду через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позовні вимоги підтримує у повному розмірі та просить позов задовольнити.

Згідно з ч. ч. 5, 8ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Застрахована особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходила амбулаторне реабілітаційне лікування у ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» ПрАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця». Лікування тривало з 09.06.2025 по 24.06.2025 на підставі електронного направлення категорії «нестаціонарна медична реабілітація» № 7176-9232-6039-4469 від 09.06.2025, сформованого лікарем-терапевтом КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Смілянської міської ради.

МВТН № 1111-E7XP-KHK9-6PRH категорії «Захворювання або травма загального характеру», на підставі якого видано ЛН № 17598396-2032614723-1 за період з 09.06.2025 по 24.06.2025 у ЄРЛН, сформовано лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» як новий випадок тимчасової непрацездатності.

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивача листом «Про результати перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності гр. ОСОБА_1 » за вих. № 0700-0904- 8/44170 від 25.07.2025, відповідно до якого було висунуто вимогу про компенсацію страхових виплат по гр. ОСОБА_1 від 25 липня 2025 року № Ю-11 у зв'язку із необґрунтованістю видачі листа непрацездатності №17598396-2032614723-1 з 09.06.2025 року по 24.06.2025 року, виданого лікарем Позивача - ОСОБА_2 .

Як вбачається з довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності № 07C0-0904-5/27 від 23.07.2025 за результатами перевірки листка непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності № 17598396-2032614723-1 за період з 09.06.2025 по 24.36.2025 встановлено, що застрахована особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проходила амбулаторне реабілітаційне лікування у ДП "Санаторій Сонячне Закарпаття" приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", яке тривало з 09.06.2025 по 24.06.2025 на підставі електронного направлення категорії «нестаціонарна медична реабілітація» №7176-9232-6039-4469 від 09.062025, сформованого лікарем - терапевтом КНП «Центр первинної медико - санітарної допомоги» Смілянської міської ради.

МВТН №1111-Е7ХР-КНК9-6РРН категорії «Захворювання або травма загального характеру», на підставі якого видано ЛН №17598396-2032614723-1 з 09.05.2025 по 24.06.2025 у ЕРЛН, сформовано лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» як новий випадок тимчасової непрацездатності, без висновку лікуючого лікаря ОСОБА_1 про її непрацездатність в момент направлення в порушення абзаців 2 та З п.З. розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066.

Виписка з медичної карти стаціонарного хворого №58273 ОСОБА_1 щодо стаціонарного лікування у КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради з 30.05.2025 по 06.06.2025 з видачею ЕЛН № 17517387-2032471854-1 з 31.05.2025 по 06.06.2025 не містить рекомендацій лікуючого лікаря щодо необхідності продовження подальшого лікування у амбулаторних умовах або проходження медичної реабілітації.

Дані про подальшу тимчасову непрацездатність після 06.06.2025 ОСОБА_1 , яка безпосередньо передує початку періоду реабілітаційного лікування у ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» в електронній системі охорони здоров'я з формуванням ЛН у Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі - ЕРЛН), відсутні.

Направлення на нестаціонарну медичну реабілітацію створено лікарем КНП «Центр первинної медико - санітарної допомоги» Смілянської міської ради з приводу іншого захворювання, не пов'язаного із попереднім (ТН з 31.05.2025 по 06.06.2025) а також з порушенням п.14 розділу 2 Порядку у частині щодо необхідності направлень я саме для продовження лікування в іншого суб'єкта господарювання.

Не погоджуючись з оскаржуваною вимогу про компенсацію страхових виплат по гр. ОСОБА_1 від 25 липня 2025 року № Ю-11 у зв'язку із необґрунтованістю видачі листа непрацездатності №17598396-2032614723-1 з 09.06.2025 року по 24.06.2025 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Абзацом 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері соціального страхування є Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-XIV).

Підпунктом 2 п. 2 ст. 5 та пп. 2 п. 1 ст. 6 Закону №1105-XIV визначені основні завдання, функції та обов'язки уповноваженого органу управління та його територіальних органів у т. ч. проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, контролю правильності витрат за соціальним страхуванням.

Відповідно до ст. 27 Закону №1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими Правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.

Постановою Правління Пенсійного фону України від 13.07.2023 №30-1 визначені посадові особи, уповноважені на проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, а саме керівники та головні спеціалісти структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію функцій з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, територіальних органів Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 №185 затверджено Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - Порядок №185).

Пунктом 5 Порядку №185 визначено, що підставами для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки листків непрацездатності є:

1) виявлення не відповідностей шляхом проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України.

У разі коли за результатами моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності виявлено листки непрацездатності, що потребують подальшої перевірки, територіальний орган Пенсійного фонду України протягом одного робочого дня приймає рішення щодо проведення перевірки та робить відмітку у підставах для перевіркиЗа результатами моніторингу даних.

Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності встановлюється правлінням Пенсійного фонду України;

2) повідомлення від НСЗУ про виявлення невідповідностей та/або застережень до даних, що містяться в медичному висновку за результатами здійснення заходів з верифікації даних в електронній системі охорони здоров'я;

3)звернення страхувальника (роботодавця);

4) звернення застрахованої особи щодо обґрунтованості виданого їй листка непрацездатності;

5) запити правоохоронних органів та рішення суду.

