Справа № 560/14540/25
іменем України
23 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення від 08.08.2024 №40-86/2005 "Про припинення шляхом ліквідації Старосинявської гімназії №1 імені Олександра Казмірова Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області".
Позов мотивований тим, що спірне рішення стосується прав дітей на освіту, що в свою чергу є підставою для врахування думки територіальної громади під час його прийняття. При цьому позивачка зазначила, що селищна рада не виконала вимогу Закону України від 16.01.2020 №463-IX "Про повну загальну середню освіту" щодо оприлюднення проєкту рішення не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення. У зв'язку з цим відповідач не врахував позицію громадськості під час прийняття оскаржуваного рішення.
У відзиві на позов відповідач не погодився з доводами позивачки. Зазначив, що вимога щодо річного строку оприлюднення була виконана ще у 2022 році, адже громада була поінформована завчасно про намір ліквідувати навчальний заклад. Вимога щодо мінімальної тривалості консультацій (15 днів) також відповідачем дотримана. Результати громадських обговорень проєкту рішення опубліковані в межах визначеного строку.
Хмельницький окружний адміністративний суд здійснює розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Рішенням від 08.08.2024 №40-86/2005 "Про припинення шляхом ліквідації Старосинявської гімназії №1 імені Олександра Казмірова Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області" селищна рада припинила шляхом ліквідації Старосинявську гімназію №1 імені Олександра Казмірова Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Позивачка як мешканка громади, вважаючи вказане рішення протиправним, звернулась до суду з позовом про його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частинами першою, четвертою статті 10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Відповідно до частини першої статті 17, абзацу 2 пункту 30 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону України від 16.01.2020 №463-IX "Про повну загальну середню освіту" (далі - Закон №463-IX) засновником закладу загальної середньої освіти є орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Згідно з частинами першою, другою статті 32 Закону №463-IX рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники). Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства. Розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради. Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти. Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Абзацом 2 частини другої статті 32 Закону №463-IX передбачено, що реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
За приписами пунктів 12-13 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996 "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" (далі - Порядок №996), в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг; стосуються правового статусу громадських об'єднань, їх фінансування та діяльності; передбачають надання пільг чи встановлення обмежень для суб'єктів господарювання та інститутів громадянського суспільства; стосуються присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій; стосуються витрачання бюджетних коштів (звіти головних розпорядників бюджетних коштів за минулий рік).
Строк проведення таких консультацій з громадськістю визначається органом виконавчої влади і повинен становити не менш як 15 календарних днів.
Публічне громадське обговорення передбачає організацію і проведення публічних заходів: конференцій, форумів, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей (нарад) з громадськістю; Інтернет-конференцій, відеоконференцій. Додатково у рамках публічного громадського обговорення можуть проводитися засідання громадських рад, інших допоміжних органів, утворених при органах виконавчої влади.
Відповідно до пункту 16 Порядку №996 електронні консультації з громадськістю проводяться у підрубриці "Електронні консультації з громадськістю" рубрики "Консультації з громадськістю" офіційного веб-сайту органу виконавчої влади.
З аналізу вказаних правових норм слідує висновок, що оприлюднення проєкту рішення (1 рік) - завчасне повідомлення про наміри засновника, яке створює часовий резерв для підготовки громадськості. Консультації з громадськістю (мінімум 15 днів) - безпосередній період проведення громадських слухань або інших форм обговорення.
Отже, проєкт рішення про ліквідацію навчального закладу у сільській місцевості має бути оприлюднений не менш ніж за один рік до його ухвалення (частина друга статті 32 Закону №463-IX) та підлягає громадському обговоренню, яке повинно тривати мінімум 15 календарних днів (пункт 12 Порядку №996).
Суд зауважує, що суспільство є окремим суб'єктом публічно-правових відносин, яке може мати власні (публічні) інтереси, що є відмінними від інтересів конкретної (приватної) особи та інтересів держави. При цьому, Основним Законом України передбачено, що суспільні (публічні) інтереси підлягають самостійному захисту, а також обов'язковому врахуванню при прийнятті найважливіших рішень на рівні держави або відповідної територіальної громади.
Суспільний (публічний) інтерес є оціночним поняттям, що охоплює широке і водночас чітко не визначене коло законних та таких, що ґрунтуються на моральних засадах, інтересів, які складають певну сукупність приватних інтересів або важливі для значної кількості фізичних і юридичних осіб потреби та відповідно до законодавчо встановленої компетенції забезпечуються суб'єктами владних повноважень (суб'єктами публічної адміністрації); це поняття не піддається однозначній кваліфікації (визначенню).
Таким чином, оскільки консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку з приводу конституційних прав та свобод громадян, зокрема, права на освіту, питання щодо ліквідації навчального закладу є питанням, що становить суспільний інтерес, а оскаржуване рішення впливає на таке важливе конституційне право мешканців територіальної громади, як право на освіту.
