Рішення від 21.10.2025 по справі 420/6290/25

Справа № 420/6290/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Стар Юкрейн», про стягнення податкового боргу,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Стар Юкрейн», у якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Стар Юкрейн», код ЄДРПОУ 44448562, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство суму заборгованості у розмірі 1 490 980,00 грн., а саме:

1. з податку на прибуток приватних підприємств - 1 490 980 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - UA178999980333129318000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од. обл./м. Одеса/11021000;

2. по адмін. штрафам та іншим санкціям - 1 488 660 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - 11А518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од. обл./м. Одеса/21081103.

В обґрунтування позову зазначає, що станом на 30.12.2024 відповідно до інтегрованих карток платника, довідки про податкову заборгованість та розрахунку податкового боргу, податкова заборгованість TOB «АГРО СТАР ЮКРЕЙН» перед бюджетом складає 1490980,00грн, а саме: 2380,00 грн. з податку на прибуток приватних підприємств, що виникла по податковим повідомленням-рішенням №17518/15-32-04-06 від 20.07.2023, №1259/15-32-04-06 від 10.01.2024, №23452/15-32-04-06 від 31.05.2024; 1488600,00 грн по адмін.штрафам та іншим санкціям, що виникла по податковим повідомленням-рішення №10013/15-32-23-01-17 від 14.03.2024, №39783/15-32-23-01 від 09.09.2024. Сума податкового боргу відповідача є узгодженою, втім відповідачем в добровільному порядку платником не сплачена.

В зв'язку з несплатою відповідачем наявного податкового боргу, контролюючий орган направляв платнику рекомендованим листом податкову вимогу форми «Ю» №00048302-1305-1532 від 06.06.2024. Однак указані заходи не призвели до сплати відповідачем наявної у нього заборгованості, у зв'язку із чим позивач подав цей позов.

Ухвалою суду від 07.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України.

Ухвалу суду від 07.03.2025 було надіслано через національного поштового оператора АТ "Укрпошта" засобами поштового зв'язку на зареєстровану адресу відповідача (м. Одеса, вул.Промислова, 28К) із рекомендованим повідомленням про вручення, однак поштова кореспонденція разом з конвертом, вкладенням і рекомендованим повідомленням повернулась відправнику (суду).

Суд зазначає, що у відповідно до ч.1 ст.174 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.251 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 4 частини шостої статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день поставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Слід також зазначити, що частина 2 статті 44 КАС України покладає на учасників справи обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до п.7 ч.5 ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

З огляду на викладене, судом здійснено всі, передбачені КАС України, заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи.

Втім, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (позові), суд встановив наступні обставини.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Стар Юкрейн» зареєстроване в установленому законом порядку як юридична особа, код ЄДРПОУ 44448562.

Згідно розрахунку податкового боргу станом на 30.12.2024 відповідача - ТОВ «Агро Стар Юкрейн (код ЄДРПОУ 44448562), довідки про суми податкового боргу станом на 30.12.2024, даних інтегрованої картки платника податків - ТОВ «Агро Стар Юкрейн» станом на 30.11.2024, відповідач має заборгованість перед бюджетом зі сплати адмін.штрафів та інших санкцій (надх.коштів, контроль за справлянням яких закріп.за ГУ ДФС-РАЙ) в сумі 1488600,00 грн. та з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 2380,00 грн.

Заявлена до стягнення із ТОВ «Агро Стар Юкрейн» заборгованість зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 1488600,00 грн, виникла внаслідок нарахування податковим органом згідно податкових повідомлень-рішень №10013/15-32-23-01-17 від 14.03.2024 та №39783/15-32-23-01 від 19.09.2024 за порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України, виявлені у ході проведення документальних позапланових невиїзних перевірок з питань подання (своєчасності подання) Звітів про контрольовані операції (2022), результати яких оформлено актами №33344/15-32-23-01/44448562 від 09.08.2024, №2204/15-32-23-01/44448562 від 22.01.2024.

Заявлена до стягнення податкова заборгованість по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 2380,00 грн. виникла внаслідок нарахування податковим органом згідно податкових повідомлень-рішень №17518/15-32-04-06 від 20.07.2023, №1259/15-32-04-06 від 10.01.2024, №23452/15-32-04-06 від 31.05.2024 штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п.49.2 ст.49 ПК України, виявлені у ході проведення камеральних перевірок податкової звітності з податку на прибуток, результати яких оформлено актами №13905/15-32-04-06/44448562 від 23.05.2023, №34099/15-32-04-06/44448562 від 01.12.2023, №14152/15-32-04-06/44448562 від 10.04.2024.

Вказані вище акти перевірки та податкові повідомлення-рішення направлялись податковим органом з рекомендованими повідомленнями на зареєстровану адресу Товариства, однак не були вручені з причин, незалежних від податкового органу.

Відповідачем не надано до матеріалів справи доказів оскарження ним податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС в Одеській області №10013/15-32-23-01-17 від 14.03.2024 та №39783/15-32-23-01 від 09.09.2024, №17518/15-32-04-06 від 20.07.2023, №1259/15-32-04-06 від 10.01.2024, №23452/15-32-04-06 від 31.05.2024, на підставі яких у відповідача виникла спірна заявлена до стягнення заборгованість перед бюджетом.

Також, в матеріалах справи наявна копія податкової вимоги форми «Ю» від 06.06.2024 №0048302-1305-1532, з детальним розрахунком суми податкового боргу, якою відповідача повідомлялось про наявність у нього станом на 05.06.2024 податкового боргу у розмірі 745660,00 грн.

Доказів самостійної сплати наявної у відповідача заборгованості до справи станом на час розгляду справи не надано.

Оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважаючи, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 1490980,00 грн., звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Як визначено пп. 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом; грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно із пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.36.1 ст.36, п.38.1 ст.38 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пункт 38.1 статті 38 ПК України визначає, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

У розумінні вимог ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:

- платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;

- дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;

- дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;

- результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 56.1 статті 56 ПК України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Як було встановлено судом, спірна сума заборгованості відповідача перед бюджетом по податку на прибуток виникла внаслідок прийняття податковим органом за наслідками проведення камеральних перевірок под аткової звітності з податку на прибуток, результати яких оформлено актами №13905/15-32-04-06/44448562 від 23.05.2023, №34099/15-32-04-06/44448562 від 01.12.2023, №14152/15-32-04-06/44448562 від 10.04.2024, податкових повідомлень-рішень №17518/15-32-04-06 від 20.07.2023, №1259/15-32-04-06 від 10.01.2024, №23452/15-32-04-06 від 31.05.2024, згідно з якими нараховано штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п.49.2 ст.49 ПК України у загальному розмірі 2380,00 грн.

Спірна сума заборгованості відповідача перед бюджетом по адмін.штрафам та іншим санкціям (б/к 21081103) виникла внаслідок прийняття податковим органом за наслідками проведення документальних позапланових невиїзних перевірок Товариства з питань неподання (несвоєчасного подання) Звіті про контрольовані операції (2022), результати яких оформлено актами №33344/15-32-23-01/44448562 від 09.08.2024, №2204/15-32-23-01/44448562 від 22.01.2024, податкових повідомлень-рішень №10013/15-32-23-01-17 від 14.03.2024 та №39783/15-32-23-01 від 09.09.2024, згідно з якими нараховано адмін.штрафів та санкцій за порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України на загальну суму 1488600,00 грн.

Вказані нарахування адмін.штрафів та штрафних санкцій з податку на прибуток Товариством не були оскаржені ані в адміністративному, ані в судовому порядку.

Відповідно до п.58.3. ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За приписами п. 42.1, 42.2 ст.42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу, і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Отже, оскільки ані результати перевірок платника податків, ані прийняті на їх підставі податкові повідомлення-рішення, відповідачем не оскаржувалось, при цьому визначена у ППР сума зобов'язань у загальному розмірі 1490980,00грн не була сплачена, то така сума набула статусу податкового боргу.

Податковим органом було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 06.06.2024 №0048302-1305-1532.

Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановленому Податковим кодексом України строк, не погашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному даним кодексом.

Згідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, на контролюючі органи покладено також обов'язок здійснювати за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (абз. 1 п. 95.3 ст.95 ПК України).

Враховуючи те, що сума податкового боргу відповідачем не сплачена на час розгляду справи, позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу з відповідача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В той же час суд зауважує, що позивачем були заявлені позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Стар Юкрейн», податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1 490 980 грн та податкового боргу по адмін. штрафам та іншим санкціям у розмірі 1 488 660 грн.

Втім, в ході розгляду справи на підставі наявних у справі доказів судом встановлено, що розмір податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств (штрафні санкції) складає 2380 грн, а не 1 490 980 грн, які Головне управління ДПС в Одеській області просить стягнути з ТОВ «Агро Стар Юкрейн», та розмір податкового боргу по адмін. штрафам та іншим санкціям складає 1 488 660 грн.

Відтак, позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Стар Юкрейн», код ЄДРПОУ 44448562, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство суму заборгованості у розмірі 1 490 980,00 грн., а саме:

1. з податку на прибуток приватних підприємств - 2 380 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - UA178999980333129318000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од. обл./м. Одеса/11021000;

2. по адмін. штрафам та іншим санкціям - 1 488 660 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - 11А518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од. обл./м. Одеса/21081103.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю ХОЛОД-СЕРВИС», код ЄДРПОУ 19056598, адреса: вул.Гагаріна, 16, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА