Постанова від 23.10.2025 по справі 360/610/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року справа №360/610/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Геращенка І.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року (повне судове рішення складено 15 травня 2025 року) у справі № 360/610/25 (суддя в І інстанції Захарова О.В.) за позовом Приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (далі - ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот») звернулось до суду з позовом до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Управління) з такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №3838/6/35-00-04-04 від 03.12.2024 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку;

- зобов'язати Управління повторно розглянути заяву ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» №01/ПП-118 від 29.09.2022 та прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №3838/6/35-00-04-04 від 03.12.2024 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку є протиправним, оскільки прийняте без врахування фактичних обставин справи, документів, наданих позивачем, та правових висновків суду, викладених у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №360/633/24.

Позивач посилається на те, що підприємство зареєстроване і здійснювало свою господарську діяльність у місті Сєвєродонецьк Луганської області, яке, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, перебуває в умовах тимчасової окупації та активних бойових дій з 24.02.2022.

У зв'язку із цими обставинами позивач був позбавлений реальної можливості виконувати свої податкові обов'язки відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та Порядку №225, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225.

Позивач подав до податкового органу повідомлення та заяву №01/ПП-118 від 29.09.2022 про неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, надавши вичерпний перелік документів, передбачених Порядком №225, включно із витягом з ЄРДР, фотоматеріалами зруйнованої інфраструктури, наказом про простій підприємства та іншими доказами.

Рішенням Північного міжрегіонального управління ДПС №2059/6/35-00-04-04 від 02.12.2022 відмовлено у задоволенні заяви позивача, що стало предметом судового оскарження. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.08.2024, яке змінено постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №360/633/24, зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» №01/ПП-118 від 29.09.2022 про неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Незважаючи на це, прийняте 03.12.2024 спірне рішення №3838/6/35-00-04-04 також не враховує вищенаведених висновків, дублює попередні формальні доводи податкового органу, не містить аналізу наданих позивачем доказів, не містить мотивів їх неврахування та прийняте з порушенням процедури, передбаченої Порядком №225, що підтверджується правовими позиціями Верховного Суду, зокрема, у постановах від 04.10.2023 у справі №160/19575/22, від 28.02.2024 у справі №280/6527/22, від 07.11.2024 у справі №520/5995/23.

Позивач вказує, що неналежна оцінка контролюючим органом обставин справи та документів, невиконання судового рішення, відсутність направлення рішень до електронного кабінету платника податків є підставами для визнання рішення №3838/6/35-00-04-04 протиправним і його скасування, а також для зобов'язання відповідача прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання позивачем податкових обов'язків.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №3838/6/35-00-04-04 від 03.12.2024 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку.

Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку на підставі заяви №01/ПП-118 від 29.09.2022.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що оскаржуване рішення відповідача є правомірними, та прийнятими з дотриманням вимог чинного законодавства.

У відзиві позивач просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот», ЄДРПОУ 33270581, юридична адреса: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, 5, дата і номер реєстрації: від 24.12.2004 №13831210000000337, основний вид економічної діяльності: 20.15 Виробництво добрив і азотних сполук.

13.06.2022 позивач направив начальнику Північного Міжрегіонального управління ДIПС по роботі з великими платниками податків заяву №01/ ПП-61 про неможливість вивезення первинних документів, що підтверджують господарчі операції, які були відображені у бухгалтерському обліку, та подана податкова i фінансова звітність за період починаючи з 01.01.2015 до 24.02.2022 у строки, які припадають на цей період відповідно до законодавства.

01.08.2022 начальник Північного Міжрегіонального управління ДIПС по роботі з великими платниками податків склав рішення-відмову №1087/6/35-00-04-04, в якому зазначено, що на теперішний час неможливо підтвердити віднесення території, на якій розташовано підприємство м. Сєвєродонецьк Луганської області, до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф за відсутністю відповідного переліку територій, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Ненадання документів на підтвердження обставин, що призвели до неможливості вивезення первинних документів.

29.09.2022 позивач направив до Північного Міжрегіонального управління ДIПС по роботі з великими платниками податків заяву №01/ ПП-118 про неможливість виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, за наступні податкові періоди: 2021 рік; 1 квартал 2022 рік; січень, лютий 2022 року та виходячи з принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності за період з березня 2022 року до закінчення воєнного стану.

На підтвердження неможливості виконання ним, як платником податків, податкових обов'язків позивач зазначив, наступне:

- неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації (підпункт 2 пункту 1 Порядку №225);

- використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень (підпункт 3 пункту 1 Порядку №225);

- перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/ знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації (підпункт 6 пункту 1 №225).

