про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
23 жовтня 2025 року м. Суми Справа № 480/7331/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І., перевірив матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Недригайлівського відділу державної виконавчої служби у Роменському районі Сумської області (вул. Щебетунів, 26, с. Недригайлів, Роменський район, Сумська область, 42100, код ЄДРПОУ 40266317) про скасуванння постанови та зобов'язання вчинити дії.
Суть питання, з якого постановляється ухвала. Мотиви та висновки суду.
Позивач 19.07.2025 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: скасувати постанову та зобов'язати державного виконавця Арістархову В.В. закрити виконавче провадження.
24.09.2025 судом постановлено ухвалу про залишення позовуної заяви безу руху.
19.10.2025 до суду надійшла заява позивача, в якій просить суд встановити винуватість посадової особи відповідача ОСОБА_2 при виконанні. Суд розцінює вказану заяву, як заяву про зміну предмету позову та приймає її до розгляду.
20.10.2025 позивачем подано заяву на виконання ухвали суду.
Відповідно до норми ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Суд звертає увагу, що, на його переконання, принцип доступу до правосуддя передбачає те, що право на судовий розгляд має пріорітет, навіть над процедурними помилками, а особливо для вразливих категорій громадян. Крім того, на думку суду, у разі, коли особа представляє себе без адвоката, то суд повинен бути, з урахуванням принципу офіціного з'ясування всіх обставин справи, дуже уважним до таких людей, особливо якщо це: літні люди, люди, які мають психічне захворювання, соціально вразливі, тощо. Тому, на переконання суду, буде порушенням принципу верховенства права повернути позов через формальні причини, якщо суд бачить суть правової проблеми, яку можна вирішити, а процесуальні недоліки можна усунути в ході розгляду справи. Верховенство права домінує над формалізмом. З урахуванням ст. 8 Конституції та ст. 2 КАС України завданням суду є саме захист прав особи.
Томк, по-перше, питання дотримання позивачем строку звернення до суду буде досліджено судом під час розгляду справи, оскільки позивач діє без адвоката.
По-друге, беручи до уваги викладені обставини, враховуючи принцип верховенства права, а також стан здоров'я позивача, то суд, з урахуванням норми ст. 133 КАС України, відстрочує позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення суду за наслідками розгляду позову. Також питання про право позивача на звільнення від сплати судового збору буде вирішено після надання ним довідки про майновий стан та відповідних обгрунтувань.
Тому суд дійшов висновку, що підстави для повернення позовної заяви відсутні.
Суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін з урахуванням особливостей, передбачених ст.ст.268-272, 287 КАС України.
Відповідно до норми ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору можуть бути залучені судом до участі у справі, у разі коли рішення суду може вплинути на їх права та обов'язки.
Оскільки стягувачем у виконавчому провадженні № 78009538 відносно позивача за виконавчим документом - постанови від 24.03.2025 серії ЕНА №4345514, є відділення поліції 1 (с. Недригайлів) Роменського РВП ГУНП в Сумській області, то суд залучає до участі у справі ГУНП в Сумській області в якості третьої особи.
Також суд відповідно до норми статей 9, 77, 80 КАС України витребовує у сторін докази, необхідні для правльного вирішення спору по суті.
Керуючись ст.ст. 9, 44, 80, 160, 161, 171, 256, 257, 260, 262, 268-287 КАС України, суд
1. Відстрочити позивачу сплату судового збору за подання позову у сумі 1211,20 грн до ухвалення рішення суду у даній справі.
2. Прийняти позов до розгляду та відкрити провадження у справі (№ категорії 105000000).
3. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, з урахуванням особливостей визначених ст. 287 КАС України.
4. Призначити справу до розгляду у судовому засіданні на 06.11.2025 на 11 год. 00 хв. в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 159, зал с/з № 212.
5. Встановити відповідачу 5 денний строк для подання з відзиву на позовну заяву.
6. Залучити до участі у справі Головне управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40108777) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача та встановити їй 5 денний строк для подання письмових пояснень.
7. Зобов'язати відповідача у 5 денний строк надати до суду докази направлення та отримання позивачем постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.05.2025 ВП № 78009538.
8. Зобов'язати третю особу у 5 денний строк надати до суду належним чином засвідчену копію постанови від 24.03.2025 серії ЕНА № 434551, прийняту поліцейським відділення поліції 1 (с. Недригайлів) Роменського РВП ГУНП в Сумській області, а також докази її вручення позивачу.
9. Зобов'язати позивача у 10 денний строк надати до суду: належним чином засвідчені копії всіх документів, які додані до позову, із зазначенням на них напису ''згідно з оригіналом'' та проставленням особистого підпису та дати засвідчення; довідку податкової служби про доходи позивача за 2024 рік.
10. Інформацію по справі можна отримати в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України на вебсторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.
11. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.І. Сидорук