Рішення від 24.10.2025 по справі 160/19115/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 рокуСправа №160/19115/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.07.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії та скасувати рішення від 03.06.2025 №046350002068 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за поданою заявою №1284 від 26.05.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву № 1284 ОСОБА_1 від 26.05.2025 року щодо перерахунку пенсії з 01.03.2025 року (індексації) та виплатою з 01.03.2025 року пенсії у розмірі 20221,34 грн (80% від 25276,68 грн), без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням фактично виплачених сум, до змін у законодавстві, передбачаючих збільшення виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», у 2025 році перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році проводиться з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115. З 01.03.2025 пенсійним органом проведений перерахунок пенсії, індексація заробітку (масовий). Розмір пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 25276,68грн) становить 20221,34 грн, але до виплати з 01.03.2025 року призначено 19635,74 грн (обмеження індексації) і в зв'язку з цим 26.05.2025 позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2025 (індексація) з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та проведенням виплати пенсії з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром, у розмірі 19635,74 грн. 02.06.2025р. ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення №046350005693 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за поданою заявою №1284 від 26.05.2025 у зв'язку з тим, що Постановою №209 не передбачено проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром. Вважаючи спірне рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 08.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

25.07.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 22.12.2020 як отримувач пенсії за віком відповідно до частини 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058. Позивач звернувся до уповноваженого органу Пенсійного фонду України із заявою від 26.05.2025 №1284 про перерахунок пенсії «зміна надбавки». За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що в автоматичному режимі з 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115 - 8913,83 грн. Розмір підвищення склав 2085,60 (який перевищує 1500 грн) та враховуючи положення Постанови №209 застосовано обмеження в індексації в розмірі -585,60 грн. Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. ОСОБА_1 пенсія нараховується в розмірі, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з 01.03.2024 по теперішній час такий розмір становить 23 610,00 грн). Таким чином пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до вимог чинного законодавства, правові підстави для здійснення індексації пенсії з 01.03.2025 без обмеження відсутні.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримую пенсію за віком особам, зайнятим на підземних роботах Список № 1, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з копією перерахунку пенсії позивача від 25.02.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 складає 20221,34 грн, втім пенсія виплачується в межах максимального розміру 19635,74 грн.

26.05.2025 позивач звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 02.06.2025 №046350005693 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Зі змісту спірного рішення вбачається, що заявнику проведено перерахунок з 01.03.2025 індексація заробітку за нормами постанови КМУ від 25.02.2025 №209. З урахуванням того, що збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн, сума Індексації 01.03.2025 склала 1500 грн.

Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо виплати пенсії з обмеженням індексації та обмеженням максимального розміру, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Суд зазначає, що приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 було затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124).

Так, згідно з пунктом № Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).

25.02.2025 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі Постанова №209).

Відповідно до пункту 1 Постанови №209 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Пунктом 3 Постанови № 209 установлено, що:

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень;

Отже, відповідно до Постанови КМУ №209 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.

Як видно з матеріалів справи (протокол перерахунку пенсії від 25.02.2025), з 01 березня 2025 року позивачу підвищено пенсію відповідно до Постанови № 209, та застосовано обмеження в індексації в розмірі 1500,00 грн.

Статтею 19 Закону № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» в частині порядку визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики, зокрема, передбачено, що виключно законами України визначається: величина порогу індексації грошових доходів громадян.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку про те, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.

Водночас, суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналізуючи наведені норми, суд указує, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

Не є спірними у цій справі обставини того, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно із протоколом розрахунку пенсії позивача від 25.02.2025, з 01.03.2025 загальний розмір пенсії становить 12247,53 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 20221,34 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 25276,68 грн) 20221,34 грн; обмеження індексації з 01.03.2025 -585,60 грн. Розмір пенсії з надбавками становить 19635,74 грн.

На переконання суду, обмеження розміру пенсії позивача суперечить гарантованому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розміру, адже приписами ст. 8 вказаного Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії встановлено у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву №1284 ОСОБА_1 від 26.05.2025 року щодо перерахунку пенсії з 01.03.2025 року (індексації) та виплатою з 01.03.2025 року пенсії у розмірі 20221,34 грн (80% від 25276,68 грн), без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням фактично виплачених сум, а отже рішення від 02.06.2025 № о/р 046350005693 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за поданою заявою №1284 від 26.05.2025 підлягає скасуванню.

При цьому, суд звертає увагу на те, що в прохальній частині позовних вимог позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення від 03.06.2025 №046350002068 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за поданою заявою №1284 від 26.05.2025, тоді як за результатом розгляду заяви позивача №1284 від 26.05.2025 було прийнято рішення саме від 02.06.2025 № о/р НОМЕР_2 , тобто позивачем було допущено помилку в даті та номері рішення, що оскаржується.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частин 1, 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією від 27.06.2025 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 908,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 02.06.2025 № о/р 046350005693 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за поданою заявою №1284 від 26.05.2025р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву №1284 ОСОБА_1 від 26.05.2025 року щодо перерахунку пенсії з 01.03.2025 року (індексації) та виплатою з 01.03.2025 року пенсії у розмірі 20221,34 грн (80% від 25276,68 грн), без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати у розмірі 908,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна