22 жовтня 2025 рокусправа № 380/15091/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФ України у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та невиплати із 27.01.2022 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11118442-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, виходячи із розміру 68%, а не 56% забезпечення, зазначеного у вказаній довідці;
- зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 27.01.2022, виходячи із розміру 68% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11118442-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», із урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 02.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Ухвалою суду від 22.11.2024 зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 22.10.2025 провадження у справі поновлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на виконання рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020, під час якого протиправно застосував відсоткове значення від сум грошового забезпечення 56% замість 68%.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що позивачу з 15.01.2016 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 56% від сум грошового забезпечення. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.02.2023 у справі №380/15052/22 з 27.02.2022 позивачу виплачується пенсія у розмірі 68% від сум грошового забезпечення. Також, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі №380/21430/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2020 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020. Також, вказав, що перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020 проведено у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, зазначена обставина виключає можливість нарахування позивачу щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 стаття 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-
ОСОБА_1 з 15.01.2016 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсійної виплати визначений виходячи з 56% від сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №1310013856 від 15.01.2016.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.02.2023 у справі №380/15052/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.10.2022 №417/6 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 27.01.2022 перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснивши при цьому виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення суду ГУ ПФ України у Львівській області здійснено переведення ОСОБА_1 з 27.02.2022 на пенсію за вислугу років. Розмір пенсійної виплати визначений виходячи з 68% від сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №1310013856 від 27.01.2022. Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.08.2023 на виконання рішення суду.
Надалі рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі №380/21430/23 визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 01.02.2020 пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11/18442-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11/18442-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення суду відповідач провів перерахунок пенсії з 01.02.2020. Згідно з перерахунку пенсії з 01.07.2024 основний розмір пенсії визначило в розмірі 68% від сум грошового забезпечення.
Представник позивача звернувся із запитом від 27.06.2024 з метою отримання детальної інформації про стан виконання рішення суду від 29.11.2023 у справі №380/21430/23.
Відповідач листом від 03.07.2024 повідомив представника позивача, що під час виконання рішення суду від 29.11.2023 у справі №380/21430/23 пенсію обчислено виходячи з 56% від сум грошового забезпечення. Розмір пенсії зменшується та станом на 01.07.2024 становив би 11503,87 грн. До зазначеного перерахунку розмір пенсії становить 11814,35 грн. Враховуючи викладене відповідач просив повідомити позицію щодо виконання рішення суду.
Вважаючи свої права порушеними щодо зменшення відсоткового значення сум грошового забезпечення, позивач звернулася за їх захистом до суду.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закону №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час первинного призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Суд, зауважує, що на виконання рішення суду ГУ ПФ України у Львівській області здійснено переведення ОСОБА_1 з 27.02.2022 на пенсію за вислугу років за пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Так, відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час переведення позивача) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України 14.07.2021 ухвалив постанову «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 (далі - Постанова №713).
Пунктом 1 Постанови №713 встановлено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено: поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 цього пункту, переглядалась (перераховувалась) після 01.03.2018.
Водночас аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, який виключає виплату доплати, повинен бути обумовлений саме підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, тобто проводитись на підставі нормативно-правого акта компетентного органу. У такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених відповідно до Закону.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Із доказів у справі суд встановив, що пенсія позивачу призначена вперше 15.01.2016 /арк.спр.35/. Розмір пенсійної виплати визначений виходячи з 56% від сум грошового забезпечення 2930,67 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі №380/21430/23 зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11/18442-суд про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У відповідь на запит представника позивача відповідач повідомив, що на виконання рішення суду під час перерахунку пенсії з 01.02.2020 розмір пенсії визначався виходячи з 56% від сум грошового забезпечення.
Таким чином, під час первинного призначення з 15.01.2016 позивачу пенсії за вислугу років розмір пенсії визнано виходячи з 56% від сум грошового забезпечення.
Суд звертає увагу на те, що призначення пенсії та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами. Тому, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17.
В рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (240/5401/18) Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін.
Отже, відповідач під час здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11/18442-суд про розмір грошового забезпечення, визначивши розмір пенсії виходячи з 56% від сум грошового забезпечення діяв правомірно та відповідно до норм чинного законодавства.
Представник позивача також зазначає, що з 27.01.2022 відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11/18442-суд виходячи з 56% від сум грошового забезпечення.
Однак такі покликання представника позивача суд оцінює критично, оскільки як свідчать матеріали справи позивачу перерахунок пенсії на виконання рішення суду не проведено та відповідно не проведено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1310013856. При цьому, у відповідь на запит представника позивача ГУ ПФ України у Львівській області просило повідомити позицію позивача щодо виконання рішення суду.
Також, згідно з перерахунку пенсії з 01.07.2024 на виконання рішення суду розмір пенсійної виплати позивача визначений виходячи з 68% від сум грошового забезпечення.
Окрім цього, надані відповідачем перерахунки пенсії позивача на виконання рішень судів свідчать, що такі проводилися виходячи із 68% від сум грошового забезпечення.
Отже, у матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують зменшення відсоткового значення від сум грошового забезпечення з 27.01.2022.
Суд звертає увагу, що положенням частини 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно з частиною 2 цієї ж статті на відповідача лише покладено обов'язок щодо доведення правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, засади змагальності покладають на позивача обов'язок довести суду правомірність вимог, викладених у позовній заяві.
Однак за обставин цієї справи на підтвердження доводів викладених у позовній заяві щодо неправомірності дій відповідача під час перерахунку пенсії, представником позивача не надано жодних доказів.
Щодо вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії з 27.01.2022 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», суд зазначає таке.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №713.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Окрім цього, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262 до 01.03.2018, встановлено щомісячну доплату у сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
З аналізу викладених норм права та мети прийняття Урядом Постанови №713 слід виснувати, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом №2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу. Адже в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Суд встановив, що у судовому порядку (рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі №380/21430/23) захищені права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії станом на 01.01.2020, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2020 рік»».
Проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.05.2023 №11/18442-суд, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, яка виготовлена у зв'язку зі збільшенням як основних так і додаткових складових грошового забезпечення спричиняє відповідно збільшився і розмір пенсії.
Отже, згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови №713 такий перерахунок є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262.
Таким чином, після проведення перерахунку на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 на дату проведення перерахунку пенсії (01.02.2020) усунуто диспропорцію в розмірі пенсії. За таких умов припиняється виплата щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713.
Тому, є правомірними дії відповідача щодо припинення виплати щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713 під час здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Викладене узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, законність та обґрунтованість дій відповідача. Тому, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Приписами статті 139 КАС України позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено повністю, повернення судових витрат не передбачено.
Керуючись статтями 2, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 293, 295 КАС України суд,-
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судовий збір покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців Олег Романович