Постанова від 23.10.2025 по справі 200/3158/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року справа №200/3158/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Геращенка І.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року (повне судове рішення складено 09 червня 2025 року) у справі № 200/3158/25 (суддя в І інстанції Волгіна Н.П.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Єрьоміну Вікторію Анатоліївну, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з 1 січня 2018 року по 1 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області від 5 березня 2025 року № 1774;

- зобов'язати Управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 1 січня 2018 року по 1 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області від 5 березня 2025 року № 1774, з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач є пенсіонером за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з 26 квітня 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 позивачу перераховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами станом на 1 березня 2018 року.

В подальшому позивачу з 1 квітня 2019 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 позивачу перераховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами станом на 5 березня 2019 року.

9 червня 2022 року по справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду зробила правовий висновок щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення та премії при перерахунку пенсії колишнього військовослужбовця з 1 січня 2018 року.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року по справі № 200/8187/24 складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій позивача станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі якої з 1 січня 2018 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії з додатковими видами грошового забезпечення.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивача представник позивача, адвокат Єрьоміна В.А., 12 березня 2025 року звернулась із адвокатським запитом до відповідача щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії з 1 січня 2018 року по 31 березня 2019 року на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 1774 від 5 березня 2025 року, але Головне управління листом від 28 березня 2025 року відмовило у проведенні перерахунку, обґрунтовуючи це тим, що на теперішній час рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій означеній категорії громадян Урядом не приймалося, у зв'язку із чим законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні; довідка Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 1774 від 5 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення позивача залишена без розгляду.

Позивач вважає відмову відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії на підставі оновленої довідки протиправною та просить позов задовольнити.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру призначеної йому пенсії на підставі оновленої довідки № 1774 від 5 березня 2025 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.

Зобов'язано Управління здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки № 1774 від 5 березня 2025 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за період з 1 січня 2018 року по 31 березня 2019 року (включно), а також виплатити різницю між розміром перерахованої на підставі цієї довідки пенсії та розміром виплачених раніше сум пенсії.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться у разі, якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд в рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17 грудня 2019 року зазначив наступне: «Таким чином, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення…».

За таких обставин відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача за період з 1 січня 2018 року по 31 березня 2019 року.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі.

Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи позивача, останній перебуває на обліку у відповідача та є одержувачем пенсії за вислугу років (МНС), призначеної йому з 26 квітня 2011 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року; пенсія призначена у розмірі 56% грошового забезпечення, вислуга років - 22 (календ.22), пенсійна справа - 0504008701 (МНС).

Як зазначено у відзиві на позов, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі оновленої довідки.

На підтвердження зазначеного, відповідачем суду надано копію розпорядження від 11 квітня 2018 року, яким здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 1 січня 2018 року, виходячи із грошового забезпечення 5292,50 грн (складові: посадовий оклад - 2910,00 грн, оклад за військове звання - 740,00 грн, надбавка за вислугу років 45,00% - 1642,50 грн, премія - 0 грн). Внаслідок зазначеного перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 2963,80 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024 року у справі № 200/7427/23 зобов'язано Головне управління з 1 квітня 2019 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління ДСНС у Донецькій області № 1511 від 25 вересня 2023 року, виданої станом на 5 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (https://reyestr.court.gov.ua/Review/117210011).

На виконання зазначеного рішення розпорядженням від 20 травня 2024 року відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії за період з 1 квітня 2019 року, внаслідок якого основний розмір пенсії позивача склав 5830,86 грн (складові грошового забезпечення, з якого розраховано розмір пенсії: посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військове звання - 740,00 грн, надбавка за вислугу років 45% - 1642,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяця [у т.ч. додаткові види грошового забезпечення - надбавка за специфічні мови проходження служби, премія 85%] - 5119,75 грн; всього ГЗ - 10412,25 грн); індексація пенсії: 2759,16 грн (ОСНП 2022 - 816,32 грн, ОСНП 2023 - 1309,49 грн, ОСНП 2024 - 633,35 грн); загальний розмір пенсії склав 8590,02 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі № 200/8187/24 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 березня 2018 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для обчислення та перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124640367).

Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області складено на направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку № 1774 від 5 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 1 березня 2018 року, за посадою старшого пожежного 13-ї СДПЧ Авдіївського МВ ГУ МНС України в Донецькій області, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно з якою грошове забезпечення для перерахунку пенсії складає: посадовий оклад - 2910,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) звання (сержант) - 740,00 грн, надбавка за вислугу років 45,00% - 1642,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 50,00% - 2646,25 грн, премія 28,0% посадового окладу - 814,80 грн; всього - 8753,55 грн. У примітці довідки вказано, що довідку оформлено на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 025 року у справі № 200/8187/24.