Також, у заяві зазначено, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» разом з усіма виробничими потужностями територіально розташоване у м. Сєверодонецьк Луганської області, де у зв'язку з розпочатою широкомасштабною військовою агресію російської федерації проти України, починаючи з 24.02.2022 велись бойові дії і місто разом із розташованому в ньому підприємством було зруйноване і захоплене збройними формуваннями РФ.

Починаючи з червня 2022 року и по теперішній час, місто Сєверодонецьк знаходиться на території, непідконтрольній українській владі. Збройними формуваннями Російської Федерації більше трьох місяців здійснювались цілодобові масовані обстріли та знищення об'єктів інфраструктури, житлових районів і підприємств міста Сєверодонецьк із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, ракет і авіації.

Зазначена ситуація підтверджується зведеннями Генерального штабу ЗСУ, зокрема: https://www.zsu.gov.ua/new page/628d00084909afi)0135a2dl2, https://www.zsu.gov.ua/new page/62b74ab44909af00136271 ad, та іншими щоденними зведеннями Генерального штабу, розміщеними на офіційному сайті з лютого 2022 року по кінець червня 2022 року, а також повідомленнями Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, зокрема: http://loga.gov.ua/oda/press/news/sergiy gayday lisichansk poterpaie vid aviaudariv rosiyani zakripilisya vhttp://Ioga.gov.ua/oda/press/news/sergiy gayday ataku na lisichansk vidbito v sievierodonec ku boyi rosiyani ovolodili та іншими повідомленнями на офіційному сайті Луганської обласної військово цивільної адміністрації за той же період.

Внаслідок бойових дій підприємство зазнало значних руйнувань, знищена інфраструктура, офісні приміщення і виробничі потужності ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот».

Підприємство повністю зупинило свою роботу, про що було видано відповідний наказ №110 від 28.02.2022.

Акт, що засвідчує факт пожеж на підприємстві, не складений, оскільки, відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030, такий акт складається та підписується комісією, до складу якої входить не менш як три особи, у тому числі представник територіального органу ДСНС, представник адміністрації (власник) об'єкта, потерпілий. Враховуючи, що підприємство до теперішнього часу знаходиться на непідконтрольній території, зазначений акт у відповідності до Порядку скласти неможливо до часу повернення захопленої території.

На даний час факт руйнувань та наслідки пожеж на підприємстві ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» підтверджено фотоматеріалами, витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення.

Також, враховуючи надзвичайно складну ситуацію в Україні, Торгово-промисловою палатою України на своєму офіційному сайті розміщено лист №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) і зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

В результаті бойових дій у м. Сєвєродонецьку керівництвом підприємства було прийнято рішення, направлене на збереження життя та здоров'я працівників ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот», що унеможливило своєчасне та повне збирання та вивезення первинних документів, для вивезення яких необхідно залучати значну кількість персоналу і транспортні засоби, що неможливо було зробити через відсутність на підприємстві діючого персоналу і транспортних засобів та через ризик для життя та здоров'я працівників.

Із наявних фотоматеріалів, більшість офісних приміщень ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» знищено через обстріли, що взагалі, ставить під сумнів збереження будь-яких первинних документів підприємства як на паперових, так і електронних носіях.

До вищезазначеної заяви позивачем додані наступні документи: копія заяви до Луганської обласної прокуратури від 17.05.2022 про вчинення кримінального правопорушення; виписки з банку про залишок коштів на рахунку; копія наказу про простій №110 від 28.02.2022; копія листа АБ «Кліринговий дім» №03-01/1849 від 21.09.2022, щодо роботи відділення банку на території Луганської області; фотоматеріали, що підтверджують пошкодження і знищення майна ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот»; лист ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1; копія повідомлення №01/ПП-61 від 13.06.2022 про неможливість вивезення первинних документів з території підприємства.

20.10.2022 відповідачем, за результатами розгляду вищезазначеної заяви позивача, прийнято попереднє рішення щодо можливості чи не можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового боргу №1562/6/35-00-04-04, в якому, у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, пропонувалось надати додаткові документи для підтвердження зазначених в заяві підстав, зокрема:

- рух коштів по відкритих розрахункових рахунках у АБ "Кліринговий дім", Луганське обласне відділення Ощадбанк м. Сєвєродонецьк, АТ "УкрСиббанк", АКБ "СЄБ", Сєвєродонецька філія АБ "Укркомунбанк" за період з 24.02.2022 (з урахуванням поданої інформації);

- інші додаткові документи, які підтвердять неможливості виконувати підприємством свої податкові обов'язки, передбаченого «Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225;

- надати пояснення з фактів реєстрації підприємством податкових накладних з реалізації брухту каталізаторних сіток, уловлюючих сіток, родію трийодистого, послуг зберігання, послуг оренди тощо без наявності первинних документів.

Позивач листом від 07.11.2022 №01/ПП-133 на виконання попереднього рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №156/6/35-00-04-04 від 20.10.2022 надав копію виписки щодо руху коштів по рахунку у АБ «Кліринговий Дім» за період з 24.02.2022 до 02.11.2022 та копію листа ПАТ «Укркомунбанк» №134/22-л від 04.11.2022.

Відповідно до якого зазначено, що АКБ «СЄБ» в стані припинення з 24.12.2009. ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» в черзі кредиторів цього банку, зв'язку з банком не має, відповідно ніякого руху коштів по рахунку цього банку у період з 24.02.2022 не було. Інформації руху коштів на рахунках банків АТ «Державний ощадний банк України» та АТ «Укрсиббанк» повідомлено, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» було направлені відповідні запити до цих банків.

Однак до теперішнього часу відповіді від цих банків на зазначені запити позивач не отримав.

Щодо реєстрації податкових накладних позивач зазначив, що первині документи були оформлені за послуги, які підприємство надало контрагентам за період з 01.02.2022 по 28.02.2022, але через військову агресію зі збоку російської федерації проти України, початої 24.02.2022, та у зв'язку з масовими артилерійських, авіаційних та інших обстрілів міста Сєвєродонецьк та підприємства, масштабними пошкодженнями та зруйнуваннями будівель, споруд та іншого майна підприємства у результаті цих обстрілів, постійної загрози життю працівникам та в цілому населенню міста, ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» не мало можливості вивезення первинних документів, що підтверджують господарчі операції, які були відображені у бухгалтерському обліку та подана податкова і фінансова звітність за період починаючи з 01.01.2015 до 24.02.2022 у строки, які припадають на цей період відповідно законодавству.

02.12.2022 заступником начальника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняте рішення №2059/6/35-00-04-04 щодо можливості чи не можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яким вирішено, що позивач як платник податків мав можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок. Зазначив підстави: Статтею 16 Податкового кодексу України визначено зобов'язання платників податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у встановлених розмірах. Податковий обов'язок виконується та стосується платника податків в цілому. Податковим кодексом України не визначено часткове виконання податкового обов'язку.

ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» виконує свої податкові обов'язки щодо подання звітності, так подано податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків за 1, 2 та 3 квартали 2022 року.

ПрАТ Сєвєродонецьке об'єднання Азот» забезпечує виконання податкового обов'язку щодо сплати податкових зобов'язань.

Відповідно до даних особових рахунків платника податку, ПрАТ Сєвєродонецьке об'єднання Азот» сплачено до бюджету за період з 24.02.2022 по 02.11.2022: єдиний соціальний внесок у сумі 19 355 850,39 грн, військовий збір у сумі 1 334 877,62 грн. Крім того, підприємством здійснюється сплата податку з доходів фізичних осіб. Сплата платежів відбувалася щомісячно на протязі періоду з 24 лютого 2022 року по жовтень 2022 року.

Згідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що підприємство здійснювало реєстрацію податкових накладних з датою виписки з 24.02.2022 по 30.09.2022 та зареєстрованих з 13.06.2022 по 14.10.2022 у кількості 146 штук на суму 51 655,80 грн, номенклатура: брухт каталізаторних сіток, уловлюючих сіток, родій трийодистий, послуги зберігання та оренди.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187, п. 201.1 ст. 201 ПКУ визначається дата виникнення податкових зобов'язань, яка є підставою для виписки податкових накладних. Визначення події виникнення податкових зобов'язань для реєстрації податкових накладних можливо за наявністю первинних документів бухгалтерського обліку відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПКУ. Таким чином, факт реєстрації податкових накладних спростовує відсутність доступу до первинних документів.

ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» у своєму листі від 07.11.2022 №01/ПП-133 повідомляє, що воно має змогу реєструвати податкові накладні «Брухт каталізаторних сіток, уловлюючих сіток, родій трийодистий знаходились на підконтрольній території України. Реалізація вказаних матеріалів проводилась у липні 2022 р. також на підконтрольній території України, первинні документи були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку. Реєстрація податкових накладних здійснена на підставі первинних документів, які були складені на підконтрольній території України вже після початку військової агресії рф.

Податкові накладні з послуг зберігання та оренди були зареєстровані на підставі первинних документів, які теж були складені на підконтрольній території України вже після початку військової агресії рф. Первинні документи були оформлені за послуги, які підприємство надало контрагентам за період з 01.02.2022 по 28.02.2022.

Тобто, підприємство в електронному вигляді проводить облік руху грошових коштів, їх перерахування, у тому числі до бюджету, формує податкові накладні, що потребує документального підтвердження, реєструє їх у ЄРПН та подає до контролюючого органу податкову звітність та самостійно зазначило щодо можливості реєстрації податкових накладних.

Не погоджуючись із рішенням відповідача від 02.12.2022 №2059/6/35-00-04-04, позивач звернувся зі скаргою до ДПС України. Рішенням ДПС України від 14.07.2023 №19176/6/99-00-06-03-01-06 позивачу відмовлено у задоволенні скарги, рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 02.12.2022 №2059/6/35-00-04-04, залишено без змін.

Будучи не згодним із рішенням Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 02.12.2022 №2059/6/35-00-04-04, позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом.

Наведені обставини встановлені рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №360/633/24, що набрало законної сили 03.10.2024, тому відповідно до статті 78 КАС України такі обставини не підлягають доказуванню у цій справі.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №360/633/24 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення відмову Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №2059/6/35-00-04-04 від 02.12.2022 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» №01/ПП-118 від 29.09.2022 на відповідність Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» положенням застосування пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №360/633/24 змінено. Абзац третій резолютивної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №360/633/24 викладено в наступній редакції: «Зобов'язати Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» №01/ПП-118 від 29.09.2022 про неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні». В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №360/633/24 залишено без змін.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №360/633/24 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року, відповідачем прийнято рішення від 03.12.2024 № 3838/6/35-00-04-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Спірне рішення від 03.12.2024 №3838/6/35-00-04-04 мотивоване таким: «Північним МУ ДПС по роботі з ВПП в ході повторного розгляду заяви що ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» від 29.09.2022 №01/ПП-118 (вх.№1207/6 від 03.10.2022) на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 360/633/24 (вх. від 08.10.2024 №3518/5) було винесено попереднє рішення від 24.10.2024 № 32312/6/35-00-04-04-26 згідно якого, у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначених у заяві підстав неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення від 24.10.2024 №32312/6/35-00-04-04-26 було направлено відповідно до вимог ст. 42 Податкового кодексу України на адресу зазначену для листування ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

В ході повторного розгляду документів та на підставі інформаційних баз даних ДПС Північним МУ ДПС по роботі з ВПП встановлено, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» проводить фінансово-господарську діяльність, а саме:

ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» виконує свої податкові обов'язки щодо дотримання термінів подання звітності, а саме: подано податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2022, 2023 року та 1,2 та 3 квартали 2024 року;

забезпечує виконання податкового обов'язку щодо сплати податкових зобов'язань з єдиного соціального внеску, військового збору, податку на доходи фізичних осіб за 2022, 2023,2024 роки;

щомісячно нараховує та виплачує заробітну плату за 2022, 2023, 2024 р.р. застрахованим особам, у тому числі посадовим особам ПрАТ «СЄВЄРОДОНЕЦЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ АЗОТ» які є відповідальними за здійснення господарської діяльності, керівнику Леоніду Бугайову (код 2371308612) та головному бухгалтеру Наталії Сіленко (код 2614105542);

також, з метою проведення господарської діяльності Леонідом Бугайовим (код 2371308612) та Ігнатовим Євгеном (код 3008110312) згідно відомостей про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору на протязі 2023 та 2024 років отримано дохід з ознакою 118 «Сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 розділу IV Кодексу (підпункт 164.2.11 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу)»;

згідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що підприємство здійснювало реєстрацію податкових накладних з датою виписки з 24.02.2022 по 30.09.2022 та зареєстрованих з 13.06.2022 по 14.10.2022 у кількості 146 штук на суму 51 655,8 тис.грн., номенклатура: брухт каталізаторних сіток, уловлюючих сіток, родій трийодистий, послуги зберігання та оренди;

також, за даними Єдиного реєстру податкових накладних ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» придбає з 24.02.2022 по теперішній час послуги з оренди автомобілів та спецтехніки, оренди майна, придбає запчастини, телекомунікаційні послуги, послуги мобільного зв'язку, сплачує за енергоносії, міжнародні транспорті та експедиційні послуги, оформлення ВМД, послуги охорони та інше.

