Справа № 766/11464/25
н/п 2-а/766/417/25
24.10.2025 року місто Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Скрипніка Л.А.,
за участю секретаря Бажанової В.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі територіального підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України в особі територіального підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 3/ЮС/ТСМ про накладення адміністративного стягнення від 30.06.2025 року та скасування штрафу у вигляді 25 500 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що 30.06.2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАп та накладеного адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1500 ( одна тисяча п'ятсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що згідно з розділом 20 п.п. 5 Податкового кодексу складає 25 500 гривень ( двадцять п'ять тисяч п'ятсот гривень) .
Вважає постанову незаконною, оскільки :
-Оскаржувана позивачем постанова не містить посилання на докази , що підтверджують отримання позивачем повістки про виклик до ТЦК , або надсилання такої повістки йому засобами поштового зв'язку тощо, оскільки жодних повісток він не отримував , на адресу реєстрації та проживання такі повістки не надходили .Відповідач у справі доказів надсилання на адресу місця проживання позивача належним чином оформленої повістки , не надав , що викликає сумнів в існуванні такої повістки взагалі .
-Відповідачем не забезпечено завчасне повідомлення позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, яке в розумінні Конвенції є кримінальним обвинуваченням, не надано мінімально встановлений КУпАП строк для підготовки до розгляду справи та не гарантовано йому отримання часу і можливості, необхідних для підготовки свого захисту, які регламентовані пунктом «в» частини 3 статті 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», що свідчить про порушення відповідачем процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення.
-Постанова, винесена з суттєвими порушеннями як матеріального (відсутні докази наявності у діях позивача складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП), так і процесуального законодавства (проведення розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до відповідальності, та за відсутності відомостей про її належне повідомлення про дату, час і місце розгляду).
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.07.2025 року відкрито провадження у справі.
Позивач в судовому засіданні ніяких клопотань не подавав , на питання суду стосовно неявки до ТЦК пояснив, що не отримував повістки. Стосовно проходження лікарської комісії пояснив , що особа не зобов'язана самостійно проходити ВЛК , а лише за викликом ТЦК , який він не отримував.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надав до суду відзив в якому вказав , що позовні вимоги не можуть бути задоволені , оскільки рішення про притягнення до адміністративної відповідальності було прийнято у цілковитій відповідності до норм матеріального права та адміністративної процедури , що підтверджується наступним:
24.03.2025 року гр-н ОСОБА_1 став на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , де задекларував свою адресу АДРЕСА_1 ; ВЛК ним не проходилась, що підтверджується його обліковою карткою «Оберіг» (додається).
20.06.2025 року гр-ну ОСОБА_1 на його адресу була направлена повістка №4056833 про необхідність явки в ТЦК 30.06.2025 року, а також повістка про виклик у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП України, рекомендованим листом Укрпошти. Згідно системи «Оберіг» зазначена повістка вважається врученою, так як згідно трекінгу поштового відправлення №7303406206252 вона повернута 06.07.2025 року з відміткою Одержувач відсутній за вказаною адресою.
У відповідності до п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16.05.2024 року, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:
У разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
1)День проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
2)День проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення.
Всупереч цим вимогам ОСОБА_1 у встановлений строк до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з'явився.
У зв'язку з цим відповідно до ст. 258 КУпАП постанову про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП, було складено без протоколу та надання пояснень у справі про адміністративне правопорушення ,так як пункт 23 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 встановлює , що поважними причинами неприбуття громадянина у строк , визначений у повістці, визнаються лише перешкода стихійного характеру , хвороба громадянина , воєнні дії на відповідній території або інші обставини , які позбавили його можливості особисто прибути у визначене місце і строк , але як встановлено і підтверджено самим позивачем , він не з'явився через те , що змінив місце проживання і у встановлений строк ІНФОРМАЦІЯ_4 не повідомив.
30.06.2025 р. начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено постанову, згідно якої гр-н ОСОБА_1 , будучи таким, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив наступні порушення чинного законодавства:
- в порушення вимог ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію », в умовах особливого періоду, будучи належним чином оповіщеним повісткою №4056833 про необхідність явки 30.06.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних , на вказаний виклик не з'явився.
- вивченням облікової карти системи «Оберіг» встановлено, що ОСОБА_1 , в порушення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», в умовах особливого періоду, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто в період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р., в повному обсязі свої персональні дані в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, визначені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців та резервістів, а саме: 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення , передбачене ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону , мобілізаційну підготовку та мобілізацію , вчинене в особливий період.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, заслухавши позивача та дослідивши відзив, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП від 30.06.2025 року №3/ЮС/ТСМ встановлено, що ОСОБА_1 , будучи таким, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порушення вимог ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», в умовах особливого періоду, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто в період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. свої персональні дані (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності електронної пошти), інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, що підтверджується даними реєстру «Оберіг» та постановою №3/ЮС/ТСМ від 30.06.2025 року. При розгляді справи обставин , яуі б помякшували та/або обтяжували адміністративну відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (у т.ч. передбачені ст.ст.210,210-1 КУпАП).
Згідно ч.6 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України (у частинi правопорушень, вчинених військовозобов'язаними Служби зовнішньої розвідки України), якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.
У відповідності до ст. 289 КУпАП строк оскарження постанови у вищому органі або до відповідного суду складає десять днів з дня її винесення.
Що стосується вимоги позивача про поновлення строку на оскарження постанови про вчинення адміністративного правопорушення від 30.06.2025 року, суд вважає, що вона підлягає задоволенню, оскільки про існування постанови позивач дізнався 21 липня 2025 року , коли були арештовані банківські рахунки , а постану отримав від Корабельного районного ВДВС у м. Херсоні 25.07.2025 року, з приводу , питання було вирішено судом при відкритті провадження в ухвалі суду від 29.07.2025 року .
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Як встановлено статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а частиною 3 цієї статті - за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Відповідно до Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Відповідно до ч.3ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Згідно з абз. 4 пункту 1 частини ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ 1) під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
В постанові про вчинення адміністративного правопорушення як підставу адміністративного правопорушення визначається та обставина, що позивач в умовах особливого періоду, не уточнив свої персональні (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центі комплектування та соціальної підтримки, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
У відповідності до п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на обліку.
Згідно п.171 ч.1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
З наданого відзиву відповідачем встановлено , що позивач 24.03.2025 року став на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 однак на всі подальші повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 не реагував.
Крім цього, не є поважною причиною його неявка на розгляд адміністративної справи в ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки як вбачається зі змісту відзиву позивач задекларував свою адресу ( АДРЕСА_2 ) 24.03.2025 року під час того як став військовий облік, однак в подальшому змінивши адресу проживання, як то вбачається із дослідженої судом облікової картки , де адресою проживання ОСОБА_1 вказано кв. АДРЕСА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у встановлений Законом 7-денний строк про зміну адреси проживання не повідомив, через що останнього і було повідомлено про розгляд адміністративної справи , зокрема за старою адресою , як то вбачається з трекінгу відправлень, куди останній не з'явився , у зв'язку із чим , в свою чергу протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - не складався відповідно до ч.6 ст.258 КУпАП) .
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3ст.210-1КУпАП.
Керуючись ст.ст.7,9,210,235,245, 251, КУпАП, ст.ст. 2,3,72,77,286,293,295,297 КАС України, суд-
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі територіального підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено та проголошено 24.10.2025 року о 15.00 год.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса для листування : АДРЕСА_4 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (місцезнаходження : АДРЕСА_5 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ).
Суддя Л.А.Скрипнік