Справа № 444/3925/25
Провадження № 3/444/1971/2025
м. Жовква Львівської області, Україна
27 жовтня 2025 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., розглянув справу про адміністративне правопорушення за протоколом серії ЕПР1 № 465420 від 26.09.2025 у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , посвідчення водія серія та номер НОМЕР_1 , РНОКПП не встановлено, тел. НОМЕР_2 , за статтею 122-4 КУпАП.
Справа про адміністративне правопорушення розглядалась без особи у відношенні якої складено протокол.
Формулювання обставин, які визнані суддею доведеними.
Водій транспортного засобу Citroen С4, номерний знак НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , 13.09.2025 о 12 годині 56 хвилин, в с. Збиранка по вул. Шевченка, 4, будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, місце пригоди залишив, не повідомивши поліцію, чим порушив п. 2.10 а, ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КпАП України.
Вказаними діями водій ОСОБА_1 порушив п. 2.10 а, д «Правил дорожнього руху», затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306. У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: a) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських.
Дії водія ОСОБА_1 суддя кваліфікує за ст. 122-4 КУпАП за кваліфікуючими ознаками: залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Повідомлення сторін і судовий виклик.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, хоча про час та місце проведення такого повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Судом були вжиті всі можливі заходи для належного повідомлення ОСОБА_1 , зокрема останній повідомлений шляхом здійснення телефонограми та направленнями відповідно смс-повідомлення на вказаним ним номер мобільного телефону, а також і направленням судової повістки за місцем його проживання. Крім цього, учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України.
Разом з тим, ОСОБА_1 , знаючи, що на розгляді в суді відносно нього перебувають матеріали справи про адміністративне правопорушення, проявив байдужіть до результів розгляду такої. Суд враховує, що ОСОБА_1 клопотань про відкладення розгляду справи чи будь-яких інших не подав.
В пункті 41 рішення Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» зазначено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Олександр Шевченко проти України" ( 974_256 ) (Aleksandr Shevchenko v. Ukraine), заява N 8371/02, п. 27, рішення від 26 квітня 2007 року, та "Трух проти України" (Trukh v. Ukraine) (ухвала), заява N 50966/99, від 14 жовтня 2003 року).
В рішенні першої дисциплінарної палати ВРП від 25.01.2019 року № 194/1дп/15-19 зазначено, що з огляду на принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суди мають проводити розгляд справ за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги доправ, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не є обов'язковою. Таким чином, приходжу до переконання про можливість розгляду справи без участі ОСОБА_1 , який не виявив бажання прибути до суду для розгляду справи відносно нього.
Докази на підтвердження встановлених суддею обставин.
Дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суддя вважає, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП, з наступних підстав.
Обставини правопорушення й вина правопорушника підтверджуються зібраними в порядку статті 251 КпАП України доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 465420 від 26.09.2025 з якого вбачається, що водій транспортного засобу Citroen С4, номерний знак НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , 13.09.2025 о 12 годині 56 хвилин, в с. Збиранка по вул. Шевченка, 4, будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, місце пригоди залишив, не повідомивши поліцію, чим порушив п. 2.10 а, ПДР України, в поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що "хотів відшкодувати завдані збитки самостійно";копією схеми місця дорожньо-транспортної пригоди від 13.09.2025;
- письмовими поясненнями потерпілого внаслідок ДТП ОСОБА_2 від 15.09.2025 р.,
- письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 від 25.09.2025 року з яких вбачається, що останній визнає факт вчинення ним ДТП та залишення місця ДТП.
Обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Під час судового розгляду справи обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність не встановлено.
Мотиви призначення стягнення.
Відповідно до санкції статті 122-4 КУпАП, за вказане правопорушення передбачено накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Статтею 23 КУпАП передбачається, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Частиною 2 статті 33 КУпАП встановлено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Суд критично ставиться до пояснень ОСОБА_3 в матеріалах справи про те, що він бажав самостійно відшкодувати завданів збитки, а місце ДТП залишив через те, що в господарстві, огорожу якого він пошкодив нікого не було вдома, оскільки з матеріалів справи вбачається, що подія мала місце 13.09.2025 року, потерпілий звернувся в поліцію 15.09.2025 року, пояснення ОСОБА_1 надавав працівникам поліції 25.09.2025 року, а протокол ьскладався 26.09.2025 року, тобто понад десять з дня вчинення ДТП та до цього часу ОСОБА_1 не вчинив жодних дій з приводу усунення завданої шкоди. Таким чином суд вважає, що ОСОБА_1 умисно залишив місце ДТП вважаючи, що він залишився непоміченим при вчинені ДТП та з метою уникнення як адміністративної відповідальності так і можливого відшкодування завданих ним збитків.
Враховуючи обставини справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що необхідною і достатньою мірою стягнення для останнього буде накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік в межах санкції статті 122-4 КУпАП.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року, у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
При винесені постанови суддя керується ст. ст. 9-11, 23, 33, 122-4, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Висновки судді.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122-4Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Рішення щодо судового збору.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Органи, що виконують постанову про позбавлення спеціального права.
Постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції.
Порядок виконання постанови про позбавлення права керування транспортним засобом.
Виконання постанови про позбавлення права керування транспортним засобом здійснюється шляхом вилучення посвідчення водія на строк позбавлення права керування транспортними засобами та внесення до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей про позбавлення права керування транспортним засобом на строк, визначений постановою, та про вилучення посвідчення водія.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Якщо посвідчення водія не було тимчасово вилучено в порядку, передбаченому статтею 265-1 цього Кодексу, особа, позбавлена права керування транспортним засобом, зобов'язана негайно здати посвідчення водія до уповноважених органів Національної поліції.
У разі виявлення в особи посвідчення водія, яке підлягає здачі, його вилучення здійснюється поліцейським.
Після закінчення строку позбавлення права керування транспортним засобом посвідчення водія повертається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок сплати штрафу та строк виконаня постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається до виконання органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з дня набарання нею законної сили.
Суддя: Ясиновський Р. Б.