Все вищевикладене свідчить про проведення платником фінансово-господарської діяльності.

Таким чином, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» в електронному вигляді проводить облік руху грошових коштів, їх перерахування, у тому числі до бюджету на сплату податків та на виплату заробітної плати, формує податкові накладні, що потребує документального підтвердження, реєструє їх у Єдиному реєстрі податкових накладних, частково подає до контролюючого органу податкову звітність, щомісячно нараховує та виплачує заробітну плату застрахованим особам.

Відповідно до вимог «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, Північним МУ ДПС по роботі з ВПП не встановлено причинно-наслідковий зв'язок між фактичними обставинами та обставинами, викладеними ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» у заяві щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

В силу обов'язків, закріплених у ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

На виконання пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-1Х, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, згідно з підпунктом 69.1 (норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX застосовуються починаючи з 27 травня 2022 року) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Підпунктом 69.1 передбачено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Порядок №225).

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Згідно з пунктом 3 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, до платників податків, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків - юридичною особою податкового обов'язку, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу (пункт 8 передбачає, що платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення).

Пунктом 3 розділу II вищевказаного Порядку також встановлено, що заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав/не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими, обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно з пунктом 4 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, до платників податків, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів, інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі відсутності у платника податків, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу. платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

При цьому, пунктом 7 розділу II Порядку №225 встановлено, що платники податків, які не подали, у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 1 розділу III Порядку, заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що виходячи із системного аналізу положень Порядку №225, його затвердження обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо. Тобто, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.

При цьому, таку підставу як: б) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації зазначено в окремому підпункті 6 пункту 1 розділу II Порядку, який передбачає перелік підстав неможливості виконання податкових обов'язків.

Тобто, ця підстава (критерій) є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні/затверджувався Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

На момент звернення позивача із заявою про неможливість виконувати свої податкові обов'язки діяв Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 25 квітня 2022 р. за №453/37789 (далі - Наказ №75), до якого включено, зокрема, Сєвєродонецька міська територіальна громада Луганської області.

Судом встановлено, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження та податкова адреса ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот», ЄДРПОУ 33270581: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, 5.

Відповідно до пункту 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Виробничі потужності позивача знаходяться на території Сєвєродонецької міської територіальної громади Луганської області.

Таким чином, позивач має передбачену підпунктом 6 пункту 1 розділу II Порядку №225 підставу для визнання його таким, що не мав можливості виконання податкового обов'язку.

Щодо доводів позивача про недотримання контролюючим органом встановленої розділом ІІІ Порядку №225 процедури розгляду документів платників податків в частині забезпечення права таким платникам (у разі недостатності попередньо долучених документів) надати конкретні додаткові документи (копії документів) за пропозицією, викладеною у попередньому рішенні, суд вважає такі доводи обґрунтованими з таких підстав.

Відповідно до положень пункту третього Розділу ІІІ Порядку № 225, контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету. Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.

Зважаючи на наведені вимоги Порядку №225, суд вважає, що надіславши позивачу попереднє рішення від 24.10.2024 № 32312/6/35-00-04-04-26 про необхідність надання додаткових документів засобами поштового зв'язку, яке повернуто без вручення, відповідачем не дотримано вимоги розділу ІІІ Порядку №225 щодо надіслання та вручення платнику попереднього рішення, що свідчить про порушення відповідачем процедури прийняття рішення. Тим самим, на думку суду, не дотримуючись порядку вручення попереднього рішення, відповідач обмежив позивача у праві надання витребуваних документів та прийняв рішення, яке оскаржується, без урахування усіх обставин та доказів, які мають значення для прийняття рішення, що також свідчить про передчасність та необґрунтованість прийнятого спірного рішення.

З огляду на викладене, місцевий суд дійшов вірного висновку про протиправність рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №2059/6/35-00-04-04 від 02.12.2022 щодо можливості своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, з метою захисту порушеного права позивача, суд першої інстанції обґрунтовано вважав за необхідне обрати спосіб захисту, який у спірних правовідносинах є достатнім та ефективним: зобов'язати відповідача прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» свого податкового обов'язку за заявою позивача №01/ПП-118 від 29.09.2022.

Враховуючи положення частин першої, другої статті 77, 90 КАС України, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з коригуванням способу захисту.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року у справі № 360/610/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 23 жовтня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

І. В. Геращенко

Т. Г. Гаврищук