про залучення третьої особи
22 жовтня 2025 року Справа №320/28833/25
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Войтович І. І., суддів Басай О.В., Горобцова Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника відповідача про залучення третьої особи в адміністративній справі ТОВ «СКЛ-ФАРМ» до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «СКЛ-ФАРМ» до Кабінету Міністрів України, у якому просить суд:
- визнати протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України № 168 від 14.02.2025 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби» в частині пункту 1 змін, якими передбачено викладення в новій редакції пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. № 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби".
- визнати протиправною та нечинною Постанову Кабінету міністрів України № 168 від 14.02.2025 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби» в частині пункту 4 змін, якими передбачено доповнення Постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. № 929 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)" новим пунктом 2-2.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; справу визначено до розгляду колегією суддів у складі головуючого судді Войтович І.І., суддів: Басай О.В., Горобцова Я.В. за правилами загального позовного провадження; розпочато підготовку справи до судового розгляду.
Під час проведення підготовчих дій у справі, від представника відповідача 04.08.2025 надійшла до суду заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Міністерство охорони здоров'я України оскільки саме останнє є розробником постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2025 №168 яка є предметом спору у даній справі та відповідно судове рішення може вплинути на права та обов'язки Міністерство охорони здоров'я, як державного органу до відання якого належить управління сферою регулювання якої стосується оскаржуваний позивачем нормативно-правовий акт.
В день призначеного підготовчого судового засідання 21.10.2025 до суду прибули представники сторін та подали до суду клопотання, в яких не заперечували проти розгляду клопотання представника відповідача Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі третьої особи Міністерство охорони здоров'я у порядку письмового провадження.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 180 КАС України у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Враховуючи подані клопотання сторін від 21.10.2025, колегія суддів вважає можливим вирішити клопотання представника відповідача Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі третьої особи Міністерство охорони здоров'я у порядку письмового провадження.
Вирішуючи клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно, за частиною другою статті 49 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
В даній справі предметом оскарження є постанова Кабінету Міністрів України № 168 від 14.02.2025 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби» в частині пунктів 1 та 4 змін, якими передбачено викладення в новій редакції пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. № 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби" а також доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 р. № 929 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)" новим пунктом 2-2.
Позивач вказує про те, що внесені спірною постановою зміни до законодавства встановлюють граничні постачальницько-збутові надбавки на всі лікарські засоби без економічного обґрунтування, без проведення обговорень щодо внесення змін з суб'єктами фармацевтичного ринку, що як наслідок унеможливлює отримання будь-якого прибутку від діяльності аптек як закладів охорони здоров'я та суб'єктів підприємницької діяльності. Оскаржувана постанова має регуляторний вплив на фармацевтичну галузь, на забезпечення споживачів лікарськими засобами та Кабінетом Міністрів України на стадії розробки проекту постанови не надавався на погодження чи розгляд до Державної регуляторної служби України.
Відповідач в свою чергу вказує про правомірність спірної постанови, прийнятої в межах компетенції, з дотримання порядку її прийняття та з метою реалізації прав громадян України на охорону здоров'я шляхом забезпечення доступності для населення необхідних лікарських засобів.
Відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 90) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
МОЗ є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, а також захисту населення від інфекційних хвороб, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, попередження та профілактики неінфекційних захворювань, забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах, кормі визначених, зокрема, розвитку медичних послуг, забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Відповідно до п. 4 вказаного Положення МОЗ відповідно до покладених на нього завдань: розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції (п. 2); визначає перспективи та пріоритетні напрями розвитку сфер охорони здоров'я, у яких МОЗ формує та реалізує державну політику (п. 5); здійснює нормативно-правове регулювання у сферах охорони здоров'я, у яких МОЗ формує та реалізує державну політику (п. 6); у сфері охорони здоров'я забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, додержання закладами охорони здоров'я, підприємствами, установами та організаціями права громадян на охорону здоров'я та прав пацієнта (п. 10).
За ст. 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Статтею 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями та вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями (частини 1 та 2 статті).
Регламентом Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 18 липня 2007 р. № 950 встановлено порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України (далі - Кабінет Міністрів), підготовки та прийняття рішень, визначає інші процедурні питання його діяльності у мирний час і в умовах правового режиму воєнного стану.
За абзацом другим пункту 1 параграфу 32 глави 2 розділу 4 даного Регламенту розроблення проекту акта починається невідкладно після отримання відповідного завдання та триває виходячи з необхідності врахування у загальному часі підготовки проекту акта вимог, встановлених цим Регламентом щодо часу, достатнього для погодження проекту акта заінтересованими органами, та часу, достатнього для проведення правової експертизи Мін'юсту та експертизи Секретаріату Кабінету Міністрів.
Згідно пунктів 1 та 2 параграфу 33 глави 2 розділу 4 Регламенту головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який вносить проект акта до Кабінету Міністрів.
Розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.
Враховуючи вищезазначене вбачається, що розробником нормативно-правового акту у сфері охорони здоров'я, забезпечення права громадян на охорону здоров'я та прав пацієнта, зокрема, розробником проекту оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2025 №168 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби» є Міністерство охорони здоров'я України, у зв'язку із чим, суд приходить до висновку, що судове рішення у даній справі може вплинути на права та інтереси Міністерства охорони здоров'я.
Враховуючи обставини справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника відповідача Кабінету Міністрів України, залучити до участі у справі якості третьої особи Міністерство охорони здоров'я України задля забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду справи.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи.
Керуючись статтями 49, 180, 181, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Задовольнити клопотання представника відповідача Кабінету Міністрів України про залучення у справі третьої особи.
2. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство охорони здоров'я України (код ЄДРПОУ 00012925, вул. Михайла Грушевського, м. Київ, 01601).
3. Призначити підготовче судове засідання на 20 листопада 2025 року о 14:00 год.
4. Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали для надання пояснень, а іншим учасникам справи - п'ятиденний строк з дня отримання таких пояснення для надання відповіді на пояснення.
5. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання складом суду та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Войтович І. І.
Судді: Басай О.В.
Горобцова Я.В.