23 жовтня 2025 рокуСправа №160/27216/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/27216/25 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
22 вересня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023 року перерахунок пенсії на підставі довідок Головного управління Національної гвардії України від 25.06.2025 року №2380 та від 25.06.2025 року №2381, а також застосуванні до пенсії обмеження максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_3 з 01.02.2022 та 01.02.2023 року перерахунок пенсії на підставі довідок Головного управління Національної гвардії України від 25.06.2025 року №2380 та від 25.06.2025 року №2381 та здійснювати виплату основного розміру пенсії (з урахуванням індексацій, надбавок, доплат та підвищень) без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення. Головним управлінням Національної гвардії України складено оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача. Однак, пенсійний орган без належних на те правових підстав не провів перерахунок пенсії.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - №160/27216/25 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/27216/25, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
10 жовтня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відзив, який надійшов від представника відповідача в підсистемі «Електронний Суд». Відповідач проти позовних вимог заперечує та зазначає, що перерахунок пенсії позивача за минулий час повинен бути здійснено не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Згідно положень ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Головним управлінням Національної гвардії України складено оновлені довідки про розмір грошового забезпечення за посадою «старший помічник начальника штабу окремого загону спеціального призначення ІНФОРМАЦІЯ_1 »:
1) від 25.06.2025 року №27/11/4-2380 станом на 01.01.2022 року, згідно якої розмір грошового забезпечення складає 25720,50 грн.
2) від 25.06.2025 року №27/11/4-2381 станом на 01.01.2023 року, згідно якої розмір грошового забезпечення складає 30746,00 грн.
Згідно відомостей електронного кабінету позивача перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки не проведено.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне.
Щодо перерахунку пенсії позивача.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно з п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 року у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 року у справі №500/1813/21, від 14.09.2022 року у справі №500/1886/21, від 22.09.2022 року у справі №500/3840/21.
В 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня цього року, зріс в зв'язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 року №1928-IX.
В 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня цього року, зріс в зв'язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 року №2710-IX.
Відповідно, в зв'язку з прийняттям цих законів виникли підстави для перерахунку пенсії позивача виходячи з розміру грошового забезпечення, складові якого розраховані з використанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня відповідного року.
Отже, бездіяльність відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є протиправною.
Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Згідно розрахунку пенсії позивача від 01.09.2025 року розмір його пенсії складає 31090,35 грн, однак до виплати: 23610,00.
Отже, пенсія позивача обмежена максимальним розміром.
Згідно зі ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 вказане положення Закону №2262-ХІІ визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
З дати ухвалення вказаного рішення Конституційного Суду України і до дня вирішення цієї справи по суті частина сьома статті 43 Закону №2262-XII змін не зазнавала.
Аналогічне ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ за змістом нормативне положення міститься у ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI).
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) вказане положення Закону №3668-VI визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).
Абзацем другим статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, наразі відсутня норма права, яка б передбачала обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром. Як наслідок, дії відповідача щодо встановлення такого обмеження є протиправними.
В даній справі ефективним способом захисту прав позивача за наявної конфігурації порушень його прав є зобов'язання відповідача перерахувати його пенсію на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром пенсії.
Окремо суд зауважує, що безпосередньо зі змісту відзиву вбачається, що спірні довідки відповідачем отримані, він заперечує право на перерахунок позивача згідно таких довідок як таке, в т.ч. відповідач не стверджував, що йому відповідні довідки не надходили.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду суд вказує, що предметом спору в цій справі є правомірність бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення. Спірні довідки складені 25.06.2025 року, тобто - в межах шестимісячного строку, що передує дню звернення до суду. При цьому спір щодо правомірності відмови у перерахунку на підставі таких довідок не міг виникнути раніше її складення.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню. Суд зазначає, що задовольняє позовні вимоги за змістом, однак приводить їх у відповідність до вимог законодавства та у спосіб, що забезпечить ефективний захист прав позивача.
Щодо розподілу судових витрат.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення від 25.06.2025 року №27/11/4-2380 без обмеження максимальним розміром пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення від 25.06.2025 року №27/11/4-2380 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення від 25.06.2025 року №27/11/4-2381 без обмеження максимальним розміром пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення від 25.06.2025 року №27/11/4-2381 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Розподіл судових витрат не здійснювався.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко