Справа № 331/1979/25
Провадження № 1-кп/331/518/2025
«27» жовтня 2025 року Олександрівський районний суд міста Запоріжжя в складі:
Головуючого - судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
за участі: прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025080000000421 від 17.03.2025 року відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Набережні Челни Татарської АРСР, громадянки України, РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка не має судимості,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
Військовослужбовці збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації, шляхом збройної агресії, 24.02.2022 незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, інших об'єктів цивільного сектору соціального забезпечення, та здійснили застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям Збройних сил України та об'єктах цивільної інфраструктури, що призвело до тяжких наслідків, в тому числі на території Запорізької області.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», запроваджено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на даний час.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Бердянський район та м. Бердянськ Запорізької області внесені до вказаного переліку, та є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Згідно з, мовою оригіналу - «Федеральным конституционным законом от 04.10.2022 № 7-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Запорожской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Запорожской области», Запорізька область була незаконно приєднана до складу держави-агресора рф.
Пунктом 5 статті 10-1 Федерального конституційного закону російської федерації № 1-ФКЗ від 30.01.2002, мовою оригіналу - «О военном положении» передбачена можливість проведення виборів в період дії воєнного стану, а саме, мовою оригіналу - «При введении военного положения в соответствии с Федеральным конституционным законом от 30 января 2002 года № 1-ФКЗ «О военном положении», высшее должностное лицо субъекта Российской Федерации, на территории которого действует военное положение, вправе не ранее чем за 130 дней и не позднее чем за 90 дней до дня голосования направить в Центральную избирательную комиссию Российской Федерации предложение о проведении выборов, референдума на территории соответствующего субъекта Российской Федерации».
Відповідно до, мовою оригіналу - «Решения № 11/83-1 от 21.06.2023 Избирательной комиссии Запорожской области «О проведении голосования на выборах депутатов Законодательного Собрания Запорожской области первого созыва, а также на выборах депутатов представительных органов муниципальных образований в Запорожской области первого созыва», назначенных на 10 сентября 2023 года, в течении нескольких дней подряд», незаконні вибори на тимчасово окупованій території Запорізької області призначені окупаційною владою на 10.09.2023.
В той же час, положеннями, мовою оригіналу - «Федерального закона от 12.06.2002 № 67-ФЗ (ред. от 31.07.2023) «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации», визначено порядок та час проведення кандидатом на виборах агітаційних заходів, а саме, мовою оригіналу - «ст. 49 Агитационный период: Агитационный период для избирательного объедения начинается со дня принятия им решения о выдвижении кандидата, кандидатов, списка кандидатов. Агитационный период для кандидата, выдвинутого в составе списка кандидатов, начинается со дня представления в соответствующую избирательную комиссию списка кандидатов. Агитационный период для кандидата, выдвинутого непосредственно, начинается со дня представления кандидатом в избирательную комиссию заявления о согласии баллотироваться, а в случае, предусмотренном пунктом 14.3 статьи 35 настоящего Федерального закона, - со дня представления в избирательную комиссию документов, предусмотренных в указанном пункте. Агитационный период прекращается в ноль часов по местному времени дня, предшествующего дню голосования, а в случае принятия, предусмотренного пунктом 1 или 2 статьи 63.1 настоящего Федерального закона решения о голосовании в течение нескольких дней подряд - в ноль часов по местному времени первого дня голосования».
У період часу, не пізніше проведення першого засідання так званої «участковой избирательной комиссии № 242», тобто не раніше 28.07.2023, громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на території окупованого зс рф с. Роза Бердянського району Запорізької області, діючи умисно, із власних корисливих та ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України, прийняла пропозицію невстановлених осіб, із числа представників окупаційної влади у вказаному населеному пункті та добровільно зайняла посаду «члена» так званої «участковой избирательной комиссии № 242», що підпорядковувалась «территориальной избирательной комиссии № 7 Бердянского муниципального округа Запорожской области» та розташовувалась в приміщенні за адресою: вул. 40 років Перемоги, 45, с. Роза, Бердянський район, Запорізька область, та до 08.09.2023 здійснювала підготовку приміщень для проведення незаконних виборів, добровільно проводила агітацію серед місцевого населення з метою їх схиляння до голосування на незаконних виборах т.зв. «депутатов Законодательного собрания Запорожской области первого созыва» та «депутатов Бердянского окружного Совета депутатов первого созыва» на тимчасово окупованих територіях с. Роза та сел. Шовкове Бердянського району Запорізької області, а також проводила пропаганду щодо покращення життя та за результатами проведення незаконних виборів під прапором країни агресора - російської федерації.
Після чого, реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на забезпечення проведення незаконних виборів, громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно та добровільно, усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, у період часу не пізніше ніж з 08 вересня 2023 року по 10 вересня 2023 року включно, активно приймала участь в проведенні виборчого процесу на тимчасово окупованих територіях с. Роза та сел. Шовкове Бердянського району Запорізької області, а саме: приймала участь у діяльності роботи т.зв. «участковой избирательной комиссии № 242» та за попередньої змови з іншими невстановленими членами вказаної виборчої комісії, прийняла від невстановлених осіб бюлетені для голосування на виборах, та з наданими їй бюлетенями для голосування здійснювала подворовий обхід мешканців населених пунктів, в ході якого активно пропонувала мешканцям проголосувати шляхом поставлення відповідних відміток у бюлетенях, а також здійснювала підрахунок голосів та узагальнення результатів виборів.
Судовий розгляд вказаного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 у спеціальному судовому провадженні на підставі ухвали суду від 04 липня 2025 року, прийнятої з урахуванням тих обставин, що ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, обізнана про розпочате щодо неї кримінальне провадження та переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України в с. Роза Бердянського району Запорізької області, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Разом з тим, судом при проведенні спеціального судового провадження були виконані вимоги, передбачені ст. 297-5, 323 КПК України. Так, обвинувачена ОСОБА_5 неодноразово викликалась до суду шляхом надсилання повісток за останнім відомим місцем її проживання, шляхом публікації судових повісток про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України», також повідомлення про дату, час та місце розгляду провадження розміщувались на сайті Офісу Генерального прокурора України, на офіційному веб-сайті Олександрівського (Жовтневого) районного суду міста Запоріжжя та вручались особисто її захиснику - адвокату ОСОБА_4 .
В призначені судові засідання обвинувачена ОСОБА_5 не з'явилась, не повідомила суд про поважність причин свого неприбуття і від неї не надійшло заяв або клопотань про неможливість прийняття участі в судовому засіданні або відкладення судового розгляду.
У зв'язку з цим обвинувачена ОСОБА_5 не була допитана судом в якості обвинуваченої по суті висунутого їй обвинувачення.
Разом з тим, захист обвинуваченої за призначенням здійснював фахівець в галузі права - адвокат ОСОБА_4 .
В судових дебатах захисник - адвокат ОСОБА_4 зазначила, що доказів, наданих стороною обвинувачення у своїй сукупності, недостатньо для доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, тому просила суд закрити провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку з не встановленням достатніх доказів для доведення винуватості ОСОБА_5 і вичерпаністю можливості їх отримати.
