Рішення від 23.10.2025 по справі 560/16089/25

Справа № 560/16089/25

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області до громадської організації "Хмельницьке товариство російської культури "Русь" про заборону громадського об'єднання,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до громадської організації "Хмельницьке товариство російської культури "Русь" про заборону громадського об'єднання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в діяльності відповідача містяться ознаки антиконституційної діяльності, яка спрямована на шкоду національним інтересам України.

Позивач наголошує, що відповідачем здійснюється діяльність, яка направлена на порушення конституційного ладу в Україні, порушення суверенітету та підрив її безпеки, а відтак, наявні підстави для припинення його діяльності в судовому порядку.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні). Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області.

Зазначена ухвала надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак до суду повернувся конверт з відміткою "адресат відсутній".

Згідно із ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області подало пояснення, де зазначає, що в забороні діяльності громадського об'єднання (відповідача) існує об'єктивна соціальна потреба з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян.

Вказує, що викладені у статуті цієї громадської організації напрямки діяльності фактично підтримують деструктивну риторику пропаганди держави-агресора про історичну, культурну, духовну єдність та неможливість самостійного існування держави Україна, та спрямовує вектор розвитку країни на шлях становлення її як суб'єкта федерації.

Вказане обмеження направлене на забезпечення стабільності в країні, зокрема, в умовах ведення воєнних дій та інформаційно-психологічних операцій з боку держави-агресора, а тому такий захід є виправданим.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з таких підстав.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 21.11.1991 №279 зареєстровано Хмельницьке товариство російської культури.

29.10.2007 державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради Фольварковою О.І. внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, запис №16731200000005208, інформацію про громадську організацію "Хмельницьке товариство російської культури "РУСЬ" із статусом юридичної особи (далі - ГО "ХТРК"РУСЬ").

Рішенням головного спеціаліста відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Чорною Н.П. від 21.12.2016 проведено в Єдиному державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державну реєстрацію змін до відомостей про ГО "ХТРК"РУСЬ" в частині внесення місця знаходження організації.

ГО "ХТРК"РУСЬ" здійснює свою діяльність на підставі статуту.

04.08.2025 на адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов лист Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 30.07.2025 щодо заборони діяльності громадської організації "Хмельницьке товариство російської культури "РУСЬ".

З листа управління Служби безпеки України у Хмельницькій області встановлено, що Служба безпеки України володіє даними, які свідчать про створення реальної загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України з боку проросійської ГО "ХТРК "РУСЬ" (код ЄДРІІОУ 23563533), діяльність якої має ознаки антиукраїнської.

Відповідно до положень статуту та програмних документів ГО "ХТРК"РУСЬ" визначено, що головними цілями та завданнями її діяльності є збереження, вивчення, розвиток і пропаганда російської культурної спадщини, а також пропагування діяльності організації і заходів, які вона проводить.

Таким чином, викладені у статуті вказаної громадської організації напрямки діяльності фактично підтримують деструктивну риторику пропаганди рф про історичну, культурну, духовну єдність та неможливість існування держави Україна без російської федерації, та спрямовує вектор розвитку країни на шлях становлення її як суб'єкта федерації.

З огляду на вказане, смислове навантаження визначених статутом ГО "ХТРК"РУСЬ" цілей та завдань пропагує ідеї так званого "повернення України у російське лоно", обмежуючи у такий спосіб суверенітет та становлячи загрозу територіальній цілісності та конституційному ладу України.

З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження положень статуту ГО "ХТРК"РУСЬ", діяльність якої може нести загрози національним інтересам України, ініційовано залучення спеціаліста з метою надання консультацій та висновків з питань, що потребують спеціальних знань (№72/5/3/202/5907 від 29.05.2025).

За результатами логіко-змістового, лексико-семантичного та контекстуально- інтерпретаційного аналізу змісту наданих на дослідження матеріалів, а саме інформаційних матеріалів ГО "ХТРК"РУСЬ" у мережі Інтернет, статуту від 27.11.2016, а також матеріалів з інформаційного порталу центру "МИРОТВОРЕЦЬ", соцмереж, скріншотів з відеоролика на відеохостингу "Youtube" встановлено, що в них присутні інформаційні матеріали антиукраїнського характеру, зокрема: у наданому статуті ГО "ХТРК"РУСЬ" від 27.11.2016 містяться висловлювання, спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, пропаганду російської імперської політики та її символіки, пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, а сама назва громадської організації "Хмельницьке товариство російської культури "Русь" є одними з прямих свідчень пропаганди російської імперської політики.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що у діяльності вказаної організації містяться ознаки антиконституційної діяльності на шкоду національним інтересам України, зважаючи на що звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Законом України "Про громадські об'єднання" від 22.03.2012 №4572-VI визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 4 Закону України "Про громадські об'єднання" утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.

Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 25 Закону України "Про громадські об'єднання" визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Суд акцентує увагу на тому, що при вирішенні спірних відносин береться до уваги дія військового стану в Україні та пряма військова агресія з боку рф.

Тому в час збройної агресії російської федерації проти України, дії відповідача розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

На переконання суду, заборона діяльності вказаної громадської організації є об'єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо відповідача є виправданим.

Враховуючи, що Управлінням Служби безпеки України в Хмельницькій області виявлено в діях відповідача ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про громадські об'єднання", діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про заборону (примусовий розпуск) громадської організації підлягають задоволенню.

В силу положень пункту 2 частини другої статті 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення, крім іншого, про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання.

Відтак, рішення суду про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації "Хмельницьке товариство російської культури "Русь" належить звернути до негайного виконання.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) громадську організацію "Хмельницьке товариство російської культури "Русь" (код ЄДРПОУ: 23563533, адреса реєстрації: проспект Миру, буд. 67, кв. 71, м. Хмельницький, 29015).

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) (пров.Музейний, 2Д, м. Київ, 01001 , код ЄДРПОУ - 43315602)

Відповідач:Громадська організація "Хмельницьке товариство російської культури "Русь" (просп. Миру, 67, кв.71, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29015 , код ЄДРПОУ - 23563533)

Третя особа:Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області (вул. Героїв Майдану, 19, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 20001734)

Головуючий суддя Я.В. Драновський