Рішення від 22.10.2025 по справі 620/8054/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 року м.Чернігів Справа № 620/8054/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 та просить наступне.

1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 28 серпня 2024 року, з встановленням базового місяця - березень 2018 року.

2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 28 серпня 2024 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та виплатити з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою судді від 07.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

ОСОБА_1 (надалі по тексту - Позивач) проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 у період з 27.06.2015 по 28.08.2024. Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №244 від 28.08.2024 Позивач призначений наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 23 серпня 2024 року №1400 слухачем штатним командно-штабного інституту застосування військ (сил) Національного університету оборони України, вважається таким, що 28 серпня 2024 року справи та посаду здав і вибув до нового місця служби м. Київ. З 28 серпня 2024 року Позивача виключено із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення при військовій частині НОМЕР_2 .

Після переведення до іншого місця служби військовою частиною НОМЕР_1 (далі по тексту - Відповідач) повного розрахунку з Позивачем проведено не було. Окрім цього, під час проходження служби Позивачу інформації про нарахування грошового забезпечення та його складові не надавали жодного разу протягом усього строку служби. У зв'язку з чим Позивач помилково вважав, що йому виплачуються усі передбачені законодавством виплати і складові грошового забезпечення, приводів для перевірки складових їх нарахування під час проходження служби не було. Однак, у червні 2025 року від знайомих Позивач дізнався, що індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2024 року по 28.08.2024 року Відповідачем нараховувалася та виплачувалася з невірно встановленим базовим місяцем, що призвело до нарахування індексації грошового забезпечення у занижених розмірах або до не нарахування та невиплати взагалі.

Враховуючи свою необізнаність у даному питанні Позивач вирішив звернутися до адвоката Кашуби Миколи Олексійовича (надалі по тексту - Адвокат) для отримання правничої допомоги та роз'яснення можливих порушень зі сторони Відповідача. Адвокат пояснив, що дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було зупинено на 2023 рік відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», однак з 01.01.2024 року дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» відновлено, то ж нарахування та виплата індексації Позивачу мала б поновитися у належному розмірі, з належним базовим місяцем (березень 2018 року) з січня 2024 року.

На адресу Відповідача було направлено адвокатський запит №242 від 02.06.2025 року з проханням надати довідку про нарахування індексації грошового забезпечення Позивача за період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 , з обов'язковим зазначенням базового місяця та законодавчим обґрунтуванням його застосуванням та у випадку, якщо при нарахуванні індексації грошового забезпечення Позивачу з січня 2024 року по серпень 2024 року замість березня 2018 року було застосовано інші базові місяці - здійснити перерахунок, нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, застосовуючи базовий місяць березень 2018 року. Оскільки точна адреса військової частини НОМЕР_1 на момент звернення була невідома, вказаний запит був направлений на адресу Міністерства оборони України з супровідним листом №243 від 02.06.2025 року.

Відповідачем листом від 12.06.2025 року №97/302 повідомлено, що військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у військової частини НОМЕР_2 , тому відомості про грошове забезпечення та інші виплати Позивача знаходяться на зберіганні в архіві даної частини. При цьому зазначено, що військова частина НОМЕР_1 на даний час залучена до виконання бойових завдань, а для опрацювання запиту необхідний час для пошуку інформації серед значної кількості даних та періодів поза місцем розташування військової частини, тому відповідь буде надана в межах строку, встановленого ч. 2 ст. 24 закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

В подальшому від Відповідача надійшов лист від 17.06.2025 року №97/311, разом з яким надано довідку про нараховане грошове забезпечення Позивача за період з січня 2016 року по вересень 2024 року з відображенням складових грошового забезпечення та інших грошових виплат, довідку про суми нарахованої і виплаченої індексації грошового забезпечення Позивача у період з січня 2016 року по серпень 2024 року. Крім цього Відповідачем зазначено, що 01 березня 2018 року набрала чинності постанова КМУ від 30.08.2017 №704, якою піднято оклади військовослужбовцям ЗСУ. Оскільки в абсолютному виразі сума індексації грошового забезпечення за березень 2018 року становила 0,00 грн (не відновилося її нарахування відповідно до вимог Додатка 5 та абзаців 8-9 пункту 5 Постанови №1078) та у березні 2018 року відбулось зростання грошового забезпечення в абсолютному розмірі з одночасним підняттям окладів, то відповідно до вимог абзаців 1-7 Постанови №1078 з квітня 2018 року здійснювалось обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації, та нарахуванням сум індексації відповідно до обчисленого індексу з «фіксованою» сумою індексації 0,00 грн. Розрахунок індексів для проведення індексації грошових доходів підприємства, установи і організації мають здійснювати самостійно з урахуванням положень Порядку у межах коштів передбачених на ці цілі. Оскільки, військова частина НОМЕР_1 повністю фінансується з Державного бюджету України, джерелом коштів для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та проведення індексації грошових доходів населення є виключно Державний бюджет України.

Фактично Відповідачем не надано жодної інформації щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 28.08.2024. Однак, згідно наданої Відповідачем довідки від 13.06.2025 №151/617 щодо нарахованої та виплаченої індексації Позивачу за період з січня по липень 2024 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась і не виплачувалась взагалі, у серпні 2024 року нарахована та виплачена у розмірі 117,60 грн.

Вважаючи, що індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена Позивачу у не належному розмірі, Позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входять:

-основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

-інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стосовно визначення базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

01 березня 2018 року вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Порядок №704), якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців, які до теперішнього часу не змінювалися, тому базовим місяцем для визначення індексації є березень 2018 року.

Таким чином, нарахування Позивачу індексації грошового забезпечення щодо спірного періоду з 1 січня 2024 року по 28 серпня 2025 року повинно проводитися із застосуванням базового місяця березень 2018 року.

За змістом частин 2, 3 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі по тексту - Закон №2011-ХІ1) до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України (надалі -КЗпП України), заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (далі - Закон № 1282-ХІГ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно- правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом статті 2 Закону України № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 Закону України № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

В силу положень частини 2 статті 8 Закону України № 1282-ХІІ за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно- правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, індексація має проводитися за наявності на це відповідних підстав, що визначені чинним законодавством.

Згідно зі статтями 2, 4 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 -- 101 відсоток). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону).

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-111 від 05.10.2000 року визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік від 03.11.2022 року №2710-ХІ зупинена на 2023 рік» дія Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», дія Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у зв'язку з чим з 01 січня 2023 року по 31.12.2023 року індексація Позивачу не нараховувалась та не виплачувалася.

Вже з 01.01.2024 року дія Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» була поновлена, він діє і на теперішній час. Однак, Відповідач неправомірно «обнулив» базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення і замість базового місяця березень 2018 року застосував базовим місяцем грудень 2023 року.

Верховним Судом вже розглядалися подібні справи (№400/103/21, №380/7071/21, №600/524/21-а, №120/2399/21-а, №420/3593/20, № 400/4491/20, №420/5976/20, №400/1118/21, № 580/3335/21, №420/5976/20), щодо застосування базового місяця розрахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

У аналогічній справі Верховний Суд в постанові від 19.05.2022 року по (справа №400/103/21) зазначив, що з урахуванням п. 5 Порядку №1078 індексація грошового забезпечення особи за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто, січня 2008 року, виходячи з наступного. Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Таким чином, відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку №1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

У зв'язку з викладеним суд дійшов переконання, що індексація грошових доходів населення та зокрема Позивача з січня 2024 року із застосуванням базового місяця грудень 2023 року здійснена не правомірно.

Частиною 2 статті 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.

Підстави для повернення судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 28 серпня 2024 року, з встановленням базового місяця - березень 2018 року.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 28 серпня 2024 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та виплатити з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 22 жовтня 2025 року

Суддя Сергій КЛОПОТ