Справа № 583/4298/25
3/583/1655/25
Іменем України
24 жовтня 2025 року м. Охтирка
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Соколова Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли від Охтирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, РНОКПП НОМЕР_1
з участю особи щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , її представника - адвоката Яценка А.О.,
ОСОБА_1 17.09.2025 о 19 год. 54 хв. в м. Охтирка по пров. Перекопський, 1, керувала мопедом «Хонда», без державного номерного знаку, з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та почервоніння зіниць очей. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу газоаналізатор Драгер 6820 чи в медичному закладі відмовилася, чим порушила вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України та скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
22.10.2025 до суду надійшло клопотання адвоката Яценка А.О. про закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 через грубі порушення працівників поліції, допущені при складанні протоколу. В клопотанні зазначає, що при складанні протоколу ОСОБА_1 не були роз'яснені її права, передбачені ст. 63 Конституції та ст. 268 КУпАП. Крім того, відеозапис був не безперервним, на відеозаписі відсутній факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, працівник поліції безпідставно вимагав у водія свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та поліс обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності, номер бодікамери, зазначений у протоколі, не співпадає із номером бодікамери, якою здійснювався відеозапис. Вказує, що до протоколу не надано довідку про наявність повторності вчинення правопорушення та довідку отримання особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
ОСОБА_1 в суді зазначила, що не їхала на мопеді, а вела його у руках, а тому не була зобов'язана проходити огляд.
Адвокат Яценко А.О. в суді підтримав письмове клопотання, подане до суду, просив закрити провадження у справі з підстав, викладених у клопотанні.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , її захисника, приходжу до такого.
Відповідно до п.п."а" пункту 2.9 Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Невиконання вказаних вимог утворюють склад правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст.130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з частинами 1-3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Факт скоєння правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 459953 від 17.09.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту, оскільки в протоколі зазначено дату його складання, дані про службову особу, яка його склала, та особу, що притягується до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення та суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, протокол підписаний особою, яка його склала та особою, щодо якої складено протокол.
ОСОБА_1 було виписано направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, однак огляд не проводився в зв'язку з відмовою останньої.
Відеозаписом, доданим до протоколу, зафіксовано керування ОСОБА_1 транспортним засобом та її відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Суд вважає, що водій на вимогу працівників поліції має беззастережно виконати їх законну вимогу та пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі, що прямо передбачено п.2.5 ПДР України та абз.3 ч.2ст.16 Закону України «Про дорожній рух», які покладають на водія безумовний обов'язок виконати передбачені законом вимоги поліції, в тому числі про проходження огляду на стан сп'яніння.
Так, з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 відмовилася від проходження огляду на стан сп'яніння.
Відеозаписом зафіксовано, як працівник поліції оголосив ОСОБА_1 її права , передбачені законом та неодноразово пропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння.
На думку суду, дії працівників поліції узгоджуються з вимогами Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі та Інструкції про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, а кваліфікація дій ОСОБА_1 відповідає кваліфікуючим ознакам норми ч.1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
В зв'язку з цим вважаю, що твердження ОСОБА_1 , її захисника про те, що ОСОБА_1 не були роз'яснені права, а також те, що відсутній факт керування, не заслуговують на увагу, мають формальний характер та спрямовані на ухилення від адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення.
Докази, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Доводи адвоката Яценка А.О. про те, що працівник поліції безпідставно вимагав у водія свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та поліс обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності, номер бодікамери, зазначений у протоколі, не співпадає із номером бодікамери, якою здійснювався відеозапис, те, що до протоколу не надано довідку про наявність повторності вчинення правопорушення та довідку отримання особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, суд не бере до уваги, оскільки все вказане адвокатом не впливає на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та не є підставою для закриття провадження у справі.
Таким чином винуватість ОСОБА_1 є доведеною поза розумним сумнівом, такі її дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
При призначенні стягнення враховую характер правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності.
Обставин, що обтяжують відповідальність чи пом'якшують відповідальність, не встановлено.
Врахувавши наведене, доходжу висновку про накладення стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що відповідає тяжкості та наслідкам скоєного правопорушення, забезпечить недопущення скоєння правопорушень на подальше.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, що притягується до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 грн ( сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік (населений пункт : Сумська область/м. Суми, отримувач : ГУК Сум. обл./Сумська обл./, код отримувача : 37970404, Банк отримувача : Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA628999980313090149000018001, код класифікації доходів бюджету : 21081300, найменування податку : Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Строк позбавлення права керування транспортними засобами рахувати з моменту набрання постановою суду законної сили.
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605, 60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.) (населений пункт м. Київ, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку : UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Транспортний засіб мопед марки «Хонда AF», без державного номерного знаку, яким на момент вчинення правопорушення керувала ОСОБА_1 і який відповідно до акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 17.09.2025 був затриманий та доставлений для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку по вул. Армійська, 1 м. Охтирка Сумської області, повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Наталія СОКОЛОВА