Відповідач на виконання вимог вказаної норми та за зверненням роботодавця (страхувальника) вирішив провести відповідну перевірку.

Згідно з п. 6 Порядку №185 моніторинг відомостей, що містяться в медичних висновках, на підставі яких формуються листки непрацездатності, проводиться автоматизовано через електронну систему охорони здоров'я на підставі відомостей про записи в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів, на підставі яких було сформовано відповідні медичні висновки, в межах випадку тимчасової непрацездатності, що є предметом моніторингу.

НСЗУ здійснює верифікацію інформації, що міститься в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, відповідно до Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 411 Деякі питання електронної системи охорони здоров'я.

Відповідно до п. 7 Порядку №185 рішення про проведення перевірки листків непрацездатності оформлюється наказом за підписом керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 8 Порядку №185 у наказі про проведення перевірки листків непрацездатності міститься інформація про:

1) підставу для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки відповідно допункту 5цього Порядку;

2) строки проведення перевірки;

3) документ, на підставі якого сформовано листок непрацездатності;

4) документи, відомості, які підлягають перевірці;

5) уповноважену посадову особу територіального органу Пенсійного фонду України;

6) інші відомості, необхідні для проведення перевірки.

Строк проведення перевірки листків непрацездатності не може перевищувати 10 календарних днів (п. 9 Порядку №185).

Відповідно до п. 10 Порядку №185 під час проведення перевірки листків непрацездатності уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України перевіряє відомості, що містяться в електронному реєстрі листків непрацездатності.

Повідомлення про перевірку медичного висновку протягом одного робочого дня надсилається територіальним органом Пенсійного фонду України через електронну систему охорони здоров'я з обов'язковим зазначенням інформації про:

підставу для проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

предмет перевірки;

унікальний ідентифікатор пацієнта в Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров'я;

номери медичних висновків, що підлягають перевірці.

Згідно з п. 14 Порядку №185 результати перевірки листка непрацездатності зазначаються уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України у довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - довідка про перевірку).

Форма довідки про перевірку затверджується правлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 15 Порядку №185 у довідці про перевірку містяться такі дані:

дата підписання довідки про перевірку (число, місяць, рік);

номер довідки про перевірку;

єдиний (єдині) реєстраційний (реєстраційні) номер (номери) листка (листків) непрацездатності, перевірка якого (яких) проводилася;

підстави для проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

відомості про документи, на підставі яких сформований листок непрацездатності (у разі проведення їх перевірки);

результати проведення перевірки документів, на підставі яких сформований листок непрацездатності (у разі наявності);

інформація про уповноважену посадову особу територіального органу Пенсійного фонду України, яка проводила перевірку (власне ім'я, прізвище, найменування посади);

строк проведення перевірки;

зміст порушення (за наявності), період, в якому вчинено порушення, документи та/або обґрунтування, що підтверджують факт порушення;

підсумкова оцінка перевірки листка непрацездатності, яка зазначається у форматіобґрунтовано/не обґрунтовано;

підпис уповноваженої посадової особи територіального органу Пенсійного фонду України, яка проводила перевірку (власне ім'я, прізвище, найменування посади).

Будь-які виправлення та доповнення в довідці про перевірку після її підписання не допускаються.

Відповідно до п. 16 Порядку уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України на підставі довідки про перевірку вносить до автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України дані про результати такої перевірки.

Згідно з п. 17 Порядку довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній охорони здоров'я системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066 (зі змінами) (далі - Наказ 1066),випадок тимчасової непрацездатності відповідно до медичних висновків (далі - випадок тимчасової непрацездатності)- це тимчасова непрацездатність, що підтверджується формуванням одного або сукупністю декількох медичних висновків, пов'язаних між собою через посилання на запис в Реєстрі про попередній медичний висновок в межах однієї категорії медичних висновків, та триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми або інших причин з можливим продовженням в одного або послідовно в декількох суб'єктів господарювання до завершення дії останнього медичного висновку або до початку нового медичного висновку з відміткою про початок нового випадку тимчасової непрацездатності в межах такої ж категорії, що формується з приводу нового захворювання, травми або інших причин, які не пов'язані та не є наслідками попереднього.

Відповідно до пп. 15 п. 1ст. 1 Закону №1105-XIV медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності.

Порядок передачі відомостей з Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я до інших державних електронних інформаційних ресурсів здійснюється відповідно до Розділу VНаказу №1066.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.06.2021 №1234 зі змінами затверджено Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі - Наказ №1234).

Відповідно до абз. 1-3 пункту 3 розділу ІІ Наказу №1234 дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності. Листок непрацездатності вважається виданим через сім днів після дати закриття листка непрацездатності та набуває статусу «готовий до сплати (виданий)».

На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності, формуються листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюється як продовження першого та складають один страховий випадок.