Не зважаючи на позицію захисника щодо недостатності доказів для доведення вини обвинуваченої ОСОБА_5 , її доводи повністю спростовуються наступними доказами, наданими стороною обвинувачення та дослідженими безпосередньо в судовому засіданні.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснила суду, що на початку повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації на територію України, вона перебувала в м. Бердянську Запорізької області за місцем свого проживання. Тимчасово окуповану територію м. Бердянська Запорізької області їй разом зі своїм чоловіком вдалось покинути 27 лютого 2024 року. Її чоловік народився в с. Роза Бердянського району Запорізької області, тому протягом 12 років вона проживала та працювала у вказаному населеному пункті вчителем початкових класів у місцевій школі. У 2001 році вони разом з чоловіком переїхали до м. Бердянська, де вона так само продовжувала працювати вчителем початкових класів. В с. Роза Бердянського району залишився будинок батьків чоловіка, тому коли вони з чоловіком перебували в умовах окупації, вони кожного тижня у вихідні дні приїжджали туди та доглядали за будинком. Також зазначила, що з обвинуваченою ОСОБА_5 , яка весь час проживала в с. Роза Бердянського району та працювала нянею у місцевому дитячому садочку, вона була знайома особисто протягом тривалого часу, ще до подій 24 лютого 2022 року. У вересні 2023 року на тимчасово окупованій території України, в томі числі в м. Бердянську та в Бердянському районі, відбулись вибори, процес проведення яких тривав близько тижня. ОСОБА_5 також приймала активну участь у проведенні вказаних виборів, будучи членом виборчої дільниці. Разом з іншими представниками виборчої дільниці вона здійснювала подворовий обхід мешканців с. Роза зі скринькою для збору голосів та агітувала інших місцевих жителів приймати участь в голосуванні. Коли вона з чоловіком у вихідний день перебувала в с. Роза, члени дільничної комісії разом з ОСОБА_5 заходили майже до кожного будинку, розташованого по вул. Миру в с. Роза, в тому числі і до будинку батьків її чоловіка, де вони разом з чоловіком в цей час знаходились. З поведінки обвинуваченої ОСОБА_5 вбачалося, що вона діяла добровільно, невимушено, її дії свідчили про відсутність будь-якого примусу на неї з боку сторонніх осіб. Вона володіла достовірною інформацією про те, хто і в якому будинку проживає, а який будинок залишився без господарів. Крім того, ОСОБА_5 особисто пропонувала їй та її чоловіку прийняти участь в голосуванні, на що вони відмовилися, посилаючись на те, що вони зареєстровані в м. Бердянську.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснив суду, що він народився та певний період часу проживав в с. Роза Бердянського району Запорізької області. У 2001 році він разом зі своєю дружиною переїхав до м. Бердянська Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, він разом з дружиною протягом певного періоду часу перебував на території м. Бердянська в умовах окупації. В с. Роза Бердянського району залишився будинок його батьків, куди вони разом із дружиною їздили на вихідні дні. Разом з тим, зазначив, що з обвинуваченою ОСОБА_5 він знайомий особисто, рівно як знайомий з її батьками та братом. У 2023 році в Бердянському районі відбулись вибори, в проведенні яких активну участь приймала ОСОБА_5 . В один із вихідних днів, коли він разом з дружиною перебував в с. Роза Бердянського району, ОСОБА_5 разом з іншими членами виборчої комісії заходила майже до кожного будинку, в тому числі і до будинку його батьків, зі скринькою для голосування та агітувала місцевих жителів приймати участь в голосуванні. Проте, він та його дружина відмовилися від голосування. 27 лютого 2024 року він разом з дружиною залишив тимчасово окуповану територію м. Бердянська Запорізької області.
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 листопада 2024 року, старшим оперуповноваженим 1 сектору 6 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області, на виконання доручення слідчого в ОВС 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області № 59/14-7900ві від 28.10.2024 року, в присутності понятих, свідок ОСОБА_6 впізнала за загальною сукупністю зовнішніх ознак, таких як середня статура, віком приблизно 50-55 років, з русявим волоссям середньої довжин, обличчям з вираженим підборіддям на фото № 3 ОСОБА_5 , як особу, яка добровільно співпрацювала з окупаційної владою рф, приймала участь у проведенні виборів на початку вересня 2023 року, яка ходила з урною по населеному пункту Роза та збирала бюлетні з голосами місцевих мешканців (т. 1, а.п. 200-202).
Протоколом огляду від 21 січня 2025 року, слідчим в ОВС 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участі спеціаліста, в приміщенні службового кабінету, із використанням службового комп'ютера, здійснено огляд інформації, розміщеної в публікаціях на російському інформаційному ресурсі «Официальный сайт Правительства Запорожской области», яка містить дані про підготовчий процес до проведення російських незаконних виборів на тимчасово окупованій території Запорізької області, а також про склад та обов'язки т.зв. «членів виборчих комісій». В полі пошуку головного меню «Google» введено пошуковий критерій «Об утверждении положения о выборах депутатов законодательного собрания запорожской области первого созыва № 120-у от 29.05.2023». Після переходу на вкладу «Официальный сайт Правительства Запорожской области» за посиланням https://gubernator.zo.gov.ru/docs/show/284 відкрилось вікно із основними відомостями вказаного інформаційного ресурсу. На першій сторінці вказаного інформаційного ресурсу розташована символіка «Герб Запорізької області» та посилання на телеграм канал «Администрация Губернатора и Правительства Запорожской области». Подальшим переглядом за посиланнням https://gubernator.zo.gov.ru/docs/download/284 виявлено текстовий документ під назвою «Указ временно исполняющего обязанности Губернатора Запорожской области № 121-у от 29.05.2023 г. «Об утверждении Положения о выборах депутатов представительных органов муниципальных образований в Запорожской области первого созыва» наступного змісту: «В целях реализации избирательных прав граждан Российской Федерации, проживающих на территории Запорожской области, руководствуясь Федеральным конституционным законом от 4 октября 2022 № 7-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Запорожской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Запорожской области,
1. Утвердить Положение о выборах депутатов Законодательного Собрания Запорожской области первого созыва (Приложение 1).
2. Контроль за исполнением настоящего Указа оставляю за собой.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня его официального опубликования и утрачивает силу после принятия закона Запорожской области о выборах депутатов Законодательного Собрания Запорожской области, за исключением раздела 11 прилагаемого Положения о выборах депутатов Законодательного Собрания Запорожской области первого созыва».
Пунктом 11 Розділу І вказаного Положення передбачено, що «В соответствии с Федеральным конституционным законом от 4 октября 2022 года № 7-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Запорожской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Запорожской области» днем голосования на выборах депутатов представительного органа муниципального образования является второе воскресенье сентября 2023 года. Выборы назначаются Центральной избирательной комиссией Российской Федерации. Решение о назначении выборов депутатов представительного органа муниципального образования должно быть принято не ранее чем за 90 и не позднее чем за 80 дней до дня голосования. Указанное решение о назначении выборов подлежит официальному опубликованию в средствах массовой информации не позднее, чем через пять дней со дня его принятия».
Також вказаним Положенням затверджено порядок здійснення виборчого процесу, порядок діяльності виборчої комісії, порядок підрахунку голосів виборців, встановлення результатів голосування, визначення результатів виборів та зберігання виборчих документів (т. 1, а.п. 204-221).
Відповідно до протоколу огляду від 28 січня 2025 року, слідчим в ОВС 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області, за участі спеціаліста, в приміщенні службового кабінету, із використанням службового комп'ютера, здійснено огляд інформації, розміщеної в публікаціях російського інформаційного ресурсі у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка містить дані про підготовчий процес до проведення російських незаконних виборів на тимчасово окупованій території Запорізької області. В ході огляду виявлено публікацію від 31.08.2023 року, яка опублікована о 10 годині 39 хвилин за посиланням https://t.me/brd_nash/19703 з текстом наступного змісту:
«Как будет проходить голосование в Запорожской области на предстоящих выборах 8, 9 и 10 сентября?
Голосование пройдет в сентябре в течение трех дней. Кроме того, для некоторых жителей региона будет организовано досрочное голосование. Те же, кто сейчас находится за пределами Запорожской области, смогут отдать свои голоса на экстерриториальном избирательном участке.
