Постанова від 27.10.2025 по справі 683/3089/25

Справа № 683/3089/25

3/683/1026/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 року м. Старокостянтинів

Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Кутасевич О.Г., за участі секретаря судового засідання Бадаєвої Н.О., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працівника поліції,

за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №472851, складеного поліцейським ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області від 04 жовтня 2025 року 04 жовтня 2025 року о 1 год 38 хв по вул. Героїв Небесної Сотні, 1/1 в м.Старокостянтинові водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «BMW Х5», державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення координації рухів, порушення мови, в порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України відмовився від проходження в установленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що вказаного дня 1 год 38 хв по вул. Героїв Небесної Сотні, 1/1 в м. Старокостянтинові на автозаправній станції пасажир його автомобіля, яка перебувала в стані алкогольного сп'яніння, під час здійснення ним руху автомобіля, коли він рушав, відчинила дверцята автомобіля, пошкодивши металеву конструкцію. Свідком цього інциденту стали працівники поліції, які невдовзі під'їхали до автозаправної станції. Будь-яких претензій адміністрація автозаправної станції до нього не мала, оскільки завдану шкоду він відшкодував він вже мав їхати у своїх справах, коли інспектор ВП ХРУП ГУНП в Хмельницькій області у грубій формі попросив вийти з автомобіля. Оскільки його пасажири перебували в стані алкогольного сп'яніння, вони почали заперечувати щодо цього та з'ясовувати законність такої вимоги, після тривалої суперечки, працівник поліції зазначив, що у нього наявні явні ознаки наркотичного сп'яніння і запропонував пройти огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння, при цьому не зазначивши, у якому закладі має проводитись такий огляд та які наслідки відмови від проходження огляду. При цьому видимих ознак наркотичного сп'яніння у нього не було, оскільки він спілкувався чітко, будь-яких ознак порушення координації мови та руху не виявляв, а хвилювання було пов'язане з тим, що у нього вперше виникла така ситуація з поліцією, оскільки він лише в січні 2025 року отримав права на керування транспортним засобом. Йому було відомо, що огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться в Красилівській ЦРЛ або в с. Скаржинці Хмельницького (колишнього Ярмолинецького) району, які знаходяться на віддаленій відстані від м. Старокостянтинова, після проведення якого у нього не буде можливості самостійно повернутись додому. Тому, з огляду на пізній час (близько 2 години ночі), а також те, що пройти огляд в м.Старокостянтинові - найближчому закладі охорони здоров'я, у якому може бути проведений такий огляд, йому не запропонували, від проходження огляду він відмовився. Вже під час оголошення йому змісту протоколу про адміністративне правопорушення, він дізнався, що огляд мав проводитись в Красилівській багатопрофільній лікарні.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши надані докази, вважаю, що у діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з огляду на наступне.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначається ст.266 КУпАП.

Відповідно до положень ч.1-5 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3, п.4, п.7 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року за № 1452/735, із змінами, внесеними Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 338/825 від 16 травня 2025 року (далі Інструкція) ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Відповідно до пункту 12 зазначеної Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу 1 Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно п.1 розділу ІІІ даної Інструкції Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджується Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Згідно наказу Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької військової адміністрації, Департаменту охорони здоров'я від 14 січня 2025 року №10 «Про проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та затвердження переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв у 2025 році» найближчим закладом охорони здоров'я для проведення огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння станом на 04 жовтня 2025 року було КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради, що знаходиться у м. Старокостянтинів, а не Красилівська багатопрофільна лікарня, що знаходиться у м. Красилові.

Будь-яких доказів, відповідно до яких вказаний огляд не міг бути проведений у КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» автором протоколу відповідно вимог ст. 255 КУпАП подано не було.

На переглянутому у судовому засіданні відеозаписі, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №472851 від 04 жовтня 2025 року взагалі не зафіксовано, як водію запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, про те, що цей заклад знаходиться в м. Красилові, ОСОБА_2 не повідомили, і про цю обставину він дізнався лише під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим від проходження огляду він відмовився. Наслідки відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та його порядок йому роз'яснено не було.

Видимих ознак, які б свідчили про наявність у ОСОБА_2 наркотичного сп'яніння та які б могли викликати у поліцейських підозру про перебування його в стані наркотичного сп'яніння, зокрема порушення координації рухів та порушення координації мови, про які в подальшому зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, відеозапис з нагрудних камер поліцейських, так і відеозапис із камер автозаправної станції, переглянутий в судовому засіданні не містить. Перевірку реагування зіниць на світло працівник поліції не проводив, а вказав про наявність ознак наркотичного сп'яніння лише після того, як пасажири автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , що перебували у стані алкогольного сп'яніння, почали сперечатись з приводу законності затримання автомобіля.

Ураховуючи викладене, а також те, що водій заперечував перебування у стані наркотичного сп'яніння, в його автомобілі були присутні пасажири, які також вказували, що ОСОБА_1 не вживав алкогольних напоїв чи наркотичних засобів, а відеозапис не містять пропозиції поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, яким станом на 04 жовтня 2025 року було КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради, що знаходиться у м. Старокостянтинів, що у свою чергу є порушенням вказаної вище Інструкції.

Таким чином, судом встановлено, що у працівників поліції не було достатніх підстав вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, а те, що йому не було належним чином роз'яснені його права на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, у свою чергу потягло за собою порушення порядку проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння, що передбачений вказаною вище Інструкцією та ст. 266 КУпАП.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що в уповноваженої особи поліції не було вагомих підстав для складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП щодо ОСОБА_1 .

Винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути безумовно доведено достатніми доказами, які встановлюють об'єктивну істину у справі.

Згідно з вимогами ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до приписів ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Отже, керуючись ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини суд тлумачить на його користь ОСОБА_1 .

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність переконливих доказів щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ст.247, ст.266, ст.283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИЛА:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події складу цього адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: