Справа № 444/217/19
Провадження № 1-в/444/68/2025
судового засідання
23 жовтня 2025 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області подання начальника Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції ОСОБА_3 про зміну способу та порядку виконання виконавчого листа по справі № 444/217/19 від 04 березня 2019 року виданого Жовківським районним судом щодо конфіскації речових доказів,-
На адресу Жовківського районного суду Львівської області надійшло подання начальника Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції ОСОБА_3 про зміну способу та порядку виконання виконавчого листа по справі № 444/217/19 від 04 березня 2019 року виданого Жовківським районним судом щодо конфіскації речових доказів. Просить таке задоволити з підстав зазначених у ньому.
Учасники в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце проведення такого були повідомлені належним чином.
Неявка учасників не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 5 ст. 539 КПК України, а тому суд вважає за можливе розглянути подання без учасників, які не з'явилися.
У відповіднності до ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому засіданні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних зсобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Оглянувши матеріали справи та оцінивши усі докази в їхній сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що на виконанні у Жовківському відділі державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження № 59012283 щодо примусового виконання виконавчого листа Жовківського районного суду Львівської області від 04 березня 2019 року у справі № 444/217/19 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст.263 КК України про конфіскацію в дохід держави відповідно до ст.96-1,96-2 КК України речові докази: чотири банки бездимного пороху, що відноситься до метальних вибухових речовин, десять запал-сірників, РГД-33, 90 патронів, які являються боєприпасами калібру 7,62 мм. до гвинтівки системи Мосіна, чотири патрони , які являються боєприпасами калібру 9 мм. до пістолета Макарова, сто сорок шість спортивно-мисливських патронів кільцевого запалювання, що являються боєприпасами калібру 5,6 мм., один патрон, що являється боєприпасами калібру 5,45 мм. до автоматів та кулеметів системи Калашникова , 1 патрон калібру 7,92 мм., 1 патрон пістолета МЦ-52-1.
Згідно з ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
За змістом ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Виконання вище вказаного виконавчого листа не вбачається можливим, оскільки Порядок реалізації майна регулюється статтею 61 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборогоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною. Порядок проведення електронних торгів визначається Міністерством юстиції України. Наказом Міністерства юстиції України державне підприємство «СЕТАМ» уповноважено на здійснення заходів із супроводження програмного забезпечення системи електронних торгів арештованим майном, технічного забезпечення, збереження та захисту даних, що містяться у ній, організацію та проведення електронних торгів, виконання інших функцій, передбачених Порядком реалізації арештованого майна, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 2831/5 від 29.09.201 броку. Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку виконавець у строк не пізніше п'яти робочих днів після ознайомлення сторін із результатами визначення вартості чи оцінки арештованого майна готує проект заяви на реалізацію арештованого майна та направляє заявку на реалізацію арештованого майна начальнику відділу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, для підписання та передачі Організатору, тобто ДП «СЕТАМ».
Відповідно до вимог п.9 ч. 1 статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено, що виробництво та ремонт вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівля вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництво спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продаж - підлягає ліцензуванню.
У зв'язку з відсутністю у ДП «СЕТАМ» ліцензії на торгівлю вогнепальною зброєю та . відсутністю можливості перевірити наявність у потенційних покупців відповідних дозволів на придбання зброї, ДП «СЕТАМ» не здійснює реалізацію арештованої та конфіскованої зброї шляхом проведення електронних торгів, тому не може прийняти заявку щодо реалізації вище вказаного майна.
Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову від 11 липня 2002 р. № 985 «Про затвердження Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби».
Відповідно до п.8 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2002 року № 985 - мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівливої дії, реалізовуються в установленому законом порядку.
За змістом пункту 20 Порядку тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1,3,5,6,8,12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордон службі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки). Органи (суб'єкти господарювання), що здійснили вилучення або зберігання зазначеного у підпунктах 1,3,5,6,8,12-15 пункту 1 цього Порядку майна, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність такого майна, крім того, що передано на реалізацію, до обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації та стосовнно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається. Обласні військові адміністрації щомісяця до 10 числа оприлюднюють на власному веб-сайті зведену інформацію, отриману відповідно до абзацу другого цього пункту, з метою ознайомлення із переліком майна суб'єктів, яким таке майно може бути передано. Протягом 15 календарних днів з моменту оприлюднення зазначеної інформації суб'єкти, які перелічені в абзаці першому цього пункту, можуть звернутися до відповідної обласної військової адміністрації із заявою про отримання майна. Якщо на одне і теж майно претендує більше ніж один суб'єкт, рішення щодо його отримувача приймається обласною військовою адміністрацією за результатами узгоджувальної наради з уповноваженими представниками таких суб'єктів. Рішення щодо переліку та отримувачів майна, яке необхідне для потреб оборони та національної безпеки, приймається обласною військовою адміністрацією до кінця поточного місяця у якому здійснювалося оприлюднення інформації про наявність відповідного майна, про що невідкладно інформується орган (суб'єкт господарювання), від якого таку інформацію було отримано. Передача майна оформлюється актом приймання-передачі, складеним представниками органу (суб'єкта господарювання),що здійснив вилучення або забезпечував зберігання майна, в якому є потреба для оборони та національної безпеки, та представниками суб'єкта, якому передається майно. При цьому представник суб'єкта, якому передається майно, отримує майно на підставі відповідної довіреності. Облік і використання безоплатно отриманого відповідно до цього пункту майна здійснюються згідно з пунктом 17 цього Порядку. Безоплатно передане майно поверненню органу (суб'єкту господарювання), що здійснив вилучення або забезпечував його зберігання, не підлягає.
Судом встановлено, що 05.10.2022 р. № 1475 Жовківським ВДВС у ЛРЛО ЗМУ скеровувався список майна для потреб оборони та національної безпеки до обласної військової адміністрації. Під номером 15 вказувалося майно, яке зазначене у виконавчому листі 444/217/19 від 04.03.2019 р., а саме чотири банки бездимного пороху, що відноситься до метальних вибухових речовин, десять запал-сірників, РГД-33, 90 патронів, які являються боєприпасами калібру 7,62 мм. до гвинтівки системи Мосіна, чотири патрони , які являються боєприпасами калібру 9 мй. до пістолета Макарова, сто сорок шість спортивно-мисливських патронів кільцевого запалювання, що являються боєприпасами калібру 5,6 мм., один патрон, що являється боєприпасами калібру 5,45 мм. до автоматів та кулеметів системи Калашникова , 1 патрон калібру 7,92 мм., 1 патрон пістолета МЦ-52-1. Щодо цього майна не було прийнято рішення про безоплатну передачу.
Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішується органом, який виніс таку постанову.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року поліція, у відповідності до покладених на неї завдань, здійснює у визначеному законом порядку приймання, зберігання, знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотронних речовин.
Згідно з п.15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 травня 1993 року №314 (в редакції від 05.11.2012 року) ( далі Інструкція), у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.
Крім того, відповідно до п.28 цієї ж Інструкції на зброю, бойові припаси, спеціальні засоби, що категоруються технічною комісією, складається акт (додаток 12), який підписується головою та членами комісії і затверджується начальником ГУМВС, УМВС, УМВС на транспорті, а згідно з абзацем 3 вказаного пункту Інструкції для реалізації зброї необхідно отримати дозвіл ДРЗ МВС України.
Пунктом 29 та підпунктом 29.1 зазначеної Інструкції передбачено, іцо на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому пп. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання / передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною (додаток № 10); мисливська нарізна і гладкоствольна зброя та боєприпаси до неї - у торговельні організації.
За таких обставин, вказаний акт технічного стану зброї є достатнім для її реалізації, утилізації, передачі у відповідні служби чи організації. Відповідне рішення про подальшу долю конфіскованого та підданого технічному огляду майну, у тому числі і про знищення, вправі прийняти відповідна технічна комісія.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з частиною 4 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем неодноразово скеровувалися вимоги у ВП №2 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області щодо створення комісії для визначення технічного стану для подальшої реалізації або ж знищення речових доказів.
Таким чином, державний виконавець вчинив всі вичерпні дії, передбачені Законом України «Про виконавче провадження» та іншими законами.
Внаслідок вищевикладеного, суд приходить до висновку, подання підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 372, 376, 395, 537, 539 КПК України, ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» суд,-
Подання задоволити.
Змінити спосіб та порядок виконання виконавчого листа № 444/217/19 від 04 березня 2019 року виданого Жовківським районним судом щодо конфіскації речових доказів: чотири банки бездимного пороху, що відноситься до метальних вибухових речовин, десять запал-сірникін, РГД-33, 90 патронів, які являються боєприпасами калібру 7,62 мм. до гвинтівки системи Мосіна, чотири патрони , які являються боєприпасами калібру 9 мм. до пістолета Макарова, сто сорок шість спортивно-мисливських патронів кільцевого запалювання, що являються боєприпасами калібру 5,6 мм., один патрон, що являється боєприпасами калібру 5,45 мм. до автоматів та кулеметів системи Калашникова , 1 патрон калібру 7,92 мм., 1 патрон пістолета МЦ-52-1.
Виконання виконавчого листа № 444/217/19 від 04 березня 2019 року виданого Жовківським районним судом щодо конфіскації речових доказів: чотири банки бездимного пороху, що відноситься до метальних вибухових речовин, десять запал-сірників, РГД-33, 90 патронів, які являються боєприпасами калібру 7,62 мм. до гвинтівки системи Мосіна, чотири патрони , які являються боєприпасами калібру 9 мм. до пістолета Макарова, сто сорок шість спортивно-мисливських патронів кільцевого запалювання, що являються боєприпасами калібру 5,6 мм., один патрон, що являється боєприпасами калібру 5,45 мм. до автоматів та кулеметів системи Калашникова , 1 патрон калібру 7,92 мм., 1 патрон пістолета МЦ-52-1, що перебувають на зберіганні в дозвільному відділі Відділу поліції №2 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області, провести у відповідності до Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї - Відділом поліції №2 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області.
Копію даної ухвали надіслати прокурору Жовківської окружної прокуратури Львівської області, засудженому та Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції - для відома, а також та ВП №2 ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області - для відома та виконання.
На ухвалу суду протягом 7-ми днів з дня її оголошення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області .
Суддя: ОСОБА_1