Справа № 675/1768/25
Провадження № 3/675/637/2025
24 жовтня 2025 року м. Ізяслав
Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Король О.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 (далі по тексту постанови - ОСОБА_1 ), який повторно протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою статті 173-2 КУпАП, за яке його вже було піддано адміністративному стягненню, 03.10.2025 о 21 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 (далі по тексту постанови - ОСОБА_2 , потерпіла), а саме: умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловленні в її сторону образ нецензурними словами, погрозами фізичною розправою та намагання вчинити бійку, внаслідок чого завдана шкода психічному здоров'ю останньої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , який повторно протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою статті 173-2 КУпАП, за яке його вже було піддано адміністративному стягненню, 04.10.2025 о 17 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме: умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловленні в її сторону образ нецензурними словами та погрозами фізичною розправою, внаслідок чого завдана шкода психічному здоров'ю останньої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, де, окрім іншого зазначає, що вину визнає повністю.
Разом з цим, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту постанови - КУпАП), адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень, крім його зізнавальних пояснень, викладених у поданій суду письмовій заяві від 20.10.2025, повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №420234 від 20.10.2025; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 420228 від 20.10.2025; рапортом інспектора-чергового СРПП ВПД № 2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області Максимчука О.В. від 04.10.2025 (зареєстровано в журналі ЄО за № 6768); рапортом інспектора-чергового ВПД № 2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області Михайлюка О.В. від 03.10.2025 (зареєстровано в журналі ЄО за № 6743); письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 04.10.2025 та від 20.10.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.10.2025; повідомленням начальника ВПД № 2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області; терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА № 378568 від 20.10.2025; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 20.10.2025.
Також враховано, що відповідно до бази даних «Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_1 постановою судді Дніпровського районного суду м. Києва від 18.04.2025 визнано виним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) грн (повідомлення начальника ВПД № 2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області).
Вказані докази суддею приймаються до уваги, оскільки вони не викликають сумнівів чи протиріч, підтверджують обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи.
Таким чином, перевіривши письмові матеріали справи, вважаю, що він вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Отже, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, вважаю, що на ОСОБА_1 потрібно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 70 (сімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) грн 00 коп.
Крім цього, відповідно до ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
У п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників (п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч.ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Згідно частини шостої статті 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму (ч.ч. 8, 9 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
З урахуванням зазначеного вище, на підставі ст. 39-1 КУпАП, вважаю за необхідне одночасно з призначенням адміністративного стягнення у виді штрафу застосувати до ОСОБА_1 спеціальний захід протидії домашньому насильству у виді направлення для проходження програми для кривдників.
Вважаю, що саме таке стягнення забезпечить досягнення мети вказаної у ст. 23 КУпАП.
У відповідності з вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33-35, ч. 1 ст. 173-2, 221, 283-287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 70 (сімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Відповідно до ст. 39-1 КУпАП застосувати до ОСОБА_1 спеціальний захід протидії домашньому насильству у виді направлення для проходження програми для кривдників на строк 3 місяці.
Виконання програми для кривдників відносно ОСОБА_1 відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» покласти на Плужненську сільську раду Шепетівського району Хмельницької області.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Олександр Король