23 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/6839/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у призначенні і виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 02.03.2021 року на підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124//3 0-2024, в тому числі з урахуванням надбавки до пенсії на утримання непрацездатних дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 02.03.2021 по 31.10.2021 включно;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 02.03.2021 па підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124//30-2024, та виплатити виниклу заборгованість;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 02.03.2021 по 31.10.2021 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 до пенсії за вислугу років надбавку на утримання непрацездатних членів сім'ї: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на кожного непрацездатного члена сім'ї.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124//3 0-2024 та у нарахуванні надбавки до пенсії на утримання двох непрацездатних дітей.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог та вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та з 03.04.2023 отримує пенсію за вислугу років відповідно до пункту “а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 04.03.2025 за вхідним №1485/5 Головне управління Національної поліції надало Головному управлінні матеріали на ім'я позивача для вирішення питання щодо виплати пенсії з урахуванням рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.05.2024, Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі 640/35569/21 та Верховного суду України від 16.05.2024 по справі №320/4539/21. В березні 2025 року позивачу було проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням причини звільнення. Доплата за період з 01.01.2025 по 31.03.2025 складає 5363,31 грн. Виплата зазначеної суми була проведена в квітні 2025 року. Також зазначає, що з питання призначення надбавки на непрацездатного члена сім'ї відповідно до статті 16 Закону №'2262-ХІІ позивачу необхідно звернутись особисто з усіма необхідними документами до відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління або до найближчого сервісного центру.
У відповіді на відзив позивач наполягає на задоволенні позову та вказує, що відповідачем безпідставно залишено поза увагою, що за змістом судових рішень та подання ГУНП від 03.03.2025 про призначення пенсії на виконання рішення судів змінилася не лише причина звільнення позивача, а й дата звільнення (01.03.2021), вислуга років позивача (обрахована станом на 01.03.2021), розмір грошового забезпечення позивача подано станом на 01.03.2021. Також зазначає, що записами в трудовій книжці серія позивач підтверджується, що в період з 02.03.2021 по 31.10.2021 він не працював та мав на своєму утриманні двох непрацездатних неповнолітніх дітей, що підтверджується копіями свідоцтв про народження. Ці документи наявні у відповідача, подавалися позивачем особисто разом з відповідною заявою від 13.03.2025, а тому відповідач при перерахунку пенсії у березні 2025 року на підставі подання від 03.03.2025 мав би нарахувати та виплатити позивачу надбавку на утримання непрацездатних неповнолітніх дітей за період з 02.03.2021 по 31.10.2021.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до пункту “а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсія позивачу призначена з 03.04.2023 на підставі подання Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 01.04.2024, відповідно до якого дата звільнення (виключення зі списків особового складу) 20.10.2021, календарна вислуга років станом на 20 жовтня 2021 року для призначення пенсії складає 27 років 00 місяців 00 днів. Вислуга років у пільговому обчисленні станом на 20 жовтня 2021 року для визначення розміру пенсії складає 05 років 01 місяців 05 днів.
На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.05.2024, Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №640/35569/21 та Верховного Суду від 16.05.2024 у справі №320/4539/21 Головним управлінням Національної поліції в Чернігівській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області матеріали для вирішення питання щодо виплати пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до Подання про призначення пенсії на виконання рішення судів від 03.03.2025 №49/124/30-2024 дата звільнення зі служби 01.03.2021. Календарна вислуга років станом на 01 березня 2021 року для призначення пенсії складає 26 років 04 місяців 11 днів. Вислуга в пільговому обчисленні станом на 01 березня 2021 року для визначення розміру пенсії складає 05 років 01 місяців 05 днів.
На звернення позивача ГУ ПФУ в Чернігівській області листом від 12.03.2025 повідомило, що з 01.01.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі поданих документів. Основний розмір пенсії з 01.01.2025 складає 11098,81грн, з 01.03.2025 - 12375,17 грн. Доплата з 01.01.2025 по 31.03.2025 в розмірі 5363,31 грн буде виплачена в квітні 2025 року. З 01.04.2025 пенсія позивачу буде виплачуватися в розмірі 12375,17 грн.
