Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
23 жовтня 2025 року Справа № 520/3030/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Адвокат, Єршова Олена Ігорівна діючи в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточнення позовної заяви від 20.02.2025 (за вх.№01-26/17246/25):
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 38631015, місцезнаходження: вулиця Шевченка, 8, Харків, Харківська область, 61013) щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в довідці від 09.08.2024 №573 станом на 01 січня 2020 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 100 % до 43 %, в довідці від 09.08.2024 № 574 станом на 01 січня 2021 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 45 % та премії з 75 % до 10 %, в довідці від 09.08.2024 № 575 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 150 % до 34 %, в довідці від 09.08.2024 № 576 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 50 % та премії з 285 % до 101%.
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 38631015, місцезнаходження: вулиця Шевченка, 8, Харків, Харківська область, 61013) на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року у справі 520/11888/24 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області на ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати станом на 01 січня 2020 року премії - 100 % посадового окладу, станом на 01 січня 2021 року надбавки за особливості проходження служби -50 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 75% посадового окладу, станом на 01 січня 2022 року премії - 150 % посадового окладу, станом на 01 січня 2023 року надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 285 % посадового окладу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправні дії, які полягають у зменшені ОСОБА_1 в довідці від 09.08.2024 №573 станом на 01 січня 2020 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 100 % до 43 %, в довідці від 09.08.2024 № 574 станом на 01 січня 2021 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 45 % та премії з 75 % до 10 %, в довідці від 09.08.2024 № 575 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 150 % до 34 %, в довідці від 09.08.2024 № 576 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 50 % та премії з 285 % до 101%.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
На тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді Супрун Ю.О., у щорічній відпустці та на лікарняному.
Крім того, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025, місто Харків у період з 24.02.2022 по 15.09.2022 належало до території активних бойових дій, а з 15.09.2022 по теперішній час є територією можливих бойових дій.
В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, розгляд справи було відтерміновано.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, подав до суду відзив, в якому зазначив, що діяв згідно чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 по справі №520/11888/24, яке набрало законної сили 23.08.2024, зокрема, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 року, станом на 01.01.2022 року та станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 (з поточними змінами та доповненнями), щодо визначення посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення тощо) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 по справі №520/11888/24 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виготовив довідки від 09.08.2024 за №573, № 574, № 575, №576 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною (аналогічною) посадою його останній штатній посаді станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.
Відповідно до довідки від 09.08.2024 №573 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року становить: посадовий оклад 10760,00 грн., оклад за військовим званням 1770,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 5638,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 9084,25 грн., премія (43%) 4626,80 грн., а всього 31879,55 грн..
З довідки від 09.08.2024 №574 слідує, що розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2021 року становить: посадовий оклад 11620,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) 1910,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 6088,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (45%) 8828,33 грн., премія (10%) 1162,00 грн., а всього 29608,83 грн.
Згідно довідки від 09.08.2024 №575 слідує, що розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2022 року становить: посадовий оклад 12700,00 грн., оклад за військовим званням 2080,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 6651,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 10715,50 грн., премія (34%) 4318,00 грн., а всього 36464,50 грн..
Як слідує з довідки від 09.08.2024 №576 розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2023 року становить: посадовий оклад 13740,00 грн., оклад за військовим званням 2250,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 7195,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 11592,75 грн., премія (101%) 13877,40 грн., а всього 48655,65 грн..
У позовній заяві позивач зазначає, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області видано позивачу довідку №573 від 09.08.2024, станом на 1 січня 2020 про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступник начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить 31879,55 грн., в тому числі: премія 43% від посадового окладу у сумі 4626,8 грн..
Проте, відповідно до додатків до листа №65050-11980/65190 від 20.12.2024 про надання інформації на адвокатський запит від 17.12.2024 (вх.№65/21296 від 17.12.2024) середній розмір премії, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а саме січень 2020 року, складає 9020 грн..
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області видано позивачу довідку №574 від 09.08.2024, станом на 1 січня 2021 про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступник начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить 29608,83 грн., в тому числі: премія 10% від посадового окладу у сумі 1162 грн.
Проте, відповідно до додатків до листа №65050-11980/65190 від 20.12.2024 про надання інформації на адвокатський запит від 17.12.2024 (вх.№65/21296 від 17.12.2024) середній розмір премії, що фактично виплачений за місяць, а саме січень 2020 року, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію складає 6765 грн.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області видано позивачу довідку №575 від 09.08.2024, станом на 1 січня 2022 про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступник начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить 36464,5 грн., в тому числі: премія 34% від посадового окладу у сумі 4318 грн..
Проте, відповідно до додатків до листа № 65050-11980/65190 від 20.12.2024 про надання інформації на адвокатський запит від 17.12.2024 (вх.№65/21296 від 17.12.2024) середній розмір премії, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію складає 13530 грн.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області видано позивачу довідку №576 від 09.08.2024, станом на 1 січня 2023 про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступник начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить 48655,65 грн., в тому числі: надбавка за особливості проходження служби 50%, а саме 11592,75 грн., премія 101% від посадового окладу та визначена у сумі 13877,4 грн..
Проте, відповідно до додатків до листа №65050-11980/65190 від 20.12.2024 про надання інформації на адвокатський запит від 17.12.2024 (вх.№65/21296 від 17.12.2024) середній розмір премії, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію складає 25707 грн., а надбавка за особливості проходження служби -15750 грн.
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 09.08.2024 №573 станом на 01 січня 2020 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 100 % до 43 %, в довідці від 09.08.2024 № 574 станом на 01 січня 2021 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 45 % та премії з 75 % до 10 %, в довідці від 09.08.2024 № 575 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 150 % до 34 %, в довідці від 09.08.2024 № 576 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 50 % та премії з 285 % до 101%, позивач звернувся із цим позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 (набрала чинності 01.03.2018), пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі Порядок №45), пунктом 1 якого установлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01.02.2018 № 103 (далі Постанова №103) передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Пунктом 3 Постанови №704 визначено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Відповідно до пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок №260, яким згідно з пунктом 1 розділу I визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Пунктом 2 розділу I Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з пунктом 4 розділу I Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Пунктом 5 Розділу VІ Порядку № 260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Враховуючи наведене суд зазначає, що підпунктом 1 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Разом з тим, Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 35% (від посадового окладу).
Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Прийменник «до» у конструкції диспозиції норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 вживається у сполученні з числівником « 100» при означенні кількісної межі.
Згідно норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).
Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.
Постановою №704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1% до 100%) також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
З аналізу положень пункту 2 Розділу VІ Порядку № 260 вбачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
З огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.
Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Також згідно Постанови № 704 та Порядку № 260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 05.03.2024 та Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2024 у зразковій справі №380/19324/23 сформували правовий висновок, що аналізуючи пункт 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Ця справа відповідає ознакам типової та при її розгляді підлягають врахуванню правові висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23.
Отже, у спірному випадку у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 розмір надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить вказувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою позивача у тому державному органі, звідки він звільнився на пенсію.
Ухвалою суду від 18.07.2025 у даній справі витребувано у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області відомості щодо конкретного відсотку премії, надбавки за особливості проходження служби, яку виплачено за посадою (заступник начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області), звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, або посадою, прирівняною до цієї посади в середньому розмірі, що фактично виплачені станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року (за січень 2020, 2021, 2022 та 2023р.).
На виконання ухвали суду від 18.07.2025 відповідачем надано довідку від 25.07.2025 за №557 згідно якої, за прирівняною посадою, яку при звільнені займав ОСОБА_1 , заступник начальника Головного управління ДСНС України у Харківській області середній розмір надбавки за особливості проходження служби станом на 01 січня 2020 року (за січень 2020 р.) - 50 % та розмір премії станом на 01 січня 2020 року (за січень 2020 р.) - 100%, середній розмір надбавки за особливості проходження служби станом на 01 січня 2021 року (за січень 2021 р.) - 50 % та розмір премії станом на 01 січня 2021 року (за січень 2021 р.) - 120%, середній розмір надбавки за особливості проходження служби станом на 01 січня 2022 року (за січень 2022 р.) - 50 % та розмір премії станом на 01 січня 2022 року (за січень 2022 р.) - 150%, середній розмір надбавки за особливості проходження служби станом на 01 січня 2023 року (за січень 2023 р.) - 100 % та розмір премії станом на 01 січня 2023 року (за січень 2023р.) - 290%.
Суд зазначає, що аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідачем не підтверджено факту виплати станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, і які зазначені у виготовлених довідках на виконання рішення суду.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправним дій відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 09.08.2024 №573 станом на 01 січня 2020 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 100 % до 43 %, в довідці від 09.08.2024 № 574 станом на 01 січня 2021 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 45 % та премії з 120 % до 10 %, в довідці від 09.08.2024 № 575 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 150 % до 34 %, в довідці від 09.08.2024 № 576 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 50% та премії з 290 % до 101% та зобов'язання відповідача на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 року у справі №520/11888/24 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати станом на 01 січня 2020 року премії - 100 % посадового окладу; станом на 01 січня 2021 року надбавки за особливості проходження служби -50 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії - 120% посадового окладу; станом на 01 січня 2022 року премії - 150 % посадового окладу; станом на 01 січня 2023 року надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії - 290 % посадового окладу.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 09.08.2024 №573 станом на 01 січня 2020 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 100 % до 43 %, в довідці від 09.08.2024 № 574 станом на 01 січня 2021 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 45 % та премії з 120 % до 10%, в довідці від 09.08.2024 № 575 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру премії з 150 % до 34 %, в довідці від 09.08.2024 № 576 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошове забезпечення для перерахування пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 50% та премії з 290 % до 101%.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 року у справі №520/11888/24 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати станом на 01 січня 2020 року премії - 100 % посадового окладу; станом на 01 січня 2021 року надбавки за особливості проходження служби -50 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії - 120% посадового окладу; станом на 01 січня 2022 року премії - 150 % посадового окладу; станом на 01 січня 2023 року надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії - 290 % посадового окладу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) судовий збір у розмірі 3875 (три тисячі вісімсот сімдесят п'ять) грн. 84 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення складено та підписано 23.10.2025.
Суддя Супрун Ю.О.