На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності та, які містять посилання на запис у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я про попередній медичний висновок, формуються листки непрацездатності, як продовження випадку непрацездатності, в порядку черговості, незалежно від статусу раніше сформованих листків непрацездатності (крім статусу «сформовано помилково»).

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ Наказу №1066 медичний висновок категорії "Захворювання або травма загального характеру" формується особисто лікуючим лікарем в амбулаторних та стаціонарних умовах надання медичних послуг.

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Наказу №1066 медичні висновки будь-якої категорії вносяться до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я за результатами проведеної експертизи тимчасової непрацездатності.

Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 №189 (зі змінами) (далі - Наказ №189) під час здійснення експертизи тимчасової непрацездатності лікуючий лікар суб'єкта господарювання на підставі даних всебічного медичного обстеження пацієнта, ураховуючи ступінь функціональних порушень органів та систем, характер та перебіг патологічного процесу, умови праці:

1) приймає рішення про формування (видачу) документів про тимчасову непрацездатність, а саме формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність відповідно до вимог, Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066;

2) здійснює комплексну оцінку порушень функціонального стану організму та інших причин, якими вона обумовлена, що визначають факт тимчасової втрати працездатності, установлення строку непрацездатності, визначення клінічного та трудового прогнозу відповідно до встановленого діагнозу.

Відповідно до ст. 28 Закону №1105-XIV (зі змінами, які були внесені Законом України від 21.09.2022 №2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування») за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров'я, фізичні особи-підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (далі - лікарі), які несуть відповідальність згідно із законодавством.

Судом встановлено, що перевіркою правильності видачі листка непрацездатності №17598396-2032614723-1 з 09.05.2025 по 24.06.2025 у ЕРЛН встановлено, що такий видано на підставі МВТН №1111-Е7ХР-КНК9-6РРН категорії «Захворювання або травма загального характеру» та вказаний листок непрацездатності сформовано лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» як новий випадок тимчасової непрацездатності, без висновку лікуючого лікаря ОСОБА_1 про її непрацездатність в момент направлення в порушення абзаців 2 та 3 п.3 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066

Позивач в обгрунтування своїх заперечень у позовній заяві вказує, що причина формування ЕЛН № 17598396-2032614723-1 з 09.06.2025 року по 24.06.2025 обумовлюється встановленням нового випадку тимчасової непрацездатності (нового діагнозу), що не пов'язаний із попереднім, вказаним у медичній карті пацієнтки згідно з МВТН № 1111-E7XP- KHK9-6PPH. Разом з тим, позивачем не надано суду доказів, на підставі якого випадку тимчасової непрацездатності (нового діагнозу) встановленого лікуючим лікарем сформовано ЕЛН № 17598396-2032614723-1 з 09.06.2025 року по 24.06.2025.

Судом встановлено, що ЕЛН № 17517387-2032471854-1 з 31.05.2025 по 06.06.2025 не містить рекомендацій лікуючого лікаря щодо необхідності продовження подальшого лікування у амбулаторних умовах або проходження медичної реабілітації. Дані про подальшу тимчасову непрацездатність після 06.06.2025 ОСОБА_1 , яка безпосередньо передує початку періоду реабілітаційного лікування у ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» в електронній системі охорони здоров'я з формуванням ЛН у Електронному реєстрі листків непрацездатності, відсутні.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи МВТН № 1111-E7XP-KHK9-6PRH категорії «Захворювання або травма загального характеру», на підставі якого видано ЛН № 17598396-2032614723-1 за період з 09.06.2025 по 24.06.2025 у ЄРЛН, сформовано лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» як новий випадок тимчасової непрацездатності.

Отже дані про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 , яка безпосередньо передує початку періоду реабілітаційного лікування у ДП «Санаторій Сонячне Закарпаття» відсутні, чим порушено п. 3 розділу ІІ Порядку №1066.

Суд звертає увагу, що суду не надано доказів оскарження позивачем довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 23.07.2025 №0700-0904-5/27, направленої листом вих. №0700-0904-8/44170 від 25.07.2025 або відповідних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Відтак, органом, на якого Законом покладено перевірку листків непрацездатності встановлено необґрунтованість його видачі.

Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі призначення та здійснення страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, керівник територіального органу уповноваженого органу управління протягом п'яти календарних днів з дня встановлення необґрунтованості медичного висновку про тимчасову непрацездатність звертається в електронній формі через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, або у формі паперового документа до закладу охорони здоров'я або до фізичної особи - підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар якого допустив необґрунтоване створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність, з вимогою про компенсацію відповідної суми страхової виплати.

Заклади охорони здоров'я або фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікарі яких допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, зобов'язані компенсувати суми страхової виплати протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про компенсацію сум страхової виплати.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що оскаржувана вимога Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №Ю-11 від 25.07.2025 про компенсацію суми страхової виплати у сумі 11285 грн 89 коп. є законною та обґрунтованою, відтак, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, робить висновок, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст.139,241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Дочірнього підприємства "Санаторій "Сонячне Закарпаття" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (89313, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Поляна, вул. Курортна, буд. №1, А, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправною та скасування вимоги - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЮ.Ю.Дору