Отже, обов'язковим є врахування думки територіальної громади при прийнятті рішення оскаржуваного рішення, з метою врахування інтересів територіальної громади.
Аналогічні висновки висловлені у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №359/6814/17, від 13.05.2020 у справі №324/1296/16-а, від 30.12.2020 у справі №2140/1580/18, від 02.02.2021 у справі №620/3135/19.
При цьому, за змістом Постанови №996 консультації з громадськістю можуть проводитися у різних формах, зокрема у формі публічного громадського обговорення, електронних консультацій або вивчення громадської думки, проведення громадського обговорення може здійснюватися шляхом організації конференцій, форумів, зустрічей, проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи тощо.
У постановах Верховного Суду від 25.03.2020 у справі №387/168/17(2-а/387/8/17), від 30.11.2021 у справі №290/791/16-а та від 27.01.2023 у справі №300/5730/21 висловлений висновок про те, що опублікування проєкту відповідного рішення, пояснювальної записки до нього, проведення інформаційну-роз'яснювальної роботи з педагогічним колективом та батьківською громадськістю, розгляд та надання відповідей на звернення окремих батьків, а також проведення зустрічей з батьками є допустимою формою консультації з громадськістю.
Відповідно до матеріалів справи, проєкт рішення щодо ліквідації Старосинявської гімназії №1 імені Олександра Казмірова Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області був опублікований на офіційному вебсайті ради 29.09.2022, тобто більш ніж за рік до дати ухвалення рішення. Консультації з громадськістю у 2025 році тримали більше 15 днів, що відповідає вимогам пункту 12 Порядку №996.
Суд відхиляє посилання позивачки на те, що оскаржуване рішення прийняте на підставі оновленого проєкту, опублікованого з порушення річного строку в червні 2025 року, оскільки основна суть і предмет регулювання (ліквідація Старосинявської гімназії №1 імені Олександра Казмірова Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області) залишились незмінними. Тому відповідач дотримав вимогу Закону №463-IX щодо оприлюднення проєкту за рік до прийняття остаточного рішення, а відмінності у формулювання є наслідком доопрацювання та не змінили суті рішення.
При цьому, суд вважає, що висловлена в ході обговорення незгода окремих жителів громади з проєктом рішенням не може бути підставою для його відхилення або подальшого скасування.
Щодо мотивів прийняття оскаржуваного рішення про закриття навчального закладу відповідач зазначив таке.
У школі відсутній спортивний зал, а спортивний майданчик перебуває у занедбаному стані та не відповідає вимогам безпечної експлуатації. У школі відсутнє власне укриття, при цьому заклад не забезпечив належного використання укриття, наданого Будинком культури. У школі відсутній повноцінний харчоблок та їдальня, що не дає змогу організувати якісне та безпечне харчування дітей. У школі один учитель веде кілька предметів, що свідчить про брак кваліфікованих кадрів, що безпосередньо впливає на якість освітнього процесу. Школа не має належної огорожі та системи охорони, відсутні механізми контролю доступу, що створює ризик потрапляння на територію осіб із низькою соціальною відповідальністю. На території школи та спортивного майданчика систематично перебувають безпритульні собаки, що створює ризик нападів на дітей.
В процесі судового розгляду позивачкою вказані обставини не спростовані. Тому суд погоджується з доводами відповідача щодо доцільності прийняття рішення про ліквідацію навчального закладу.
Верховний Суд, зокрема у постановах від 20.03.2019 у справі №810/726/18, від 15.09.2020 у справі №804/3108/16, від 28.04.2021 у справі №1.380.2019.003061, від 18.05.2022 у справі №280/988/19 та від 14 .02.2023 у справі №640/24975/21, неодноразово вказував, що у справах, пов'язаних із захистом конституційних прав особи, а також суспільного (публічного) інтересу, важливим є досягнення оптимального балансу між суспільними (публічними) та приватними інтересами (принцип пропорційності), що є вимогою громадянського суспільства, демократичної, соціальної та правової держави, а також складовою принципу верховенства права.
У спірних правовідносинах, на переконання суду, ліквідація закладу освіти не порушує принципу якнайкращого забезпечення інтересів дітей, що проживають на території відповідної громади, оскільки здійснена з метою створення безпечного освітнього середовища, концентрації та ефективного використання наявних ресурсів, їх спрямування на задоволення освітніх потреб здобувачів освіти, створення єдиної системи виховної роботи.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом, у зв'язку з цим рішення від 08.08.2024 №40-86/2005 "Про припинення шляхом ліквідації Старосинявської гімназії №1 імені Олександра Казмірова Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області" є правомірним.
Враховуючи викладене, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
У зв'язку з прийняттям рішення про відмову у задоволенні позову, судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Старосинявська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Івана Франка, 8,с-ще Стара Синява,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,31400 , код ЄДРПОУ - 04402824)
Головуючий суддя О.Л. Польовий