Листом від 04.04.2025 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило, що відповідно до пункту 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. З питання призначення надбавки на непрацездатного члена сім'ї необхідно звертатися особисто.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 1 Закону №2262-XII особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з частинами першою - третьою статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Умови призначення пенсій за вислугу років наведені у статті 12 Закону №2262-XII, а розміри пенсій за вислугу років - у статті 13 Закону №2262-XII.
Статтею 43 Закону №2262-XII установлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку раніше призначених пенсій унормований статтею 63 Закону №2262-XII.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1).
Пунктом 1 розділу І Порядку №3-1 передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно із пунктом 2 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку №3-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:
1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);
2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;
3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);
4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);
5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);
7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;
8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
Для призначення пенсії по інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) виписку з акта огляду МСЕК про визнання заявника особою з інвалідністю.
Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що подання про призначення пенсії разом з грошовим атестатом, довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію та іншими матеріалами є документами, які серед інших, додаються до заяви про призначення пенсії, після ініціювання заявником процедури призначення пенсії згідно з Законом №2262-ХІІ.
Суд враховує те, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
При цьому, обчислення розміру пенсії на підставі подання про призначення пенсії від 01.04.2024 потягло за собою невірне обрахування пенсії позивача, отримання її в меншому розмірі та призначення з іншої дати, тому отримання територіальним органом Пенсійного фонду України нового подання від 03.03.2025 №49/124/30-2024, виданого на виконання судових рішеннь, які набрали законної сили, на ім'я позивача, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з моменту, який визначений в оновленому поданні, оскільки неправильне первинне призначення пенсії відбулось з вини органу, який видав попереднє подання про призначення пенсії.
Перевіривши обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень, суд дійшов висновку що вони не відповідають наведеним у частині другій статті 2 КАС України критеріям та принципу належного урядування, який, як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі Москаль проти Польщі(Moskal v. Poland), пункт 73).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі Лелас проти Хорватії(Lelas v. Croatia), пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки, а також рішення у справі Ґаші проти Хорватії).
Отже, дії відповідача щодо відмови у призначенні і виплаті позивачу пенсії за вислугу років починаючи з 02.03.2021 року на підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124/30-2024 не відповідає критеріям, визначеним у статті 2 КАС України та статті 19 Конституції України, у зв'язку із чим є протиправними, через, що суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу призначення та виплату пенсії за вислугу років починаючи з 02.03.2021 року на підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124/30-2024.
Щодо нарахування та виплати надбавки до пенсії на утримання непрацездатних дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 02.03.2021 по 31.10.2021 включно, то суд зазначає таке.
Відповідно до п. а ст. 16 Закону № 2262ХІІ до пенсії за вислугу років, що призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується: а) надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.
Таким чином, п. а ст. 16 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що обов'язковою умовою у набутті права на надбавку до пенсії на утримання непрацездатних дітей до 18 років є те, що пенсіонер повинен бути непрацюючим.
Як встановлено з матеріалів справи, позивача звільнено зі служби в Національній поліції з 01.03.2021. З трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 встановлено, що останній до 01.11.2021 не був працевлаштований (а.с.12-13). Разом з тим, ОСОБА_1 є батьком двох дітей, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_3 (а.с.48 та його зворот), які в період з 02.03.2021 по 31.10.2021 були неповнолітніми.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач протиправно відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті надбавки до пенсії на утримання непрацездатних дітей за період з 02.03.2021 по 31.10.2021, тому позов в цій частині позовних вимог також підлягає задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що законодавством передбачено необхідність особистого звернення особи до органів Пенсійного фонду України для призначення надбавки на непрацездатного члена сім'ї. Оскільки необхідні документи для призначення надбавки були подані позивачам, то відповідач не обґрунтував необхідності особисто з'явитися позивачу до сервісного центру управління обслуговування громадян.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення даного позову в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у призначенні і виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 02.03.2021 року на підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124/30-2024, в тому числі з урахуванням надбавки до пенсії на утримання непрацездатних дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 02.03.2021 по 31.10.2021 включно.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 02.03.2021 па підставі Подання про призначення пенсії на виконання рішень судів від 03.03.2025 №49/124/30-2024, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 02.03.2021 по 31.10.2021 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії на утримання непрацездатних членів сім'ї: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940 ).
Повне судове рішення складено 23.10.2025.
Суддя Олена ЛУКАШОВА