Справа № 560/15181/25
іменем України
23 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не присвоєння позивачу первинного спеціального звання середнього складу поліції «майор поліції».
-зобов'язати Національну полінію України присвоїти позивачу первинне спеціальне звання середнього складу поліції «майор поліції» у порядку переатестування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року по справі №560/2495/25, яке залишено без змін, постановою Сьомого апеляційного суду від 24.06.2025 року, до Департаменту кадрового забезпечення Національної Поліції України направлено матеріали для присвоєння позивачу звання «майор поліції» замість раніше не вірно визначеного. Проте, ГУНП в Хмельницькій листом від 05.08.2025 вих.№79250-2025 повідомило, що відповідачем повернуто без реалізації матеріали щодо присвоєння звання «майор поліції», оскільки, повторне присвоєння первинного спеціального звання поліції у порядку переатестування чинними нормативно-правовими актами не передбачено.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не присвоєння спеціального звання «майор поліції» з врахуванням висновків вищевказаного рішення суду протиправною, а тому звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
До суду надійшов відзив, в якому Відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказується, що згідно з чинним законодавством та Порядком № 177, затвердженим наказом МВС України від 12.03.2016 № 177, до завершення курсів первинної професійної підготовки особам, які вперше прийняті на службу в поліції, може бути присвоєне лише спеціальне звання «рядовий поліції». Порядок № 177 не передбачає механізму співвідношення між спеціальними званнями поліції та іншими спеціальними званнями або класними чинами. Тому Відповідач вважає безпідставним посилання Позивача на Порядок № 306, затверджений постановою КМУ від 20.04.2016 № 306, оскільки цей акт регулює присвоєння рангів державним службовцям і не поширюється на порядок присвоєння спеціальних звань у поліції. Крім того, Позивачу вже присвоєно первинне спеціальне звання «молодший лейтенант поліції» наказом НПУ від 30.09.2024 № 1755 о/с у порядку переатестування, і цей наказ не оскаржувався, залишається чинним та правомірним. У зв'язку з цим виконання рішення суду щодо повторного присвоєння звання «майор поліції» в порядку переатестування є юридично неможливим, оскільки чинні нормативно-правові акти не передбачають повторного присвоєння первинного спеціального звання поліції.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 26.02.2024 №69 о/с «Про особовий склад» позивача з 27.02.2024 призначено на посаду поліцейського з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП, присвоївши відповідно до частини 4 статті 81 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) спеціальне звання рядовий поліції.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року по справі № 560/24958/25 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2025 року по справі № 560/2495/25 листом з управління кадрового забезпечення ГУНП в Хмельницькій області від 03.07.2025 №108334-2025 надіслано матеріали для присвоєння позивачу первинного спеціального звання середнього складу поліції «майор поліції», у порядку переатестування.
Листом від 05.08.2025 вих.№79250-2025 ГУНП в Хмельницькій області позивачу направлено копію листа від 24.07.2025 №110116, де зазначено, що відповідачем повернуто без реалізації матеріали щодо присвоєння позивачу звання «майор поліції», оскільки, повторне присвоєння первинного спеціального звання поліції у порядку переатестування чинними нормативно-правовими актами не передбачено.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Так, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року №580-VIII Про Національну поліцію (Закон №580-VIII).
Згідно ст. 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. ст. 13, 15 Закону №580-VIII систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліції; 2) територіальні органи поліції. До складу апарату центрального органу управління поліції входять організаційно поєднані структурні підрозділи, що забезпечують діяльність керівника поліції, а також виконання покладених на поліцію завдань. Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Разом з тим, згідно п. 1 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №877 (Положення №877), Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Національна поліція здійснює свої повноваження через центральний орган управління та утворені в установленому порядку територіальні (у тому числі міжрегіональні) органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах, а також заклади та установи (п. 7 Положення №877).
Відповідно до ч 1 статті 80 Закону №580-VIII установлюються такі спеціальні звання поліцейських: 1) спеціальні звання молодшого складу: рядовий поліції; капрал поліції; сержант поліції; старший сержант поліції; 2) спеціальні звання середнього складу: молодший лейтенант поліції; лейтенант поліції; старший лейтенант поліції; капітан поліції; майор поліції; підполковник поліції; полковник поліції; 3) спеціальні звання вищого складу поліції: генерал поліції третього рангу; генерал поліції другого рангу; генерал поліції першого рангу.
Так, згідно ст. 81 Закону №580-VIII первинні звання молодшого складу поліції присвоюються керівниками органів поліції, керівниками навчальних закладів, які здійснюють підготовку поліцейських, та науково-дослідних установ поліції, які приймають рішення про прийняття на службу в поліції, одночасно з рішенням про прийняття на службу та призначення на посаду.
Первинні спеціальні звання середнього складу поліції присвоює керівник поліції в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Первинні спеціальні звання вищого складу поліції присвоюються Президентом України.
Громадянам, уперше прийнятим на службу в поліції, присвоюється звання рядового поліції, якщо відсутні визначені цим Законом підстави для присвоєння іншого спеціального звання.
Військовослужбовцям та громадянам, які мають військові або спеціальні звання, класні чини, під час прийняття на службу в поліції присвоюються первинні спеціальні звання поліції, відповідні наявним у них військовим або спеціальним званням, класним чинам, у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Так, відповідно до ст. ст. 81-85 Закону №580-VIII розроблений Порядок присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2016 №177, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.04.2016 за № 498/28628 (Порядок №177), який визначає умови присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань, перелік необхідних для цього документів та строки їх подання.
Пунктом 3 розділу І Порядку №177 визначено, що первинні спеціальні звання поліції присвоюються особам, уперше прийнятим або переведеним на службу в поліцію з інших органів державної влади, з наявним військовим або іншим спеціальним званням у порядку переатестування, після закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації).
Згідно п. 1 розділу ІІ Порядку №177 для присвоєння спеціального звання «полковник поліції», а також первинних спеціальних звань середнього складу поліції, чергових спеціальних звань, за сукупністю строків перебування в спеціальному званні, у порядку переатестування, зарахування на службу в поліції до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України надсилається подання про присвоєння спеціального звання поліції.
Так, звання «майор поліції» відповідно до ч. 1 ст. 80 Закону №580-VIII це спеціальне звання середнього складу поліції.
Отже, приписи Закону №580-VIII та Порядку №177 зобов'язують органи поліції здійснювати присвоєння первинного спеціального звання.
Разом з тим, додатком 13 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 «Співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями посадових осіб митних органів» визначено співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями посадових осіб митних органів, де спеціальне звання «радник митної служби ІІІ рангу» відповідає 6 рангу державного службовця.
Із матеріалів справи встановлено, що позивачу 10.12.2019 присвоєно 6 ранг державного службовця та 03.07.2020 - спеціальне звання «радник митної служби ІІІ рангу».
Згідно п. 3 Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам митних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 №501, для присвоєння чергового спеціального звання посадовим особам митних органів установлюється такий строк перебування у спеціальному званні, зокрема, радник митної служби II-III рангу - три роки.
Позивач з присвоєнням 6 рангу та у спеціальному звання «радник митної служби ІІІ рангу» працював понад 3 роки.
В свою чергу, додатком 8 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 «Співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями поліцейських» визначено співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями поліцейських, зокрема, визначено відповідність 6 рангу державного службовця спеціальному званню - «майор поліції».
Вказане спростовує доводи відповідача про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин Порядку №306.
Судом встановлено, що бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області є протиправною. Зокрема, матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 мав 6 ранг державного службовця, який, згідно з Додатком 8 до Постанови КМУ №306, відповідає спеціальному званню «майор поліції». Таким чином, наявні підстави для присвоєння йому первинного спеціального звання середнього складу поліції «майор поліції» у порядку переатестування.
Доводи відповідача про неможливість повторного присвоєння є безпідставними, оскільки фактично йдеться не про повторне присвоєння, а про виправлення помилки при первинному присвоєнні звання, яка вже була встановлена рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду 31 березня 2025 року по справі № 560/24958/25.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не присвоєння ОСОБА_1 первинного спеціального звання середнього складу поліції «майор поліції».
Зобов'язати Національну поліцію України присвоїти ОСОБА_1 первинне спеціальне звання середнього складу поліції «майор поліції» у порядку переатестування.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Національна поліція України (вул. Богомольця Академіка, 10, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 40108578)
Головуючий суддя П.І. Салюк