12 березня 2025 року адвокат Єрьоміна В.А. звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 1 січня 2018 року по 31 березня 2019 року відповідно до грошового забезпечення, що зазначено у довідці № 1774 від 5 березня 2025 року, яка виготовлена Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області та направлена до Головного управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Листом від 28 березня 2025 року (вих. 0500-0203-6/28494) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про залишення довідки № 1774 від 5 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення позивача без розгляду за відсутністю законодавчих підстав для проведення даного перерахунку, обґрунтовуючи це наступним.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб». 5 березня 2019 року набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року № 826/3858/18, враховуючи постанову Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до п. 5 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №м 103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалось.

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою 0504008701 (МНС) від 21 травня 2025 року, основний розмір пенсії позивача (при вислузі років 22) розраховується з 56% грошового забезпечення (складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 2910,00 грн, оклад за військове звання - 740,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45%) - 1642,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавки за специфічні умови проходження служби; премія 85% - 5119,75 грн; всього грошове забезпечення для обчислення пенсії: 10 412,25 грн); основний розмір пенсії - 5830,86 грн; з урахуванням індексації - 9577,87 грн; з урахування доплати - 11 577,87 грн (індексація базового ОСНП 2022 - 816,32 грн, базового ОСНП 2023 - 1309,49 грн, базового ОСНП 2024 - 633,35 грн, базового ОСНП 2025 - 987,85 грн), щомісячна доплата в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713); загальний розмір пенсії - 11 577,87 грн.

Вважаючи протиправною відмову відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 1774 від 5 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 1 березня 2018 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.

При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 21 грудня 1991 року (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам, […] які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13 лютого 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій», призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затвердив відповідний порядок.

Відповідно до п. 1 цього Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року встановлено (п. 1) перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Викладено в новій редакції п. 5 Порядку № 45, згідно якої під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту(додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка міститься у додатку 2 до Порядку № 45, також викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Конституційний Суд України у Рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Таким чином, враховуючи згідно із ч. 3 ст. 7 КАС України пріоритетність законів над підзаконними актами, оскаржувані п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Відповідно, навіть у період чинності цих норм застосуванню підлягає Закон № 2262-ХІІ безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом.

Вказана правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 9 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, де предметом судового розгляду було питання правомірності неврахування у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 додаткових складових (надбавок, доплат, підвищень та премії).

Зокрема, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила наступне:

««Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом № 2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.

[…]

Відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

[…]

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

[…]

Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.»

Зазначена правова позиція була підтримана Верховним Судом, зокрема в постановах від 7 вересня 2022 року по справі № 520/2728/19, від 11 серпня 2023 року у справі № 380/103/22, від 26 вересня 2023 року у справі № 380/3931/22.

Враховуючи наведені вище нормативно-правові приписи, а також правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 9 червня 2022 року у справі № 520/2098/19 з питання застосування норм Постанови № 103 в часі, суд дійшов висновку, що для цілей перерахунку з 1 січня 2018 року розміру призначеної позивачу пенсії підлягає врахуванню розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 березня 2018 року.

Водночас, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, ухваленому у зразковій справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палата Верховного Суду від 24 червня 2020 року. Запропонований підхід підтримано Верховним Судом у ряді інших справ, зокрема у справах № 120/1394/19-а (постанова від 1 квітня 2021 року) та № 520/2983/19 (постанова від 16 червня 2021 року).

Суд зазначає, що правовідносини з подібними обставинами були предметом розгляду у справі № 560/3290/21, за наслідком якого Верховний Суд у постанові від 13 липня 2023 року виклав висновок, відповідно до якого до спірних правовідносин застосуванню підлягає саме ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII.

Так, у вказаній постанові Верховний Суд наголосив, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки № 1774 від 5 березня 2025 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, є протиправною.

Як наслідок, позовні вимоги позивача в частині визнання дій протиправними підлягають задоволенню.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до довідки № 1774 від 5 березня 2025 року, виготовленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, виданої станом на 1 березня 2018 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за період з 1 січня 2018 року по 31 березня 2019 року (включно).

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року у справі № 200/3158/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 23 жовтня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

І. В. Геращенко

Т. Г. Гаврищук