Подготовили для вас инструкцию по каждому из дней голосования в нашем ролике».
До вказаної публікації прикріплений відеозапис, загальна тривалість якого становить 01 хвилину 05 секунд. Відеоряд являє собою детальну інструкцію щодо організованого виборчого процесу «в Запорожской области в законодательное собрание и органы местного самоуправления региона». Зокрема, наявна інформація про призначені дати для голосування, а саме, 08, 09 та 10 вересня. Також зазначається про те, що 08 вересня та 09 вересня процес голосування відбуватиметься на прибудинкових територіях, а члени виборчої комісії прийдуть до кожного виборця за місцем їх проживання, оскільки окремі приміщення для голосування відкритими не будуть. Разом з тим, 10 вересня виборці матимуть можливість проголосувати на відповідному виборчому майданчику у період часу з 08 години 00 хвилин до 16 години 00 хвилин. З 31 серпня по 07 вересня на територіях поблизу лінії бойового зіткнення та сільській місцевості буде проведено дострокове голосування. 10 вересня місцеві жителі регіонів, де буде проведено дострокове голосування, також матимуть можливість проголосувати на своєму виборчому майданчику з 08 години 00 хвилин до 14 години 00 хвилин. Жителі Запорізької області, які проживають в інших регіонах Росії зможуть проголосувати на екстериторіальних виборчих майданчиках з 01 вересня по 04 вересня, режим роботи таких майданчиків: 01, 02 ,03 вересня з 08 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, 04 вересня з 08 години 00 хвилин до 15 години 00 хвилин.
Наприкінці вказаного відеозапису також міститься текстовий заклик наступного змісту «Сделайте свой выбор - ваш голос важен для будущего Запорожской области» (т. 1, а.п. 222-230).
У відповідності до протоколу огляду від 20 березня 2025 року, яким зафіксовані відомості з протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 29 вересня 2023 року, дозвіл на використання яких надано ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду, слідчим в ОВС 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій областіпроведено огляд інформації з електронних інформаційних систем, а саме з електронної поштової скрині ІНФОРМАЦІЯ_4 , якою користується громадянка України ОСОБА_8 . Оглядом інформації встановлено, що у папці «ТИК 07 Бердянский р-н_20230912-1523» вказаної електронної пошти наявна папка з назвою «сообщений», де містяться ряд листів. Подальшим оглядом зафіксовано, що 28.07.2023 року з адреси електронної пошти «ТИК Бердянского района» cvkr_brd_rn@mail.ru на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_4 , якою користується ОСОБА_8 , відправлено електронний лист з темою «ТИК № 7 БД» з назвою файлу «БД», в якому зазначено список осіб, які приймають участь у проведенні виборів із зазначенням номеру виборчої дільниці, ПІБ члена виборчої комісії, номеру мобільного телефону та посади. Так, у рядку № 303 під порядковим № 8 міститься інформація наступного змісту:
«Территория: «уровень - УИК», «ИУ - № 242», «Название ТИК - Бердянский район. Анкетные данные: ОСОБА_9 , телефон НОМЕР_2 . Персональные данные: «должность - член комиссии», «дата рождения 01.04.1972», «Место рождения «Татарстан, г. Набережные-Челны», «Место регистрации, прописка: Запорожская обл., Бердянский р-н, с. Роза, ул. Мира, д. 87» (т. 1, а.п. 236-244, т. 2, а.п. 1-7).
