Справа № 231025
23 жовтня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню,
В лютому 2022 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2022, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-3175 від 18.08.2021 року, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» станом на листопад 2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-3175 від 18.08.2021 року, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» станом на листопад 2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
20.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою (вх. №85671/25), в якій просив змінити спосіб і порядок виконання рішення, яке виніс Одеський окружний адміністративний суд від 16.05.2022 року у справі № 420/4498/22 із зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-3175 від 18.02.2021 року, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» станом на листопад 2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 виплати по пенсійній заборгованості з 01.12.2019 по день проведення перерахунку, в сумі 214149,08 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №420/4498/22 задоволено частково. Змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2022 року по справі №420/4498/22, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 невиплаченої заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2022 в сумі 214149,08 грн.
Також, з наявної у КП «ДСС» інформації судом встановлено, що представником ОСОБА_1 - адвокатом Єрьоміною В.А. 20.09.2025 подано до суду заяву про видачу виконавчих листів.
Станом на день постановлення судом даної ухвали виконавчі листи у справі №420/4498/22 Одеським окружним адміністративним судом видані не були.
01.10.2025 до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява, у якій просить суд:
1. Постановити ухвалу, якою визнати перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/4498/22, таким, що не підлягає виконанню.
2. Витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/4498/22, як такий, що не підлягає виконанню.
В обґрунтування заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначає, що відповідно до частини 2 статті 6 Закону України “Про виконавче провадження» рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Керуючись статтями 6 та 37 Закону “Про виконавче провадження» органи державної виконавчої служби повертають стягувачу виконавчі документи щодо зобов'язання відповідача здійснити певні виплати на користь стягувача у зв'язку зі зміною способу виконання рішення на стягнення. Водночас, стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів). Видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України. Тому, на думку Головного управління, перший виконавчий лист по справі № 420/4498/22 виданий Одеським окружним адміністративним судом безпідставно та є таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до ч.3 ст.374 КАС України, суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Судом призначено судове засідання із розгляду заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню на 16.15 год 23.10.2025.
Повістки про виклик до суду були надіслані позивачу та відповідачу у електронні кабінети та доставлені 16.10.2025.
Сторони у судове засідання не з'явилися. Від представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміної В.А. надійшла до суду заява про розгляд заяви без участі позивача та його представника.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши доводи заявника, матеріали які містяться в справі, суд виходить з такого.
Порядок та підстави визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню врегульовані ст. 374 КАС України.
Частиною 1 ст. 374 КАС України передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові. До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою. Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання. Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Як було встановлено судом, після ухвалення судом 16 травня 2022 року рішення у даній справі виконавчі листи не видавалися.
Лише 20.09.2025 представник позивача звернулася до суду із заявою про видачу виконавчих листів, які станом на день постановлення даної ухвали не видані.
З огляду на зазначене, заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого документа, виданого Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/12260/22 таким, що не підлягає виконанню, є безпідставною, необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.248, 256, 295, 374 КАС України, суд
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання таким, що не підлягає виконанню, першого виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/12260/22, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА