22 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/26727/23
категорія 112050000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглядаючи у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 року у справі №240/26727/23, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2024 року, позов ОСОБА_1 задоволено та:
- визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України в особі Головного управління капітальних вкладень щодо невиконання пункту 12 "Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №728 від 02.09.2015, та пункту 9 Розділу VІІІ "Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями", затвердженої наказом Міністерства оборони України №380 від 31.07.2018, в частині неподання Списку виплати грошової компенсації в Збройних Силах України із виплатою ОСОБА_1 грошової компенсації в сумі 1273654,80грн. за належне йому, а також членам його сім'ї: дружині - ОСОБА_2 і доньці - ОСОБА_3 , жиле приміщення на затвердження Міністру оборони України;
- зобов'язано Міністерство оборони України в особі Головного управління капітальних вкладень подати Список виплати грошової компенсації в Збройних Силах України із виплатою ОСОБА_1 грошової компенсації в сумі 1273654,80 грн. за належне йому, а також членам його сім'ї: дружині - ОСОБА_2 і доньці - ОСОБА_3 , для отримання жиле приміщення відповідно до пункту 12 "Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №728 від 02.09.2015, та пункту 9 Розділу VІІІ "Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями", затвердженої наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018, на затвердження Міністру оборони України.
На стадії виконання судового рішення у справі виникали процесуальні питання, пов'язані із розглядом заяв позивача, поданих у порядку статей 382 та 383 Кодексу адміністративного судочинства України, які вирішувались судом відповідно до вимог цього Кодексу шляхом винесення відповідних ухвал.
Зокрема, ухвалою суду від 07.02.2025 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі № 240/26727/23 та встановлено Міністерству оборони України строк для подання звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 у справі №240/26727/23 терміном тридцять днів з дня набрання даною ухвалою суду законної сили.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року заяву ОСОБА_1 від 18.03.2025 (дата надходження до суду 19.03.2025) про визнання в порядку ст.383 КАС України протиправною бездіяльності Міністерства оборони України при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 року у справі №240/26727/23 було повернуто заявнику з підстав пропуску строку звернення до суду з такою заявою без поважних причин.
23.04.2025 року Житомирським окружним адміністративним судом було винесено ухвалу, якою заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволено частково та визнано протиправними дії, вчинені Міністерством оборони України в особі Головного управління капітальних вкладень, щодо направлення листа від 11.10.2024 року за вих.№220/71/3636 на адресу Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 із пропозиціями повторного винесення на найближче засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями питання виплати ОСОБА_1 та членам його сім'ї грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.
Доведено до відома Міністра оборони України окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а також вирішення питання про притягнення до відповідальності осіб, дії яких визнаються протиправними.
28.04.2025 року до суду Міністерством оборони в особі Головного управління капітальних вкладень було подано до суду звіт про виконання судового рішення, до якого додано протокол № 61 від 27.03.2025 року засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями, згідно якого на виконання судового рішення у цій справі оформлено Список військовослужбовців, яким призначено виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, зокрема, ОСОБА_1 та членам його сім'ї; лист Міністерства оборони України від 17.04.2025 року до Міністра оборони України з проханням затвердити цей Список; затверджений Міністром оборони Рустемом Умєровим 18.04.2025 року Список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, з якого вбачається, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 року у справі №240/26727/23 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2024 ОСОБА_1 , його дружина та донька включені до Списку виплати грошової компенсації в сумі 1273654, 80 грн. та такий Список затверджений Міністром оборони України.
Розглянувши подані до звіту документи, суд дійшов висновку, що поданий Міністерством оборони України в особі Головного управління капітальних вкладень звіт від 28.04.2025 року свідчить про фактичне виконання рішення суду від 29.03.2024 року у цій справі, в зв'язку з чим поданий звіт було прийнято згідно ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, ухвала Житомирського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року була оскаржена ОСОБА_1 в апеляційному порядку.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду ухвала суду першої інстанції від 31.03.2025 року була скасована, а справа направлена до суду для продовження розгляду.
Суд зауважує, що постанова суду апеляційної інстанції прийнята після фактичного виконання боржником судового рішення, зважаючи на що необхідність судового контролю за виконанням рішення відпала, що виключає подальше застосування заходів, передбачених статтею 383 КАС України.
21.10.2025 року до суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про залишення поданої ним заяви від 18.03.2025 року в порядку статті 383 КАС України без задоволення.
В обґрунтування поданого клопотання заявник зазначив, що обставини протиправної діяльності з боку Міністерства оборони України на даний час відсутні, зважаючи на те, що судове рішення у цій справі виконано.
Беручи до уваги наведені обставини та подане клопотання, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 слід повернути без розгляду.
Керуючись ст.ст. 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 від 18.03.2025 року в порядку статті 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень у справі № 240/26727/23 повернути заявникові без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Н.М. Майстренко