Так, з досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно, не пізніше 28.07.2023 року, перебуваючи в с. Роза Бердянського району Запорізької області, територія якого з 27.02.2022 року по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією, бажаючи проявити себе перед вищим військово-політичним керівництвом держави-агресора - рф та окупаційною адміністрацією, безпосередньо підтримала проведення незаконних виборів так званих «депутатов Законодательного собрания Запорожской области первого созыва» та «депутатов Бердянского окружного Совета депутатов первого созыва» на тимчасово окупованій території Запорізької області та, будучи призначеною невстановленими представниками окупаційної влади рф на посаду «члена комиссии» так званої «участковой избирательной комиссии № 242», що підпорядковувалась «территориальной избирательной комиссии № 7 Бердянского муниципального округа Запорожской области» та розташовувалась в приміщенні за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с. Роза, вул. 40 років Перемоги, 45, за попередньою змовою з іншими невстановленими членами вказаної виборчої комісії, брала безпосередню участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території в с. Роза та с. Шовкове Бердянського району Запорізької області, які були проведені у період з 8 по 10 вересня 2023 року.
Такий висновок суду ґрунтується на аналізі показань, наданих свідками ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , протоколів огляду інформації у формі текстів, відео файлів та фотозображень, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, а також матеріалів слідчих дій.
Таким чином доводи захисника ОСОБА_4 щодо недостатності доказів для доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, суд вважає необґрунтованими та такими, що не знайшли свого підтвердження дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так, судом встановлено, що докази, досліджені в ході судового розгляду є належними, допустимими і достовірними та вказують на їх відповідність критерію достатності для обґрунтованого висновку про доведеність вини ОСОБА_5 та наявності в її діях складу інкримінованого їй кримінального правопорушення.
Також судом встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом заходи для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Про час та дату всіх судових засідань ОСОБА_5 повідомлялась у передбачений законом спосіб як через публікацію виклику в газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України», так і на офіційному веб-сайті судової влади України.
Таким чином, аналізуючи досліджені докази по даному кримінальному провадженню в їх сукупності, суд приходить до висновку, що винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні нею кримінального правопорушення, доведена в ході судового розгляду, а її дії необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України як участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, вчинена за попередньою змовою групою осіб.
При призначенні виду та розміру покарання обвинуваченій суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого правопорушення, його наслідки, дані про особу обвинуваченої, пом'якшуючі та обтяжуючі покарання обставини.
Обвинувачена ОСОБА_5 не має судимості і раніше до кримінальної відповідальності не притягалась, вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, проживає на тимчасово окупованій території, на диспансерному обліку в спеціальних медичних лікувальних закладах не перебуває.
Обставин, які пом'якшують, або обтяжують покарання обвинуваченій, судом не встановлено.
При призначенні покарання обвинуваченій, суд керується поняттям судової дискреції (судового розсуду) у кримінальному судочинстві, яка охоплює повноваження суду (права та обов'язки), надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, та інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, даних про особу винного, справедливості й достатності обраного покарання.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням вчиненого та відомостей про особу обвинуваченої, відсутність обставин, що пом'якшують, або обтяжують покарання, беручи до уваги тяжкість та характер кримінального правопорушення, яке скоєно обвинуваченою умисно проти основ національної безпеки України, яке посягнуло на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави, що спричинило негативні наслідки для територіальної цілісності України, суд приходить до висновку, що виправлення та перевиховання обвинуваченої можливе лише в умовах ізоляції від суспільства, та з цих підстав вважає за необхідне призначити їй покарання в межах санкції статті, за якою кваліфікуються її діяння у вигляді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, та з конфіскацією майна, вважаючи, що таке покарання буде необхідним та достатнім для її виправлення та запобігання вчиненню нею нових кримінальних правопорушень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд,
ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у вигляді 9 (дев'яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги строком на 12 (дванадцять) років та з конфіскацією усього, належного їй на праві власності, майна.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили не обирати.
Строк відбування покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту її фактичного затримання, після набрання вироком законної сили.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя протягом 30 днів з дня його проголошення.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити захиснику обвинуваченої та прокурору.
Інформацію про прийняте судом рішення відносно обвинуваченої ОСОБА_5 опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку, подавши відповідну заяву.
Суддя ОСОБА_1