Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 жовтня 2025 року Справа№200/7313/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні 2025 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправним і скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 262440018141 від 29.08.2025; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 27.07.2025 з урахуванням довідки про заробітну плату від 28.07.2025 № 22, яка видана ДВАТ ГМУ «Монтажник».
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на безпідставну відмову в перерахунку пенсії.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що враховуючи відсутність акта перевірки довідки про заробітну плату, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено в перерахунку пенсійної виплати до надходження акта перевірки вказаної довідки або надання первинних документів. Вважає, що, приймаючи рішення 29.08.2025 № 262440018141 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, ГУ ПФУ діяло в межах повноважень та в чіткій послідовності визначеній чинним законодавством України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 15.12.2001.
За наслідками розгляду заяви позивачки від 22.08.2025 № 5748 рішенням ГУ ПФУ № 262440018141 від 29.08.2025 позивачці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
У вказаному рішенні зазначено, що для перерахунку пенсії надані наступні документи скан-копії оригіналів документів: довідка про заробітну плату від 28.07.2025 № 22, видана ДВАТ гірничо-монтажне управління «Монтажник»; - паспорт і довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру. В епс в файлі акт перевірки від 27.08.2025 відсутні документи. На підставі цього вирішено відмовити в перерахунку пенсії по заробітній платі відповідно до довідки про заробітну плату від 28.07.2025 № 22 до надходження акта перевірки зазначеної довідки або надання первинних документів.
У трудовій книжці позивачки НОМЕР_2 , яка заповнена 11.07.1988, наявні записи №№ 1-2 щодо роботи позивачки в період з 11.07.1988 по 30.12.2003 на посаді електрозварника ручної зварки другого розряду в Державному відкритому акціонерному товаристві Гірничо-монтажному управлінні «Монтажник».
Також позивачка додала до позовної заяви копію довідки Державного відкритого акціонерного товариства Гірничомонтажне управління «Монтажник» № 22 від 28.07.2025 про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 за період з січня 1990 року по грудень 1994 року.
У вказаній довідці зазначено, що вона видана на підставі первинних документів (особові рахунки №504 за 1990-1994 р.) по ДВАТ ГМУ «Монтажник», які знаходяться на зберіганні в Приватному архіві ліквідованих підприємств на підставі договору № 1 від 01.07.2019 за адресою м. Мирноград, Донецька область, вул. Курськ, б.17. Крім того, зазначено, що ДВАТ ГМУ «Монтажник» не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений в цій довідці.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови позивачці в перерахунку пенсії.
Приписами ч. 1 ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) установлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Отже, позивачем у відповідності до наведених приписів надана довідка № 22 від 28.07.2025, в якій наведені підстави її складання.
Посилання відповідача на те, що не було долучено надано первинних документів, на підставі яких видано довідку про заробітну плату суд вважає таким, що не впливає на обов'язок органу Пенсійного фонду України врахувати цю довідку, оскільки особа (пенсіонер) не повинна подавати такі первинні документи. Також проведення органом Пенсійного фонду України перевірки відповідних відомостей, що зазначені в довідці про заробітну плату, не залежить від волевиявлення та/або дій позивачки.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність неврахування відповідачем указаної довідки під час вирішення питання про перерахунок пенсії позивача.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 8768-4702-8096-0738 від 17.09.2025 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 968,96 грн.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 968,96 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ідентифікаційний код: 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 262440018141 від 29.08.2025 про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 27.07.2025 з урахуванням довідки про заробітну плату від 28.07.2025 № 22, яка видана Державним відкритим акціонерним товариством Гірничо-монтажним управлінням «Монтажник».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області суму судових витрат у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 (дев'яносто шість) копійок.
Повне рішення суду складено 23 жовтня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков